Nemzetközi hírek
USA: Erős kezdés után folytatták a mélyrepülést az amerikai részvényindexek, a Dow nap közben 10.000 pont felett is járt majd visszatért a lélektani szint alá (Dow -1%; S&P -1,2%; Nasdaq -0,6%). A Verizon Communications tegnap a vártnak megfelelő 60 centes részvényenkénti tisztított eredményről számolt be. Ez 9,1%-os csökkenést jelent a tavalyi év harmadik negyedévéhez képest. Nyitás előtt 2%-os pluszban kezdte a papír a kereskedést, majd a negatív hangulatban nap végére 0,7%-os mínuszban zárt. Az esést a bankpapírok vezették, a Dow leggyengébben teljesítő tagja a Bank of America lett (-5,1%), de a JP Morgan is 3,1%-ot veszített értékéből. Az American Express tudott még emelkedni, miután múlt csütörtökön a vártnál lényegesen kisebb profitcsökkenésről számolt be. A Dow legjobban teljesítő tagja a Microsoft lett (+2,4%), mely pénteken az előrejelzéseket 25%-kal meghaladó EPS-t közölt.
Olaj és arany: A negatív hangulatban behúzta a fékeket az olaj árfolyama is, és jelenleg 79 dollár alatt tartózkodik a hordónkénti ár. Az arany is délnek vette az irányt a hetek óta tartó oldalazásból. A nyersanyagárak korrekciója mögött a dollár tegnapi heves erősödése áll, ám a zöldhasú továbbra is gyengülő trendben tartózkodik. Az amerikai deviza gyengülése továbbra is kedvez a nyersanyagok (dollárban denominált) árfolyamának. A kínai üzemanyagéhség fokozódása a kőolaj, míg az ünnepek, és egyben az indiai esküvői szezon közeledte pedig az arany árának kedvez.
Makrogazdaság: Az USA közöl ma fontos makrogazdasági adatokat. Közép-európai idő szerint 14:00 órakor az S&P és CaseSchiller publikálja házár indexét, majd 15:00 órakor a fogyasztói bizalmi index alakulásáról szerezhetünk információt.
Távol-Kelet: Mélyrepülésbe kapcsoltak az ázsiai indexek is, a (Nikkei -1,5%; Hang Seng -1,7%; Shanghai -2,8%; Kospi -0,5%). A kínai kormány egy szóvivője bejelentette, hogy az ipari termelés akár 16%-kal bővülhet a negyedik negyedévben. Japánban a szállítmányozási vállalatok árfolyama vezeti az esést, miután több szektorbeli cég csökkentette eredmény-előrejelzését. A hitelintézetek árfolyama is megrendült, mivel a befektetők félnek, hogy az új szabályozásszigorítás visszafogja a profitabilitást. Az indiai jegybank felszólította a bankokat, hogy több pénzt tartsanak állampapírban, ami jelzi, hogy a harmadik legnagyobb távol-keleti gazdaság készül a monetáris szigorításra az infláció emelkedése után.
Devizák: Tegnap nagyot erősödött a dollár az euró ellenében, az árfolyam visszatesztelte az 1,485-ös támaszt. A reggeli órákban elrugaszkodott a szintről és 1,491-ig emelkedett vissza a devizapár. Az USD/JPY piacán nem láthattunk komoly mozgást, az árfolyam a 92-es támasz felett konszolidálódik. A hazai fizetőeszköz közel 4 forintot gyengült tegnap az euróval szemben, az árfolyam jelenleg 268,5 környékén mozog.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában és Európában egyaránt.
Erste Kommentár: Tegnap nagyot zuhantak a tengerentúli mutatók. Elfogyott a bika ereje, a tegnapi csatából a medve került ki győztesen. Folytatódhat a korrekció, tovább csökkenhetnek a piacok, legalábbis rövidtávon. Az előttünk álló héten akár több csatát is nyerhet a medve, de a háború egyelőre bikának kedvez. Magyarán szólva a következő napokban egyre alacsonyabb szintekre kerülhetnek a tőzsdék, de trendtörésre azért még ne számítsunk. Az elmúlt hetekben több átlag feletti forgalmú eső nap tarkította a grafikonokat, melyek az egyre fogyatkozó lendületről árulkodtak. A tegnapi fekete gyertya ezt tovább erősíti. Természetesen egy-két negatív nap után nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, de a rövidtávú kép azért inkább lefele mutat.
Rövid Hírek
- 947 millió hrivnya (20 milliárd forint) veszteségről számolt be az OTP ukrán leánybankja a harmadik negyedévben. A bank összesen körülbelül 1,7 milliárd hrivnyás veszteséget halmozott fel az első három negyedévben. Ezen kívül a teljes hitelportfolió 34%-a átstrukturálásra került, ami aggodalomra adhat okot a befektetők szemében. Fontos megemlítenünk, hogy a fenti számok az ukrán számviteli szabályok szerint értendők, melyek jelentős mértékben eltérnek a magyar és a nemzetközi (IFRS) szabályoktól. Az OTP várhatóan november 13-án publikálja harmadik negyedéves gyorsjelentését.
- Az MTI szerint az Európai Bizottság hamarosan bejelenti a Lex MOL-ként ismertté vált magyar szabályozás vizsgálatának hivatalos lezárását. Árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.