Menniyre lesz állami a Mol?

- Tovább emelkedtek az amerikai indexek tegnap - Az olaj és az arany is tovább emelkedett tegnap - Ázsia: Vegyes a kép - Nagyot erősödött tegnap a forint - A kezdeti emelkedés után korrekció várható.

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Folytatták az emelkedést az amerikai indexek (Dow +0,7%, Nasdaq +1,4%, S&P 500 +1,1%). Az elmúlt nyolc kereskedési napból csak egyben zártak kisebb mínuszban, így egyre közelebb vannak a 2011 tavaszán látott csúcsokhoz az indexek.

- Mindkét tegnapi amerikai makroadat pozitív meglepetést okozott. Az ADP jelentéséből kiderült, hogy 157 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma júniusban, míg a piac csupán 70 ezres növekedésre számított. A friss munkanélküli segély kérelmek száma 418 ezerrel nőtt a várt 421 ezerrel szemben.

- A Reuters értesülései szerint az amerikai pénzügyminisztériumban vészforgatókönyveken dolgoznak arra az esetre, ha a kormány és a kongresszus nem tudna megállapodni az augusztus 2-i határidőig a költségvetési hitelfelvételi plafon megemeléséről.

- A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 1,5%-ra emelte az alapkamatot az ECB. Jean-Claude Trichet az inflációs kockázatokkal indokolta a döntést, azonban arra nem utalt, hogy további kamatemelésekre kerülne sor a jövőben. A piac is csak egy emelést, a mostanit árazta. Beszédében az ECB elnöke kitért arra is, hogy a jövőben is elfogadnak portugál állampapírokat fedezetként. Ez a hitelminősítők számára egy fricska, míg a piac számára megnyugtató hír volt.

- A Pfizer bejelentette, hogy eladja állat-egészségügyi és állateledel üzletágait. A JP Morgan értékeli az előbbit, a Morgan Stanley az utóbbit. A befektetők először 1%-os pluszba lendítették az árfolyamot a hírre, hogy pénz áll a házhoz, azonban a később belegondoltak, hogy ezen üzletágak bevételei (egészségügy 3,6 milliárd dollár, állateledel 1,9 milliárd dollár 2010-ben) hiányozni fognak. Így az árfolyam gyorsan a negatív tartományba süllyedt.

- Jól teljesített a pénzügyi szektor, miután a Visa (+2,3%) bejelentette, hogy a Fed múlt heti, a betéti kártyákra vonatkozó döntésének köszönhetően árbevétele idén 11-15%-kal, jövőre 10%-kal nőhet.

- Tegnap kiskereskedelmi értékesítési adatok is napvilágot láttak, melyek nagyrészt felülmúlták a várakozásokat, így a részvények árfolyama nagyot ugrott. A Macy's például 5,5%-os pluszban zárt.

- Ma átfogó munkaerő piaci adatok látnak napvilágot a tengerentúlon, amik erősíthetik, vagy éppen fékezhetik az elmúlt napokban a részvénypiacokon tapasztalt fellendülést.

Olaj és arany:

- Emelkedéssel zárta a tegnapi kereskedést a WTI kőolaj. A kurzus nagy lendülettel törte át a 30 napos mozgóátlagot (97 dollár), és napon belül 99,4-ig emelkedett, majd zárásra 98,7-ig korrigált vissza. Jövő héten további emelkedésre számítunk.

- Az olajkészletek a várt 2,5 millió helyett, 900.000 hordóval csökkentek, míg benzinkészletek terén emelkedésre számítottak, ehelyett 600.000 hordóval csökkentek a tartalékok.

- Három nap száguldást követően, tegnap már csak limitált emelkedést tudott felmutatni az arany. A 30 napos mozgóátlag áttörése után 1.531 dolláron zárt. Rövid pihenő után 1.550 dollárig menetelhet tovább a kurzus.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,7%, Shanghai -0,2%, Hang Seng +0,7%, Kospi -0,0%, All Ordinaries +1,0%).

- A gyengülő jen jót tett a japán exportőröknek (Suzuki +1,9%, Toyota +1,9%, Mitsubishi +2,9%), de jól teljesítettek a kiskereskedelmi cégek is, miután szektortársuk, a Seven & I Holdings (+1,6%) megemelte éves várakozásait.

- Az energiacégek annak örülhettek, hogy az olaj 98 dollár fölé ért. (Santos +1,7%, Inpex +2,0%, Cnooc +2,0%)

- Kína bejelentette, hogy a nagy fontossággal bíró júniusi inflációs adatot nem az eredetileg tervezett július 15-én, hanem már szombaton közzéteszi.

Devizák:- Tegnap fordult az EUR/USD árfolyama. Az 1,436-os nyitást követően a dollár 1,422-ig erősödött, majd napon belül irányt váltott, és a nyitó érték fölé kapaszkodott. A hajnali kereskedésben már korrigált az árfolyam, de a kialakult hosszú alsó kanóc a rövidtávú fordulat jele, ezért a következő napokban ismét gyengülhet a dollár az euróval szemben.

- Az USD/JPY tegnap megpróbált kitörni felfelé, de egyelőre nem sikerült az árfolyamnak szignifikánsan a 81,2-es szint fölé kerülnie. Érdemes azonban figyelni a devizapárt, a következő napokban további emelkedés következhet.

- Jól teljesített tegnap a forint. A hazai fizetőeszköz áttörte a 263-as támaszt, és 262-ig erősödött. A szint törése újabb teret nyitott meg lefelé, a következő támasz 260,5-nél látható.

Határidős piacok:

- Vegyes képet mutattak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

Nagyon sürgős az államnak. Ugyan, amikor bejelentették a Surgut MOL részesedésének megvásárlását, akkor a kormányzat augusztust jelölte meg a tranzakció zárásának időpontjaként, de már tegnap teljesítették a fizetést. Így az állami részesedés a MOL-ban 23,82%-ra növekedett. Aminek persze nem sok értelme van, hiszen csak 10%-kal lehet szavazni. Viszont jól jön akkor, ha az állam esetleg minél előbb meg akarja venni  MOL gázüzletágát (szállítás és tárolás). Ugyanis azért ez jelentős tulajdon, s vannak módszerek annak elérésére, hogy a részvényesek esetleg úgy szavazzanak, hogy a 10%-os korlátot eltöröljék. Akkor pedig az állam királycsináló pozícióba kerül a MOL-ban. A másik lehetőség pedig a fölösleges, 10% fölötti részvényektől való megszabadulás, amit akár eszközökre is lehet cserélni. Fellegi miniszter úr, úgyis azt nyilatkozta, hogy a magyar energiapolitikában jelentősebb változások lesznek hamarosan. Ja, és hogy ez hogyan hat a MOL-ra? Nehéz megjósolni, hiszen az árazási kérdések sokat számítanak a tranzakciókban. Ennek ellenére inkább a pozitív hatásban hiszünk, hiszen szerintünk végül egy stabil tulajdonossal, INA-val rendelkező, de INA problémákkal nem rendelkező MOL csoportot fogunk látni. S az is lehet, hogy ez még előbb bekövetkezik, mint azt korábban gondoltuk.

Rövid hírek

- A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ma reggel jelentette be, hogy a magyar állam július 7-én kifizette a MOL 21,2%-os csomagjáért a vételárat, s így tulajdonrésze 23,82%-ra nőtt az olajcégben. A pénzügyi  teljesítésre a korábban kitűzött augusztusi határidőnél hamarabb került sor, s ezáltal megnyílt a lehetőség különböző részvénytranzakciókra. Úgy gondoljuk, hogy a MOL-ban fennálló 10%-os szavazati korlát miatt az ezt meghaladó pakettet eladhatja, vagy elcserélheti a kormány. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- MOL: Az INA felügyelőbizottsága szerdán tárgyalta a cég középtávú stratégiáját. A menedzsment a következő 4 évben mintegy 4 milliárd dollárnyi beruházást tervez, melynek 2/3-át Horvátországban költenék el. 1 milliárd dollárt költenének a két finomító fejlesztésére, és az elképzelés szerint nem zárnák be a sisaki finomítót, hanem alternatív fejlesztési lehetőségeket keresnek. Korábban Davor Stern, az INA felügyelőbizottságának elnöke úgy nyilatkozott, hogy egy megfelelő stratégia esetén nincs szükség a részvényesi szerződés újratárgyalására. Úgy tűnik tehát, hogy a felek (a horvát kormány és a MOL) olyan stratégia kialakítására törekednek, ami mindenkinek megfelel. A hír kedvező.

- Sajtóértesülések szerint egyedül a Sberbank pályázik a Volksbank kelet-európai érdekeltségeire. Az eladó ugyanakkor kész más érdeklődőkkel is tárgyalni. Az OTP nem kommentálta a hírt. Árfolyamhatásra  nem számítunk.

- Az OTP 2011. július 6-án 4.337 darab törzsrészvény került értékesítésre az OTP Bankcsoporti Javadalmazási Politikája keretében. Így a bank tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.176.307 darabra változott. (Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma - a 2011. június 30-i állapot szerint - 2.073.560)

- Az E-Star bejelentette, hogy a társaság által zártkörben kibocsátott 240.000 darab törzsrészvény megkeletkeztetésével és a Budapesti Értéktőzsdére történő bevezetésével sikerrel zárult az alaptőke emelés. Az E-Star kezdeményezi a részvények Varsói Értéktőzsdére történő bevezetését is. A hír  megfelel a piaci várakozásnak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét 

Aranyat rejtettek a betonba, vagy mi került ennyibe?
Nagyot javult a közbiztonság Európában

Nagyot javult a közbiztonság Európában 

Csak a nézettség számít.
Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo