Már a hit is kezd elveszni

Amit most látunk nagyon csúnya világot tár elénk. Lefelé menő gazdasági adatok, s ráadásul a lejtmenet végére még szikrányi jelzés sincsen. Nem tudjuk, hogy hol az alja.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A tőzsdéken nagy esés követte a váratlanul stagnáló foglalkoztatottsági mutatót (Dow -2,2%; S&P -2,5%; Nasdaq -2,6%). A jelentés után ismét előkerültek a recessziós félelmek szerte a világon.

- A pénteken publikált munkapiaci jelentés szerint stagnált a foglalkoztatottak száma augusztusban a nem mezőgazdasági iparágakban. Az elemzők 68 ezer fős bővülésre számítottak. A feldolgozóiparban 3 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak létszáma.

- A munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 9,1%-on maradt múlt hónapban.

- A leggyengébb teljesítményt a pénzügyi részvények hozták, a Bank of America árfolyama 8,4%-ot esett, a JPMorgan Chase 4,6%-ot veszített értékéből pénteken. A két hitelintézet a Citigrouppal együtt azon 17 bank között van, akiket a Szövetségi Lakásfinanszírozási Ügynökség (FHFA) beperelt, a Freddy Mac és a Fannie Mae állítólagos megtévesztéséért, több milliárd dollárnyi jelzálogfedezetű értékpapír kapcsán. A Goldman Sachs árfolyama 4,2%-ot esett, miután a Fed újabb büntetést szabott ki rá a Litton Loan Servicing leányvállalatánál történt kilakoltatási szabálytalanságok következtében.

- Ma a munka ünnepe (Labor Day) miatt zárva tartanak az amerikai tőzsdék

Olaj és arany

- Pénteken 2,8%-ot esett WTI olaj árfolyama, amit ma további 0,9%-os esés követ. Jelenleg 85,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.

- Minden adott az olajárfolyam csökkenéséhez, a gyenge amerikai munkapiaci adatok mellett a kínai növekedéssel kapcsolatban is aggodalmak merültek fel. Ráadásul hurrikán sem okoz komoly kiesést az olajkitermelésben, az Exxon és a Shell visszaküldte dolgozóit a mexikói öbölbeli fúrótornyokra a viharok csillapodásával.

- Az arany profitált a tőkepiacok bizonytalanságából, a recessziós félelmek elől sok befektető a nemesfémbe menekíti tőkéjét. Az arany ára 3,1%-kal emelkedett pénteken, de nem érte el az augusztus 23-i 1.913 dolláros történelmi csúcsát. Jelenleg 1.877 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A pénzügyi papírok és az exportőrök vezetésével estek az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,9%, Shanghai -1,7%, Hang Seng -2,7%, Kospi -4,1%, All Ordinaries -2,3%).

- 4,6%-ot veszített értékéből a japán Nomura, mivel amerikai leánya egyike annak a 17 pénzintézetnek, melynek kártérítést kell fizetnie (problémás) jelzálog hátterű értékpapírok értékesítése miatt.

- A gazdasági növekedéssel kapcsolatos félelmek nem tettek jót az exportőröknek (TDK -3,8%, Fujitsu -4,4%, Sony -3,9%).

- Az olajár csökkenése negatívan hatott a nyersanyagcégekre (Santos -4,8%, Oil Search -4,0%, Cnooc -9,9%). A Newcrest Mining bányatársaság részvényei viszont 0,8%-kal drágultak, mivel a kockázatkerülő befektetők kereslete miatt folyamatosan felértékelődik az arany.

- Nem tett jót a hangulatnak, hogy a Hong Kong-i beszerzési menedzser index 47,8-ra csökkent augusztusban a júliusi 51,4 után, ami két éves negatív rekordot jelent.

Devizák:

- Öt kereskedési napja erősödik a dollár. Az 1,455-ös ellenállásról pattant le múlt héten az árfolyam, és a reggeli órákban már 1,415 alatt is járt a kurzus. A következő támasz 1,40 környékén látható.

- A japán jen továbbra sem mozdult el lényegesen, a 76,25-ös támasz felett oldalaz az árfolyam.

- A forint pénteken tovább gyengült, 276 felett is járt az árfolyam, a reggeli órákban 275-ig korrigált vissza.

Határidős piacok:

- Továbbra is mínuszban tartózkodnak a határidős részvényindexek az USA-ban, így a holnapi újranyitást követően ismét eshetnek az amerikai tőzsdék.

Erste kommentár

Nagyon halovány volt az elmúlt hetek pozitív korrekciója mind a feltörekvő, mind a fejlett piacokon. Ráadásul már a hit is kezd elveszni, mind a QE3-ban, mind abban, hogy megáll a gazdaági lejtmenet, s sikerül elkerülni a recessziót. Amit most látunk nagyon csúnya világot tár elénk. Lefelé menő gazdasági adatok, s ráadásul a lejtmenet végére még szikrányi jelzés sincsen. Nem tudjuk, hogy hol az alja. Úgy tűnik, hogy a gazdasági stimulusok sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, így kérdéses lehet egy harmadik forduló az USAban. Viszont az is igaz, hogy a hatalmas pénz, amely kint van a piacokon, egyre inkább nem találja a helyét. S talán csak a remény mondatja velünk, hogy talán a sok-sok keringés után (arany, olaj, gabonák, devizák, stb.) végül mégis csak a reálgazdaságban landol. Ha ez így lenne, az jelentős prosperitást tudna hozni. Persze ez egyelőre csak spekuláció, s ennek még semmi jelét nem látjuk. Így a piacok is negatív módban maradhatnak, míg a hit egy újabb stimulusban fel nem üti a fejét, vagy jobb gazdasági adatok napvilágot nem látnak.

Vállalati hírek

MOL, OMV: Az EU kiterjesztette a májusban hozott szíriai szankciókat, de nincs hatással a MOL-INA operációra, két hét haladékot kapott az OMV

Az EU szombaton tette közzé a pénteki miniszteri értekezleten jóváhagyott határozatokat a szíriai olajembargó ügyében. Ez alapján megtiltja minden olajtermék importját Szíriából, beleértve a földgázt is. Ugyanakkor azon cégeknek, melyeknek a rendelkezés életbe lépése előtt érvényes szállítási szerződésük volt, november 15-ig haladékot kapnak új források felkutatására, addig importálhatják az olajtermékeket. Négy további szír magánszemély (a korábbi 13-on túlmenően) bankszámla befagyasztással és EU beutazási tilalommal néz szembe. Ugyanakkor ez érvényes három szír cégre is, melyek a jelenlegi hatalmat támogató entitásnak minősülnek.

Habár a szír gázimport is betiltásra került, ennek ellenére ennek nincs negatív hatása a MOL-INA Hayan blokkon folyó kitermelésére, ugyanis a kitermelt földgázt a cég belföldön értékesíti. A napi 20.000 hordó egyenértékes földgáz kitermelését (amely a MOL csoport napi termelésének mintegy 13-14%-a) a nemzeti olajtársasággal egy közös olajvállalaton keresztül végzik. Ugyanakkor a három embargó alá került cég közül egyik sincs üzleti kapcsolatban az INA-val. Így a MOL-INA páros zavartalanul folytathatja a kitermelést és az ezért kapott pénz átutalását európai számlákra. Mivel ez a hír már a csütörtökön napvilágot látott EU javaslat szerint várható volt, ezért nem várunk jelentős árfolyamhatást, annak ellenére, hogy a hír pozitív.

Az OMV finomítói olajának 7,8%-a származik Szíriából. Korábban október 30-ig kellett volna más alternatív olajforrás után néznie. Az elfogadott verzió szerint még november 15-ig használhatja a szír olajat finomítóiban (Schwechat). Így az OMV szempontjából is kicsit pozitív a hír. Különben az OMV esetében, ha a szír olajat nem tudná pótolni, akkor - számításaink szerint - a fair értéke kevesebb, mint 50 euró centtel csökkenne. Ez különben - mostanában - a volatilitási tartományon belül van. Így az OMV esetében sem számítunk jelentős árfolyamhatásra.

Rövid hírek

- A Magyar Nemzet információi szerint 2012. január 1-től az MVM veszi át az Elektronikus Kormányzati Gerinchálózattal kapcsolatos szolgáltatásokat és feladatokat. A rendszert a Magyar Telekom fejlesztette, és tartotta karban mostanáig. Az újság szerint mintegy 12 milliárd forintos megbízástól esik el ezzel a távközlési cég. A hír kedvezőtlen, mivel azonban nem tudjuk, hogy mekkora marzsa volt a Magyar Telekomnak az üzleten, így azt sem tudjuk megítélni, hogy mekkora hatása lesz az eredményére.

- 5%-alá (4,99%-ra) csökkent az East Capital részesedése a PannErgy-ben, miután 2011. szeptember 1-én 27.242 darab részvényt értékesített. A tranzakciót követően az East Capital 1.051.115 darab PannErgy részvénnyel rendelkezik.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo