Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mínuszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap, nap közben csak kis időre sikerült a pozitív tartományt megérinteni (Dow -0,5%; S&P -0,4%; Nasdaq -0,1%). A vártnál gyengébb GDP adat okozta negatív hangulaton az IMF bejelentés sem segített. Nőnek az aggodalmak az Eurózónában és az USA költségvetési döntése körül.
- A vártnál szignifikánsan gyengébb, mindössze 2%-os reál GDP növekedést mutatott az USA (évesített szinten) az első felülvizsgálat során. A legelső becslés alapján még 2,5%-os növekedést mutattak a statisztikák.
- Nem oldódott még meg az 1.200 milliárd dolláros amerikai költségvetési kiigazítás kérdése sem. Ha a költségvetési szuperbizottság demokrata és republikánus oldala nem állapodik meg a kérdésben, a megszorítás 2013. január 1-től automatikusan életbe lép, súlyosan érintve az amerikai gazdaságot.
- Az IMF az Eurózóna fertőzési kockázatainak csökkentése érdekében egy új elővigyázatossági és likviditási keretet (PLL - Precautonary and Liquidity Line) létesített a jó gazdaságpolitikával rendelkező országok részére (korábban PCL). Az elérhető finanszírozási összeg az egyes ország kvótájának 500%-ára rúghat, és 6 hónapos időtávra szól. A Valutaalap emellett egy külső sokkok, természeti katasztrófák és konfliktusok esetén aktiválható gyors finanszírozási eszközt (RFI - Rapid Financing Instrument) is létesít.
- A Federal Reserve november eleji kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvéből kiderült, hogy felmerült a további monetáris lazítás (QE3) ötlete is, végül csak a rövid államkötvények hosszabb lejáratúakra cserélésének folytatása mellett döntöttek a döntéshozók. A Fed szerint - a november eleji állapot tükrében - nem valószínű, hogy az USA recesszióba süllyed, de a növekedési kilátásokat kockázatok övezik. Az ülésen szóba került az MF Global csődje is, de a Fed szerint nem lesz komolyabb negatív hatása a pénzügyi közvetítő rendszerre.
- A tegnapi hírözönt ma ismét fontos események követik. Az amerikai költségvetési bizottság döntése áll a befektetők fókuszában. Emellett számtalan makroadat lát napvilágot az Egyesült Államokban és Európában is.
Amerikai, európai részvények:
- A Hewlett-Packard árfolyama végül csak 0,8%-kal esett a hétfőn zárás után publikált gyorsjelentés után. A menedzsment ugyanis a várakozásoknál alacsonyabb kilátásokat fogalmazott meg a jövő évvel kapcsolatban.
- A Netflix videómegosztó árfolyama 5,4%-ot esett, miután a társaság 400 millió dollár értékű részvény és átváltható kötvény kibocsátásáról döntött.
- Martin Blessing, a Commerzbank vezérigazgatója Reuters-nek elmondta, hogy a bank képes lesz magától is megfelelni az Európai Bankfelügyelet (EBA) tőkekövetelményeinek, azonban Blessing nem volt hajlandó becslést adni arra vonatkozóan, hogy mennyi lehet a szükséges pótlólagos tőke. Tegnap olyan hírek láttak napvilágot, hogy az eddig számolt 2,9 milliárd eurónál jóval többre, kb. 5 milliárdra lehet szüksége a német pénzintézetnek.
- 3,48 milliárd euró értékben bocsát ki átváltható kötvényeket a Banco Bilbao, melyeket elsőbbségi részvényekkel rendelkező tulajdonosai jegyezhetnek. A spanyol bank azután döntött a tőkebevonás ezen formája mellett, miután az Európai Bankfelügyelet felszólította, hogy jövő év közepéig vonjon be 17 milliárd eurót.
- EADS: 2,25 milliárd dolláros szerződést fontolgat az orosz Aeroflot, melynek keretében 30 darab új Airbus A320-ast rendelne.
- Világszerte számos eszközkezelőjétől válhat meg a Deutsche Bank, hogy megfeleljen az EBA előírásainak.
Olaj és arany:
- Tegnap pluszba tudott fordulni a WTI olaj ára, és egészen 98,7 dollárig emelkedett a nyersanyag árfolyama. Ma reggel azonban a negatív tőkepiaci hangulat az olajat sem kímélte, már 1,4%-os mínuszban, 96,6 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany ára tegnap emelkedésbe kapcsolt a hétfői esés után. Tegnap 1,3%-ot, ma pedig további 0,4%-ot emelkedett a nemesfém ára, és jelenleg 1.707 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak ma reggel is az ázsiai indexek (Nikkei -0,4%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -2,0%, Kospi -2,4%, All Ordinaries -1,9%).
- Ma publikálta az HSBC havi feldolgozóipari menedzser indexének előzetes értékét, ami 48 pontra esett (az előző hónapban még 51 ponton állt, az elemzői várakozások pedig 50,1 pont körül mozogtak). Az 50 pont vízválasztó, mivel felette bővül a gazdaság.
- Egy elemzés arra figyelmeztetett, hogy 2012 első félévében ugrásszerűen megnőhet a rossz hitelek állománya a kínai bankok könyveiben, ami részben a kkv-k számára elérhető hitelek hiányával magyarázható. Egy másik tanulmány szerint a négy legnagyobb kínai bank által nyújtott új hitelek november első három hetében drasztikusan csökkentek.
- Nem enyhült a nyomás a pénzügyi szektoron (ICBC -2,58%, Bank of China -2,9%).
- Estek a nyersanyagcégek is, miután az olaj, a platina és a réz árfolyama csökkent (Jiangxi Copper -3,5%, Cnooc -2,5%, Rio Tinto -2,69%, BHP Billiton -3,1%).
Devizák:
- Szűk sávba rendeződött az elmúlt napokban az EUR/USD árfolyama. Egy támasz kezd kirajzolódni 1,343 környékén, ha ez alá kerül a kurzus, akkor 1,315-ig folytatódhat a dollárerősödés.
- A japán jen napok óta oldalaz 77 környékén, tegnap sem volt ez másképp, az USD/JPY árfolyama szinte mozdulatlan.
- A forint erősödését megállította a 30 napos mozgóátlag, napok óta ez a szint jelent támaszt. A szint törésével 300 forint alá kerülhet a kurzus. A reggeli órákban elrugaszkodott a támaszról, és enyhe forintgyengülést követően 307-ig emelkedett.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Ma sem nevezhető jónak a hangulat, sőt egyenesen gyalázatos. A forint gyengül, Ázsia esik, s a határidős indexek is lefelé mutatnak. Most éppen Kína lassulásán (az HSBC ipari termelési index 51-ről 48-ra esett októberben), a jó választási eredmények ellenére tovább növekvő spanyol hozamokon (6,58% a 10 éves) és az év végével valószínűleg megszűnő amerikai adókedvezmények és hosszú távú munkanélküli segély megszűnése (300 dollár/hónap), a kongresszus egyezségképtelensége miatt, borzolja a kedélyeket. Az utóbbi esetben 160 millió amerikait érintő dologról van szó, vagyis választásokat befolyásoló tényező. Összességében 165 Mrd dollár költségvetési kiigazítást jelentene jövőre, amely jelentősen visszavetné a GDP növekedést. Számításaink szerint mintegy 1,2% ponttal. Az pedig már jelenősnek mondható. Vagyis mindenhol a növekedéslassulás / recesszió ördöge ütötte fel a fejét s a gazdasági centrumokból, kígyózik a perifériák felé.
Rövid hírek
- MOL: „A következő kormány is mindent megtesz, hogy az INA-t újra állami ellenőrzés alá vonja. Az INAra mint horvát vállalatra tekintünk, nem mint a MOL leányvállalatára és minden joggal élni kívánunk, amit a 44,84%-os tulajdoni részesedésünk biztosít számunkra", mondta a horvát ellenzék vezetője, Radimir Cacic.
- OTP, FHB: Nőhet a bankadó mértéke, ha az alkotmánybíróság vagy az Európai Bíróság jogellenesnek találja a devizahitelek előtörlesztésével kapcsolatos jelenlegi szabályozást, nyilatkozta egy meg nem nevezett forrás a Reuters-nek.
- Minél előbb magánvevőt szeretne találni a PannErgy az államnál levő részvénypakettjére, hangzott el a tegnap megrendezésre került befektetői találkozón. A miskolci és gödöllői projekt 2012-ben már EBITDA-t termelhet, februárban pedig egy új projekt is elindulhat (pontos információt még nem árult el a menedzsment). Hosszú távon a budapesti piacra is szeretne betörni a PannErgy. A menedzsment által közölt információk előremutatóak, azonban árfolyamhatást várhatóan nem okoznak, mivel a befektetők már valóban a geotermikus projektekből származó első bevételeket várják.
Gazdasági hírek
- Figyelmeztetést kapott tegnap Magyarország az EU-tól, mert jövőre megsérthetjük az uniós költségvetési szabályokat, közölte Oli Rehn uniós pénzügyi biztos.