Ki akar lőni a piac?

USA: A pozitív tartományban zártak az indexek - Ma reggel ledolgozta tegnapi veszteségét az olaj és az arany - Ázsia: Kis pluszban az indexek - Gyengül a dollár és a jen, a forint erősödik - Az OTP vezérigazgató-helyettese interjút adott a Reuters-nek - Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Gyenge nyitás után pluszba lendültek az amerikai részvénypiacok (Dow +0,1%; S&P +0,4%; Nasdaq (0,6%).

- Tegnap publikálták a legutóbbi Fed kamat-meghatározó ülés jegyzőkönyvét, melyből kiderült, hogy egyre nagyobb az egyetértés az amerikai jegybankárok között a további likviditásbővítő csomag szükségességéről, hiszen az USA gazdasága csökkenő inflációval és lassú gazdasági kilábalással küzd.

- Valószínűsíthető tehát, hogy akár már a következő, november 2-3 közötti ülésszakaszban elfogadnak egy 35-65 milliárd dollár értékű kötvényvásárlási programot, mellyel a Fed közvetlenül pénzt juttat agazdaságba. A pénznyomtatással segített növekedést persze sok neves közgazdász bírálja, de a Fed döntéshozókon politikai oldalról is nagy a nyomás.

- A Fed ezen kívül az inflációs várakozásai emelését fontolgatja, hiszen ha magasabbak a jövőbeli inflációs kilátások, úgy többet költ most a lakosság, és nem halasztja későbbre a fogyasztást. Egy ilyen lépés persze alaposan alááshatja a Fed hitelességét az inflációs előrejelzések kapcsán.

- A monetáris lazítással kapcsolatos várakozások tovább gyengítették a dollárt, a részvénypiacokra azonban pozitív hatással bírt a pénznyomda újbóli beindításának lehetősége. Ezután nem meglepő,hogy a bankszektor drágult a legnagyobb mértékben, a Bank of America árfolyama 2,8%-ot, a JPMorgané 1,7%-ot emelkedett. A két papír magasan vezette a rally-t a Dow komponensei között.

- Az Apple árfolyama 1,1%-ot emelkedett, miután a Barclays Capital megemelte a technológiai vállalatra vonatkozó ajánlását, valamint miután a Wal-Mart kiskereskedelmi óriáslánc bejelentette, hogy megkezdi az iPad-ek árusítását üzleteiben.

- A várt 50 cent helyett 52 centes részvényenkénti profitról számolt be az Intel tegnap piaczárás után. A társaság nettó eredménye így 53%-kal emelkedett a tavalyi év azonos periódusához képest. A bevételek szintén a vártnál némileg jobban alakultak. Az Intel jó gyorsjelentését megelőlegezte a piac, a kereskedés során már 1,1%-ot emelkedtek a társaság papírjai. A zárás utáni OTC piacon a jó hír hatására is csak 0,8%-kal értékelődtek fel a részvények.

- A Chevron árfolyama a kereskedés során még 0,2%-ot emelkedett, majd 0,8%-kal értékelődött le a zárás utáni kereskedésben. A gyenge OTC piaci teljesítmény mögött a menedzsment bejelentése áll, miszerint a harmadik negyedéves eredményt erodálta a gyengülő dollár, az alacsony olajár, valamint a mélytengeri fúrások tiltásából fakadó költségek.

- A negyedév jelentős részében persze jelentősen erősebb volt a jelenlegi szintjénél a dollár, az olaj árfolyama pedig pont a gyenge dollár miatt erős növekedésnek indult. Az indoklás tehát nem teljesen állja meg a helyét, de a hír negatív. Az olajipari vállalat október 29-én teszi közzé negyedéves gyorsjelentését. Az elemzők egyelőre 31%-os profitbővülésre számítanak, 2,26 dolláros EPS mellett. Várható, hogy a napokban az elemzők csökkentik előrejelzésüket.

Olaj és arany:

- Némileg tovább csökkent tegnap az olaj ára, majd ma reggel emelkedésnek indult az árfolyama. Jelenleg 82,2 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.

- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal a szokásos szerda helyett csütörtökön publikálja a készletadatokat, mivel hétfőn Kolombusz napja miatt több platformon is szünetelt a kereskedés. Az elemzői várakozások alapján 1,4 millió hordóval nőhetett múlt héten a kőolajkészlet-állomány, míg benzin terén 1,5 millió hordós csökkenést várnak. Ezzel június óta a legalacsonyabb szintre eshettek az üzemanyag készletek.

- Az arany ára tovább emelkedett ma reggel, az újabb Fed monetáris lazítás hírére, illetve az annak következtében gyengülő dollárra. Jelenleg 1.356 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Minimális pluszban vannak az indexek (Hang Seng +0,0%, Shaghai Composite +0,3%, Kospi +0,4%, All Ordinaries +0,1%).

A belső keresletnek köszönhetően havi szinten 10,1%-kal nőttek a géprendelések Japánban, ami hetek óta az első pozitív jel a szigetország gazdaságát illetően. (A várakozás csak 4,5%-os növekedés volt.) Az adat kedvezően hatott az autógyártók, a technológiai cégek és a gépgyártók árfolyamára.

- A kínai külkereskedelmi mérleg többlete szeptemberben (16,88 milliárd dollár) csökkent az augusztusi értékhez (20,03 milliárd dollár) képest, mivel az export (+25,1%) a vártnál (+26%) kisebb mértékben bővült. Az augusztusi 35,2%-hoz képest az import csak 24,1%-kal nőtt szeptemberben, míg a piaci várakozás 25% volt. Elemzők a magas bázissal magyarázzák a vártnál gyengébb számokat. A Hong Kong-i ingatlanfejlesztőket az is negatívan érintette, hogy megváltozik a szabályozás, és nem kap letelepedési jogot az, aki befektet a városban. A döntéshozók ezzel akarják megakadályozni az ingatlanárak túlhevülését.

- Az ausztrál Westpac Melbourne fogyasztói bizalmi index 3,3%-kal 117 pontra emelkedett októberben. Az utolsó felmérés óta nem változott az alapkamat, az ország fizetőeszköze 6,5%-kal erősödött és javult a munkapiaci helyzet.

Devizák:

- Tegnap újra gyengülésnek indult a dollár, az 1,38-as támaszról rugaszkodott el felfelé, és a reggeli kereskedésben már az 1,40-es ellenállást ostromolja az árfolyam. - A jen tegnap megint erősödött, jelenleg már 82 alatt mozog az árfolyam.

- Tegnap 274 környékén stagnált az árfolyam, és hajnali kereskedésben is tart az oldalazás.

Határidős piacok:

- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Megtette a hatását a legutóbbi Fed ülés jegyzőkönyve. További stimulusok várhatók a gazdasági növekedés fenntartására. Vagyis lehet örülni a további gazdasági növekedésnek és a hosszan fennmaradó alacsony hozamkörnyezetnek. Ugyanakkor az látható, hogy számos index készülődik a kitörésre. Az elmúlt napokban, hetekben egyre inkább a fölső ellenállási szintekhez torlódnak, a volatilitás leült és az értékeltségi szintek is tovább csökkentek. Ez pedig azt mutatja számunkra, hogy mintha ki akarna lőni a piac. Az időzítés kérdéses, de ha meg akarja tenni a következő jelentősebb emelkedést, azt a közeljövőben kellene megtennie.

Vállalati hírek

Interjú Wolf Lászlóval, az OTP vezérigazgatóhelyettesével

Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese tegnap délután a Reutersnek adott interjút, melynek főbb pontjai a következők:

- Az OTP menedzsmentje úgy látja, hogy a kockázati költségek valamivel csökkenhetnek, és a bankadó ellenére kedvező az iparági környezet. Hozzátette, hogy a nemteljesítő hitelek aránya a második negyedévben elérte a csúcsát, melyre 96 milliárd forint céltartalékot képeztek, a harmadik negyedévben pedig csupán 80 milliárd +/- 10 milliárd forint céltartalékkal számol.

- Idén nem számítanak a hitelezés bővülésére. Korábban a hitelállomány 5%-os bővülését jelezték előre a 2010-es évre, de a mostani várakozások alapján már nem látnak növekedést sem a teljes piacra, sem az OTP-re vonatkozóan. Jövőre azonban újra 5% körüli növekedés várható.

- A montenegrói részlegnél a második negyedévben elkönyvelt goodwill költségek után már nem várnak negatív egyszeri hatást az idei év második felében.

- Az OTP 16%-os tőkemegfelelési mutatóját alapul véve a bank jól pozicionált a felvásárlási lehetőségek megragadására. A régióban Romániában és Szerbiában keresnek megfelelő  célpontokat, de továbbra is vizsgálják egy vietnami akvizíció lehetőségét. Azonban, ha meg is valósul egy ilyen tranzakció, az OTP nem költene többet, mint 100 millió euró, és nem szerezne irányító, csupán kisebbségi részesedést.

Az interjúból kitűnik, hogy a céltartalékolás a második negyedévben elérte a csúcsát, míg a piac ezt csak az idei év végére, jövő év elejére várta. Ez tehát kedvező. Az akvizíciók körül továbbra is sok a bizonytalanság, így az árfolyamra egyelőre nem gyakorolnak hatást. Az interjúban elhangzottakat összességében kedvezően ítéljük meg, ami az árfolyamon már tegnap zárás előtt megmutatkozott, hiszen az interjú már délután olvasható volt.

Rövid hírek

- Thernesz Artúr, a MOL fejlesztési igazgatója interjút adott a Bloombergnek. A főbb pontok a következők:

(i) miután az első félév után javultak a finomítói marzsok, a cég a hosszú távon további fokozatos visszakapaszkodásra számít,

(ii) a korábban tervezett nyár közepe helyett decemberben megkezdheti a termelést a rijekai hidrokrakkoló,

(iii) a dízel iránti európai kereslet segítheti a tervezett Dunai Hidrokrakkoló elindítását. Az interjú nem tartalmazott lényeges új információt, így árfolyamhatásra nem számítunk.

- Bankszektor: Tegnap a sajtóban megjelent, hogy a bankadó miatt néhány külföldi érdekeltségű bank kivonulna Magyarországról. Az MNB, a Bankszövetség, és a hazánkban jelen lévő számos bank közleményben tudatta, hogy a közeljövőben is folytatják magyarországi tevékenységüket, és nem fontolgatják a kivonulást. A hír nem lesz árfolyamhatással.

- Bankszektor: Három másik bank mellett az OTP a MAL Zrt. egyik hitelezője. A csődközelben lévő alumíniumgyárnak mintegy 11,5 milliárd forintos hitelállománya van. A bankok nem kommentálták a hírt.Az OTP értékelésére gyakorolt hatás részvényenként maximum 42 forint lehet, ami elhanyagolható, így árfolyamhatásra sem számítunk.

- Magyar Telekom: Az EU felszólította Franciaországot és Spanyolországot, hogy szűntesse meg a távközlési cégekre kivetett speciális adót, mivel az hátráltatja a fejlődést, és ellentétes az EU irányelveivel. A hír kedvező lehet a Magyar Telekomra nézve, hiszen lapértesülések szerint a magyar kormány is hasonló adó kivetését tervezi jövő évtől.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo