Erste kommentár
A kínaiak újra lazítottak, 21%-ról 20,5%-ra csökkent a bankokra vonatkozó kötelező tartalékráta. Ez ugyan lazítás, de a mértéke - valljuk meg - elég kicsi. Mindenesetre azért okozott egy korai örömöt a piacon, ami a nap végére olvadozni kezdett, elsősorban Hong-Kong-ban. Ezzel szemben a ma zárva levő amerikai piacokon jelentős események történtek. A Dow Jones ipari átlagindex új csúcsra emelkedett a hosszú hétvége előtt, vagyis a befektetők nem attól féltek a hosszú hétvége előtt, hogy a piacok csökkenni fognak, hanem attól, hogy lemaradnak valamiről. Ez pedig ritka, és nagyon figyelemre méltó jelenség. Jól reprezentálja azon véleményünket, hogy a részvények olcsók. Úgy tűnik, hogy mások is így gondolják. A hangulat pozitív, de ennek ellenére - az USA piacok zárva tartása miatt - ma stagnálásra számítunk (+/-200 pont, de inkább plusz) a haza parketten. Ráadásul a BUX index a 200 és a 20 napos mozgóátlag között van. Ebből a tartományból (19.018 és 19.214 pont között) valószínűleg nem ma kellene áttörnie a 20 napos mozgóátlagot.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszban zártak pénteken az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,2%; Nasdaq -0,3%), 2008 májusa óta nem látott magasságba emelkedett a Dow Jones index. Az eurócsoport ma dönthet a görög mentőcsomagról.
- A piac feszülten várja az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek (eurócsoport) ülését, melyen valószínűleg döntés születik a 130 milliárd dolláros újabb görög mentőcsomag ügyében. Az akadályok többsége elhárult a mentőöv elől, hiszen a görög parlament elfogadta a megszorításokat, a kormány az összes elvárt kiigazítási lépést megtette. A tavaszi választások miatt feszült a helyzet, az eurócsoport az összes nagy párttól garanciát szeretne arra vontakozólag, hogy nem tér le a költségvetés konszolidációjának útjáról. Mentőcsomag nélkül március második felében csődbe juthat Görögország.
- A pénteken megjelent amerikai makroszámok enyhén gyengébbek lettek a várakozásoknál. A Leading Indicators kompozit konjunktúramutató 0,4%-ra csökkent januárban, a 0,5%-os előrejelzéssel szemben. Az inflációs számok kissé meghaladták a várakozásokat. A fogyasztói árak 2,9%-kal nőttek januárban (év/év), a várt 2,8%-kal szemben. A maginfláció 2,2%-on stagnál.
- Ma az Elnök Napja miatt nem lesz kereskedés az Egyesült Államokban.
Olaj, arany:
- A WTI olaj ára ma reggel 1,6%-kal emelkedett a pénteki 0,9%-os felértékelődés után. Immár 105 dollár közelében, 9 hónapos csúcson kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az EU felé irányuló iráni olajexport leállítása mellett a görög csomag elfogadásával kapcsolatos optimizmus is felfelé hajtotta az olaj árát.
- Az arany ára csak kis mértékben, 0,6%-kal növekedett ma reggel, 1.735 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív nyitást követően lefelé vették az irányt az ázsiai indexek, a japán piac még így is jelentős pluszban zárt (Nikkei 1,08%, Hang Seng -0,19%, Shanghai 0,26%).
- A kínai jegybank a hétvégén 0,5%-kal 20,5%-ra csökkentette a kínai bankokra vonatkozó kötelező tartalékrátát. Három hónapon belül már másodszor csökkentette a központi bank a tartalékkövetelményt, a gazdaságélénkítő lépés következtében 60 milliárd dollárnyi új pénz került a rendszerbe.
Devizák:
- Nem volt túl izgalmas a pénteki kereskedés a dollár piacán, egy szűk sávban oldalazott az árfolyam 1,314 környékén. Ma reggel azonban gyengülni kezdett a tengerentúli deviza, és 1,32 fölé kapaszkodott az árfolyam. A következő napokban tovább emelkedhet az 1,33 körüli lokális maximumig.
- A forint határozott erősödést mutatott pénteken, mely a reggeli órákban is folytatódott. A múlt heti 290-es zárást követően 288,7-ig süllyedt a kurzus.
- A japán jen több mint egy hete dinamikusan gyengül a dollárral szemben. A hajnali kereskedés során már a 79,7-es ellenállást is átlépte a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Vállalati hírek
- Visszavonulót fújt a Siemens Oroszországban. Az OAO Power Machines-ben meglévő blokkoló kisebbségi részesedését nem több, mint 280 millió dollárért adhatta el a Siemens, ami piaci megfigyelők szerint a tulajdonrész értékénél alacsonyabb ár. A céget most már 95%-ban az orosz milliárdos, Alexey Mordashov birtokolja. A tranzakció ugyanakkor olyan kicsi (23 cent részvényenként), hogy nincs lényeges hatással a Siemens árfolyamára.
- A Siemens szóvivője bejelentette, hogy a cég a következő hetekben felvásárolja a brit Marine Current Turbines vállalatot. Az angol cég a világ vezető cége az árapály-technológia terén. A Siemens 45%-ról már 90%-ra emelte részesedését a vállalatban. A fennmaradó részvényekre ajánlott árat egyelőre nem közölték. A Siemens szerint az árapály-technológiában jelentős potenciál rejlik. A brit kormány az energiafelhasználásának 15%-át megújuló forrásokból kívánja fedezni 2020-ig, az árapályból nyert energia pedig potenciálisan az elektromos ellátás 20%-át is adhatja Nagy-Britanniában.
- Banco Santander, Banco Bilbao: A spanyol bankok kétes kintlévősége decemberben 7,61%-ra növekedett a novemberi 7,52%-ról, közölte a spanyol bankfelügyelet tegnap. Ez még mindig nagyon - hihetetlenül - alacsony. Gondoljunk csak Magyarországra, ahol 15% körül járhat ez az érték. Spanyolországban ugyanakkor korábban hatalmas robbanás volt az árakban, amelyet jelentős csökkenés követett. Így az NPL rátának a józan számítások szerint nagyobbnak kellene lenni. Továbbra is félhetünk tehát az esetleges nagyobb leírásoktól.
- A Daimler és a kínai Beiqi Foton Motor, Kína legnagyobb kereskedelmi gépjármű gyártója 1 Mrd dolláros beruházással teherautó gyárat hoz létre Peking mellet. A termelést a harmadik negyedévben megkezdő gyár évi 160.000 ezer kamiont lesz képes előállítani. A közös céget 50-50%-ban fogják birtokolni a partnerek. Az 1998-ban alapított Beiqi Foton Motor tavaly több mint 100.000 teherautót gyártott és értékesített, s így Kína legnagyobb teherautó gyártójává vált. A hír pozitív a Daimler részvényeire nézve.
- A BMW növelni szándékozik Mini értékesítési hálózatát Kínában, az USA-ban és Dél-Koreában. A hír pozitív, de nincs jelentős hatással az árfolyamra.
- A BNP Paribas 1 milliárd euró értékben bocsát ki 5 éves lejáratú szenior kötvényeket. A hozam 150 bázisponttal lehet az irányadó swap ráta felett.
- Pénteken jelentette be a Richter, hogy az Aberdeen Asset Management alapkezelő a korábbi 15,25%-ról 20,03%-ra növelte részesedését a Richter-ben még tavaly november 17-én.
- Magyar Telekom: Sajtóértesülések szerint az egyik mobilszolgáltató megtámadta a 900Mhz-es tender eredményét. Így a Magyar Posta mobil szolgáltatásának kiépítése legkorábban áprilisban kezdődhet. Ugyanis 45 napig tarthat a fellebbezés kivizsgálása.
Gazdasági hírek
- A magyar kormány pénteken elküldte a kötelezettségszegési eljárásra vonatkozó válaszlevelét Brüsszelbe. A kormány több kérdésben is kompromisszumkésznek mutatkozik, azonban vannak kérdések, amelyből nem enged. Az EU nemtetszését a következők váltották ki: (i) jegybank függetlensége, (ii) adatvédelem függetlensége, valamint a (iii) bírák korai nyugdíjazása. Ezen kívül az unió aggódik a média függetlensége miatt is. A magyar kormány válaszlevelében az áll, hogy a PSZÁF és a jegybank összevonására nem kerül sor, és monetáris bizottság ülésein nem vesznek részt a kormány képviselői. A kormány ugyanakkor ragaszkodik a MNB elnökének fizetési plafonjához, és a monetáris bizottság tagjainak továbbra is esküt kellene tenniük az alaptörvényre. Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke az osztrák Kurier napilapnak azt nyilatkozta, hogy a bizottság jogi vizsgálatnak veti alá a magyar kormánytól kapott levelet.