Mi lesz az uniós pénzzel?

Új munkahelyek helyett inkább eszközbeszerzésre és fejlesztésre fordítanák az uniós pénzt a cégek, a többség kisléptékű termékfejlesztésben érdekelt és gond számukra az árfolyam-kockázat kezelése - többek között ez is kiderült egy friss felmérésből.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:PP/BartosGyula

A hamarosan megnyíló 2014-2020-as európai uniós fejlesztési időszakban várhatóan 5 ezer milliárd forintnyi gazdaságfejlesztési, innovációs és egyéb célú támogatás lesz elérhető a vállalkozások számára Magyarországon, és ennek többszöröse Romániában, Horvátországban és Bulgáriában. Az OTP Hungaro-Projekt két egyedülálló online felmérést készített, amelyben 118 vállalat válaszai alapján a hazai és nemzetközi vissza nem térítendő források bevonásában, a pénzügyi kockázatok csökkentésében, valamint a vállalatok belső innovációs folyamataiban rejlő lehetőségeket mérte fel.

Eszközbeszerzés és fejlesztés az első helyen

A vállalatok 68,6 %-a elsődlegesen eszközbeszerzéssel és technológiafejlesztéssel kapcsolatos beruházásokat kíván megvalósítani a következő két évben az európai uniós támogatások felhasználásával. A felmérés alapján jelentős hányaddal bír azon vállalatok száma, amelyek vállalati innovációra (a vállalatok 56,8 %-a), ingatlanfejlesztésre (51,7 %) és energetikai korszerűsítésre (45,8 %) vonatkozó beruházásokat szintén terveznek európai uniós forrásból finanszírozni. Érdemes kiemelni, hogy csupán a vállatok 31,4 %-a kíván az európai uniós források bevonásával új munkahelyeket teremteni az elkövetkező két évben.

Körvonalazódik az új pályázati struktúra
Több pénz jut vállalkozásfejlesztésre, átjárhatóbb Operatív Programok és kiemelt figyelem a kutatás-fejlesztésre –a fő célok láthatóak még csak a 2014-2020-as tervezési időszak EU-s támogatási ciklussal kapcsolatban. A folyamat zajlik, de konkrét pályázatokra csak nyáron számíthatunk. Itt találja, amit eddig tudni lehet.
Megfelelő forrással nyitnának külföldre

A megkérdezett vállalatok közel egyharmada rendelkezik külföldi leányvállalattal vagy tervez alapítani. Románia és Horvátország a két legnépszerűbb szomszédos állam ebből a szempontból. Az európai uniós források bevonása mellett a vállalatok további 26,3 %-a megfontolná egy leányvállalat létrehozását. A felmérésben részt vett vállalatok közel 60 %-a annak ellenére sem tervez külföldi leányvállalatot alapítani a környező országokban, hogy egyrészt a 2014-2020-as fejlesztési időszakban hazánkban számos támogatási forma nem lesz elérhető, másrészt Horvátország egész területe konvergencia régió kategóriába tartozik, valamint Románia a magyarnál is több támogatást kap a hétéves időszakra.

Az új európai uniós fejlesztési időszakban páratlan lehetőség nyílik a régióban működő vállalatok előtt. A régióban sok ezer milliárd forintnyi gazdaságfejlesztési, innovációs és egyéb célú támogatást használhatnak ki a vállalatok, így nem csoda, hogy a megkérdezett vállalatok intenzíven érdeklődtek egy az aktuális pályázatokról közvetlen értesítést biztosító szolgáltatás iránt, ami az aktuális piaci és makrogazdasági háttér ismeretével jelent értékes dokumentumot. A felmérésből kiderül, hogy a vállalatok bevallásuk szerint kevésbé érdekeltek innovációs stratégia és fejlesztési terv kidolgozásában és menedzselésében, ami nélkülözhetetlen eleme a fenntarthatóan sikeres vállalati működésnek és úgy látjuk, hogy ennek a következő években kiemelkedő szerepe lesz a támogatások elérésében.

A többség kis léptékű termékfejlesztésben érdekelt

Az új uniós fejlesztési terv kiemelt célja a kutatás és fejlesztésben (K+F), valamint innovációban rejlő lehetőségek kihasználása, ezért ez központi eleme lett a támogatási rendszernek – startup ökoszisztéma elősegítése, Horizont 2020 és egyéb kezdeményezések. A válaszadók 65,3 %-a kis léptékű termék-, szolgáltatás és/vagy technológiafejlesztésben érdekelt, de alacsony az innovációt stratégiai szinten kezelő, az újításokat projektekbe rendező és pályázatokkal finanszírozó vállalatok aránya. A vissza nem térítendő támogatások szerepe, megfelelő szemléletváltással jelentősen növelhető.

Kamatmentes hitel jöhet az uniós pályázatokhoz
A kormányzat kamatmentes hitelkonstrukcióval segítené az uniós pályázatok előfinanszírozását. Erre a célra egy 500 milliárd forintos alapot hoznának létre. A pályázók a támogatási szerződés aláírását követően juthatnak először a megelőlegezett forráshoz, majd szakaszosan, a számlák benyújtása után kapnak pénzt a fejlesztésekre.
A vállalatok 62,7 %-ára jellemző a meglévő termékek továbbfejlesztése, de közel felüknél új termék és szolgáltatásfejlesztés is történik. A vállalatok fele nem foglalkoztatott kimondottan a K+F tevékenységre munkatársat, míg 61,1 %-uknál elkülönített K+F költségvetés sincs. Az innovációs stratégia, a fejlesztési elképzelések, valamint az innovációs projektek dokumentált nyomon követése a megkérdezett vállalatok alig 20 %-ánál jellemző, ami részben magyarázhatja a fenti ellentmondásokat.

A vállalatok kétharmadánál az árfolyamkockázat gondot okozhat

A bankköltség optimalizálása mellett (a Piac&Profit kalkulátorával könnyen megtalálhatja a legoptimálisabb számlát) az MNB növekedési hitelprogramjával kapcsolatos tanácsadás releváns (44,9 %), míg a pénzügyi modellezés (21,2 %) kevésbé releváns a vállalatok számára. A megkérdezett vállalatok 71,2 %-ánál az árfolyamkitettség vagy egyáltalán nincs fedezve vagy vezetői döntéssel „ad hoc” módon fedezik. A vállalatok 71 % azt válaszolta, hogy profitrátájukkal nem tudja fedezni az árfolyamkockázat aktív kezelésének hiányát. (Itt olvashat arról, hogy hogyan kezelheti egy cég ezt a nehézséget.) A megkérdezett vállalatok felének havi átlagos devizakonverziója 150 ezer euró alatt van, viszont a forint-euró árfolyam erős volatilitása miatt, még így is akár 10-30 millió forintos tétel között mozoghat az ebből fakadó veszteségük éves szinten. A devizaárfolyamok mozgásából származó esetleges költségek kezelésével szemben a vállalatok részletesen elemzik bankköltségeiket.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo