Erste kommentár
Kiskapu. Már nagyon elszoktunk attól, ami jellemző volt a kilencvenes évekre. Nevezetesen, hogy a törvényi szabályozásban mindig lehetett találni valami kiskaput, hogy a fő részvényes, vagyok a fő részvényesek egy csoportja megkerülhesse a kisrészvényesek érdekeit. Már jó ideje - majd - 10 esztendeje nem volt ilyesmire példa a magyar börzén. Pedig akkoriban az ilyen trükkös lépések kellően izgalomba hozták a spekulánsokat. Most viszont megint láthatunk egyet. A Fotex egy kiskaput kihasználva átvezeti részvényeit a luxemburgi börzére. Félreértés ne essék, már korábban is hasonlóan kevéssé kisbefektető-barát döntéseket hozott. A cég európai részvénytársasággá alakult, s székhelyét elvitte Luxemburgba, a közgyűléseit is már jó ideje Budapesttől cirka 2.000 km-re tartja. Nem kell magyaráznunk, hogy így a kisrészvényesek nagyobb része, de lehet, hogy az összes távol marad a közgyűléstől. A jelenlegi lépés pedig már csak az utolsó szög a koporsóban, legalábbis ami a kisrészvényeseket illeti. Ugyanis nem feltétlenül a luxemburgi tőzsdén való kereskedés fogja megkeseríteni az életüket, hanem az, hogy így még kevesebb információhoz fognak jutni az eddig sem túl transzparens céggel kapcsolatban. A helyzet különben faramuci, hiszen a részvények sokkal alacsonyabb áron forognak, mint az ingatlanvagyon értéke. Persze a kisrészvényesek ehhez a vagyonhoz nem férnek hozzá, így a nagyrészvényes számára olcsó a részvény, míg a kisrészvényes számára szinte bármilyen áron drágának tűnik. Ugyanakkor a jelenlegi lépések olybá tűnnek számunkra, mintha a nagytulajdonos minél alacsonyabb áron, minél nagyobb részvénymennyiséget szeretne összegyűjteni. Tudjuk, hogy a múltban már többször előfordult, hogy az éppen aktuális piaci trendet meglovagolva föltornázták a részvényárat kellő magasságokba, miközben a cég transzparenciája hirtelen megnövekedett, s a cég is sokkal kommunikatívabb lett. Ez számunkra mindig azt sugallta, hogy a fő tulajdonos a cég értékesítésére játszik. Most is hasonló érzésünk van. Persze nem azonnal adnák el, hanem az elkövetkező években, miután a részvények már meglovagolták a piaci trendet. A cég vezetése is úgy gondolja tehát, hogy itt a bika piac. Ennek örülünk, hiszen egy fontos piaci szereplő is azt gondolja, amit mi. Vagyis továbbra is keressük a beszállási pontokat.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A napok óta tartó emelkedés megszakadt, és a negatív oldalon fejezték be a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók. A nap eleji zuhanást követően hegymenetbe kapcsoltak az indexek, de nem volt erejük zárásig teljesen ledolgozni a veszteséget (Dow -0,52%, Nasdaq -0,14%, S&P500 -0,30%).
- Hatalmas nyereséget könyvelt el a tavalyi évben a Fed. 77,4 milliárd dollár profitot ért el a jegybank, amely a nyíltpiaci műveletek során szerzett értékpapírjainak kamatbevételeiből származik. A nyereségből 75,4 milliárd dolláros osztalékot fizetett a pénzügyminisztériumnak. Az intézmény mérlegfőösszege 2.920 milliárd dollárra emelkedett tavaly, a 2010-es 2.430 milliárd dollárt követően.
- Ingatlanpiaci adatok láttak tegnap napvilágot, a megkezdett házépítések a várakozásoknak megfelelően 700 ezerrel növekedtek februárban, a kiadott építési engedélyek száma pedig 5,1%-kal emelkedett az elmúlt hónapban.
- Tegnap piaczárás után publikálta gyorsjelentését az Oracle. Az egy részvényre jutó eredmény 62 cent lett, szemben az elemzők által várt 56 centtel. Az árfolyam 1,1%-ot emelkedett.
Olaj, arany:
- Hetek óta nem látott mértékben (-2,3%) zuhant a kőolaj árfolyama a tegnapi kereskedésben. A szaúdi olajminiszter azt nyilatkozta, hogy szükség esetén akár azonnal 25%-kal tudja növelni az ország a kitermelését.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja az készletadatok alakulását. Kőolaj terén 2,2 millió hordóval növekedhet, míg benzin terén 2 millió hordóval csökkenhet az amerikai készletállomány.
- Az arany árfolyama, 0,8%-ot veszített értékéből, és 1.650 dolláron zárta a kereskedést. Napok óta egy szűk sávban mozog a nemesfém, hamarosan nagyobb elmozdulás jöhet.
Távol-Kelet:
- Gyengélkednek az ázsiai tőzsdék, enyhe mínuszban tartózkodik a legtöbb vezető index (Nikkei -0,55%, Hang Seng -0,23%, Shanghai 0,06%).
- A kínai növekedési kilátások gyengülésével kapcsolatos félelem nyomta rá a bélyegét a piacokra, leginkább a nyersanyagszektor szenvedett a hajnali kereskedésben. Nem szabadna, hogy a mínuszok meglepetést okozzanak, mert régóta erősödnek a piacok, várható volt a korrekció.
- Kínában hat hét alatt másodszor emelték az üzemanyagárakat, és a gépjármű értékesítések is gyengén alakultak.
Devizák:
- Tegnap is nyugodt kereskedés jellemezte a forintot, 290 környékén oldalazott az árfolyam. Az EUR/HUF devizapárban kivárás látható a további forinterősödés előtt.
- A dollár a tegnapi oldalazás után a reggeli órákban tovább gyengült az euróval szemben. A 20 napos mozgóátlagot áttörte az árfolyam, 1327-ig emelkedett, és ugyanakkor egy ellenálláshoz érkezett.
Határidős piacok:
- Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- A Credit Suisse 76 euróról 90 euróra emelte a BMW célárfolyamát, ugyanis az értékesítés volumenének növekedése, illetve a prémium kategóriás, magas gépjármű áraknak köszönhetően a bevételek jobban növekedhetnek, mint ahogy a fejlesztési költségek növekszenek. Így az idei és jövő évi eredményvárakozást 5% és 8%-kal növelte meg az elemző. Ráadásul az év végén plusz osztalékra számít, amely 0,9 euróra rúghat részvényenként. Ez a jelenlegi részvényár 1,3%-a.
- Kínában hatalmas, 25%-os diszkontot ad a Daimler a drágább kocsikra, amely erodálja az eddig decensnek mondható kínai értékesítéseken elért marzsot. Ezzel próbálja növelni értékesítési volumenét.
- Ugyanakkor a Citi elemzői a mai nappal a legkedveltebb befektetések listájára emelték a Daimler részvényeit, vagyis úgy tűnik, hogy ők bíznak abban, hogy pl. a kínai értékesítés növekedése kipótolja az árrés csökkentésből adódó kisebb nettó bevételt.
- Közben a Fiat meg csak tovább óbégat, hogy itt a világvége az európai gépkocsi piacon. A vezérigazgató megint elmondta, hogy az európai gyártóknak gyárakat kell bezárniuk és át kell strukturálni vállalataikat. Vajon mire készül a Fiat? Nyilván arra, amit annyira cáfolt. Mindenkinek a saját fantáziájára bízzuk a választ. Eddig annyit tett, hogy elhalasztotta az új modellek bevetését, s a fejlesztési költségeket is visszavágta. S gyenge első negyedévre számít.
- Úgy látszik, hogy a nyersanyagárak várható csökkenésének ellenére optimista az ArcelorMittal vezérigazgatója, ugyanis a cég az elkövetkező években jelentősen növelné vasérc kitermelését.
- A ThyssenKrupp ennél óvatosabb, visszavágja beruházásait, s elsődleges célként az adósság csökkentését nevezte meg. Szerintünk túlkapacitálok vannak a piacon, amely üzem bezárások nélkül fenn is marad.
- A Berenberg beválasztotta a Total-t a harminc legmagasabb osztalékot fizető részvénye közé. A várakozások szerint a cég 57 cent osztalékot (1,3%) fizet a részvényeseknek negyedévente. Vagyis az évi 5,2% euróban igencsak decensnek mondható.
- Banco Bilbao, Banco Santander: Nem túl jó a helyzet Spanyolországban. A banki betétállomány 4,2%-kal csökkent egy év alatt a januári statisztikák szerint. A kétes követelések állománya a decemberi 7,62%-ról 7,91%-ra növekedett januárban. A bakok hitelkihelyezése pedig 0,72%-kal csökkent egy hónap alatt.
- A Microsoft árversenyt akar nyerni Kínában az Apple-lel szemben. Az pedig jó lehet a Nokiának is.
- A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 26GHz-es frekvenciasávot értékesített 15 évre szólóan. A frekvenciák összesített ára 1,5 milliárd forint + áfa. A sáv alapblokkjai harmadik és negyedik generációs mobilszolgáltatások hálózatának kiépítését támogatják. Az öt nyertes pályázó a Magyar Telekom, a Telenor, a Vodafone, a GTS Hungary, valamint az új mobilszolgáltató konzorciumából az MVM. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az Állami Nyomda március 20-án 140 darab saját részvényt vásárolt 550 forintos átlagáron. A társaság 445.142 darab saját részvénnyel rendelkezik a tranzakciót követően.
- A PannErgy március 20-án 1.000 darab saját részvényt vásárolt 635,5 forintos átlagáron. A társaság 3.104.710 darab saját részvénnyel (14,74%) rendelkezik a tranzakciót követően.