Nemzetközi hírek
USA
- Pozitív hangulatban telt a kereskedés és csaknem sikerült ledolgozni a heti veszteségeket, miután a befektetők bíznak abban, hogy Írország elfogadja a mentőövet és elkerüli a csődöt. (Dow +1,6%; S&P +1,5%; Nasdaq +1,6%).
- A várt 441 ezer helyett csupán 439 ezerrel nőtt a friss munkanélküliek száma, míg a tartós munkanélküli segélykérelmek száma a vártnak megfelelően alakult (4295 ezer). Hatalmas pozitív meglepetést okozott a Philadelphia-i Fed index, mely a várt 5 helyett 22,5 lett. A fenti, vártnál jobb makroadatok tovább erősítették a pozitív szentimentet.
- Ben Bernanke elnök egy frankfurti konferencián megvédte a Fed politikáját és ismét kritizálta Kínát, amiért az devizáját szándékosan gyengíti. Véleménye szerint a dollár megerősítésének és a globális gazdaság támogatásának legjobb módja egy olyan politika, mely árstabilitás mellett visszahozza a robusztus növekedést az Egyesült Államokban. Azok az országok pedig, melyek szándékosan gyengítik devizájukat, akadályozhatják a világ gazdaságának fejlődését és kockáztatják a hazai a pénzügyi stabilitást.
- Hatalmas érdeklődés mellett tegnap megkezdődött a GM részvényeinek kereskedése. A kibocsátásra kerülő részvények számát 30%-kal, az ársávot 26-29 dollárról 32-33 dollárra módosították. A részvények 9,1%-os pluszban is jártak.
- A válság egyetlen szerencsés túlélője, a Ford bejelentette, hogy a Mazda-ban levő 11%-os részesedését 3,5%-ra kívánja csökkenteni. A tranzakciótól a Ford 372 millió dollárt remél.
- A szektorok közül az olajszektor érdemel említést a maga 2,1%-os emelkedésével (Chevron +1,7%, Exxon +1,9%). Jól teljesítettek a kiskereskedelmi láncok részvényei is. Egy hét múlva Fekete Péntek, és a boltok hatalmas kedvezményekkel várják a vásárlókat. (Best Buy +0,5%, Wal-Mart +0,4%)
- Tegnap piaczárás után tette közzé gyorsjelentését a Dell. Részvényenként 42 centes (igazított 45 cent) eredményre tett szert a tavalyi 17 cent után. A piac 5,4%-os emelkedéssel jutalmazta a szép eredményt. Szintén zárás után jelentett az Autodesk, azonban itt már nem lettek olyan fényesek a számok. A 23 centes eredmény 64%-kal jobb a tavalyinál, azonban elmaradt a piac által várt 32,2 centnél. A büntetés: 28,6%-os mínusz. A Cisco (+1,1%) bejelentette, hogy a korábban jóváhagyott 72 milliárd dollárnyi sajátrészvény vásárlást további 10 milliárddal növeli.
- Ma nem érkezik sem makroadat, sem gyorsjelentés az USA-ból.
Olaj és arany
- 1,8%-kal, 81,9 dollárra emelkedett tegnap az olaj árfolyama az optimista piaci hangulatban, ma reggel azonban kisebb (-0,2%) csökkenés figyelhető meg a fekete arany árfolyamában. Az elmúlt néhány napban a 83 és a 79 dolláros szintek közé szorult be az árfolyam.
- Szerényebb mértékben (+1,3%), de az arany is drágult a tegnapi kereskedésben, azonban menekülési útvonal szerepének köszönhetően a nemesfém árfolyama még ma reggel is emelkedni tudott, így 1356 dollárt kellett adni egy unciáért. Amennyiben tovább folytatódik a drágulás, az árfolyam visszatérhet az emelkedő trendvonal fölé, mely alá kedden esett be.
Távol-Kelet
- Vegyes hangulat uralkodik a távol-keleti piacokon, az elmúlt órákban azonban sokat javult a hangulat főként a kínai indexek dolgozták le a veszteségük egy részét (Nikkei +0,1%; Hang Seng -0,3%; Shanghai +0,8%; Kospi +0,7%).
- A kínai piac nyitást követő gyengélkedésének egyik oka, hogy Bernanke az amerikai jegybank elnöke, tegnap bírálta a kínai jegybank jüan gyengítésének irányába tett lépéseit. Szerinte ez nagyban megnehezítheti a világgazdaság talpra állását.
- Tovább fokozódik a kínai kamatemelést övező félelem, ugyanis az elemzők szerint több mint 50%-os a valószínűsége, hogy már most hétvégén tovább emeli a jegybank az irányadó rátát.
- Az elmúlt napok jengyengülésének köszönhetően jól alakult az exportcégek árfolyama, a Toyota 1,6%, a Mazda 1,7% a Sony 2,7% emelkedést könyvelhetett el.
- A világ egyik legnagyobb chip gyártója az Elpida Memory 5,7%-kal került feljebb, miután a Daiwa Securities felminősítette a céget.
Devizák
- A közel két hétig tartó dollárerősödés megtorpant, és korrekció indult a tengerentúli fizetőeszköz piacán. Az árfolyam 1,365-ig emelkedett, az 1,345-ös mélypontról.
- Tegnap ismét gyengült a japán fizetőeszköz árfolyama, és 83,8-nál újabb lokális csúcsot ütött a jen. A reggeli órákban 83,4-ig korrigált vissza a kurzus.
- A forint nagyot erősödött tegnap, a 20 napos mozgóátlagig (274,3) zuhant a kurzus.
Határidős piacok
- A negatív tartományban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Még tart a jó hangulat. Az ír kormány hamarosan beadhatja a derekát, s meg lesz mentve. Van aki másra számított? Szerintünk a befektetők 99%-a ezt várta. Most mégis örülünk. Mert igazándiból nem ennek örülünk, hanem egy természetes korrekció zajlik a piacokon, az elmúlt napok nagy eséseit követően. Ezekben az emelkedésekben a természetes ellenállásoknak működniük kellene, ha tényleg lefelé van az irány. Tegnap a Dow ipari indexben majdnem elesett a disztribúciós nap teteje, de csak fölé tudott szúrni az index, s végül alatta zárt. Lehet, hogy csak le akarta tesztelni a 12 111 pontnál húzódó 20 napos mozgóátlagot. A BUX-ban is kétesélyes a dolog, vagy a 22 850 pontnál levő 200 napos állítja meg az index „száguldását" vagy pedig 23 000 pont környékén tartózkodó 30 napos mozgóátlag. Mind a két esetben láthatjuk (Dow, BUX), hogy már csak nagyon limitált tere van az emelkedésnek. Így ma lehet, hogy fordulót (lefelé) láthatunk majd a piacokon a napközbeni hajrát követően.
Vállalati hírek
A vártnak megfelelő jó eredmény az OTP-től
Az OTP eredménye megfelelt várakozásainknak, azonban jóval (+51%) felülmúlta a piaci konszenzust. A nettó eredmény csökkenése a különadóknak tudható be. A pénzintézeti különadó nettó hatása 14,7 milliárd forint, de a III. negyedév még így is jobb lett, mint a II., amikor rengeteg egyszeri tételt számolt el a bankcsoport. Amint az várható volt, a nettó kamatbevétel a swapok átértékelése miatt csökkent. Szinten maradt a díjés jutalékbevétel, míg az egyéb nem kamatjellegű bevételek éves szinten 19,5%-kal estek vissza, ami a deviazpozíciókon elkönyvelt veszteségnek tudható be. A második negyedévben tapasztalt nagyarányú céltartalékképzés után a III. negyedévben csökkent az állomány. Bár már lassuló ütemben, de tovább nőtt a nem teljesítő hitelek aránya (12,4%-ról 13,4%-ra). Az NPL fedezettség stabil szinten, 73%-on áll.
Összességében az OTP eredménye megfelelt várakozásunknak. A fő bevételi forrás (díj- és jutalékbevételek, valamint a kamatbevételek) szinten maradtak, illetve kismértékben nőttek. Érezhetően csökkent a céltartalékolás, ami egybevág a menedzsment által kommunikáltakkal. Továbbra is Tartásra ajánljuk az OTP papírjait.
Interjú a MOL vezérigazgatójával
A MOL elnöke interjút adott a Napi Gazdaságnak.
A főbb pontok:
- Hernádi Zsolt elmondta, hogy elfogadják a válságadót, ha az rövid időre szól. Véleménye szerint ez még mindig jobb, mint a makrogazdasági instabilitás, melynek jelentősebb negatív hatása lenne mind a MOL operációjára, mind a részvény árfolyamára.
Azonban a köztes időben strukturális reformokra van szükség. Amennyiben a válságadó nem csökken vagy szűnik meg 2012 után, csökkentik magyarországi beruházásaikat és növelik a külföldieket (Horvátország, Szlovákia).
- A MOL tárgyalásokat folytat a horvát kormánnyal az INA veszteséges gáz üzletágának értékesítéséről. A korábbi megegyezés szerint a horvát kormánynak december 1-ig van ideje átvenni a gáz üzletágat. Ha a földgáz piac megnyílik (a háztartások gázárának támogatása átkerül a kormányhoz), a MOL megtarthatja az üzletágat. A tárgyalások eredménye hamarosan megszülethet.
- A MOL stratégiája szerint az INA hatékonyságának évi 201 millió dollárral kell javulnia 2009 és 2012 között. Ennek köszönhetően a vállalat nyereséges lehet a jövő évtől kezdve.
- A Szurguttal kapcsolatban elmondta, hogy a bírósági döntés ellenére a Szurgut bekerülhet a részvényesek könyvébe, azonban a MOL fenntartja magának a jogot, hogy ismerje 2%-nál nagyobb részvényeseinek tulajdonosi hátterét. (A legnagyobb titok a Szurgut nem transzparens tulajdonosi szerkezete.)
- Az elnök nem kívánta kommentálni azokat a sajtóértesüléseket, melyek szerint a magyar kormány tárgyalásokat folytat a Szurgut pakettjének megvásárlásáról, azonban azt mondta, minden olyan megoldásnak örülne, melynek eredményeként nem kerülnének a piacra ezek a részvények. Elmondta, hogy a 25%-os részesedés kormány általi megszerzése sem igazán védi a MOL-t az ellenséges felvásárlási kísérletektől és hogy a kormánynak ugyanúgy csak 10%-nyi szavazati joga lenne akkor is, ha 22%-nál nagyobb részesedése lenne.
Újdonságot igazából csak a földgáz üzletág jelent. Meglepetés, hogy fennáll a lehetősége, hogy nem értékesítik az üzletágat, ha a támogatás rendszere változik Horvátországban. Ennek hatását nehéz meghatározni, azonban úgy gondoljuk, hogy az csak kismértékben tér majd el az eddig várttól, így nem számítunk árfolyamhatásra. Reméljük, hamarosan megszületik a döntés a gáz üzletággal kapcsolatban.
Kötvényrábocsátás az RFV-nél, külföldi pénzügyi befektetők vehetik át a magánnyugdíj-pénztáraknál levő részvényeket
Sajtótájékoztatót tartott tegnap az RFV, melyen bejelentette, hogy november 22-én indul kötvénykibocsátási programjának második részlete, rábocsátással. Két párhuztamos jegyzés lesz. Intézményi befektetők 2 milliárd forintért jegyezhetnek egy hétig. A lejegyzett kötvények a jegyzés arányában kerülnek elosztásra. Lakossági befektetőknek két hét áll rendelkezésükre, hogy 500 millió forint értékben jegyezzenek a kötvényekből, melyek kártyaleosztásos módszerrel kerülnek allokálásra. A kötvény névértéke 100 ezer forint, lejárata 2014. február. A kupon 10% felett lesz, a végső hozam ma kerül meghatározásra a benchmark állampapírhozam alapján. Az RFV mindkét jegyzés során elfogad túljegyzést összesen 4 milliárd forintig.
Amennyiben a kötvénykibocsátás sikeresnek bizonyul, újabb akadály hárulhat el a két nagy romániai projekt (Zilah, Marosvásárhely) megvalósítása elől. Ezen két projekt teljes beruházásigénye 15,5 milliárd forint, melynek 30%-át saját tőkéből, 70%-át bankhitelből illetve a kötvénykibocsátásból kívánja fedezni az RFV. Ha úgy számolunk, hogy a teljes capex 35%-át kell fedezniük a kötvényeknek, az előző 2 milliárd forintos kibocsátás a mostani 2,5 milliárdossal már ennek több mint 80%-át fedezné. És még nem is számoltunk túljegyzéssel. Ugyanakkor a kötvényen elérhető hozam még mindig vonzónak tűnhet a befektetők szemében, mivel a bankbetéteken elérhető átlagos kamat 7% körül van. Így a túljegyzés esélyét sem zárhatjuk ki.
A magánnyugdíj pénztáraknál levő RFV részvényekkel kapcsolatban Soós Csaba, az igazgatóság elnöke elmondta, hogy nem számolnak állami jelenléttel az RFV tulajdonosai körében. Ehelyett külföldi pénzügyi befektetőkkel tárgyalnak a magánynyugdíj-pénztáraknál levő 6-8%-nyi RFV részvény megvásárlásáról. Ez a lépés csökkenti annak a kockázatát, hogy -a szabályozástól függően - az állam vagy a pénztárak elkezdik a piacra önteni a részvényeket, ami eladói nyomást generálna. (Október végén, amikor napvilágot láttak az első hírek a magánynyugdíj-pénztárak egyfajta államosításáról, egy hét alatt 9600 forintról 8250 forintra (-14%) esett a részvény árfolyama, de a lokális mélypont 7,399 forintnál (-23%) volt.)