Nemzetközi hírek
USA: Pénteken 12 éves mélypontjáról visszapattanva végül pluszban zárt a Dow és az S&P (Dow +0,49%; S&P +0,12%; Nasdaq -0,91%). A vártnál rosszabb munkanélküliségi adatok (8,1%) tovább borzolják a már amúgy is megtépázott kedélyeket, és nap végén is csak az olajár emelkedése hozott némi bizakodást. A General Motors 75 éve nem látott mélységekbe süllyedt, a Citigroup árfolyama azonban vissza tudott 1 dollár fölé kapaszkodni. Az AIG szerint, amennyiben a kormány elutasítja a negyedik megmentési kérelmüket, úgy a biztosítóóriás csődje magával rántja a pénzpiaci alapokat és más biztosítókat, továbbá az európai bankok tőkeemelését vonhatja maga után. Egyesek szerint az AIG bukása a Lehman Brothers októberi csődjénél is nagyobb összeomlást okozhatna.
Olaj és arany: Az olaj árfolyama pénteken közel 5%-kal emelkedett, amit azóta több mint 2%-os emelkedés követ. Az OPEC minden korábbinál elszántabbnak mutatkozik egy jelentős kitermelés csökkentés mellett, így több befektető 50 dollár feletti olajárra spekulál. Az arany árfolyama pénteken folytatta a jelentős esését követő korrekciót, mára azonban kifulladni látszik a lendület.
Makrogazdaság: Ma délután a magyar államháztartási hiány első kéthavi helyzetéről kaphatunk jelentést. A tízéves amerikai államkötvények hozama 2,87%, 6 bázispont emelkedés után.
Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában. Korea kivételével mínuszban tartózkodnak az indexek (Nikkei -1,21%; Hang Seng -2,82%; Shanghai -3,22%; Kospi +1,58%). Az esést a pénzügyi papírok és az autógyártók vezetik.A HSCB több mint 12 éves mélypontjára esett félelmek miatt, miszerint újabb problémás hiteleket kell leírnia az Egyesült Államokban. A BHP Billiton bányavállalat azonban több mint 5%-os pluszban tartózkodik az emelkedő nyersanyagárak hatására.
Devizák: A dollár folytatta a gyengülést az euróval szemben, 1,2650 körül mozognak az EUR/USD jegyzések. A jen a jelentős gyengülés után sávozásba kezdett a dollárral szemben 98 körül. A forint pénteken tovább gyengült új történelmi magasságba küldve az EUR/HUF kurzust (317 fölé). Az MNB monetáris tanácsának hétvégi ülése után bejelentette, hogy közbeavatkozik a forint gyengülése ellen, ami a ma reggeli órákban jelentős forinterősödéssel párosult. Jelenleg nagy volatilitás mellett 308 körül folynak a jegyzések.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában és Európában egyaránt a negatív tartományban tartózkodnak.
Grafikonok, kattintson!
Erste Kommentár: Menti vagy nem menti, ez itt a kérdés - mármint az MNB a forintot. A monetáris tanács hétvégi ülései után úgy tűnik, igen. A devizapiaci csereügyletek mellett az MNB a lengyel jegybankhoz hasonlóan piacon váltja át az EU forrásokat forintra (részletesebben később) és kész igénybe venni a teljes monetáris politikai eszköztárat. A piacon a reggeli órákban szerencsésen alakulnak a folyamatok, és egészen 306-ig süllyedtek az EUR/HUF jegyzések. Ha tartósan tudják az említett lépések és ezek kommunikációja stabilizálni az árfolyamot a jelenlegi szinten, akkor nem lesz szükség a további beavatkozásra. Ellenkező esetben azonban (újabb 315 fölötti értékek) nem tartunk kizártnak egy újabb rendkívüli - akár 300 bázispontos - kamatemelést, ennek azonban kisebb valószínűségét látjuk.
Mtelekom: Az Erste ma megjelent elemzésének összefoglalója (Ajánlás: Felhalmozás, 12 hónapos célárfolyam: 635 Ft)
Értékelésünket a magyar kamatmentes hozamok erőteljes emelkedése miatt vizsgáltuk felül. Diszkontált cash flow elemzésünk eredményeként 635 forintos 12 hónapos célárfolyamot kaptunk. A szektortársakkal való kedvező összehasonlítás indokolja, hogy fenntartsuk korábbi felhalmozás ajánlásunkat.
Erre az évre vonatkozó várakozásainkat csökkentettük. Ugyanakkor 2009-es új EPS várakozásunk magasabb, mint a korábbi (+6%), miután alacsonyabb adókkal számoltunk a jövőre vonatkozóan. 2010-re és az utána következő időszakra vonatkozóan hasonló módon csökkentettük előrejelzéseinket, mivel úgy gondoljuk, hogy az Mtelekom nem rendelkezik növekedést serkentő eszközökkel. Várakozásaink szerint az osztalék a 2008-as szinten marad. Szerintünk az Mtelekom 2009-es céljai, melyeket a tavalyi számokkal egy időben tett közzé, enyhén szólva ambiciózusak. Ennek következtében bevétel várakozásaink alacsonyabbak, mint az Mtelekom számai (1%-os csökkenés 2009-ben) és a vállalati iránymutatásként kiadott EBITDA folyosó alsó szélét tartjuk reálisnak (1-2%-os csökkenés a tisztított EBITDA-ban). Az Mtelekomnak sikerült teljesítenie 2008-as célszámait és bebizonyította, hogy képes szigorú ellenőrzés alatt tartania a költségeket. A szegmensek szerinti bontás már a gyengülés jeleit mutatja. A T-Comnak jelentős piaci versennyel kell szembesülnie, míg a T-Mobile-nak az erodálódó árakra kell megoldást találnia. Úgy gondoljuk, hogy a globális gazdasági válság 2009-ben először a mobilszegmensben érezteti majd hatását. Ezen kívül a tarifák csökkentése és a növekvő versenyhelyzet korlátozza a bevételek növekedését a nem vezetékes szegmensben, miután a negyedik szolgáltató piacra lépésére a közeljövőben sor kerülhet.
Rövid vállalati hírek
OTP: A pénteki hatalmas árfolyam emelkedés után Csányi Sándor elnök-vezérigazgató az MTI-Eco-nak elmondta, hogy valószínűleg a short pozíciók zárása kezdődött meg. A bank folytatja a saját részvények vásárlását és pénteken 700.000 darabot vett 1.381 forintos átlagárfolyamon. A bank így 24.353.771 sajátrészvénnyel rendelkezik (8,7%).
Magyar makrogazdasági hírek
Piacon konvertálja az EU-s pénzeket az MNB, hogy erősítse a forintot
Az MNB megkezdi az EU-s támogatások piacon történő konvertálását a forint erősítése érdekében. Az MNB szerint a forint utóbbi időben tapasztalható gyengülését a fundamentumok nem indokolták. A Nemzeti Bank kész az összes rendelkezésére álló monetáris eszközt bevetni a piac normalizálása érdekében. A bejelentés, melyet a vasárnapi nem reguláris ülése után jelentetett meg a Monetáris Tanács, az eddigi legjelentősebb lépés a forint támogatása érdekében, mely pénteken történelmi mélypontot ütött az euróval szemben. "Szeretnénk elérni, hogy többen éljenek a forint és FX piacon nemrég bevezetett likviditási eszközökkel. Ennek érdekében a piac felé irányítjuk az EU forrásokat", jelentette ki a Tanács, mely a múlt héten két nem reguláris ülést is tartott. Egyet péntek késő délután, egyet pedig vasárnap.
Simor András MNB elnök megszakította szabadságát, hogy részt vehessen az üléseken. A közép-európai devizák idei mélyrepülését a forint vezeti. Néhány befektető az utóbbi hetekben a forint ellen spekulált a cseh koronával és a lengyel zloty-val szemben, mivel úgy gondolták, hogy e két gazdaság fundamentumai erősebbek és kevésbé vannak kiszolgáltatva a külföldi finanszírozásnak, mint Magyarország. A tanács hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer a gyenge forint ellenére stabil, azonban a forintra nehezedő nyomás középtávon már ront a bankok tőkehelyzetén. A Bank szerint a magyar finanszírozási igény is csökken majd a háztartások növekvő megtakarításainak, a szigorú fiskális politikának és az ország javuló fizetési mérlegének köszönhetően.
Véleményünk szerint az MNB most bejelentett intézkedése (ami kb. 2 milliárd eurót jelent évente) és az FX swap tenderek (melyek fél évig 5 milliárd eurónyi hitelt biztosítanak a piaci szereplőknek) stabilizálják majd a forint árfolyamát.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.
A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes.
További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.