Mi jöhet még? Mindenki a pánikgombot nyomja!

Kegyelemdöfést kaptak az USA részvénypiacai - Zuhant az olaj ára, de az aranyat sem kímélték a pánikhangulatban - Távol-Kelet: Mindenki a pánikgombot nyomkodja - Erősödött a forint és a jen, a forint 254 fölött is járt a frankkal szemben - Ma folytatódhat a csökkenés a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A válság legvészterhesebb időit idéző zuhanás bontakozott ki az amerikai részvénypiacokon (Dow -4,3%; S&P -4,8%; Nasdaq -5,1%). Az S&P500 részvényindex 8 hónapos mélypontjára, 1.200 pontra esett. Az index 497 vállalatából mindössze 3 részvényei emelkedtek.

- Az újabb recessziótól való félelem, illetve az Eurózóna adósságválsága menekülési hullámot váltott ki a piacokon. A befektetők válogatás nélkül öntötték a részvényeket az összes szektorban. Legnagyobb mértékben, 6,8%-kal zuhantak az olajrészvények, de a bankpapírok is 5,1%-os mínuszban zártak.

- A pénz a biztonságos eszközökben halmozódik fel, amerikai és német állampapírban, svájci frankban. A Bank of New York a betéteibe beáramló hatalmas összeg miatt 0,13%-os egyszeri díjat vezet be az 50 millió dollár feletti elhelyezett összegekre.

- A tegnapi munkapiaci jelentés a vártnak megfelelően alakult. A múlt héten 400 ezren fordultak újonnan munkanélküli segélyért, míg a tartósan segélyt kapók száma 3,73 millió fő volt.

- Az American International Group (AIG) nagy csalódást okozott tegnapi gyorsjelentésével. Az elemzők által várt 98 cent helyett mindössze 69 centes részvényenkénti profitról számolt be a válság során bajba jutott, és állami mentőövet kapott biztosító óriás. A cég részvényei 6,3%-ot estek tegnap.

- A Kraft Foods azonban pozitív meglepetést okozott. A várt 58 centtel szemben 62 cent lett a részvényenkénti profit, és a bevételek is felülmúlták az előrejelzéseket. A hír hatására nyitás előtt 10%-os pluszban is mozgott a részvény ára, nap végére, a pánikban 1,5%-os mínuszba küldték az élelmiszeripari cég árfolyamát.

- Ma jelenik meg a havi munkaerőpiaci jelentés az USA-ban, a piac feszült figyelemmel várja a kritikus fontosságú adatokat.

Olaj és arany:

- 5,8%-ot zuhant tegnap az olaj árfolyama, amit ma reggel további 1,2%-os esés követett. Jelenleg 85,5 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.

- A recessziós félelmek mellett a dollár erősödése is nyomást gyakorol a nyersanyag árára.

- Az arany ára tegnap még új történelmi csúcsot ütött 1.681 dollárnál, majd esésnek indult, és végül 0,9%-os mínuszban fejezte be a kereskedést. Ma reggel 0,5% felértékelődés után 1.654 dolláron mozog a nemesfém egy unciája.

Távol-Kelet:

- Súlyos mínuszok jellemezték az ázsiai indexeket ma reggel (Nikkei -4.0%, Shanghai -1.8%, Hang Seng -4.8%, Kospi -4.5%, All Ordinaries -4.1%).

- Amerikai társaikhoz hasonlóan az ázsiai befektetők is a gazdasági növekedés esélyei és az európai adósságválság miatt aggódnak. Az esésben az energiacégek és a pénzügyi vállalatok jártak elöl (Nomura -5,2%, Macquarie -8,3%, Inpex -7,5%, Cnooc -7,6%, PetroChina -4,5%).

- Nyomás alá kerültek az exportőrök is a felvevőpiacaikat övező aggodalom miatt (LG Electronics -4,2%, Samsung Electronics -3,1%).

Devizák:

- Nagyot erősödött tegnap a dollár. Az 1,432-es nyitást követően zuhanni kezdett az árfolyam, és napi mélyponton (1,409) fejezte be az EUR/USD a kereskedést.

- A jen tegnap 80 felett is járt, zárásra azonban 78,9-ig erősödött vissza a japán fizetőeszköz. A reggeli órákban is folytatódott a csökkenés 78,5-ig.

- A forint 273-ig gyengült az euróval szemben. A svájci frank pedig újabb történelmi csúcsra erősödött a forinttal szemben (254,47), és a reggeli órákban sem láthatók korrekcióra utaló jelek.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak a határidős részvényindexek az USA-ban.

Erste kommentár

Itt a világvége?! Szedjük össze, mi történik. Szakadnak a kockázatos eszközök, a részvénypiacok, száguldanak a biztonságosnak tekintett eszközök. Közben összecsuklik az olaj, de az ezüstbe és az aranyba is beleadnak, mert félnek a további letéti követelmény-emelésektől, az előbbi esetében pedig az új recesszió (depresszió) által generált keresletcsökkenéstől. Ráadásul a svájci frank, mint menedék deviza, drágul. Ezzel tovább növeli a kockázatokat, hiszen sok európai országban svájci frank hiteleken ülnek az emberek, sőt még vállalatok is. Így a bankrendszer kockázata, s ezen keresztül az országkockázatok is növekednek. Kész a tökéletes csőd-forgatókönyv. Azért álljunk meg egy pillanatra! Eddig arról beszéltünk, hogy sok a pénz a piacokon. Sőt, most már jóval több, mint pl. 2-3 éve volt, hiszen azóta a világ 2-3 évnyi GDP-t is megtermelt a hitelfelvételek meg - mint tudjuk - nem nagyon tartottak lépést vele.

Szóval a készpénz/hitel arány valószínűleg jelentősen csökkent, legalábbis a fejlett világban. Pl. a Bank of New York tegnap elégelte meg, hogy lapátolják a pénzt hozzá az intézmények, s az 50 millió dollár fölötti elhelyezésekre 0,13%-os egyszeri díjat számít fel, ha az egy hónapos amerikai államkötvény hozama 0% alá csökken. Erre azért van szükség, mert a BoNY 0,1%-os díjat fizet a betétek után a betétbiztosítási alapnak, s mostanában nagy pénzek áramlanak be a bankok látra szóló betéteibe. Pl. a múlt héten 103 milliárd dollárt vontak ki az intézmények a pénzpiaci alapokból és rakták bankbetétbe, hogy biztosítva legyen a pénzük. Szóval továbbra is van rengeteg pénz, de a rossz makrogazdasági adatok és gazdasági lassulástól való félelem miatt keresi a pénz a biztonságot. Ugyanakkor az ECB kissé felemás hangot ütött meg. Egyrészt továbbra is fél az inflációtól (sic), másrészt kockázatokat lát a gazdasági növekedés terén. Ráadásul újraindítja a kötvényvásárlási programját, amelynek keretében eddig 74 milliárd eurót költött el és az utóbbi 18 hétben nem vett egy darab kötvényt sem. Persze még mielőtt azt gondolná valaki, hogy ezért az eurónak gyengülnie kell, mert ez pénznyomtatás, felhívjuk a figyelmét, hogy nem az. Az ECB hosszú távú hitelt vesz fel bankoktól, és abból a pénzből vásárol olasz, spanyol és egyéb perifériás kötvényeket. Pedig lehet, hogy jobb lenne, ha pénzt nyomtatna a hitelek elinflálására.

A piacokról meg annyit, hogy aminek erősödnie kellett, az mind túlvetté vált, míg aminek esnie kellett mind túladottá vált az elmúlt 2 hét során. Ez persze csak annyit jelent, hogy időben nem vagyunk messze egy korrekciótól, de árakban nem nagyon lehet megmondani ilyen heves mozgások mellett. Egy biztos, tegnap fontos szintek estek el a BUX-ban, a DAX-ban, a Dow-ban, és az S&P500-ban is. A következő szintek meg jó messze vannak. Így két forgatókönyvet tudunk elképzelni: (i) születik olyan trigger a piacon (pl. egy fontos bejelentés), amire az indexek a tegnapi nap megerősítése nélkül visszakanyarodnak a szintek fölé vagy (ii) még esnek nagyon gyorsan egy hatalmasat (pl. ez a DAX-ban körülbelül 900 pont, azaz még annyi, mint amennyit eddig esett). A helyzet az, hogy mind a kettőt nehéz elképzelni.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo