Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Jelentős mínuszban zártak pénteken az amerikai tőzsdék (Dow -2,7%; S&P -2,7%; Nasdaq -2,4%). Német tisztviselők szerint az Angela Merkel által vezetett kormány a görög csődre készül, ami újra felerősítette a déli állam adósságállományával kapcsolatos félelmeket.
- A tisztviselők elmondták, hogy a kormány a német bankok számára dolgoz ki mentőcsomagot arra az esetre, ha Görögország nem teljesítené a hiánylefaragási feltételeket, és így nem juthatna nagyobb mentőcsomaghoz.
- Makro frontról nem érkezett fontos hír a hét utolsó napján. Az általános hangulat a recessziós félelmek és adósságproblémák miatt negatívra fordult Obama 447 milliárd dolláros gazdaságösztönző programja ellenére.
- Bernanke sem tudta megnyugtatni a piacot múlt héten, ugyanis nem tett egyértelmű utalást a monetáris ösztönző csomagra (QE3). Több befektető ugyanis arra számít, hogy a Fed szeptember 21-i ülésén kerülhet sor egy újabb pénznyomtatási program bejelentésére.
- A legnagyobb mértékben a bankok árfolyama esett, átlagosan 3,2%-kal. Az olajszektor is gyengén teljesített a pénteken csökkenő olajár nyomán.
Olaj és arany
- Pénteken 2%-kal értékelődött le a WTI olaj, majd ma reggel további 2%-ot esett a nyersanyag árfolyama. Jelenleg 85,5 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- A görög csődtől és az amerikai recessziótól való félelem mellett a mexikói öbölbeli viharok csillapodása sem kedvezett a nyersanyagnak. A kitermelés újra is indult a veszélyeztetett zónában.
- Az arany ára sem tudott már emelkedni. A menedék szerepét betöltő nemesfém ára is 0,8%-ot esett pénteken. Jelenleg 1.849 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -2,3%, Shanghai -0,0%, Hang Seng -3,9%, All Ordinaries -3,4%).
- Jürgen Stark, az EKB igazgatóságának tagjának lemondását sokan úgy értékelték, hogy nincs összhang az intézményen belül, ami a követendő közös politikát illeti, ezért az európai kitettséggel rendelkező vállalatok részvényeire nagy nyomás nehezedett.
- Kína külkereskedelmi mérlege a júliusi 31,5 milliárd dollárról 17,8 milliárdra csökkent augusztusban, ami elmaradt a 23,4 milliárdos piaci várakozástól. Az import éves szinten 30,2%-kal nőtt, míg az export 24,5%-kal bővült.
- A pénzügyi részvények jártak elöl az esésben (HSBC -4,3%, Westpac Banking -4,6%, Macquire -4,5%, Commonwealth Bank of Australia -4,4%).
- A jelentős európai kitettséggel rendelkező exportőrök részvényei szintén lejtőre kerültek (Sony -3,2%, Sharp -5,2%, Nissan -4,2%).
- 2,8%-ot veszített értékéből a Suzuki, miután a Volkswagen megvádolta, hogy a japán cég megszegte a két vállalat közötti együttműködési megállapodást. A vád szerint a Suzuki harmadik féltől vásárolt dízel motorokat az Esztergomban gyártott SX4-esekhez.
- Az általános negatív hangulatban az energiacégek is a negatív tartományba csúsztak (BHP Billiton -3,6%, Rio Tinto -4,5%).
Devizák:
- Régen nem erősödött olyan lendületesen a dollár, mint az elmúlt hetekben. Az árfolyam az 1,455-ös ellenállásról, 1,35-ig erősödött az euróval szemben. A mozgás csütörtökön gyorsult be igazán, amikor az 1,40-es támasz elesett. A ma reggeli kereskedésben már az 1,35-ös szintet is megérintette a devizapár, miután pénteken 250 pontot zuhant. Az utóbbi zuhanás hátterében az állt, hogy az év végén távozik Jürgen Stark, az EKB igazgatótanácsának tagja, aki több ízben is kifogásolta a központi bank válságkezelési módszereit, például a 2010 májusában létrehozott állampapír-vásárlási programot.
- A japán jen továbbra sem mozdult el látványosan. A reggeli órákban a 77,8-as ellenállásról pattant le az USD/JPY devizapár, és a 20 napos mozgóátlagig (77) süllyedt.
- Pénteken áttörte a 278-as szintet a forint, és 283-ig emelkedett az árfolyam, majd zárásra 280-ig korrigált vissza. A reggeli kereskedésben tovább gyengült az EUR/HUF, már 281 felett az árfolyam.
Határidős piacok:
- Továbbra is mínuszban az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
A kormánypárt megint adott egy pofont a forintnak. Hasonlóra akkor volt példa, amikor nagy horderejű lépésekre készültek másfél évvel ezelőtt. Még New Yorki tőzsde is megfeküdt egy pillanatra, Kósa és Szijjártó urak nyilatkozatainak köszönhetően. Tesztelték a piacot, hogy mi történik, ha kirúgjuk az IMF-et. S ennek volt következménye számos különadó, na meg a nyugdíjpénztárak államosítása. Vagyis utólag úgy tűnik, hogy egy jól átgondolt terv részét képezték az akkori nyilatkozatok. A mostani bejelentés annyira meredek, hogy mivel jó érzésű emberek vagyunk - ezért nem a dilletantizmusra, hanem valamiféle nagyszabású tervre gyanakszunk megint. Mindenestre érdekes az ötlet az után, hogy Svájc rögzítette az EUR/CHF alját 1,2-re. Így egy jó és konzervatív gazdaságpolitikával és költségvetéssel el lehetne érni a 260 Ft-os euró árfolyamot, amely 216-Ft-os svájci frankot jelent. Ha esetleg 1,3-ig gyengül az EUR/CHF árfolyam, akkor újra 200 Ft-os euróról beszélhetnénk. Vagyis elég furcsa a pénteki bejelentés, hiszen az a forint gyengülésének irányába hat. Mindenesetre a tények kedvéért az nagyon fontos, hogy aki 2005-2006-ban forint hitelt vett fel pl. 20 évre 20 millió forintot, annak kezdetektől fogva (becsült 12%-os kamat vagyis THM) 220 ezer forint körül van a törlesztő részlete. Aki pedig CHF alapú hitelt lőtt magának, az 143 ezer forint körüli törlesztő részlettel kezdhetett (becsült 6%-os kamattal ok! THM-mel számolva), amely 230-as CHF/HUF-nál 205 ezer törlesztő részlettel rendelkezik. Az igazság az, hogy azóta a forint törlesztő meg egy kicsivel csökkenhetett, de valójában a svájci frank hiteles még mindig jobb pozícióban van, mint az előrelátó, kockázatkerülő hitelfelvevő. Az óvatos forint hitellel rendelkező adós pedig rágja a körömkefét, hogy őt nem, de a jobban járó devizahitellel rendelkezőt mindenki meg akarja menteni.
Vállalati hírek
OTP, FHB: A Fidesz frakció javasolja a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lehetőségét
A Fidesz-frakció javaslata szerint az adósok rögzített árfolyamon - svájci frank esetében 180, euró esetében pedig 250 forintos árfolyamon - végtörleszthetik a hitelüket. A rögzített árfolyam és az aktuális piaci árfolyam közötti különbözet a bankok vesztesége lesz.
Véleményünk szerint a lépés alkotmányellenes, hiszen a magánjogi szerződések biztonságát veszélyezteti. Bár úgy gondoljuk, hogy az adósoknak csak kis hányada tudna élni a végtörlesztés lehetőségével, de ha lehetséges maximummal számolunk, akkor a bankok vesztesége elérheti az 1.000 milliárd forintot is, ami a GDP 3,4%-a. A bankszektor saját tőkéje jelenleg 2.600 milliárd forint. Hangsúlyozzuk, hogy a veszteség a maximálisan kalkuláltnál alacsonyabb lesz.
OTP: A devizaalapú jelzáloghitel állomány 955 milliárd forint (4,4 milliárd svájci frank). A veszteség maximum 220 milliárd forint (részvényenként 800-900 forint) lehet.
FHB: A második negyedév végén 750 millió svájci frank volt a bank devizahitel állománya. A maximális veszteség (tehát ha minden adós végtörleszt) 37,5 milliárd forint lehet, ami az FHB esetében arányaiban magasabb veszteséget jelent, hiszen a bank saját tőkéje 50 milliárd forint.
A Fidesz szerint a mintegy másfél millió devizahiteles közül 2-3 százezer adós élhet a lehetőséggel, ami 20% körüli arányt jelent. Így az OTP esetében 44 milliárd, az FHB esetében pedig 7,5 milliárd forinttal (részvényenként 170, illetve 150 forinttal) lehet számolni. Ez azt jelenti, hogy az OTP tőkemegfelelési mutatója 18%-ról 17,4%-ra, míg a Tier 1 mutató 15,1%-ról 14,1%-ra csökken, feltételezve, hogy minden egyes adós él a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lehetőségével. A mutatók még így is jóval az elvárt értékek felett maradnak. Ugyanakkor a hirtelen nagyarányú hitelkiváltás negatívan hathat a forint euróval és svájci frankkal szembeni árfolyamára is, ami hátrányos lehet a továbbra is devizahitellel rendelkezők (jelzáloghitel, vállalati és önkormányzati hitelek) számára. Ma délután 1 órakor megszólal Orbán Viktor, remélhetőleg további részleteket árul el a témáról.
Rövid hírek
- A PannErgy vezérigazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy hamarosan megkezdik a második kút fúrását Miskolcon, és a visszasajtoló kút fúrását Kistokajban. A tesztüzem 2012 tavaszán kezdődhet meg. A cikk nem tartalmazott új információt, árfolyamhatásra nem számítunk.