Nemzetközi hírek
USA: Péntekre elfogyott az amerikai piacok csütörtökön tapasztalt ereje, a Dow újra 10.000 pont alá esett (Dow -1,1%; S&P -1,2%; Nasdaq -0,5%). Múlt csütörtökön a vezető mutatószámok (Leading Indicators), és a munkapiaci adatok vártnál jobb értéke fűtötte a hangulatot. Makroadatok terén pénteken is pozitív meglepetésben lehetett részünk, hiszen a lakásértékesítések messze felülmúlták a várakozásokat (+9,4%). A pénzügyi szektor 1,4%-ot esett a hét utolsó napján. A gyorsjelentések összességében pozitív képet mutattak, a piaci reakciók azonban vegyesek voltak.
USA vállalati eredmények: Pénteken a Microsoft a vártnál 25%-kal jobb, 40 centes részvényenkénti tisztított eredményről számolt be. A vállalat részvényei 10%-os pluszban nyitottak pénteken a gyorsjelentés után, ami nap végére azonban +5,4%-ra olvadt, ám így is a Dow legjobban teljesítő tagja maradt. Az American Express csütörtök piaczárás után közölt EPS-e, bár felülmúlta a várakozásokat, 16%-os bevételkiesése megijesztette a befektetőket. A vállalat papírjai pénteken 5%-ot veszítettek értékükből. A McDonald's a vártnak megfelelő eredménynövekedésről számolt be csütörtökön. Ma a Verizon Communications publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Erejét vesztette pénteken az olaj árfolyama, mely szerdán 82 dolláron is járt. Jelenleg 80 dollár alatt tartózkodik egy hordó kőolaj ára. Az arany unciánkénti ára ma reggel 1055 dollárra esett, a dollár további gyengülése ellenére. A nemesfém árfolyama egy tetőt épít ki az új történelmi csúcsa környékén. Ez pozitív jel, és az arany ára a pihenő után folytathatja útját új csúcsok felé.
Makrogazdaság: A GKI által publikált magyar fogyasztói bizalmi index -50,8 pontra emelkedett októberben a ma reggel publikált érték alapján. A német fogyasztói bizalmi index a várt emelkedéssel szemben 4 pontra apadt novemberben.
Távol-Kelet: Ázsiában ma vegyes képet találunk (Nikkei +0,8%; Hang Seng +1,7%; Shanghai +0,1%; Kospi +1%) az indexek alapvetően emelkednek, annak köszönhetően, hogy Dél Korea gazdasága a harmadik negyedévben 2,9%-kal növekedett a várt 1,9%-kal szemben. Japánban a Toyota "borzolta" a kedélyeket a várakozásoknál jobb eredményével. Ugyanis a várt veszteséggel szemben sikerült profitot produkálnia. Így elsősorban az autógyártók árfolyam emelkedett ma hajnalban.
Devizák: Tovább gyengült a dollár az euró ellenében, jelenleg 1,503 az árfolyam. Látványosan gyengült a jen múlt hét pénteken, de a reggeli órákban korrigált az árfolyam. Az USD/JPY jelenleg 91,9 környékén mozog. Pénteken kissé gyengült a forint az euróval szemben, de a reggel már kissé visszaerősödött 266 környékére.
Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában és Európában egyaránt.
Erste Kommentár: Izgalmasan alakulnak a kereskedési napok. Meglepő módon egyre többször fordul elő, hogy pozitív, sőt néha brutális hírekre a piac jelentős eséssel, profitrealizálással válaszol. Ez történt pénteken is. A Microsoft nagyon jó eredménnyel örvendeztette meg a befektetőket és a lakásértékesítési adatok is jók lettek. Ennek ellenére, mintha csak a jó adatra várt volna a piac, jelentős eladói hullám alakult ki a használtlakás értékesítési számok bejelentése után. Ezek a negatív jelek felhívják a figyelmünket az óvatosságra, de egyelőre még nem történt semmi olyan, amely miatt jelentős eladásokba kellene kezdeniük. A szemünket azért tartsuk nyitva, kritikus napok elé nézhetünk.
Rövid Hírek
- Az újságok továbbra is arról spekulálnak, hogy a Szurgutnyeftegaz elcserélné a MOL-ban levő 20%-os részesedését a MOL 47%-os INA pakettjére. Ezt a spekulációt azért sem tartjuk megalapozottnak, mert a Horvát kormánynak elővásárlási joga van a részvénypakettre, míg a MOL-nak két éves elidegenítési tilalma van. Ugyanakkor gazdaságilag sem lenne racionális lépés a MOL részéről egy ilyen lépést megtenni.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.