Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A foglalkoztatottsági adatok törték meg az emelkedést az amerikai részvénypiacokon pénteken (Dow -0,5%; S&P -0,7%; Nasdaq -0,4%). Leginkább a pénzügyi papírok vezették az esést.
- Péntek délután megjelent az Amerikai Munkaügyi tárca jelentése a foglalkoztatottsági és munkanélküliségi helyzetről. A várt 105 ezer fő helyett mindössze 18 ezer fővel emelkedett a nemmezőgazdaságban foglalkoztatottak létszáma júniusban az USA-ban. A teljes privát szférát tekintve 132 ezer fő helyett 57 ezer fős emelkedést láthattunk.
- A munkanélküliségi ráta szintje 9,2%-ra emelkedett júniusban, míg az elemzői konszenzus stagnálást jelzett előre.
- A továbbra is lassú munkapiaci fellendülés ismét felveti a kérdést, hogy a Fed tervez-e újabb kötvényvásárlási programot (QE3), illetve, hogy mikor kezdődhet a kamatemelési ciklus az USA-ban.
- Ma kezdődik a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon, az Alcoa mai piaczárás utáni jelentése nyitja a sort. Az előrejelzések egyelőre meglehetősen optimisták, az elmúlt időszak gyengébb makrohíreinek fényében kérdéses, hogy mennyire tudják hozni a vállalatok a várt profit és bevételi számokat. A befektetők valószínűleg óvatosabban állnak a kérdéshez, így akár a várakozásoknak megfelelő számok is lendíthetik a piacokat.
Olaj és arany:
- 2,5%-ot esett az olaj ára pénteken a heti szép emelkedés után. Ma további 0,8%-os esést követően 95 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. A gyenge amerikai munkapiaci adatok mellett a kínai olajimport enyhülésére való spekuláció is negatívan hatott az olajra.
- Az arany ára folytatta a múlt heti trendjét, és ismét 0,8%-ot emelkedett. Jelenleg 1.546 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Csak a Shanghai Composite volt a pozitív tartományban ma reggel (Nikkei -0,7%, Shanghai + ,1%, Hang Seng -1,1%, Kospi -1,1%, All Ordinaries -1,4%). A hangulatot kedvezőtlenül befolyásolta, hogy pénteken a vártnál jóval gyengébb lett az amerikai munkapiaci adat és ismét feléledtek a kínai inflációs félelmek, miután júniusban három éves csúcsra futott az infláció (6,4%, mivel az élelmiszerárak 14,4%-kal emelkedtek). Ezen kívül az euró zóna vezetői ma rendkívüli ülést tartanak, mert attól félnek, hogy az adósságválság Görögországról átterjedhet Olaszországra.
- A negatív híreket megszenvedte a pénzügyi szektor, mivel most már szinte biztos, hogy a kínai kormány újabb megszorításokról dönt majd (Bank of Communications -1,3%, China Merchants Bank -1,4%, HSBC -1,2%).
- A pénteki makroadatok megjelenése után a dollár veszített erejéből a jennel szemben, így ma a japán exportőrök részvényei veszítettek értékükből Tokióban (Nikon -1,5%, Mitsubishi -0,9%, Mazda -2,3%, Toyota -0,4%).
Devizák:
- Pénteken és a ma reggeli órákban is folytatódott a dollár erősödése. Az árfolyam 1,437-ről indult el lefelé a csütörtöki korrekciót követően. Jelenleg már 1,42 alatt kereskednek az EUR/USD devizapárral.
- Nagyot erősödött pénteken a japán jen. A pénteki fals kitörést követően az árfolyam zuhanni kezdett, melyet a 20 és a 30 napos mozgóátlag állított meg 80,5 környékén.
- A forint 262-ről visszafordult, majd 264-ig gyengült a pénteki kereskedés során.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Meglepő adat az USA-ból! A korábbi jó ADP foglalkoztatottsági adatra alaposan rácáfolva nagyon gyenge foglalkoztatottsági adatokat és növekvő munkanélküliségi rátát láthattunk. Erre mindenki megijedt, hiszen a gazdasági fellendülést mindeniki a csökkenő munkanélküliségtől, növekvő foglalkoztatottságtól és az ezáltal beinduló keresletnövekedéstől várja. Így nem meglepő a reakció. A gyenge adatra azonnal mindenki beleadott a piacokba. Ráadásul ma kezdődik a gyorsjelentési szezon is az USA-ban. Az Alcoa a piac zárása után jelent, remélhetőleg javuló eredményt. Talán most is az lesz a forgatókönyv, hogy az előrejelzések az elmúlt hónapok pesszimizmusát fogják tükrözni, miközben a vállaltok eredménye tovább javul. Ha így lesz, az újabb löketet adhat a piacnak, de megnyugvást a Bernanke és Buffet urak által hangoztatott második féléves munkaerő piaci javulás hozhatja meg.
Rövid hírek
- A MOL-lal kapcsolatban továbbra is találgatások olvashatók a sajtóban: (i) a kormány el kívánja törölni a 10%-os szavazati korlátot, (ii) a horvát tárgyalópartner elsősorban az INA új stratégiájára és a belső szabályok esetleges megváltoztatására összpontosít a részvényesi megállapodás újratárgyalása helyett. Az újsághírek nem tartalmaztak új információt. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP Jelzálogbank 3-5 éves lejáratú, euróban denominált kötvényt bocsát ki maximum 500 millió euró értékben. Árfolyamhatásra nem számítunk.