Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Folytatták a mélyrepülést az amerikai tőzsdék tegnap, a FedEx gyenge kilátásai is rontottak a hangulaton (Dow -3,5%; S&P -3,2%; Nasdaq -3,3%). Az olajár hirtelen zuhanása nyomán az olajszektor vállalatai teljesítettek leggyengébben. Ma reggelre a G-20 hozott enyhébb hangulatot, kérdés, hogy a jókedv meddig tart ki.
- A világgazdaságot ismét fenyegető recessziós kockázatok, a törékeny pénzügyi rendszer, és az adósságválság kezelésére a G-20 országok összehangolt nemzetközi válaszlépésre szánták el magukat - közölték a G-20 pénzügyminiszterek és jegybank elnökök tegnap, washingtoni találkozójukon.
- Az Euróövezet országai az EFSF pénzügyi stabilitási csomag erősítésére tettek ígéretet. Cél továbbá, hogy a bankok tőkeellátottságát és likviditását biztosítsák, valamint enyhítsék a devizapiacok rendkívüli volatilitását.
- Az IMF és a Világbank ma kezdi szokásos éves csúcsértekezletét.
- A vártnál minimálisan magasabb, 423 ezer új munkanélküliségi kérelem érkezett az USA-ban múlt héten, a tartós kérelmek pedig 3,73 millióra rúgnak. A Leading Indicators kompozit mutató az előrejelzéseknél nagyobb mértékben, 0,3%-kal nőtt augusztusban, továbbá a júliusi növekedést 0,6%-ra emelték 0,5%-ról.
- A FedEx árfolyama 8,2%-os mínuszban zárt, miután a vállalat csökkentette idei profitkilátásait a magas üzemanyagárak és a gyenge világgazdasági növekedés nyomán. A vezérigazgató szerint nem várható javulás a közeljövőben, de szerinte az USA nem süllyed recesszióba. A vállalat a legutolsó pénzügyi negyedévében a vártnak megfelelő, 1,46 dolláros részvényenkénti profitot közölt, ami 21%-os emelkedést jelent év/év alapon.
- A Nike árfolyama 1,8%-ot esett annak ellenére, hogy a vártnál 12%-kal magasabb, 1,36 dolláros részvényenkénti eredményt publikált, és bevételei is jobban alakultak az előrejelzéseknél.
Olaj és arany:
- 6,3%-ot zuhant a WTI olaj árfolyama tegnap. Ma reggel minimális pozitív irányú korrekció jött. Jelenleg 80,7 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- A piac egyre inkább a recessziót kezdi árazni, ami az olajkeresletre is rányomná a bélyegét. Ráadásul - a líbiai konfliktus befejeződésével és az OPEC országok révén - a kitermelés növekedhet. A hurrikán szezon pedig úgy tűnik, komolyabb károk nélkül ér véget idén.
- Az arany ára is 2,3%-ot esett tegnap, és már 1.735 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával. A dollár további erősödése a nemesfém iránti keresletet is csökkentette, és az indiai esküvői szezon kezdete sem tudta fenntartani az amúgy történelmi magasságokban levő aranyárat.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel is (Shanghai -1,6%, Hang Seng -2,2%, Kospi -5,4%, All Ordinaries -1,6%). Japánban ma az őszi napéjegyenlőség ünnepe miatt nincs kereskedés. Valamelyest enyhített a negatív hangulaton, hogy a G-20 országai megígérték, együtt dolgoznak majd az európai adósságválság megoldásán.
- A Hong Kong-i ingatlanfejlesztők kiemelkedően jól teljesítettek az elmúlt napok veszteségei után. (China Resources Land +7,8%, China Overseas Land & Investment +2,4%)
- A nyersanyagpapíroknak azonban nem sikerült talpra állniuk, mivel a befektetők továbbra is bizonytalanok a gazdasági fellendülést illetően. (Jiangxi Copper -5,7%, Cnooc -3,5%, BHP Billiton - 2,5%)
- Alulteljesítő volt a dél-koreai piac, mivel export-orientált gazdasága erősen függ a világgazdaság alakulásától. (Hyundai -3,4%, Kia -2,9%)
Devizák:
- A kezdeti dollárerősödés a nap folyamán az 1,338-as mélyponton megtorpant, és 1,346-ig emelkedett zárásra az árfolyam. A reggeli órákban tovább folytatódott a dollárgyengülés, és 1,35 fölé emelkedett az EUR/USD árfolyama.
- A japán fizetőeszköz napon belüli gyengülése nem tartott sokáig, a 76,8-as csúcsról 76,4-ig süllyedt zárásra az USD/JPY kurzusa.
- Volatilis napja volt tegnap a forintnak, 290-295 között mozgott az árfolyam, végül zárásra 292-ig sikerült korrigálnia EUR/HUF-nak.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Talán ma jöhet egy megnyugvás, de az irány továbbra is lefelé mutat. Kicsit 2008-ra emlékezünk mostanában. Akkor is hétről-hétre, napról-napra csökkentették növekedési előrejelzéseiket a cégek és az államok. Most is hasonlót látunk, de egyelőre csak a GDP előrejelzések terén. Maga a kormány is hetente változtatja előrejelzését, de a Magyar Nemzeti Bank sem különb. Ez vonatkozik a nemzetközi szervezetekre is. Sőt, a hitelminősítők mindennapos leminősítései is megszokottá váltak már. Nem meglepő, hogy a piac is úgy viselkedik, mint 2008-ban. Persze nem szabad elfelejteni, hogy most kicsit más a helyzet. Bizonyos bankok jobb állapotban vannak (pl. OTP), más bankok pedig nem (pl. francia bankok, vagy egyes német bankok pl. Commerzbank). Ugyanakkor az államok egy jelentős része rosszabb állapotban van. Valószínűleg a pénzmennyiség növelése és az infláció elengedése lesz az, ami valamiféle megoldást hoz. Ráadásul ez nagyon volatilis devizapiacot fog eredményezni (már az van). Versenyezni fognak a devizák a leértékelődésben. Vagyis az FX piacon is hasonlóan nagy mozgásokat láthatunk, mint a részvénypiacokon.
Rövid hírek
- 2015-ben indulhat el a nem konvencionális gázok kitermelése Makó közelében, nyilatkozta Holoda Attila, a MOL egyik kutatás-termelési igazgatója. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A MOL bejelentette, hogy a 2010. szeptember 10-én aláírt, eredetileg 3 éves futamidejű rulírozó hitelszerződés 470 millió euró összegben további egy évvel 2014. szeptember 10-ig meghosszabbításra került.
- 148.941 sajátrészvényt vásárolt tegnap az OTP 3.098 forintos átlagáron. Csoportszinten az OTP 4.600.004 saját részvénnyel rendelkezik.