Megindulhat felfelé a BUX

Új csúcsra törtek az amerikai indexek a vártnál jobb kiskereskedelmi adatok nyomán. Több mint 3%-kal drágult az olaj, újabb csúcsot ütött az arany. Csak a bányatársaságok papírjainak sikerült emelkedniük reggel Ázsiában. A dollár gyengült, a jen és a forint azonban erősödött tegnap. MOL: A vártnál gyengébb nettó profit, de jó üzemi eredmény. Danubius: Az éves szinten 78%-kal magasabb profit némileg felülmúlta várakozásainkat. RFV: Szenzációs harmadik negyedéves eredmény az új szerződéseknek köszönhetően. Ma a hazai parketten csökkenésre számítunk.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA: A pénteki erőtlen emelkedés után hétfőn ismét rákapcsoltak az amerikai részvényindexek (Dow +1,3%; S&P +1,4%; Nasdaq +1,4%). Az S&P második tesztelés után kitört az 1100 pont körüli szint fölé, és 1113 pontnál új lokális csúcsra ért. E szintről tört le az árfolyam 2008 októberében, a szédületes sebességű esés előtt, így komoly lélektani hatással bírhat ez az esemény. A hangulatot fűtötte, hogy a kiskereskedelmi forgalom az előrejelzéseknél nagyobb mértékben, 1,4%-kal emelkedett októberben, szeptemberi változását azonban lefele korrigálták -2,4%-ra. A New-York-i feldolgozóipari menedzser index novemberi értéke a vártnál is nagyobb mértékben, 23,5 pontra esett. Októberben az index 34,6 ponton állt, mely közel van a 2001-es indulás óta mért történelmi csúcshoz (39). Az ipari vállalatok teljesítettek a legjobban, a Dow komponensei közül a Boeing 3,5%-ot, a Caterpillar 2,8%-ot, az Exxon Mobil pedig 2,7%-ot emelkedett. A pénzügyi szektor némileg lemaradva 1,1%-kal növelte értékét. Az American Express is 2,7%-os pluszban zárt, mivel a bedőlő hitelek száma 6 hónapja folyamatosan csökken.

Olaj és arany: Az optimista hangulatban felpattant az olaj ára is, jelenleg 78,7 dolláron kereskednek a kőolajjal hordónként. Az USA erősebb kiskereskedelmi aktivitása mellett a gyengülő dollár is közrejátszott az árfolyam-emelkedésben. Ma este kapunk információt az Amerikai Olaj Intézettől a készletadatok alakulásáról, holnap pedig az Energiaügyi Hivatal közli a becsléseit. Az arany sem volt rest, tegnap ismét új csúcsot ütött 1143 dolláron.

Makrogazdaság: A hazai bruttó átlagos béremelkedés szeptemberi alakulásáról szerezhetünk információt ma reggel. Az elemzők összességében stagnálásra (+0,1%) számítanak tavaly szeptemberhez képest, mivel a versenyszféra béremelkedését az állami alkalmazottak bércsökkenése (13-dik havi bér eltörlése) kompenzálhatja. Az USA közli az októberi termelői árindex, ipari termelés alakulását, a Nemzeti Házépítők Szövetsége (NAHB) pedig a novemberi házárindexet teszik közzé.  

Távol-Kelet: Kína kivételével esésnek indultak az ázsiai részvényindexek, az elmúlt napok emelkedésének korrekciójaként (Nikkei -0,6%; Hang Seng -0,2%; Shanghai +0,2%; Kospi -0,4%). A japán exportorientált vállalatok esnek, mivel a dollár ismét 90 alá gyengült a jennel szemben. A Mitsubishi Financials a tegnapi esést korrigálja, így 1,7%-ot emelkedett, a többi bankpapír azonban ismét mínuszban tartózkodik. A Canon 2,7%-ot emelkedik, a piac úgy tűnik ma már jobban fogadja a holland vállalat akvizíciójának tegnapi bejelentését. A Hynix félvezetőgyártó árfolyama 6,6%-ot esett, mivel hírforrások szerint a hitelezők a vállalat részvényeinek 15%-át értékesíthetik.

Devizák: Némileg gyengült tegnap a dollár az euróval szemben, Az EUR/USD 1,494-nél jár jelenleg. A jen nagyot erősödött tegnap és áttörte a 89,2-es támaszt a dollárral szemben. Jelenleg 89 az USD/JPY. A dollár index 15 hónapos mélypontjára esett. A forint is nagyot erősödött tegnap, 265-ig süllyedt az euróval szemben.

Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak Amerikában.

Erste kommentár

Az S&P 500-as index a múlt heti erőgyűjtés után tegnap ismét felfele vette az irányt és újabb magasságokat hódított meg. Áttörte az ellenállást, és 1109 ponton zárt. Ez mindenképp pozitívum, de még meg kell erősíteni a kitörést, stabilizálódnia kell 1100 pont felett. Ha ez megtörténik, akkor tovább folytatódhat az emelkedő hullám, és egy újabb, magasabb csúcspont rajzolódhat ki a grafikonon. A hazai piac egyelőre lemaradóban van, a korábbi csúcsok alatt oldalaz az index és a blue-chipek. A pozitív nemzetközi hangulat azonban a BUX-ot is felfele húzhatja, tehát ne csodálkozzunk, ha napokon belül a BÉT-en is újabb magaságokba kapaszkodnak a papírok.

Vállalati hírek

MOL: A vártnál gyengébb profit, de jó üzemi eredmény a harmadik negyedévben

A 12,9 milliárdos nettó profit elmarad az általunk és a piac által várttól. A háttérben a magas adófizetési kötelezettség áll (68% effektív adóráta), ami a nemzetközi és magyar számviteli sztenderdek közötti különbséggel magyarázható. Az EBIT meghaladta az Erste és a piac várakozásait, mivel az upstream (kutatás-termelés) szegmens eredménye jobb lett a vártnál és a központi költségek, valamint az interszegmens eredmény a vártnál 5,5 milliárd forinttal jobb lett. Az INA 4,8 milliárddal járult hozzá az EBIT-hez. A kutatás-termelés szegmens EBIT-je 35,2 milliárd lett. Ennek felét az INA adta (16,8 milliárd forint). A MOLnál a termelés enyhén visszaesett, azonban az INA konszolidációja a termelési számokat majdnem 50%-kal javította éves szinten a harmadik negyedévben. Ugyanakkor az árak 43%-kal estek vissza éves szinten, míg negyedéves szinten kismértékű emelkedés volt megfigyelhető az emelkedő olajár következtében. A feldolgozás-kereskedelem 1,7 milliárdos veszteséget könyvelhetett el, mely az INA 7,1 milliárdos veszteségét is tartalmazza. A MOL tisztított EBIT-je 5,7 milliárd volt a második negyedéves 5,5 milliárd után, mivel az átlagos crack spread 8 dollárral nőtt tonnánként. A gáz szegmens 16,6 milliárdos, jó eredményt hozott, főként a szállítási üzletágnak köszönhetően, ami az eredmény 2/3-át adta. A petrokémiai ág profitba fordult a megnőtt integrált petrolkémiai marzsoknak és a nagyobb termelt és értékesített volumennek köszönhetően. A vegyes eredmény valószínűleg nem okoz nagy meglepetés a piacon. Az árfolyam hajtóereje a jövőben a javuló finomítói marzs és a kutatás-termelés üzletág friss eredményei lehetnek. A MOL jövőre karbantartási leállásokat tervez magyar, horvát és olasz finomítóiban, ami érinti a dízel és benzingyártást. Ugyanakkor a vállalat szóvivője szerint a leállások nem érintik a downstream értékesítését. Úgy tűnik, a tervek összhangban vannak a korábban bejelentett fejlesztésekkel a horvát finomítókban. Az azonban szokatlan, hogy szinte minden finomítóban ugyanabban az évben végezzenek karbantartásokat (kiv. Slovnaft). Valószínű, hogy következésképp jövőre a szokásosnál nagyobb lesz az átértékelési hatás a készleteken a szükségessé vált nagymértékű készletfelhalmozás miatt. (Ha az árak emelkednek, pozitív hatása lesz, ellenkező esetben pedig lefelé húzza majd a profitot.) Árfolyamhatásra nem számítunk.

Danubius: Az éves szinten 78%-kal magasabb profit némileg felülmúlta várakozásainkat

A Danubius profitja éves szinten 78%-kal, 2,45 milliárd forintra nőtt az általunk várt 2,18 milliárddal szemben. A háttérben az üzemi eredmény 10%-os növekedése és a 451 millió forintos pénzügyi nyereség állt. A bevételek 5,1%-kal csökkentek 13,18 milliárd forintra. A szobakiadásból származó bevétel 2,5%-kal nőtt a tavalyinál 14,8%-kal magasabb harmadik negyedéves átlagos EUR/HUF kurzus következtében, mely ellensúlyozta a csökkenő kihasználtságot (Magyarországon 56,7% a harmadik negyedévben, míg 65,7% volt 2008-ban). A bszobaárakból származó bevételeket a 2%-os Áfa-csökkentés is segítette (20%-ról 18%-ra). A catering és Spa bevételek több mint 11%-kal estek vissza, mivel a vállalatok kevesebbet költöttek üzleti és konferencia utakra. Ezt a szegmenst a júliusi 5%-os Áfa-emelés is kedvezőtlenül érintette. A tavalyihoz képest 8%-kal alacsonyabb költségek több mint ellentételezték a gyenge bevételi oldalt, így az üzemi eredmény 10%-kal, 2,42 milliárd forintra nőtt éves szinten, ami teljesen összhangban van várakozásainkkal. A csökkenő keresletet és a Danubius történetét figyelembe véve, ez egy jó eredménynek mondható. Az is jó jel, hogy most az üzemi eredmény segítette a profitot és nem a pénzügyi nyereség/ veszteség. Az egész éves profit esteében arra számítunk, hogy jobb lesz, mint a tavalyi 197 milliós veszteség, így a közeljövőben változtatunk célszámainkon. A jó eredmény ellenére csak korlátozott piaci reakcióra számítunk, mivel a befektetők elsősorban a legnagyobb részvényes Sir Bernard Schreier tevékenységére figyelnek. Mivel az utóbbi időben nem vásárolta tovább a részvényeket, a befektetők belefáradhattak pozícióik tartásába.

RFV: Szenzációs harmadik negyedéves eredmény az új szerződéseknek köszönhetően

Amint az várható volt, a román és fejér megyei szerződések hatalmas lökést adtak a harmadik negyedéves számoknak. A harmadik negyedéves számok nagyjából megfelelnek a vállalat szeptemberben publikált célszámainak, és jócskán felülmúlták a mi konzervatív számainkat. A július-szeptember periódusban két egyszeri tétel szerepelt a költségek között: (1) a júliusi tőkeemeléssel kapcsolatban felmerült 20 millió forintos költség és (2) Az augusztustól végrehajtott beruházások import fedezeti ügyletének eredmény rontó hatása 21 millió forint volt. A menedzsment további portfolió-tisztítást tervez a negyedik negyedévben (az RFV Galga Power System és RFV Panelrekonstrukcios Kft.-ben meglevő részesedések értékesítése). A gyorsjelentés szerint számos új szerződés is előkészítés alatt van Magyarországon és Romániában egyaránt, és más európai országban is. A publikált számok pozitív üzenetet hordoznak a befektetők számára, azonban nem valószínű, hogy nagy meglepetést okoznak a szeptemberi célszámok után. Az RFV Galga Power System saját tőkéje 75,1 millió forint, az RFV Panelrekonstrukcios Kft.-é -1,1 millió forint. Előbbi jegyzett tőkéje 79 millió forint (az RFV 50%-kal rendelkezik), az utóbbié 25 millió forint. Továbbra is fenntartjuk vétel ajánlásunkat, bár a fenti részesedések értékesítése és az új szerződések növelhetik célszámainkat, ami a célárfolyamunk növekedését okozhatja a közeljövőben.

Rövid hírek
- A Richter Igazgatóságának döntése értelmében a társaság eredményes működése érdekében kimagasló teljesítményt nyújtó munkatársak részére jutalomként, a társaság saját részvényeiből 13.120 db törzsrészvény került átadásra. A Richter 6.560 db saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban, amit a bónusz programjához kíván felhasználni. A Társaság saját részvény állománya 2009. november 16-án 29.161 db.
- A kedvezőtlen szektorkörnyezet következtében a Rába nagyon szerény eredményt publikált a harmadik negyedévben. A veszteség 1,.3 milliárd forint lett a harmadik negyedévben, ami 25%-os csökkenést mutat. Az árbevétel 42%-kal zuhant, főleg a visszaeső export (-58%) miatt. Ugyanakkor a Rábának sikerült az értékesítés közvetlen költségeit (-40%) és a közvetett költségeit (-38%) jelentős mértékben csökkenteni. Az EBIT -496 forint volt a harmadik negyedévben, az első kilenc hónapban pedig még a pozitív tartományban is maradt (56 millió forint). A nettó pénzügyi veszteség 879 millió forint volt a harmadik negyedévben. A menedzsment az éves célszámait lefelé módosította. Az árbevétel csak 35 milliárd lehet a korábban prognosztizált 40 milliárd helyett, az EBITDA pedig a korábban megadott 3-5 milliárdos sáv alsó szélén lehet (1-3Q09 2,3milliárd). Ugyanakkor a menedzsment arra számít, hogy a nehezén már túlvan a szektor és a vállalat egyaránt.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo