Mikor járhatunk jól az OTP részvénnyel?

Nagy a likviditás a piacon, ezért a befektetők egy jelentős része a válság utáni időkre készülve, a 2011-es eredményvárakozások alapján árazza az OTP részvényeket. Ezt tapasztalva, mi is megvizsgáltuk a bankpapír fair értékét különböző értékelési módok és különböző hozamkörnyezet mellett, de nem csak a 2011-es, de a 2010-es és a 2009-es eredmények alapján is. Így azt találtuk, hogy a különböző értékelési módok alapján a fair érték 2.900 Ft és 6.420 Ft közé adódik, míg a legvalószínűbb érték 4.100Ft. Mindezek alapján túlértékeltnek tartjuk a részvényt. Technikailag a kép kicsit cizelláltabb. A nagy letörési szint 5.900 Ft-nál található, amelyet a részvény a nagy "rally"-ban várhatóan visszatesztel, mielőtt egy jelentősebb korrekcióba kezdene.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hosszútávú befektetők már a válság utáni időre készülnek. Így általában a 2011-es várható eredményeket veszik alapul befektetési döntéseihez.

Az Erste 2011-re 211,13 milliárd forintos nettó profotot és ezáltal 797 forintos egy részvényre jutó eredményt (EPS) vár az OTP-től. A bank részvényei "válságmentes" időkben 10-es előremutató PE-n forognak, így ez alapján a részvény fair értéke 7.970 forintra adódna.

Zárójelben jegyezzük meg, hogy ez a várt nettó profit megközelíti a mindenkori rekordot, melyet az OTP 2008-ban könyvelhetett el (240,47 milliárd forint). Az Erste várakozása az idei évre azonban nem számít túlzottan optimistának. 2009-re az Erste profit előrejelzése 128,43 milliárd forint, ami több mint 20 milliárddal marad el az OTP által várt 150 milliárdtól. A féléves eredméynek tükrében (kb. 80 milliárd forintos nettó profit) a menedzsment előrejelzése reálisnak tűnik, sőt, a cég megerősítette ezt a várakozást.

Tőkeköltség: A kötvényhozamok jelenleg 7,5-8% között mozognak, míg a piac az év végére 6-7%-os hozamokkal számol. Az Erste módszertana által alkalmazott kockázati prémium pedig 6,75%. (Ez a jövőben akár 5%-ig csökkenhet, amennyiben az ország gazdasági mutatói és ezek fényében a befektetők általi megítélése javulásnak indulnak.)

Számoljunk egy optimista, egy még optimistább és egy pesszimista szcenárióval:

Ha a 2011-es 7.970 forintot a három szcenárió alapján diszkontáljuk, 6.422, 6.253 és 5.791 forintos fair értéket kapunk részvényenként.

Magyarországról továbbra sem mondható el, hogy kilábalt a gazdasági válságból. A 2009-es GDP visszaesés 6,9%-os lehet és sokan még a jövő évre is a mutató csökkenésével számolnak. Ezzel ellentétben az Erste már 0,3%-os bővülésre számít. A munkanélküliség ugyanakkor várhatóan jövőre rekordot dönt, ami a havi törlesztőrészletek kifizetését megnehezíti majd a háztartások számára. A problémás hitelek arányának jelenlegi 7,4%-os értéke 2010 első félévében akár 10-15%-ra is emelkedhet. Így a céltartalékképzés továbbra is magas szinten marad, sőt, még növekedhet is.

A nyár közepén elkezdődött a kamatcsökkentési ciklus. Következésképp a nettó kamatbevételek (és ezzel együtt a nettó kamatmarzs) is erodálódni fognak. Ugyanakkor az is fontos tény, hogy az év első felében az eredményt erősítette több instrumentumon elért árfolyamnyereség. Ez az elkövetkező negyedévekben várhatón sokkal kisebb mértékű lesz.

Mindezeket egybevéve elmondható, hogy még legalább egy nehéz év vár az OTP-re. Valószínű, hogy 2010 második negyedévéig nem látunk rózsás eredményeket a banktól.

Ha megnézzük a 2009-re és 2010-re vonatkozó EPS várakozásokat, a következőket találjuk:

Számításaink során 10-szeres előremutató PE-t alkalmaztunk és az így kapott fair értékekekt diszkontáltuk vissza 2009-re. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy az elemzők megosztottak az OTP növekedési kilátásait illetően. Táblázatunkból kiderül, hogy a Bloomberg által összegyűjtött elemzői várakozásokból számított konszenzus szerint a bank eredménye 2010-ben elmarad a 2009-es számoktól. Így a fair érték 3.700 és 4.700 között van.

A pesszimista szcenárió alapján kalkulált tőkeköltséggel számolva a fair érték 3.400 és 4.350 forint közé adódik.

A fentiekből kiderül, hogy a jelenlegi 5.300 forint feletti árfolyamon az OTP részvénye túlértékelt. Hogy ezt az állításunkat alátámasszuk, nézzünk meg egy másik értékelési módszert is: a tőkearányos megtérülést (ROE).

A 2009-es Erste várakozásokkal optimista (12,9%) és pesszimista (12,7%) szcenáriókkal számolva:

Az így adódó 2.900 és 4.100 közé adódó fair értékek szintén arra utalnak, hogy a jelenlegi árfolyamon a részvény túlértékelt. A legmagasabb fair érték, amit kaptunk 6.250, a legalacsonyabb 2.900 forint volt. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 5.300-5.400 forintos árfolyamhoz képest 16%-os elmozdulás lehetséges felfelé, míg lefelé ez a szám 46%. A lefelé mutató kockázat tehát jóval nagyobb. Ha azonban a szektortársakkal hasonlítjuk össze az OTP értékeltségét, látható, hogy a magyar bankpapír alulértékelt a régiós szektortársakhoz képest.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo