Erste kommentár
Újabb leminősítések. Kell félni tőlük? Szerintünk nem. Manapság szinte már senki sem figyeli a hitelminősítők akcióit, hacsak nem valami nagyon meglepőt lépnek. A tegnapi akció viszont nem volt túl meglepő, így hatása is kicsi. Ha ma csökkenünk - márpedig azt gondoljuk így lesz -, akkor valószínűleg nem ezért fogunk lecsorogni. Más. Egy kolléga, Vakmajom filozofált a szabadalmakról a honlapján a minap. Döbbenetes látni, hogy milyen alacsony Magyarország szabadalmi aktivitása, s mégis milyen büszkék vagyunk a szürkeállományunkra. Miért is van ez? Azért, mert a múltban - néha - nagy dolgok voltak köthetők magyar, vagy Magyarországról elszármazott emberekhez. Pl. Szilárd Leó nagy „szabadalmista" volt. Ha volt egy ötlete, azonnal levédette. A 30-as években Londonban élt, és sokszor gondolkozott a maghasadás lehetőségén. Egyszer, miközben az úton készült átmenni, rádöbbent, hogy ha olyan hasadást hozunk létre, ahol legalább két neutron szakad ki a magból, akkor láncreakciót lehet elindítani, amely nemcsak hogy fenntartható lesz, hanem energiát is ki lehet nyerni belőle. Ezen úgy megdöbbent, hogy majdnem elütötte egy autó. Szerencsére túlélte az incidenst, s rohant levédetni az ötletét. Néhány évvel később megszüntette a szabadalmi bejegyzést (nem fizette tovább a díját). A sztorit ismerjük. Atomreaktor és atombomba született a láncreakció ötletéből. Miért is meséltük ezt el? Azért, mert a szabadalmak száma önmagában nem mond el mindent. Ha van egy-két komolyabb szabadalom, akkor az többet érhet, mint száz pici. Ráadásul a megvalósulás is fontos, nem csak a bejegyzés. Különben ebben sem járunk élen. A piacokról meg annyi, hogy elrugaszkodtunk a 20 napos mozgókról, de nem volt túl meggyőző a mozgás fölfelé. Pl. kicsi volt a forgalom, míg az esésben nagy. Ezért inkább evickélésre számítunk, ami ma kis csökkenést jelenthet.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszban zártak a tengerentúli tőzsdék, miután a hétvégén a görög parlament elfogadta a kiigazító programot (Dow +0,6%; S&P +0,7%; Nasdaq +0,9%). Reggelre azonban elszállt az optimizmus, a Moody's hat európai országot minősített le. Egyedül a japán eszközvásárlások emelése enyhíti a hangulatot.
- A Moody's Investor Service Spanyolországot két, Olaszországot egy fokozattal A3-ra minősítette le, míg Portugália Ba3 besorolást kapott, mely már két kategóriával a befektetésre ajánlott szint alatt van. Ezen kívül Szlovákiát, Szlovéniát és Máltát is leminősítette a Moody's, továbbá Franciaország és az Egyesült Királyság legjobb, Aaa minősítését is negatív felülvizsgálat alá helyezte az európai adósságválságra hivatkozva.
- A görög parlament újabb kiigazító csomagja révén lehetőség nyílt az újabb 130 milliárd eurós mentőcsomagra, melyről szerdán dönthet a Jean-Claude Juncker vezette eurócsoport. E nélkül Görögország márciusban csődbe mehet.
- Az USA-ból fontosabb adat nem érkezett, így a görögök felőli optimizmus táplálta a piacot. Az Apple árfolyama 1,9%-kal 500 dollár fölé emelkedett, története során először.
- Ma a kiskereskedelmi forgalmi statisztika jelenik meg az Egyesült Államokban.
Olaj, arany:
- A WTI olaj ára tegnap 2,3%-kal 100 dollár fölé emelkedett. A Brent olaj hordójával 117,3 dolláron kereskednek.
- A bahreini energiaügyi miniszter arról beszélt, hogy szeretné a jelenlegi szinteken látni az olaj árát, hiszen ezek kedvezőek a kitermelési kapacitások bővítése szempontjából. Ennél magasabb árak azonban szerinte veszélyeztetnék a „gyenge nyugati gazdaságok" talpra állását.
- Az arany ára kis mértékben csökkent ma reggel, és jelenleg 1.715 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyesen mozogtak az ázsiai börzék (Nikkei +0,59%; Hang Seng -0,04%; Shanghai -0,3%; Kospi -0,15%, BSE Sensex 30,2%).
- A japán jegybank (BoJ) folytatja a kötvény visszavásárlásokat. 10.000 Mrd jent, azaz mintegy 128 Mrd dollárt (~ 100Mrd euró) kíván elkölteni. Ez okozott egy kis örömöt a japán és az ázsiai piacokon is, ám az utóbbiak esetében a nap végére elolvadt a lelkesedés.
- A BoJ szinten, 0,1%-on tartotta az irányadó kamatrátáját, s 1%-os inflációs célt jelölt meg.
- Indiában a vártnál jobban lassult a nagykereskedelmi infláció, januárban 6,55% volt a korábbi 7,47%-kal szemben.
Devizák:
- A görög lépést követően a forint tegnap 290-ig erősödött vissza az euróval szemben. Ma reggelre negatívabb a hangulat a hazai deviza piacán is, 291,3 körül mozog az EUR/HUF árfolyam.
- A jen jelentős gyengülésbe kezdett, miután a japán központi bank váratlanul növelte a kötvényvásárlások mértékét (quantitative easing) a deviza gyengítése és a gazdaság élénkítése érdekében.
- A dollár ma reggel is erősödött az euróval szemben a Moody's lépését követően.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai és európai határidős indexek a Moody's lépését követően.
Vállalati hírek
- A Thyssenkrupp vártnál is gyengébb veszteséges negyedévről számolt be ma reggel publikált gyorsjelentésében. Nettó soron 460 millió euró veszteséget ért el, mely 384 millió eurós egyszeri tételt is tartalmaz. A folytatólagos tevékenységből származó veszteség 33 millió euró lett, szemben a várt 27 millióval. Az árbevétel 12%-kal (év/év) 9,9 millió euróra süllyedt a negyedik negyedévben az előrejelzések szerinti 10,1 millió euróval szemben. A gyorsjelentés szerint a rozsdamentes acél üzletág fúziója a finn Otokumpu céggel 2012 végére zárulhat. A számok összességében kedvezőtlen folyamatokat mutatnak, a menedzsment 13 órás kezdettel telekonferencián beszél az eredményekről, illetve a kilátásokról.