Nemzetközi hírek
USA:
- Jelentős emelkedést mutattak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow +1,6%; S&P +1,7%; Nasdaq +1,8%). December óta a legnagyobb mértékű emelkedést mutatták a piacok, azonban még nincsenek új csúcson az indexek. A vártnál jobb makroszámokat nem tudták letörni Trichet közelgő ECB kamatemelésre utaló szavai.
- A vártnál sokkal alacsonyabbra, 368 ezer főre süllyedt a friss munkanélküli segélykérelmek száma az USA-ban, ami két és fél éves mélypontot jelent. Szintén mélypontra süllyedt a tartósan munkanélküli segélyért folyamodók száma. A hír egyértelműen pozitív, és a tegnapelőtt közölt foglalkoztatási adatokkal együtt jól mutatja az amerikai munkaerő-piaci kilábalást.
- A vártnál kissé jobban, 59,7 pontra emelkedett az ISM intézet szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe.
- Nem enyhítették a tegnapi optimizmust Trichet, ECB elnök szavai sem, miszerint áprilisban már kamatot emelhet az Európai Központi Bank. A tegnapi kamatdöntő ülésen még az 1%-os, rekord alacsony szinten tartotta a kormányzó tanács a rátát, de az elnök szerint a következő ülésen már szigorításra kerülhet sor az Eurózóna-beli inflációs folyamatok miatt. Hozzátette azonban, hogy maximum 0,25%-os mértékű kamatemelésre kell számítani, és ez nem jelenti, hogy elkezdődne egy jelentősebb kamatemelési ciklus.
- Jól teljesített a pénzügyi, a technológiai és az ipari szektor is. A Dow legjobban teljesítő tagja a Caterpillar lett, 3,3%-os árfolyam-növekedés után. A Bank of America 3,2%-ot, a JPMorgan 1,9%-ot emelkedett.
- Ma is fontos foglalkoztatási és munkanélküliségi adatok érkeznek az Egyesült Államokból.
Olaj és arany:
- Tegnap a 100 dollárt is megérintette a WTI kőolaj árfolyama, ma viszont visszatért 102 dollárra a hordónkénti ár.
- A líbiai helyzet újabb fordulatokat vesz, úgy tűnik Kadhafi elnök megbuktatása nem lesz egyszerű, a harcok hosszabb időre elhúzódhatnak. A tüntetések továbbterjedtek Iránban és Ománban, szaúdi tankok viszont nem jelentek meg Bahreinben.
- Az amerikai gazdaság stabil növekedése és a globális kínálat jelentős részét nyújtó országok instabilitása továbbra is magasan tartja az olaj árát. A helyzet oldódásával azonban csökkenésnek is indulhat a kőolaj árfolyama.
- Az arany ára 1,3%-ot esett tegnap, és lefordult a kedden elért új történelmi csúcsról. Jelenleg 1.417 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Egy százalék feletti pluszban tartózkodtak az ázsiai tőzsdék ma reggel, miután tegnap az amerikai indexek szárnyra kaptak a kedvező munkanélküliségi adatok nyomán (Nikkei +1,0%, Hang Seng +1,4%, Shanghai +1,3%, Kospi +1,7%, All Ordinaries +1,1%).
- Jól teljesítettek a kínai bankok: Bank of Communications +1,8%, China Merchants Bank +2,5%, de a magas olajár segített emelkedni az olajcégeknek is (Cnooc +1,5%, PetroChina +1,8%, BHP Billiton +1,4%).
- A jen tegnapi gyengülése is segítette a japán exportőröket (Canon +2,5%, Toyota +2,1%). A Sumitomo Electric 6,9%-ot emelkedett arra a hírre, hogy egy újfajta, újratölthető akkumulátort fejlesztett ki, a Konica Minolta pedig 2,4%-kal drágult, miután egy riport szerint jelentős irodafelszerelési szerződést írt alá a német Allianz-cal.
- Ausztráliában a QBE Insurance papírjai 1,8%-ot estek, mert ma már osztalékszelvény nélkül forogtak.
- A ma reggeli optimizmus a Kospi-ra is átragadt, mely februárban jelentős mértékben esett. Most az eddig alulteljesítők vitték a prímet (Hyundai Engineering & Construction +2,8%, Samsung Engineering +3,6%).
- Technikai bejelentés: Hétfőtől Hong Kong-ban egy órával tovább tart a kereskedési időszak.
Devizák:
- Véget ért az oldalazás, az EKB elnökének beszéde után kitört felfelé az EUR/USD devizapár. A kurzus hajszálnyira állt meg az 1,40-es ellenállástól, tehát komoly dollárgyengülést láthattunk. 1,40 felett az 1,425-ös csúcsot érheti el az árfolyam.
- Négy nap oldalazást követően a japán fizetőeszköz is elindult felfelé, és 82,3-ig gyengült a jen.
- A forint szűk sávban oldalazott tegnap, 272 környékén mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel
Erste kommentár
Megjelent a kamatemelés réme. S nem történt rá negatív reakció börzéken csak valami visszafogott eladási hullámot láthattunk. A piacok viszont a várakozásoknál jobb amerikai makrogazdasági adatokra figyeltek, amelyeket ráadásul a Fed optimizmusa is fűtött. Pedig korrekciós fázisban vannak az indexek. Pl. a Dow ipari átlagindex a 30 napos mozgóátlagról emelkedett hatalmasat, de valószínűleg nem fogja még leküzdeni a korábbi csúcsot, a 12.390 pontos szintet. Ugyanakkor a DAX a 20 napos mozgóátlagról lefordulva a 30 naposon állapodott meg tegnap. Ma elindulhat innen, s sikerrel abszolválhatja a 20 napost. Az OTP-ben kijött a vártnál gyengébb eredmény. Az 5.500 Ft-os szint megfoghatja az árfolyamot. S ha onnan elindulna fölfelé, akkor bizony a 6.000 Ft már valószínűleg nem lenne akadály. Különben ha a céltartalék képzés csak a felére csökkenne, akkor az eredménye már rekord szinten lenne. Vagyis ahogy elindul a gazdasági kilábalás, jelentős profitbővülési potenciál lesz a cégben.
Vállalati hírek
OTP: Az alacsonyabb nem kamatjellegű bevételeknek köszönhetően a nettó profit elmaradt az általunk várttól
Az OTP 17,2 milliárd forintos negyedik negyedéves nettó profitja 36%-kal alacsonyabb, mint az általunk várt és 15,5%-kal marad el a konszenzustól. A bankadóval korrigált nettó profit 23%-kal kisebb, mint ahogy vártuk. Számainkhoz képest a legnagyobb eltérés a vártnál 5,6%-kal alacsonyabb nettó kamatbevételnek, és a 44%-kal alacsonyabb nem kamatjellegű bevételeknek köszönhető. Ugyanakkor, mivel mi pozitív hatásra számítottunk a deviza swapok átértékelésén, az igazított nettó kamatbevétel megfelelt az általunk vártnak. A céltartalékképzés 3%-kal magasabb az általunk vártnál és 11,5%-kal a konszenzusnál. A nettó díjbevétel 10%-kal múlta felül várakozásainkat.
Negyedéves szinten a nettó profit 45%-kal csökkent, ami a jelentősen megugró céltartalék-képzésnek (+32,5% né/né), valamint a működési költségek 10%-os megugrásának és a magasabb adóráfordításnak köszönhető. A teljes bevétel negyedéves szinten 8%-kal nőni tudott a szezonálisan magasabb díj és jutalékbevételnek köszönhetően (+10,5% né/né) és a jobb nem kamatjellegű bevételek miatt (+175% né/né). A magasabb céltartalék-képzés miatt a kockázati költségek 94 bázisponttal, 3,77%-ra nőttek. Míg a kockázat/hozam-mutató a harmadik negyedéves 34%-ról 45%-ra ugrott az utolsó negyedévben. Az NPL ráta növekedése lassult, csak 50 bázisponttal emelkedett, 13,7%-ra, míg az NPL fedezeti ráta 74,4%-ra javult (+1%pont né/né).
Összességében az eredmény elmaradt az általunk és a piac által várttól. Ennek elsődleges oka, hogy a nettó kamatbevétel, valamint az egyéb nem kamatjellegű bevételek elmaradtak az előrejezlésektől. Ugyanakkor mi a devizaátértékelések pozitív hatásával számoltunk, így a korrigált nettó kamatbevétel megfelelt várakozásunknak. Kedvező fejlemény, hogy lassul a nem teljesítő hitelek arányának növekedése.
Gazdasági hírek
- A héten bejelentett reformintézkedések megerősítik Magyarország jelenlegi adósbesorolását, miközben a negatív kilátás továbbra is fennálló kockázatokat tükröz - mondta Dietmar Hornung, a Moody's hitelminősítő intézet alelnöke. Az egyik a végrehajtási kockázat, hogy a kormány mennyire képes és mennyiben mutat hajlandóságot az intézkedéseknek a tervekben felvázoltak szerinti megvalósítására. A másik a növekedési kockázat - fogalmazott Hornung.
- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter cáfolta, hogy a kormány a svájci frank árfolyamának rögzítését tervezi. Korábban a sajtóban megjelent, hogy a kormány 190 forinton rögzítené a frank árfolyamát, hogy ezzel segítse a devizahiteleseket.
- Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke kritizálta a jegybanktörvény módosítását, mely megváltoztatja a Monetáris Tanács tagjainak jelölési módját. Az EKB jelenleg vizsgálja, hogy milyen lépéseket tehet az ügyben.