Erste kommentár
Lehet itt aggodalom a portugál adósság miatt, vagy éppen csúnyán nézhetünk a görögökre az egyezség képtelenségük miatt. Lehetne folytatni a sort. A szintekről kezdenek lefordulni az indexek és instrumentumok, látszólag jön a korrekció, de az rövid élet, egyből jön egy kis emelkedés. Mit is mondtunk tegnap? Azt, hogy a jó korrekció a bika piacon kicsi és viszonylag sokáig tart. Ez pláne a bikapiacok egészséges szakaszaira igaz, a vége felé már jelentős beszakadásokat szokott produkálni a piac. Így ne lepődjünk meg azon, hogy ma éppen emelkedni akarnak a piacok. Pl. a DAX csökkenése kicsit nagyobbra sikeredett. Ráadásul az USA se követte, így teljesen jogos, hogy ma emelkedni akar. A BUX is követheti ezt a mozgást, de ettől még korrekciós fázisban vagyunk, ezt ne feledjük el.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nap végére ismét felkapaszkodtak az amerikai tőzsdeindexek a kezdeti 1%-os mínuszokból (Dow -0,1%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,2%). Ezúttal Portugália került a figyelem középpontjába, az állampapírhozamok elszálltak. 25 EU ország csatlakozott a szorosabb költségvetési szigort előíró szerződéshez, indulhat az ESM.
- Nagyot ugrottak tegnap a portugál kötvényhozamok, a 10 éves papírok hozama 170 bázispontot emelkedett. A görög állam és a magánbefektetői között folytatott tárgyalások problémái, illetve a görög adósság elengedés ténye aggodalmakat hozott a másik jelentős adósságproblémával küzdő ország, Portugália számára is. Több befektető számít itt is veszteségleírásra.
- A tegnapi EU csúcson Nagy-Britannia és Csehország kivételével minden EU tagország aláírta a szigorúbb költségvetési fegyelmet előíró új szerződést. Elfogadták a jelenlegi mentőalapot, az EFSF-et felváltó ESM létrehozásáról szóló javaslatot.
- Újítás a korábbiakhoz képest, hogy azok az országok vehetik csak igénybe az új mentőalap forrásait, akik elfogadják a tegnap aláírt szorosabb pénzügyi paktumot. A csúcson egyetértettek abban: korábban fel nem használt uniós forrásokat fordítanának a fiatalok foglalkoztatásának ösztönzésére, és a kis- és középvállalkozások fokozott támogatására.
- Az USA-ból ismét kedvező makroadatok érkeztek. A várt 0,4% helyett 0,5%-kal emelkedtek a személyi jövedelmek decemberben. A személyi kiadások nem változtak az év utolsó hónapjában. A dallasi Fed feldolgozóipari indexe a vártnál jelentősen nagyobb mértékben, 15,3 pontra nőtt e hónapban, a decemberi mínusz 3 pontról.
Olaj, arany:
- A tegnapi 0,8% esést ma 0,6% emelkedés követte a WTI olaj piacán. Jelenleg 99,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Európából érkező hírek tegnap az olaj árát is nyomás alatt tartották, ma reggel viszont a vártnál jobb japán ipari termelés hozta el a vevőket az olaj piacára.
- Az arany ára 0,4%-kal emelkedett a tegnapi 0,5% esést követően, és jelenleg 1.737 dolláron tartózkodik a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- Vegyes hangulatban zárták a kereskedést a távol-keleti mutatók. Japán a kezdeti emelkedést követően esni kezdett, és halvány pluszban fejezte be a napot. Kínában felemás a kép (Nikkei 0,11%, Hang Seng 0,7%, Shanghai -0,08%).
- Dél-Koreában az évesített ipari termelési adat a vártnál alacsonyabb lett, az elemzők által előrejelzett 4,1% helyett csak 2,8%-kal növekedett decemberben az ipar.
- Japánban a munkanélküliségi ráta látott napvilágot, mely nem tért el jelentősen a várakozásoktól, 4,5% helyett 4,6% lett a decemberi adat.
- A szigetországban is publikáltak ipari termelést. Az elemzők 5%-os visszaesést vártak, miközben 4,1%-kal csökkent decemberben az ipar.
Devizák:
- Kis gyengüléssel zárta a tegnapi kereskedést a forint. A nap elején 296,3-ig emelkedett az árfolyam, majd a csúcsról lefordult, és 295-ig korrigált zárásra. A reggeli órákban nyugodt kereskedés zajlik az EUR/HUF piacán.
- A dollár tegnap lefordult az 1,32-es ellenállásról és szinte egész nap erősödött az euróval szemben. Az 1,307-es mélypontról 1,314-ig emelkedett zárásra az árfolyam. A reggeli órákban kissé gyengül a dollár.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai és európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Vállalati hírek
- Ma reggel publikálta negyedéves gyorsjelentését a Banco Santander. A bank a portfólió-tisztítás miatt 5,35 milliárd euró nettó profitról számolt be az elemzők által várt 7,08 milliárd euróval szemben. Összesen 3,8 milliárd euró veszteséget ért el a bank a portfólió-tisztításon, melyből 1,8 milliárd euró a spanyol ingatlanszektorból jött. A piac összességében kedvezően fogadta a gyorsjelentést.
- A Nokia-Siemens Networks 1.200-1.300 fős leépítést tervez Finnországban az átstrukturálási program jegyében, írta a Helsingin Sanomat finn lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. A hálózati eszközöket forgalmazó német-finn cég tavaly novemberben jelentette be átstrukturálási tervét, melynek keretében 1 milliárd euró költséget kíván megtakarítani 2013-ig.
- A Központi Nyomozó Főügyészség megszüntette a nyomozást Hernádi Zsolt MOL vezér ellen, mivel nem talált bizonyítékot a vesztegetésre. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- A 3%-nyi MOL pakettet birtokló Dana Gas átstrukturálná a hiteleit (sukuk kötvények). Egy piaci szereplő szerint részleges visszafizetés mellett további 5 évvel hosszabbítanák meg a lejáratot. A hitelezők az eredetileg befektetett egy dollár helyett 61,5 centet kapnának. A másik lehetőség az eszközök értékesítése, de konkrét tervet nem közölt a cég. A Dana tavaly megháromszorozta eredményét (az egy részvényre jutó eredmény 0,077 dirham volt az egy évvel korábbi 0,024 dirhammal szemben, a nettó profit 138 millió dollár volt). A hír kedvező a MOL szempontjából, mivel úgy tűnik, csökkent a 3%-os pakett értékesítésének valószínűsége.
- A Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság ma teszi közzé a frekvenciatender és a negyedik mobilszolgáltatóra kiírt pályázat eredményét. Korábbi sajtóértesülések szerint a Vodafone 12 milliárd forintot, a Magyar Telekom pedig közel 10 milliárdot fizetett az 5 MHz-es sávért, míg a Telenor 8 milliárd forintért nyert el egy 5 MHz-nél kisebb sávot. Úgy tűnik, hogy a Magyar Posta konzorciuma (Magyar Posta, MVM, MFB) 4 milliárd forintért jut hozzá a negyedik mobilszolgáltató koncessziójáért. Mivel a hálózatkiépítés 100 milliárd forintba kerülhet, ezért úgy gondoljuk, hogy túl nagy árversenyt nem indukál majd az új belépő. Várhatóan átveszi azonban a közalkalmazottaknak nyújtott viszonylag olcsó csomagokat. A hír alapvetően kedvezőtlen a Magyar Telekom szempontjából, de a hatás elhanyagolható. Felröppent ugyanakkor a hír, hogy az EU vizsgálná az állami tulajdonú mobilszolgáltató helyzetét, ez ugyanis uniós szabályokba ütközik.
- A Magyar Telekom egyszerűsített flottakövetési szolgáltatást indítana. Kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.