Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Teljesen kikorrigálták a nap eleji esést az amerikai tőzsdeindexek (Dow +0,2%; S&P +0%; Nasdaq 0%). Európában estek az indexek az év eleji rally után. Amerikában továbbra is jó hírek érkeznek a gazdaságról.
- Kedvező hírek érkeztek a kiskereskedelmi szektorból. A Bevásárlóközpontok Nemzetközi Szövetsége becslése szerint 4,5%-kal emelkedtek decemberben az értékesítések, felülmúlva a korábbi előrejelzéseket.
- A Ford közlése szerint pedig a gépjármű értékesítések is megtáltosodtak. Decemberben 10%-kal 2005 óta a legmagasabb szintre nőttek az autógyártó eladásai. A hivatalos gépjármű-értékesítési statisztika ma délután kerül publikálásra.
- A kezdeti negatív hangulatot európai hírek okozták. Újságértesülések szerint ugyanis az új spanyol kormány IMF és EU kisegítő hitelkeret felvételét fontolgatja, a bankszektor feltőkésítése érdekében. A német Bundesbank közleménye szerint pedig 5,14 milliárd eurónyi ajánlat érkezett a 10 éves állampapír aukcióra. A tervezett értékesített mennyiség 5 milliárd euró volt, így a lefedettség meglehetősen alacsony volt.
Olaj, arany:
- Kis mértékben, 0,25%-kal emelkedett tegnap a WTI olaj árfolyama, és jelenleg 103,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az iráni feszültségek továbbra is magasan tartják az olajárat, ezúttal az Európai Unió is szankciókat léptethet életbe a magas olajkitermeléssel rendelkező iszlám országgal szemben.
- Az arany ára 0,5%-kal 1.619 dollárra emelkedett ma reggel, de tegnap is 0,5%-ot emelkedett a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- Vegyes a hangulat a távol-keleti piacokon, de nagyrészt esés uralja a piacokat az elmúlt napok emelkedése után (Nikkei -0,8%, Hang Seng 0,2%, Shaghai -1%).
- A kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index decemberi értéke 52,5 lett, ami megegyezik a novemberi adattal. Optimizmusra adhat okot, hogy a mutató továbbra is 50 felett maradt.
Devizák:
- Tegnap a 20 napos mozgóátlagról (1,303) lepattant az EUR/USD, és 1,294-ig zuhant zárásra. A korrekció véget ért, és ismét erősödni kezdett a dollár, ami azt jelenti, hogy a csökkenő trend továbbra is töretlen. A következő támasz 1,285-nél látható.
- Új történelmi mélypontra zuhant tegnap a forint az euróval szemben. Az erőteljes lejtmenet során 321,7-ig gyengült a forint, és zárásra (320,5) sem enyhült érdemben az eladói nyomás. A reggeli órákban is felfelé kacsintgat az árfolyam, és sikerült ismét 321 fölé kapaszkodnia. A technikai kép alapján bőven van tere a további gyengülésnek.
- A svájci frank és a dollár ellenében is egyre közelebb kerül a történelmi mélypontjához a forint. A reggeli órákban 264 forintot kellett fizetni egy svájci frankért, egy dollárért pedig 249 forintot.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Ahogy vártuk, megkezdődött a korrekció tegnap a börzéken. Igaz, az USA-ban továbbra is erősek maradtak az indexek, viszont a magyar piac jelentős esést mutatott, miközben az euró-forint keresztárfolyam áttörte a kritikus 317-es szintet. Kérdés, hogy mi lesz ezután. Technikailag a válasz egyszerű: a formációból a 335 Ft körüli szint látszik a következő árfolyamcélnak. Fundamentális oldalon a válasz már sokkal bonyolultabb. Ugyanis a jelenlegi árfolyamot az aggodalmak hozzák létre, és nem a fundamentális realitás. A helyzet az, hogy a kormány jelentős pénzeszközökkel rendelkezik a Nemzeti Banknál. Ebből közel 2 Mrd euróban áll rendelkezésre, de még ezen túlmenően is van több, mint 840 Mrd Ft-ja. Azt gondoljuk, hogy ennek egy része átváltható az MNB-nél devizára. Ha figyelembe vesszük, hogy 3 Mrd EU transzferre számítunk az idén és az egész éves lejáró kötelezettség 4,8 Mrd euró, akkor látható, hogy elvileg kifinanszírozhatók a lejáratok. Ráadásul a folyó fizetési mérleg is 1,5-2 Mrd többlettel zárhat az idén. Vagyis az IMF megállapodás csak arra kellene, hogy piaci hitel felvétele esetén minél olcsóbban - alacsonyabb kamattal - kapjunk hitelt. Ugyanakkor a heves szócsaták a kormány és EU részéről, bizonytalanságot okoznak a piacon (fölöslegesen), ami növeli a kockázati prémiumot és így gyengíti a magyar eszközök átrázását. Így gyengül a forint, emelkednek a hozamok, zuhan a tőzsde. Ráadásul a devizatartalékok magasnak mondhatók, hiszen 36 Mrd euróra rúgnak. Ennek ellenére, a jelenlegi helyzetben viszont egy IMF megállapodás, vagy legalábbis arra mutató jelek hozhatnának megnyugvást, vagy kellően gyenge forint és kellően magas három hónapos hozamkülönbözet.
Vállalati hírek
- Az autógyártók (BMW, Daimler, Ford és Renault) tegnap 6,8 milliárd dollár értékű vállalati kötvényt bocsátottak ki, ami a legnagyobb kibocsátás volt 2006 óta a Bloomberg adatai szerint. Az évek óta legjobb évét író autóiparba kezd visszatérni a befektetők bizalma, szemben a 3 évvel ezelőtti állapottal, amikor az amerikai General Motors és a Chrysler csődje borzolta a kedélyeket. Az autógyártó kötvényei és az átlag vállalati kötvények közötti hozamkülönbözet 3 éves csúcsra emelkedett a Bank of America Merrill Lynch adatai szerint.
- A Credit Suisse alulteljesítésről felülteljesítőre módosította a Nokia részvényekre vonatkozó ajánlását.
- A jelenlegi igazgatósági elnököt, Jorma Ollila-át (61) Risto Siilasmaa (45) válthatja a cég élén. Erről a hónap végén születhet döntés és a május 3-i közgyűlés után válhat hatályossá. A leendő új elnök 2008 óta igazgatósági tag, korábban saját alapítású cégének, illetve egy finn telefontársaság elnöke volt.
- A MOL egyik tulajdonosa, a Dana igazgatósági ülést tartott tegnap. Tárgyaltak a MOL részesedésük sorsáról is, de a közleményben részleteket nem közöltek. Ez arra utalhat, hogy döntés született a 3%-nyi MOL pakett eladásáról. A Dana anyacége, a Crescent is rendelkezik 3%-nyi MOL részesedéssel, így összesen 6% kerülhet eladásra. A hír kedvezőtlen a MOL szempontjából, és nyomást gyakorol az árfolyamra.
- Az Egis közzétette a január 25-én tartandó közgyűlésének napirendi pontjait. A napirenden a szokásos pontok szerepelnek. Az osztalékjavaslat a korábbi éveknek megfelelően 120 forint. Újraválasztják az igazgatóságot, és a munkavállalók képviselője személyében egy új taggal is bővül az igazgatóság.
- A PannErgy 2012. január 4-én 7.000 darab saját részvényt vásárolt 606 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.044.844 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,46%-a.
Gazdasági hírek
- Fellegi Tamás interjút adott a Figyelőnek, melynek főbb pontjai a következők: (i) Washingtonban az IMF képviselőivel tárgyal csak, (ii) egy későbbi időpontban, de még januárban tárgyal az EU-val. (iii) A kormány kész elfogadni az IMF javaslatait, de azoknak nem szabad sérteniük Magyarország szuverenitását. (iv) Fellegi úgy gondolja, hogy az IMF január 18-i ülésén szabad utat adhat a tárgyalások folytatásának, melyet az EU hasonló döntése követ majd. (v) Az év elején még képesek vagyunk finanszírozni a hiányt, de utána is a piacon szeretnénk maradni. (vi) Magyarország minél hamarabb le szeretné zárni a tárgyalásokat.