Erste kommentár
A Richter ma reggel kis ajándékot adott nekünk. Bejelentette, hogy az Esmya nevű, méh mióma kezelésére szolgáló szere forgalmazási engedélyt kapott az EU-ban. Így áprilisban tényleg megkezdődhet a forgalmazás az angol és német piacon. A gyógyszer reményeink szerint néhány éven belül elérheti, vagy meg is haladhatja a 100 millió eurós árbevételt és akár 10 Mrd Ft-tal is hozzájárulhat a Richter adózás előtti eredményhez. Ez kifejezetten jó hír, az első nagy lépés afelé, hogy a Richter a világ egyik nagy gyógyszergyártó cégévé váljon, s úgy emlegessük, mint a Novartist, vagy Merck-et, s lehetne folytatni a sort. Persze ez még azért odébb van. A cég viszont dolgozik rajta. A közeljövőben várjuk a Cariprazine klinikai harmadik fázisú kutatások eredményét a skizofrénia kezelésének terén. Ebben az esetben egy hatalmas piacról van szó, amely mintegy évi 20-21 milliárd dollárra rúg, így egy esetleges siker esetén itt is jelentős árbevétel érhető el az évtized második felében. Közben gőzerővel dolgoznak a bioszimiláris gyógyszerek fejlesztésén, amellyel a cég - ténylegesen - belép a nagymolekulás gyógyszerek világába. Hogy a grafikon milyen? Éppen korrekciós fázisban van, akár csak a DAX vagy a BUX, s lehetne folytatni a sort. Ennek ellenére - úgy tűnik - ez nem fogja meggátolni abban, hogy a részvény árfolyama emelkedjen. Hiszen az elmúlt napok stagnálásának köszönhetően, a rövidtávú technikai indikátorok kisimultak.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Kis mozgás jellemezte az amerikai börzéket pénteken, az S&P500 három és fél éves csúcsa közelében mozog (Dow 0%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,2%). A kedvező makroszámok ellenére már nem jött a nagy optimizmus, az EKB újabb likviditásfokozó programja a héten indul. A hét vége előtt ülnek össze az uniós állam- és kormányfők Görögország ügyében.
- A pénteki amerikai makroadatok kezdetben kis emelkedést hoztak a tőzsdékre. Az előzetes 72,5 pont helyett 75,3 pontra emelkedett a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe februárban. A vártnál több, 321 ezer újlakást értékesítettek januárban, és a decemberi eladási adatokat 324 ezerre emelték (304 ezerről) a felülvizsgálat során.
- A G20-ak a hétvégi ülésen figyelmeztették az Európai Uniót, görög ügyben további intézkedések hiányában elmaradhat az IMF nemzetközi feltőkésítése.
- A héten, február 29-én indul az Európai Központi Bank második likviditási programja, ami olcsó hároméves hitelt juttat a bankrendszernek. A piaci hitelszűke enyhülését várják a lépéstől, de jelentős hatása lehet a pénz- és tőkepiacokra is. A bankok ugyanis magasabb hozamú állampapír vásárlásra fordíthatják az alacsony kamatú hitelt.
- A részvénypiacok a december 21-i első EKB programot követően nagy emelkedésnek indultak, az európai kötvényhozamok csökkentek. A második programot azonban már árazza a piac, kérdés, hogy az olcsó pénzt elköltők vagy a profitrealizálók lesznek-e többen. Többen arra számítanak, hogy az EKB rendszert csinál a jelenlegi intézkedésekből, egyes jegybankárok viszont félnek, hogy a piaci szereplők az olcsó pénz függővé válnak.
Olaj, arany:
- Pénteken a 110 dollárt is megközelítette a WTI olaj árfolyama. Ma reggel 109,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Nem csitulnak a kínálat oldali félelmek, Irán és Szíria is komoly gondokat okoz.
- Az arany ára pénteken 0,5%-kal csökkent, jelenleg 1.774 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív nyitást követően zuhanásnak indultak az ázsiai indexek: Nikkei -0,14%, Hang Seng -0,78%, Shanghai 0,3%.
- A múlt héten is folytatódott a jen erőteljes gyengülése, 81,7-ig száguldott az USD/JPY árfolyama. Az exportőrök jól teljesítettek: Sony (1,8%), Sharp (3,7%), Mazda (2,9%), és a Hyundai (3,9%) is nagyot emelkedett. Az autógyártók árfolyamát az is segítette, hogy Kína bejelentette, a kormány kizárólag hazai gyáraktól fogja idén beszerezni a gépkocsikat.
Devizák:
- Hatalmasat rallyzott az elmúlt napokban az euró a dollárral szemben. Az árfolyam csütörtökön kilőtt felfelé, és 1,325-ről 1,35-ig emelkedett pénteken, majd zárásra kissé korrigált (1,344). Rövidtávon továbbra is az 1,356-os szint a cél.
- A forint gyengült múlt hét második felében. A 285,7-es mélypontról fordult az árfolyam, és pénteken zárásra megérintette a 20 napos mozgóátlagot (291). A következő ellenállás 295-nél látható.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai és európai határidős tőzsdék is ma reggel.
Vállalati hírek
- A Royal Bank of Scotland 318 nagy-britanniai fiókot ad el a Banco Santandernek. A spanyol bank 350 millió font prémiumot fizet a régóta halogatott eszközvásárlás során. A Royal Bank of Scotland Európai Bizottsági előírás alapján adja el a fiókokat, mivel a bank állami segítséget kapott a 2008-as pénzügyi krízis alatt.
- A Telefonica idén indul a frekvencia tendereken Brazíliában és Chilében, hogy a mobil internetezéshez kiépíthesse az LTO-t. (Lásd legutóbbi frekvencia tender Magyarországon.) A Telefonica jövedelmének a fele Latin-Amerikából származik.
- A Total ma jelentette be, hogy megkezdte a második legmélyebben fekvő off-shore olajmezőjének a kitermelését. A 2 millió hordós tartalékkal rendelkező mező 100 km-re van a partoktól és napi 180.000 hordó olajat lesz képes bepumpálni a tengeri olajvezetékbe. A most megkezdett kitermelés mintegy 7%-kal növeli a Total napi kitermelési volumenét.
- A Missan Oil, Irak harmadik legnagyobb nemzeti olajvállalata, ma jelentette be, hogy a Halfaja mező jelenlegi 115.000 hordós napi kitermelését 1 millió hordóra akarja növelni 2016-ig. Mivel a Totalnak 25%-os részesedése van a mezőben, ez azt jelenti, hogy a Totalra jutó napi 29.000 hordós termelés 250.000 hordóra növekedne. Ez mintegy 10%-kal növelné a Total teljes kitermelési volumenét. Az állami cég 50%-os részesedéssel, míg a maláj Petronas szintén 25%-os részesedéssel rendelkezik a mezőben.
- Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese pénteken a következőket nyilatkozta: (i) A bank tőkehelyzete jó, így kicsi az esélye, hogy az OTP igénybe venné az MNB likviditásbővítő eszközeit. (ii) Az OTP idén kétszámjegyű növekedésre számít a kisvállalati hitelezési üzletágban. (iii) A bank idén a gazdaság stagnálására számít. (iv) Az OTP az önkormányzatok devizahitelezési problémáinak megoldásán dolgozik.
- Vezetőváltás az OTP ukrán leánybankjánál. Hák-Kovács Tamás, a Commerzbank korábbi kelet-közép európai igazgatója váltja Dimitry Zinkovot. Zinkov február 29-ével távozik a leányvállalat éléről, az új vezérigazgató pedig a szükséges hatósági engedélyek beszerzése után veszi át a pozíciót. Úgy véljük, hogy a vezetőcserét a leánycég gyenge piaci helyzete indokolja.
- Az OTP a 100 millió EUR össznévértékű, 2012. február 24-i lejáratú senior kötvénye törlesztési és utolsó esedékes kamatfizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett.