Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nagyot emelkedtek pénteken az amerikai részvényindexek (Dow +2,2%; S&P +1,9%; Nasdaq +2%). Az olasz szenátuson pénteken átment a kiigazító csomag, Berlusconi lemondott, tegnap pedig kiderült, hogy Mario Monti vezetheti az átmeneti szakértői kormányt.
- A volt EU biztos a hírek szerint ma reggel jelentheti be kormányának névsorát. Montinak azonban még egy parlamenti bizalmi szavazást is túl kell élnie. Ennek hiányában előrehozott választásokra kerül sor, ami valószínűleg a legrosszabb forgatókönyv lenne a piac szemszögéből.
- Az olasz hozamok a jó hírek nyomán erőteljesen csökkentek már pénteken. Most 6,4%-on jár a 10éves olasz állampapír hozama, ami jelentős esést jelent a 7,4%-os csúcshoz képest. Az államadósság fenntartható piaci finanszírozásához többek a 6%-os lélektani szint alatti tartományt vélik megfelelőnek.
- A Morgan Stanley elemzői szerint egyelőre nem számíthatunk az EKB-tól korlátlan állampapírvásárálási, illetve hozamplafon felállítási lépésekre, hiszen ez elkényelmesítené a bajba jutott országok politikusait a szerkezeti reformok végrehajtásában, illetve a közvetlen pénznyomtatás miatt az infláció felpörgését okozhatná. A befektetési bank elemzőinek pesszimizmusát táplálta, hogy a francia-német kötvényhozamok közötti különbség történelmi csúcsra emelkedett, ami azadósságválság fertőzésére utal.
- Az amerikai részvénypiaci emelkedést segítette a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe, mely 64,2 pontra emelkedett, a várt 61,5 pontról.
Amerikai, európai részvények:
- A Sanofi ma jelentette be, hogy a Genzyme alemtuzumab nevű szklerózis multiplex elleni gyógyszere jó eredményeket ért el a hármas fázisú klinikai vizsgálatok során. Az alemtuzumab hatását a Rebif gyógyszerrel hasonlították össze, melyet a Sanofi a Pfizerrel és a Merck-kel gyárt. A Genzyme bejelentette, hogy jövő év első negyedévében elindítja a gyógyszer engedélyeztetését az amerikai és az európai hatóságoknál.
- A vártnál jobban alakultak az SAP értékesítései az év eddigi részében, árulta el egy újságnak a vállalat vezérigazgató-helyettese.
- 7,5 milliárd eurós tőkeemelést vehet fontolóra az Unicredit, hogy megerősítse tőkehelyzetét. Ezen kívül kemény költségcsökkentések és munkahelyek megszűntetése is terítéken van.
- 51 ezer fővel 500 ezerre növeli alkalmazottai létszámát a Volkswagen 2012 végéig, mondta a vezérigazgató a Bild újságnak. A Porsche 1.200 új munkavállalót keres, míg az Audi 2020-ig 10 ezer új alkalmazottal bővítene.
- Felülsúlyozásról semlegesre változtatta a Telefónica-ra vonatkozó ajánlását a JP Morgan. A 15 hónapos célár 19 euró.
Olaj és arany:
- Tovább emelkedett pénteken a WTI olaj ára, ma reggel már a 100 dolláros lélektani szintet ostromolja az árfolyam.
- Líbia napi 800 ezer hordó olajat termelhet idén év végére, az állami tulajdonban levő Nemzeti Olajtársaság elnöke szerint. Tavaly januárban, a Kadhafi elleni tüntetések kezdetekor 1,6 millió hordó olajat termelt a legnagyobb afrikai olajexportőr ország.
- Több OPEC országban is problémák merültek fel, ami az olajkínálatot veszélyezteti. A nemzetközi felügyelők november 8-i jelentése szerint a szervezet legnagyobb olajkitermelője, Irán tovább folytatja atomprogramját.
- Szíria tagságát felfüggesztette az OPEC, az ország emiatt az Arab Liga rendkívüli összehívását kezdeményezte. Az országban folynak a tüntetések, és az erőszak, a kormányzat újabb 28 tüntetőt ölt meg tegnap, az Al Jazeera jelentése szerint.
- Az arany ára 1,7%-kal emelkedett pénteken, és 1.791 dolláron kereskednek jelenleg a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei +1,1%, Shanghai +1,8%, Hang Seng +2,2%, Kospi +2,1%, All Ordinaries +0,2%). Az Olaszországból érkező hírek jókedvre derítették a befektetőket.
- Hong Kong-ban a pénzügyi és ingatlancégek vezették az emelkedést (Sino Land +6,2%, Bank of Communications +2,0%).
- A várakozásoknak megfelelően, negyedéves szinten 1,5%-kal bővült a japán GDP az elmúlt negyedévben, ami jó hír, miután a megelőző három negyedévben mínuszos volt az adat. Ez lendületet adott a részvénypiacnak (Nissan +2,0%, Mazda +2,8%). Még az Olympus is emelkedett (+17,4%), pedig öt évre visszamenőleg felül kell vizsgálnia pénzügyi beszámolóit, mivel feltételezhető, hogy könyvelési trükkökkel eltűntette veszteségét.
- Az olajár emelkedése jót tett az olajcégek árfolyamának (Woodside Petroleum +0,9%).
Devizák:
- Múlt héten nagy mozgásokat láthattunk az EUR/USD piacán. Az 1,369-es támasz a hét közepén letört, majd pénteken a 20 napos mozgóátlagig, 1,375-ig kapaszkodott vissza az árfolyam.
- A japán jen nagyot erősödött pénteken, a 20 és 30 napos mozgóátlag és a 77,2-es támasz állította meg az árfolyamot. Az október végi intervenció óta megállás nélkül erősödik a japán fizetőeszköz.
- A forint kissé erősödni tudott pénteken, de inkább oldalazást láthattunk. Az árfolyam 310 forint felett stabilizálódik.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Megszavazták az olaszok, lemondott Berlusconi, Mario Monti az új miniszterelnök jelölt, s ma be is mutathatja új kormányát. Sőt Merkel és Sárközy is Rómába utazhat a mai napon. Csupa jó hír. Közben a 10 éves olasz kötvény árfolyama száguldozik. A hozam már 6,4%-nál tart a múlthét közepi 7,3% után. Közeledik a támasz szint 6,2%-nál. Kérdés, hogy onnan mi fog történni. Fordul-e a kurzus. Ne feledjük, a problémák csak részben oldódtak meg. Az alaptézis fennáll. Az olaszok megszorítanak, a gazdaság zsugorodik, s lehet hogy újabb megszorításra lesz szükség hamarosan. Vagyis a finanszírozás továbbra is kritikus faktor lesz. Ugyanis még a 6,2%-is magas, hatalmas deficitet okoz a jelentős lejártok refinanszírozása. Azokból pedig lesz dögivel, hiszen a közeljövőben 2011-2012-ben mintegy 340 Mrd euró adóssága jár le az olaszoknak. Nem mindegy, hogy 7-6%-on vagy 3-4%-on sikerül azokat megújítani. Mindenesetre most örülnek a piacok. Nem annyira a forint befektetők, hiszen az S&P egyértelmű jelzést küldött, Magyarország hamarosan a bóvli kategóriába kerülhet. Az pedig egy-két nagyobb állampapír piaci befektetőt eladásra ösztökélhet, amely negatívan hatna a hozamokra és a forint árfolyamára is. Ez a két hatás küzd most a magyar piacon egymással. Ezért óvatos emelkedésben hiszünk a részvénypiacon, miközben a forint gyengülhet.
Rövid hírek
- Lapértesülések szerint későbbre tehetik a lengyel Lotos-ra vonatkozó ajánlatok benyújtási határidejét, mivel a lehetséges ajánlattevőknek a korábbi, november 16-i határidőig nem sikerült áttekinteniük a Lotos könyveit. A MOL is a potenciális ajánlattevők között lehet.
- A Richter a kimagasló teljesítményt nyújtó munkatársak részére jutalomként a társaság saját részvényeiből 15.420 darabot osztott ki. A cég emellett 7.710 darab saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban, illetve tőzsdei forgalomban további 186.374 darab saját részvényt egy tételben 36.066 forintos átlagáron. A társaság saját részvény állománya a tranzakciókat követően 200.222 darab, csoport szinten 210.772 darab. Piaci szereplők tudni vélik, hogy a Magyar Állam lehet az eladó, hiszen a magánnyugdíjpénztáraktól átvett vagyonelemeket értékesíti. Hétfőn az állam 220.000 darab Richter részvényt kötött át. Ugyanakkor nem jellemző, hogy a Richter ilyen nagyságrendben venne saját részvényt. Évente kb. 40.000-80.000 darabot szokott venni, nyomott részvényár esetén maximum 100.000 darabot. A tranzakció jelzi, hogy a cég bízik stratégiájában, és vélhetően olcsónak találja a papírt. További saját részvény vásárlást azonban már nem tartunk valószínűnek. A kérdés az, hogy az állam (ha valóban ő az eladó) ad-e még el. Alapvetően bízunk a cég stratégiájában, valamint készpénztermelő képességében, és vonzónak tartjuk a papír árazását.
- Az OTP összegyűjtötte a bank III. negyedéves eredményére vonatkozó elemzői előrejelzéseket. A nettó eredményre a konszenzus 27,9 milliárd forint. Az elemzők 7 milliárd forintos bankadóval és a végtörlesztés kapcsán 1 milliárd forintnyi céltartalékkal számolnak. Az Erste ennél jóval nagyobb céltartalékot vár.
- 2011. november 11-én a PannErgy 550 darab saját részvényt vásárolt 639 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.817.641 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,38%-a.
Gazdasági hírek
- Pénteken a Fitch negatív kilátással látta el a magyar országkockázati besorolást, így a hitelminősítőnél már csak egy lépésre vagyunk a bóvli kategóriától.
- Negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának befektetési ajánlású, "BBB mínusz/A-3" szintű osztályzatait szombaton a Standard & Poor's. Ez azt jelentheti, hogy 1-2 héten belül leminősítheti az országot, ami már bóvli kategóriát jelentene.