Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mínuszban zártak az amerikai részvényindexek, nap végére gyorsult be a lejtmenet (Dow -2,4%; S&P -2,8%; Nasdaq -3,3%). A Görögországgal kapcsolatos aggodalmak és a Bank of America közel 10%-os zakója ellensúlyozta a vártnál jobb makroszámokat. Az S&P500 2010 októbere óta nem látott szintekre esett.
- A feldolgozóipari aktivitást mérő ISM index 51,6 pontra emelkedett szeptemberben, a várt csökkenéssel szemben (50,5 pont). Jó hír, hogy az index még az 50 pont feletti, konjunktúrát jelző tartományban maradt. 1,4%-kal emelkedett az építőipari kiadás is augusztusban, míg az elemzők 0,2%-os csökkenést vártak.
- A gépjármű-értékesítés szeptemberi alakulása is pozitív meglepetést hozott. Az előrejelzett 12,6 millió helyett 13,0 millió gépjárművet adtak el az amerikai vállalatok, belföldön pedig 10,2 millió darabra nőttek az eladások.
- A Görögországgal kapcsolatos aggodalmak nem enyhültek. Bár a görög kormány hozott egy 6,6 milliárd eurós újabb megszorító csomagot - mely még parlamenti szavazásra vár - a költségvetési hiány így is meghaladhatja a korábban az EU-IMF-ECB (trojka) által elfogadott szintet. Idén ugyanis 8,5% lehet Görögország államháztartási hiánya a korábbi megállapodás szerinti 7,6%-kal szemben. A kormány pedig 6,8%-os deficit célt tűzött ki 2012-re, míg korábban 6,5%-ról állapodott meg a trojkával.
- Bár az uniós tisztviselők elismerően nyilatkoztak a görög kormány elmúlt 1-2 hetes teljesítményéről, még mindig nem teljesen biztos, hogy lehívhatja a nemzetközi mentőcsomag következő, harmadik részletét, mely nélkül október végén csődbe menne az ország. Az eurózóna pénzügyminiszterei október 13-án találkoznak legközelebb Luxemburgban.
- Míg pénteken a nagy múltú Eastman Kodak csődjéről szóló pletykák voltak a figyelem középpontjában, ma az American Airlines csődveszélye került a befektetők fókuszába. Az amerikai légitársaság részvényei 33,1%-os mínuszban fejezték be a kereskedést.
Olaj és arany
- A WTI olaj ára tovább esett a negatív tőkepiaci hangulatban. A tegnapi 2%-os esést, ma 0,7%-os további lejtmenet követte, és immár 76,9 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az árfolyam az augusztusi mélyponttal (75,7 dollár) küzd jelenleg, ennek törése esetén további esés következhet.
- Az arany ára a tőkepiaci feszültségek következtében tovább emelkedett a múlt csütörtöki forduló óta. Jelenleg már 1.667 dolláron mozog a nemesfém árfolyama, de még így is távol van az 1.741 dollárnál húzódó 200 napos mozgóátlagtól.
Távol-Kelet:
- A pénzügyi szektor és az exportőrök vezetésével tovább estek az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,2%, Shanghai -0,3%, Hang Seng -0,3%, Kospi -3,7%, All Ordinaries -0,6%).
- 11. hónapja nem változtatott a 4,75%-os alapkamaton az ausztrál jegybank, azonban közleményében hangsúlyozta, hogy a jelenlegi bizonytalanság az adósságválság rendezését illetően megnöveli egy kamatemelés esélyét. A vártnál és az előző havinál is nagyobb, 3,1 milliárd ausztrál dolláros többletet mutatott a szigetország külkereskedelmi mérlege augusztusban.
- Az európai adósságválság miatt továbbra is nyomás nehezedett a bankrészvényekre. Ezen kívül a Citigroup mintegy 6%-kal rontotta az ausztrál bankok eredményére vonatkozó várakozását (Hana Financial Group -4,6%, National Australia Bank -0,8%, Macquire Group -3,0%).
- Jelentős mértékben csökkent az acélgyártók árfolyama is (Nippon Steel -2,8%, Angang Steel -5,1%). Üdítő kivételt képezett a Sundance Resources (+5,8%), melyre 1,65 milliárd ausztrál dolláros felvásárlási ajánlat érkezett a kínai Sichuan Hanlong Miningtól.
Devizák:
- Tegnap ismét nagyot erősödött a dollár, és újabb lokális minimumra (1,317) esett az EUR/USD
devizapár.
- A japán jen tegnap ismét erősödni kezdett a dollárral szemben, és 76,7-ig süllyedt az árfolyam. Hamarosan ismét elérheti a sáv alját (76,25) a kurzus.
- A forint gyengülése egyelőre megállíthatatlan. A tegnapi kereskedés során 292-ről 297-6-ig emelkedett az árfolyam, és ma reggel is tovább emelkedik a kurzus, nemrégiben már 299 felett járt az EUR/HUF.
Határidős piacok:
- Minimális pluszba tudtak lendülni az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Az USA részvénypiacai érzékeny területek felé vették az irányt. Az S&P500-ban elesett az augusztusi mélypontnak számító 1.100 pontos szint, egy éves mélypontra esett az index értéke. Ha ez nem egy fals kitörés, akkor megnyílik a tér az 1.000 pontos szint felé, ami újabb zuhanást jelenthet. A tőkepiaci környezet pedig adott. Görögország erejét megfeszítve küzd, de nem tudja kezelni a hatalmas adósságállományt, és a továbbra is magas költségvetési hiányt. A már szinte elkerülhetetlennek tűnő görög csőd azonban éppen megfordíthatja már a tőkepiaci lejtmenetet. Jelenleg a bizonytalanság tartja mélyben az árfolyamokat, senki nem tudja, mi jöhet egy eurózóna tagállam csődje után. Amennyiben azonban sikerül elkerülni a fertőzést, és a többi problémás ország relatíve sértetlenül megússza, úgy Görögország csődje után fellélegezhet a befektetői társadalom. A Lehman csőd azonban még mindenkiben élénken él, amit súlyos összeomlás követett. Most azonban más a helyzet, a görög csődön már senki nem lepődne meg.
Rövid hírek
- MOL: Horvát lapértesülések szerint a Brüsszelbe elküldött törvénytervezet azt tartalmazza, hogy hét évre korlátoznák a horvát kormányon kívüli részvényesek 49%-ot meghaladó tulajdonszerzését az INA-ban. Mivel a MOL a menedzsment jogokat már birtokolja, az EU-s döntésnek nem lesz hatása a MOL-ra.
- Richter: A Stada Arzneimittel fontolóra venné, hogy egyesüljön egy hasonló méretű, jó nevű biotech gyógyszergyártóval, ismerte el a vállalat vezérigazgatója. Konkrét tárgyalások még nincsenek folyamatban. A Stada augusztusban állapodott meg a Richterrel, hogy együttműködnek rákellenes gyógyszerek készítésében és forgalmazásában. Arra a kérdésre, hogy a Richter megfelelő partner lenne-e, a vezérigazgató azt mondta, hogy nagyon örülnek az együttműködésnek, azonban tapasztalatot kell gyűjteniük, hogy megtudják, érdemes-e szorosabbra fűzni a két cég kapcsolatát. Jelen pillanatban nem számítunk árfolyamhatásra a Richterben.
- OTP, FHB: A Bankszövetség arra kérte az Alkotmánybíróságot, hogy soron kívül tárgyalja az előtörlesztésre vonatkozó törvényt.
- OTP, FHB: Az MNB tegnap megtartotta első euró tenderét, mellyel a bankok számára rendelkezésre álló likviditást szeretné biztosítani a devizahitelesek előtörlesztéséhez. A még elfogadott legerősebb forintárfolyam 294,45 volt, ami közel volt a délelőtti piaci szintekhez.
- A Budapesti Értéktőzsde kimutatásai szerint a következő részvények kellően likvidek a magyar parketten: OTP, MOL, Magyar Telekom, Richter, Egis. A Tőkepiaci törvény értelmében csak ezekben a részvényekben mehetnek 10% fölé a befektetési alapok.
- A Rába 2011. szeptember 30-án 11.000 darab saját részvényt vásárolt 510 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 978.557 Rába részvénnyel rendelkezik.