Nemzetközi hírek
USA: A három nap mélyrepülés után némi enyhülést hozott a hétfői kereskedési nap a tengerentúli börzéken (Dow +0,2%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,2%). Nap közepén érkezett a hír, miszerint 16,7%-kal esett vissza decemberben a használt-lakás értékesítési állomány, meghaladva ezzel az önmagában is pesszimista várakozásokat (-9,8%). A negatív hírre némileg beleadtak a piacokba, de a Fed-del kapcsolatos optimizmus dominált. Bernanke Fed elnök további támogatásra tett szert a szenátusban, így nagy valószínűséggel hivatalában maradhat a január 31-én lejáró mandátumát követően. A piac örül, hogy a válságkezelés során laza monetáris politikát folytató elnök marad a szervezet élén, hiszen így abban bíznak a befektetők, hogy idén rekord alacsonyan maradhat az USA irányadó kamatrátája. Ma kezdődik a Fed két napos kamatmeghatározó ülése, holnap kerül nyilvánosságra a döntés. Az elemzői konszenzus szerint továbbra is 0,25%-on marad a ráta.
Vártnak megfelelő 28 centes eredményről számolt be a Halliburton, amely így is 66%-kal alacsonyabb, mint 2008 negyedik negyedévében. Zárás után publikált az Apple, és a Texas Instrument. Az iPhone és a Macintosh gyártója 2009 utolsó negyedévében kétszer akkora profitot ért el, mint egy évvel korábban. A részvényenként 3,8 dolláros eredmény jelentősen meghaladja az elemzői várakozásokat. A kereskedés során 2,7%-ot erősödött az Apple árfolyama, míg a zárás utáni kereskedésben 0,9%-kal értékelődtek fel a vállalat részvényei. A menedzsment szerdai nagy bejelentésre készül, melyről Steve Jobs vezérigazgató azt nyilatkozta, élete legfontosabb eredménye lesz. A befektetők is nagy várakozásokkal tekintenek a holnapi napra. A spekulációk szerint az új Apple Tablet számítógép kerül bemutatásra, melyről azonban senki nem tudja, hogy pontosan micsoda, hogy néz ki, de még az sem teljesen biztos, hogy egyáltalán létezik ilyen fejlesztés.
Olaj és arany: A tegnapi kitörési kísérletet meghiúsította a ma reggeli esés az olajban. A fekete arany hordónkénti árfolyama visszaesett 75 dollár alá, jelenleg 74,4 dolláron folyik a kereskedés. Az aggodalmak továbbra is Ázsia felől érkeznek; Dél-Korea gazdasága a vártnál kisebb mértékben bővült, Kína pedig a hitelezés szűkítésére törekszik. Az eladók kerültek tehát túlsúlyba, akik szerint a távol-keleti fellendülés nem tudja majd ellensúlyozni az USA kieső keresletét. Az arany ára nem változott számottevően az elmúlt két napban. A nemesfém továbbra is 1090-1100 dollár körül forog unciánként.
Távol-Kelet: Tovább estek az ázsiai indexek a kínai szigorítástól való félelmükben (Nikkei -1,8%, Hang Seng -2,0%, Shanghai -2,4%, Kospi -2,0%, All Ordinaries -0,6%). Kínában és Hong Kong-ban a bankpapírok estek. Az Industrial & Commercial Bank of China (-2,3%) pénteken utasította pekingi fiókjait, hogy január végéig már ne nyújtsanak új hiteleket. A China Citic Bank (-2,2%) hasonló lépésre szánta el magát. A Bank of China részvényei további 2,6%-ot veszítettek értékükből a korábban bejelentett tőkeemlés miatt. Ugyanakkor az elmúlt hetek gyakorlatával ellentétben nem emelte tovább az egy éves államkötvények hozamát a kínai jegybank. A Bank of Japan továbbra is nulla közelében (0,1%) tartotta az alapkamatot és kijelentette, elkötelezett a defláció elleni küzdelem mellett. A vártnál nagyobb mértékben lassult Dél-Korea gazdasága, így előfordulhat, hogy a kormány nyomást gyakorol a jegybankra, hogy ne emelje tovább az irányadó kamatot. A BHP Billitonnak és a Rio Tinto-nak ki kell állnia egy EU-s próbát, mely azt vizsgálja, nem korlátozza-e a versenyt a két cég ausztráliai vasérc kitermelő közös vállalata. 8,1%- ot zuhant a Hynx Semiconductor Dél-Koreában, mert a befektetők attól tartanak, nem akad vevő a felajánlott üzletrészre a január 29-ei határidőig. A Hong Kong-ban jegyzett Foxconn International 10,0%-ot esett, miután profit warning-ot tett közzé.
Devizák: A dollár a reggeli órákban ismét irányt váltott és erősödni kezdett az euróval szemben. Jelenleg 1,408 környékén jár a kurzus. A jen is erősödött a dollárral szemben, az árfolyam jelenleg 89,7. A forint tegnap meglehetősen volatilisen mozgott, de összességében gyengült nap folyamán. A reggeli órákban egyelőre stagnál a hazai fizetőeszköz árfolyama, jelenleg 272,76 az EUR/HUF.
Határidős piacok: A határidős indexek mínuszban tartózkodnak az USA-ban és Európában egyaránt. Úgy tűnik, a tegnapi enyhülést követően folytatódhat a lejtmenet a világ tőzsdéin.
Erste kommentár
Sűrűsödnek az események. Holnap kezdődik a davos-i fórum, a Fed közben ülésezik, s mindenki meg akarja váltani a világot. A tőkepiacok meg közben ezt nem nagyon szeretik. Kíváncsian figyel mindenki a döntéshozókra, hogy milyen bankregulációs ötletekkel állnak elő. Hiszen eddig csak pénzpumpa volt, amelyet szerettek a piacok, de most úgy tűnik, hogy szabályozói oldalon az árát is meg kell fizetni. Az eredeti tervek szerint júliusra elkészülhet az új világrend, legalábbis a pénzügyek terén. Lehet, hogy fájni fog. Mindenestre az általános rossz hangulatban ezek az egyedi hírek hatással vannak a piacokra. Hiszen tegnap meglepetésre nagy vételi erő jelentkezett a magyar piacon. Ez szerintünk a Moody's bejelentésének volt köszönhető, hiszen az eddigi szigorú fiskális politika dicséretének számító bejelentést tett. Ha marad a szigor (a választások után is), akkor javíthat Magyarország kilátásain, nevezetesen negatívról pozitívra. Persze ez tegnap volt, s ma már a nemzetközi piacok fogják majd a magyar piac kezét, s szépen levezetik a lejtőn. Az már csak hab a tortán, hogy a Fed egyszerre fél is az inflációtól és ugyanakkor gazdaságot is akar élénkíteni. Így valószínűleg külön kamatrátát vezet be a bankok kötelező tartalékaira, amelyek már 1.000Mrd dollárra rúgnak, míg a válság előtt összesen 2,2 Mrd dollár volt csak a Fed-nél elhelyezett banki betét.
Rövid hírek
- Az OTP 100 millió svájci frank össznévértékű kötvénykibocsátása sikeresen lezárult, a névérték 100,633%-os árfolyamán. A kupon fix 4%, évente egyszeri kamatfizetéssel. A kötvénykibocsátás célja véleményünk szerint az OTP általános finanszírozási szükségletének kielégítése. Pozitív, azonban árfolyamhatásra nem számítunk.
- A PSzÁF tendere az OTP EU-n kívüli leányainak vizsgálatára sikertelen volt. A PSzÁF korábban pályázatot írt ki az OTP EU-n kívüli (orosz, ukrán, montenegrói, szerb és horvát) leánybankjainak könyvvizsgálói ellenőrzésére, mivel a PSzÁF-nak nincs elég kapacitása a helyszíni célvizsgálatok lefolytatására.
- Az OTP megvette a Sinvest TRust Kft-t, s ezen keresztül az OTP Ingatlan Alapkezelő 49%-os részvénycsomagját is. Így az OTP most 100%-os tulajdonosa az OTP Ingatlan Alapkezelőnek. Az OTP nem volt elérhető, hogy részletekkel szolgáljon az ügylettel kapcsolatban. Mi azt gondoljuk, hogy egy technikai lépésről van szó, amely nem befolyásolja a részvény árfolyamát.
Makrogazdasági hírek
- Az MNB monetáris tanácsa tegnap 25 bázisponttal 6 százalékra csökkentette az irányadó kamatlábat.
- Az ÁKK mandátumot adott a Citigroupnak és a Deutsche Banknak egy 10 éves, dollárban denominált benchmark kötvény kibocsátásnak megszervezésére. Az ÁKK nem adta meg a tervezett kötvénykibocsátás nagyságrendjét, de elmondta, hogy a kibocsátásra a piaci körülmények függvényében kerül sor.
- A Moody's Hitelminősítő öt feltörekvő európai ország (Magyarország, Észtország, Lettország, Litvánia és Montenegró) hitelképességi kilátásait negatívról stabilra javíthatja júliusig.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.