Nemzetközi hírek
USA:
- Nem tartott ki a pénteki optimizmus az USA-ban, mélyrepülésbe kapcsoltak tegnap az indexek (Dow - 1,4%; S&P -1,5%; Nasdaq -1,6%). A Dow éppen csak 10.000 pont felett tudta befejezni a kereskedést.
- Bár a személyi kiadások a vártnál jobban, 0,4%-kal nőttek júliusban, a személyi jövedelmek mindössze 0,2%-os növekedést mutattak. Az elkölthető jövedelmek lassú dinamikája pedig felveti a kérdést, hogy mennyire fenntartható a kiadások emelkedése. Bernanke Fed elnök többször is arról beszélt, hogy a lakossági fogyasztás tarthatja továbbra is lendületben az amerikai gazdaságot, ennek híján tovább nőhet a recesszió valószínűsége.
- A befektetők aggodalommal tekintenek a héten megjelenő makrogazdasági adatokra, egyelőre mindenki inkább távolról figyeli az eseményeket. Meghatározó lesz a pénteken nyilvánosságra kerülő augusztusi munkapiaci adat, mely a foglalkoztatottság és a munkanélküliség alakulását is magába foglalja majd.
- Eközben az amerikai állampapírok is folytatták erősödésüket, miután egyre borúsabbak a növekedési kilátások. Legutóbb a Morgan Stanley rontotta az idei második félévre vonatkozó amerikai GDP növekedésre vonatkozó várakozását (a korábbi 3-3,5%-os sávot 2-2,5%-ra csökkentette). A 10 éves államkötvény hozama 10 bázisponttal került lejjebb a MarketWatch beszámolója szerint, a 2 éves állampapír hozama pedig 7 bázispontot esett.
- A bankszektor együtt esett az ipari vállalatokkal, de gyengén teljesítettek a technológiai vállalatok is. A Bank of America és az American Express 2,5%-ot, a Cisco 2,4%-ot, a Caterpillar pedig 2,2%-ot esett.
- A Hewlett-Packard volt az egyetlen vállalat a Dow komponensei közül, mely emelkedni tudott. A vállalat ugyanis bejelentette, hogy 10 milliárd dollárral emeli a sajátrészvény visszavásárlási programját, melyből 3 milliárd dollárt már a jelen negyedévben elkölthet e célból. A társaság közel 15 milliárd dolláros készpénzállománya lehetővé teszi, hogy a 3Par lehetséges akvizíciója mellett saját részvényt is visszavásároljon a HP. A célja ezzel, hogy ellensúlyozza a munkavállalói részvényopciós program tulajdonhígító hatását. A kezdeti 2,5%-os pluszból 1,5%-ra apadt zárásra a HP részvények emelkedése.
- A mai nap főbb mozgatórugói a délután megjelentő Conference Board augusztusi fogyasztói bizalmi indexe, valamint a Chicagó-i beszerzési menedzser index havi alakulása.
Olaj és arany:
- Megfordult a hangulat az olaj piacán is, jelenleg 73,9 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával. A Bloomberg felmérése alapján a kőolaj készletek egy hónapos csúcsra emelkedhetnek, az Amerikai Energiaügyi Hivatal holnap közölt készletjelentésében.
- Továbbra is rendkívül kicsi a mozgás az arany piacán, 1.236 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Lejtmenetbe kapcsoltak a távol-keleti indexek, a legnagyobb pesszimizmus a japán piacon látható (Nikkei -3,5%; Hang Seng -1,1%; Shanghai -0,8%; Kospi -1%).
- Nem tartott sokáig a jó hangulat Ázsiában, a tegnap nyilvánosságra hozott bankmentő program sem tudta a pozitív oldalon tartani az indexeket. Az elemzők szerint a döntés túl későn történt, és a program mérete sem kellő nagyságú, a 10 ezer milliárd jen többlethitel túl kevés egyes szakemberek szerint.
- A jen tegnap intenzív erősödésbe kezdett, mely a padlóra küldte az exportorientált vállalatokat. A Sony -3,3%, a Canon -3,1%, Toyota -2% veszteségben mozog a reggeli órákban.
Devizák:
- Továbbra is az 1,328-as ellenállás állja a dollár útját. Erről a szintről pattant le tegnap a devizapár, és a dollár 1,265-ig erősödött az euróval szemben.
- Tegnap erőteljes gyengülésbe kezdett a japán jen, de a 85,9-es szint (30 napos mozgóátlag) megállította az árfolyamot, és ma reggelre már 84,2-ig erősödött vissza a japán fizetőeszköz a dollár ellenében.
- A CHF/HUF devizapár tegnap újabb maximumra erősödött, és a reggeli órákban tovább folytatódik a hegymenet. Jelenleg már 222,27 forintot kell fizetni egy svájci frankért. Az euróval szemben is gyengült a forint, 285,7 környékén mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
- A negatív tartományban vannak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Meglepően rövid ideig tartott az öröm és nagyon gyors volt az örömből jövő felpattanás leradírozása. Ugyanakkor, ha a magyar tőzsdén végignézzük a vezető papírokat, akkor meglepő dolgot látunk. Azt gondolnánk, hogy csúnya grafikonokat fogunk látni. S bizony meglepő az eredmény. A MOL, MTel és a Richter grafikonja inkább bika jeleket mutat, mint medvét. Sőt, kifejezetten jól néznek ki. Ha csak a grafikonok és mi lennénk, akkor a MOL-t egyenesen kitörés előtt álló részvénynek jelölnénk. A Richter is csak megpihen a sok és hirtelen emelkedés után. Ami rosszul néz ki, az az OTP grafikonja, de az nagyon. Sajnos még az 1.500Ft-os árfolyam újra tesztelését sem zárhatjuk ki a jelenlegi formáció alapján. Vagyis a BUX mélyére nézve nem világégést, csak OTP égést látunk, amelyet persze a többi nagy sem úszna meg. Ezért fontos az OTP 4.500Ft körüli szintje. Ennek nem szabadna elesnie, mert akkor a többiek is követnék.
Vállalati hírek
Vártnak megfelelően 70%-kal (év/év) zuhant az Állami Nyomda nettó profitja a második negyedévben, egyszeri tétel következtében
Tegnap piaczárás után publikált gyorsjelentésében 101 millió forintos második negyedéves nettó profitról számolt be az Állami Nyomda. Ez valamivel meghaladta a mi 97 millió forintos várakozásunkat, azonban elmaradt a 106 millió forintos piaci konszenzustól. A profit 70%-kal történő zuhanása a tavalyi második negyedévhez képest ismét egy egyszeri tételnek köszönhető, mely az év második felében már nem érezteti hatását. A bevételek - a várakozásoknak megfelelően - 4,8%-kal nőttek (4,2 milliárd forintra). Az árbevételt az említett egyszeri tétel nem befolyásolta, csupán a profitabilitási marzsokra volt negatív hatással.
- A biztonsági termékekből származó árbevétel nőtt a legnagyobb mértékben (+21% év/év), mivel a papíralapú dokumentumok (pl. útlevelek), biztonsági bélyegzők és étkezési jegyek értékesítése igazán kedvezően alakult, ami ellensúlyozta a zárjegyek értékesítésének visszaesését (2010 januárjától nőtt a jövedéki adó).
- A kártyagyártásból származó bevételek 14%-kal estek vissza év/év alapon.
- A nyomtatványokból származó bevételek 14%-kal emelkedtek. A digitális megoldások fejlődésének és a kapacitás növekedésének köszönhetően sikerült újabb ügyfelekre szert tenni. A bevételekre kedvezően hatott az APEH formanyomtatványok értékesítése is. A parlamenti választások 465 millió forinttal járultak hozzá az első féléves bevételekhez, ami felülmúlta a 2009-es Európai Parlamenti választásokból származó 272 millió forintot.
- A hagyományos nyomdai termékekből származó bevételek éves szinten 35%-kal csökkentek, így a teljes árbevételhez csak 7%-ban járultak hozzá.
Az EBIT és az EBITDA egyaránt meghaladta várakozásainkat a vártnál alacsonyabb személyi kiadások miatt.
Az árbevétel egészséges javulása jó hír, bár a profitabilitásra továbbra is nagy nyomás nehezedett. Utóbbi azonban egy egyszeri tétel, mely csak az első félévet érintette, és a piac már korábban beárazta azt. 2010-es profit várakozásunkat 800 millió forintra redukáljuk. A piaci szereplők továbbra is a romániai akvizíció részleteire várnak, mely még 2010 novembere előtt esedékes. Az újonnan megszerzett vállalat az Állami Nyomda bevételeit 1 milliárd forinttal növelheti a teljes konszolidációnak köszönhetően. Jelentős árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid hírek
- Beke Zsuzsa, a Richter szóvivője elmondta, hogy a Forest Laboratories-zal közösen év végéig döntenek arról, hogy újra indítják-e a Cariprazine II fázisát. A döntés nem befolyásolja a Richter ez évi kutatásfejlesztés kiadásait. A II. teszt eredményét a piac tegnap már beárazta, további árfolyamhatásra nem számítunk.
- MOL: Sajtóértesülések szerint Szurgutnyeftyegaz arra kérte a Magyar Energia Hivatalt (MEH), hogy ne függessze fel azt az eljárást, mely végül a Szurgut bejegyzését eredményezheti a MOL részvénykönyvébe. A MEH válaszlevelének tartalma ne ismert, azonban piaci szereplők nem tartják valószínűnek, hogy a MEH álláspontja megváltozzon a kérdésben. Árfolyamhatásra nem számítunk.