Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Ismét kikorrigálták a napon belüli esést az amerikai tőzsdék, egyedül a Dow zárt minimális eséssel (Dow 0%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,8%). Európában negatív volt a hangulat, a DAX esett a legkisebb mértékben (-0,25%).
- Amerikából váratlanul jó foglalkoztatottsági adat érkezett, Európában azonban újra felröppentek az adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak.
- A várt 175 ezer helyett 325 ezer fővel bővült az ADP foglalkoztatottsági mutató decemberben az Egyesült Államokban, tovább növelve a munkaerő-piaci talpra állással kapcsolatos optimizmust. Az előrejelzettnél enyhén kevesebben, 372 ezren fordultak első ízben munkanélküli segélyért múlt héten.
- Az ISM intézet decemberi szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe 52,6 pontra emelkedett, de némileg alacsonyabb lett, mint a várt 53 pont. A gépjármű-értékesítés az előrejelzéseknek megfelelően 13,48 millió darabra csökkent az év utolsó hónapjában.
- Európában a kötvényaukciók, a görög és a magyar helyzet aggasztja a befektetőket.
- Franciaország sikeresen értékesített 7,96 milliárd eurónyi hosszú futamidejű állampapírt, ám a hozamok tovább emelkedtek. A 4 milliárd euró értékű, 10 éves lejáratú kötvény 3,29%-os hozamon kelt el, szemben a december 1-i aukción látott 3,18%-os hozammal.
- Lucas Papademos, görög kormányfő az európai tőzsdék zárása után jelentette be, hogy Görögország márciusban csődbe mehet, ha nem fogadnak el jelentősebb költségcsökkentő intézkedéseket, hogy biztosítsák a nemzetközi mentőcsomag következő részleteit.
Olaj, arany:
- 1,4%-ot esett tegnap a WTI olaj ára, ma reggel pedig 101,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az amerikai olajkészletek a várakozások ellenére emelkedtek. Az előrejelzett 1 millió hordós készletcsökkenés helyett 2,2 millió hordóval nőttek a kőolajkészletek múlt héten az Amerikai Energiahivatal (DOE) közleménye szerint. A benzinkészletek 2,5 millió hordóval emelkedtek.
- Az európai aggodalmak és a dollár erősödése szintén negatívan hatott az olajárra. Az EU azonban olajembargót vezethet be Iránnal szemben, ami pedig erősíti az olaj árfolyamát.
- Az arany ára 0,7%-kal emelkedett tegnap, ma pedig 0,4%-os erősödés után 1.628 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Európai aggodalmak nyomán esnek az ázsiai tőzsdék is. Az erős európai exporttal rendelkező chipgyártók és autógyártók árfolyama szakad.
- A Samsung árfolyama 2,2%-ot esett, annak ellenére, hogy a vállalat jó gyorsjelentést tett közzé. Az elektronikai cég árbevétele rekordszintre emelkedett az okostelefon eladások nyomán. A működési profitot csökkentette a merevlemez üzletág értékesítéséből származó egyszeri negatív tétel.
Devizák:
- A forint tegnap történelmi mélypontra gyengült tegnap, az EUR/HUF kurzus 324 felett is járt. Azóta enyhült a hangulat, Fellegi Tamás utalt rá, hogy a kormány bármilyen kérdésről hajlandó tárgyalni, és a készenléti hitelvonal (SBA) is szóba jöhet az IMF-fel. Jelenleg 317,6 körül mozog az euró forinttal szembeni árfolyama.
- A jó amerikai makroadatok és a kiújuló európai aggodalmak is a dollár jelentős erősödését hozták. 1,278-ig csökkent az euró dollárral szembeni keresztárfolyama.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai, 0 körül mozognak az európai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
A kormányzat belátta, hogy nem elég tudni, hogy nincs baj, hanem úgy is kell látszania a dolgoknak. Így, legalábbis szóban, totális kapitulációt hajtott végre a gyengülő forint, az emelkedő hozamok és a sikertelen finanszírozás (kötvény kibocsátás) hatására. Belátták, hogy kell az egyezség, anélkül a piacok totális bizalmatlanságot mutatnak most már a magyar gazdaságpolitika és a magyar politikai vezetés irányába. Vagyis kell az egyezség. Annak viszont ára lesz, komoly ára. Valószínűleg az IMF szigorú költségvetési intézkedéseket és reálisabb gazdasági-, költségvetési tervezést fog számon kérni a kormányon, s ezt negyedévente ellenőrizni is fogja. Az viszont komoly népszerűség vesztéssel járhat. Kérdés, hogy az a párt, amely folyamatosan a népszerűsége magas szinten tartására törekszik, mennyire fog behódolni annak, hogy a népszerűségét erodáló intézkedéseket hozzon. Mindenestre most boldogok lehetünk. A BUX korrigálhat ma, s a forint is az erősödés útjára lépett, akárcsak a kötvények. Ugyanakkor fordulatról csak akkor beszélhetünk, ha majd meg is állapodnak a felek. Addig pedig még sok hét van hátra.
Vállalati hírek
- A Deutsche Bank elkezdte begyűjteni a nem kötelező érvényű ajánlatokat az alapkezelő cégére. Mint ismeretes, eszközök eladásával akarja javítani a tőkemegfelelési mutatóját, hogy a Bázel III-as szabályozásnak megfeleljen. A hó végéig dönti el a cég, hogy kivel folytatja tovább a tárgyalásokat.
- Heves vita bontakozott ki a piacon arról, hogy a Nokia eladja-e az okostelefon szegmensét a Microsoftnak. Egyes piaci szereplők szerint már tárgyal erről a két cég, míg mások teljesen elképzelhetetlennek tartják az üzletet. Mi is az utóbbiak táborát erősítjük.
- Total, MOL: A Petroplus Holding bezárja finomítóit Észak-Nyugat Európában, s ezzel csatlakozik a Totalhoz és az Eni-hez a gazdaságtalan finomítok legalább ideiglenes bezárásában. Így a finomítói marzsok növekedhetnek az első negyedévben.
- A Siemens a General Electric-kel és az Areva-val jelentős megrendelést kapott turbinákra a legjelentősebb indiai napenergia fejlesztő cégtől, amely 2013-ig India tervezett napenergia hasznosító kapacitásának harmadát fogja megépíteni. A Siemens 4 egységet, a GE és az Areva 1-1 egységet fog szállítani. További megrendelések is vannak a láthatáron Indiából (Aurum Renewable Energy). A hír pozitív, de ezek a megrendelések egyelőre a kieső amerikai megrendeléseket pótolják.
- OTP, FHB: A PSZÁF adatai szerint 642,1 milliárd forintnyi összegben végtörlesztettek a devizahitelesek, ami 174 milliárd forint veszteséget okoz a bankszektornak. A végtörlesztésre nyitva álló időszak utolsó hónapjában nagy volt az érdeklődés, így az összeg akár meg is duplázódhat. Ez azt jelenti, hogy a devizahitelek 20-25%-át végtörlesztették, ami megfelel a korábbi számításoknak. Az OTP esetében 65-80 milliárd forint (részvényenként 250-315 forint), míg az FHB esetében 12-15 milliárd forint (részvényenként 200-250 forint) veszteséggel számolunk. A bankok ugyanakkor fedezték pozícióikat, tehát a veszteség kisebb lehet. Korábban az OTP 40 milliárd forinttal, az FHB pedig 9 milliárd forinttal számolt. A hír kismértékben kedvezőtlen, de megfelel a korábbi elképzeléseknek.
- OTP, FHB: A Pénzügyi Stabilitási Bizottság (tagjai a nemzetgazdasági miniszter, az MNB elnöke, a PSZÁF, illetve a Magyar Bankszövetség vezetője) tegnap áttekintette a magyar bankrendszer helyzetét, és azt állapította meg, hogy a bankrendszer stabil, tőkehelyzete megfelelő.
- Tegnap felbontották a Magyar Posta pályázati anyagát a negyedik mobilszolgáltatóra kiírt pályázaton, ma pedig a 900MHz-es frekvenciára pályázók (Magyar Telekom, Telenor, Vodafone) anyagait bontják fel. A pályázatok elbírálása hamarosan megkezdődhet, az eredmények január végére várhatók. Úgy tűnik, hogy a Magyar Posta konzorciuma lesz a negyedik mobilszolgáltató.
- A Franklin Resources, Inc. (továbbiakban „FRI", székhelye: Delaware, USA) befolyása az Egisben 387.223 darab Egis részvény közvetett birtokosaként 4,97%-ra csökkent. Az FRI anyavállalata annak a vállalatcsoportnak, amellyel kapcsolatban az Egis korábbi jelentéseiben Franklin Templeton Investment Fund részvényesi néven tartott nyilván 5%-ot meghaladó részesedést.
- A PannErgy 2012. január 5-én 11.000 darab saját részvényt vásárolt 604 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.055.844 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,51%-a.
Gazdasági hírek
- Fellegi Tamás az eredetileg tervezettnél (január 11) korábban, már vasárnap Washingtonba utazik, hogy informális tárgyalásokat kezdjen az IMF-fel. Elmondta, hogy mindenről hajlandó tárgyalni. Vele utazik az MNB egyik alelnöke is, így adva hangsúlyt a tárgyalási szándék komolyságának. Fellegi elmondta azt is, hogy az IMF után az EU-val is tárgyalni fog. A kormány kész megváltoztatni az nemrég elfogadott jegybanktörvényt, ha azt az EU uniós szabályokba ütközőnek találja. A hír kedvező, a kormány tárgyalási szándékának komolyságát jelzi.
- Sajtóértesülések szerint az Európai Bizottság soron következő ülésén, január 11-én tárgyal a magyar jegybanktörvényről, azután, hogy most hétvégén részletes vizsgálatnak vetik alá a jogszabályt. A Magyarországgal kapcsolatos túlzott-deficit eljárás is szóba kerülhet.
- Orbán Viktor, Matolcsy György, Varga Mihály és Simor András ma reggel egyeztetést kezdett. Részletek egyelőre nem ismertek, de magát a tényt pozitívan értékeljük.