Már az is jó hír volt…

USA: Tiszavirág életű volt a Fed szavait követő optimizmus. Újabb csúcs az aranyban, de az olaj árfolyama is emelkedett. Ázsia: A legtöbb index a pozitív tartományban tartózkodik, a japán exportőröket az erős jen húzza le. Tovább gyengül a dollár, a jen erősödik, 280 alatt az EUR/HUF. Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- 0 környékén zártak az amerikai részvényindexek tegnap, a Fed ülés közleménye felrázta a piacokat a korábbi szüttyögésből (Dow +0,1%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,3%). Az S&P és a Nasdaq némi mínuszban fejezte be a kereskedést, a Dow enyhe pluszban tudott zárni. A Fed kommentet követő optimizmus tiszavirág életűnek bizonyult.
- Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve döntéshozói tegnapi ülésükön döntöttek az irányadó kamatráta szintjéről. A várakozásoknak megfelelően ezúttal sem változtatott a Fed az irányadó 0-0,25%-os kamatsávon. Az ülés lényege azonban a döntéshez kapcsolt kommentárban rejlik, melyből kiderül, hogy bár most nem tesz további monetáris lazító intézkedéseket a Fed, amennyiben szükséges lesz a jövőben megteszik a szükséges lépéseket.
- A jegybankárok szerint maradhat továbbra is a lassú emelkedés, de az újabb recessziót minden bizonnyal sikerült elkerülni. Nagy meglepetést a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos komment sem tartalmazott, melyből kiderül, hogy a háztartások fogyasztása ugyan erősödik, de a magas munkanélküliség, a szigorú hitelezési feltételek és az alacsony bérdinamika következtében nem tud begyorsulni a gazdasági aktivitás.
- Kiderül a közleményből az is, hogy erősödnek a deflációs félelmek a Fed háza táján is. Az infláció jelenlegi szintje ugyanis alacsonyabb annál, ami mellett a jegybankárok mindkét céljuknak, az árstabilitásnak és a teljes foglalkoztatottságnak is eleget tudnának tenni. Utóbbi erősítheti a további beavatkozás valószínűségét, aminek lehetőségét nem győztek hangsúlyozni a Fed döntéshozói. A legközelebbi Fed ülésre november 2-án kerül sor.
- A hazai idő szerint este 8-kor nyilvánosságra került döntés után hirtelen megugrottak az amerikai indexek, majd ugyanolyan gyorsan vissza is tértek a nap első felében megszokott szintekhez.
- A kiadott építési engedélyek és a megkezdett lakásépítések száma is a vártnál nagyobb mértékben emelkedett augusztusban, a tegnap megjelent adatok alapján. Ez azonban csak enyhébb optimizmust okozott a részvények terén, ami a kereskedés első felében szép lassan el is olvadt, hiszen a befektetők leginkább a Fed szavait várták.
- Elsősorban az ipari vállalatok tudtak emelkedni tegnap, míg a bankszektor esett a legnagyobb mértékben.
- Ma fontosabb amerikai adatok nem látnak napvilágot, mindössze a jelzáloghitel igénylések alakulásáról kaphatunk információt.

Olaj és arany:

- Az olaj árfolyama előbb esett annak köszönhetően, hogy a befektetők aggódtak a ma megjelenő olajkészlet adatok miatt (Amerikai Energiaügyi Hivatal). Ugyanis a piaci várakozás 1,75 millió hordós készletcsökkenés volt, de tegnap az Amerikai Olaj Intézet adatai 2,2 millió hordós növekedést mutattak. Azaz lehet aggódni, hogy esetleg nem lesz a várakozásoknak megfelelő mennyiségű készletcsökkenés. Ugyanakkor a Fed jelzése a további monetáris enyhítéssel kapcsolatban a gazdasági növekedésben hívők táborát növelte, így mára ezek kerekedtek felül, ami emelkedést hozott a reggeli órákban.
- Az aranynak is jót tett a Fed bejelentés. A tartósan alacsonyan maradó hozamok növelik az arany iránti keresletet, amely új csúcsra lőtte ma a nemesfém árfolyamát (1291,6 dollár/uncia).

Távol-Kelet:

- A legtöbb részvény a pozitív tartományban tartózkodik ma reggel (Nikkei -0,3, Shanghai, Hang Seng +0,8%, Kospi , All Ordinaries +0,3%).
- Egy a Bloomberg által készített felmérésből kiderül, hogy az elemzők többsége szerint két évtizeden belül Kína lehet a világ első számú gazdasága. Abban is nagy volt az egyetértés, hogy Kína nem fog agresszíven beavatkozni a jüan erősödése érdekében. Kérdés persze, hogy ezt hogy viseli majd a többi ország gazdasága.
- A japán exportőrökre az erős jen súlya nehezedett. A befektetők árgus szemekkel figyelik a hatóságokat, hogy az illetékes hatóságok ismét beavatkoznak-e a jen gyengítése érdekében.
- A Toyota 0,5%-ot veszített értékből, mivel bennfentes információk szerint Kínában büntetést kell majd fizetnie vesztegetés miatt. (Az ügy állítólag nincs kapcsolatban a feszült japán-kínai politikai helyzettel.)
- A Panasonic-nak sikerült erősödnie (+3,5%), mivel egyes hírek szerint mégsem bocsát ki új részvényeket, hogy a Sanyo Electric és a Panasonic Electric Works 100%-os tulajdonosa lehessen.
- A Sharp 1,9%-kal drágult arra a hírre, hogy - kihasználva az erős jen előnyeit - 305 millió dollárért felvásárolja a kaliforniai Recurrent Energy-t.
- Az AIG megkapta az engedélyt, hogy ázsiai leányának, az AIA-nak részvényei bevezetésre kerüljenek a Hong Kong-i tőzsdére. A lépéssel 10-15 milliárd dollárnyi friss forrásra tehet szert a biztosító.

Devizák:

- Tegnap tovább erősödött a forint, a reggeli órákban már 280 alatt kereskednek a hazai fizetőeszközzel.
- A dollár nagyot gyengült tegnap, áttörte a 200 napos mozgóátlagot, és az 1,33-as szint állította meg a kurzust.
- A jen ismét erősödni kezdett a dollárral szemben, a hajnali kereskedésben már 85 alá került az árfolyam.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Már az is jó hír volt, hogy a Fed a tegnapi közleményében tudatta, hogy elkötelezett a további monetáris könnyítés mellett, hiszen akár deflációs veszély is kialakulhat. Ez praktikusan pl. még több kötvényvásárlással járhat. Mindenesetre megnyugtatta a piacokat, hogy (i) a hozamok még sokáig alacsonyan lesznek; (ii) a gazdaság lassú fellendülése folytatódhat. Tehát nem biztos, hogy olyan jó ötlet shortolni a piacokat. A hír hatására nem csak a kötvényárfolyamok és a részvények emelkedtek, hanem az arany árfolyama is új csúcsra futott. Az utóbbi annak köszönhető, hogy a befektetők sokszor kötvény helyett aranyat vesznek, ha nagyon alacsony a hozamkörnyezet. Tehát a tartósan alacsonyan maradó amerikai hozamok pozitívan hatnak az arany árfolyamára is.

Rövid hírek

- Bankszektor: A Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET) végső formája EU-s jóváhagyás kérdése, mivel az állami garanciavállalás növelheti a költségvetési hiányt. Így a kormánynak először az EU-val kell egyeztetnie arról, milyen formában és mennyit költ a NET-re és hogy a költségvetési hiányhoz kell-e számolni az így elköltött milliárdokat. Pillanatnyilag nem számítunk árfolyamhatásra a hír nyomán.
- Magyar Telekom: Egy tegnapi sajtókonferencián Fellegi Tamás ismét elmondta, hogy a közeljövőben kiírják a negyedik generációs mobiltelefon-hálózat tenderét. A nemzeti fejlesztési miniszter szerint a kormányzati megrendeléseknek köszönhetően az IT cégek hazai jövője „pozitívan fest". Utóbbi kijelentés meglepő, mivel a Magyar Telekom épp azért csökkentette éves célszámait, mert a közszférában alkalmazandó megszorítások miatt kevesebb megrendeléssel számol.
- MOL: Magyarország hamarosan másodszor is tárgyalóasztalhoz ül orosz partnerével, hogy a Szurgutnyeftyegaz 21,2%-os MOL pakettjéről egyeztessenek, mondta el Fellegi Tamás. A nemzeti fejlesztési miniszter hozzátette, hogy eddig nem közvetlenül a Szurgutnyeftyegazzal tárgyaltak. Magyarország olyan megoldást keres, mely mindkét kormány és mindkét vállalat számára előnyös. A miniszter beszéde új elemet nem tartalmazott, ezért árfolyamhatásra sem számítunk.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo