Jött egy hír, amely elrontott mindent

15 országot helyezett negatív figyelőlistára az S&P, megtört az optimizmus a piacokon. Távol-Kelet: mínuszban az indexek. 300 forintig erősödött tegnap a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. Ma csökkenés várható a BÉT-en.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek az európai eseményekkel kapcsolatos optimizmus nyomán (Dow +0,7%; S&P +1%; Nasdaq +1,1%).

- Az Standard&Poor's Németországot, Franciaországot és további 13 államot helyezett figyelőlistára, a 15 ország között van Európa 6 „AAA" minősítésű országa. Az hitelminősítő lépése már az amerikai kereskedés vége felé kiszivárgott, ami enyhítette a tegnapi pluszokat.

- Angela Merkel német kancellár és Nicholas Sarkozy francia elnök megállapodtak tegnap délután, hogy olyan megállapodás szükséges, mellyel megelőzhetők a jelenlegihez hasonló európai válságok. A főbb pontok:

- Megváltoztatnák az uniós alapszerződést, a piac reménykedik, hogy ezzel az Európai Központi Bank felhatalmazást kaphat a korlátlan állampapír vásárlásra.

- Szorosabb fiskális együttműködés kellene a tagországok között, a 3%-os deficitcél sérülése automatikus szankciókat vonna maga után

- Az EFSF-et felváltó ESM (European Stability Mechanism) már jövőre bevezetésre kerülhet szemben a korábbi 2013-as bevezetés tervével.

- A német és francia fél is egyetért, hogy a közös eurókötvény kibocsátás nem megoldás a problémákra.

- Vártnál gyengébb lett az amerikai ISM intézet szolgáltatóipari indexe, ugyanis novemberben 52 pontra csökkent a mutató, az előrejelzett 53,9 ponttal szemben. Az ipari rendelésállomány a vártnál nagyobb mértékben, 0,4%-kal csökkent októberben.

Amerikai, európai részvények:

- BMW dízel motorokat használhat a Toyota a Törökországban gyártott Corolla és az Egyesült Királyságban gyártott Auris modellekhez.

- A Bloomberg birtokába jutott dokumentum szerint a német RWE energiacég 2,1 milliárd eurós részvénykibocsátást tervez tőkeemelés céljából. A vállalat 80,4 millió részvényt értékesíthet a piacon 26 és 27,5 euró közötti árfolyamon, mely legalább 14%-os diszkontot jelent a tegnapi záróárhoz képest. A hír negatívan érintheti az RWE árfolyamát.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban mozognak a főbb távol-keleti mutatók (Nikkei -1,39%, Hang Seng -1,27%, Shanghai -0,35%)

- Az ausztrál jegybank sorozatban második alkalommal csökkentette az alapkamatot, ezúttal 25 bázisponttal 4,5%-ról 4,25%-ra.

- Ausztrália egyik legnagyobb aranykitermelője, a Newcrest Mining 4,2%-ot veszített értékéből, miután a Deutsche Bank korábbi ajánlását vételről tartásra rontotta le.

- Az Esprit ruhaipari cég 10%-ot zuhant Hong-Kong-ban, miután a cég pénzügyi vezérigazgatója bejelentette távozását.

Devizák:

- Tovább erősödött tegnap a forint, napközben elesett a 303-as támasz, és a 300-as lélektani szint környékén zárta a kereskedést az árfolyam. További forinterősödésre számítunk.

- Stagnált tegnap az EUR/USD devizapár. A 20 napos mozgóátlag alatt, 1,34 környékén oldalaz a kurzus.

Határidős piacok:

- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Szintekhez értek az indexek. S micsoda csoda! Jött egy hír, amely elrontotta a hangulatot. Az S&P negatív figyelőlistára helyezett 15 európai országot. Köztük a legerősebbet, a németeket is. Mindez azért, mert az európai politikusok impotensnek mutatkoznak a válság kezelésében. Sokat beszélnek és keveset tesznek. Pedig a feladat egyszerű. Mivel a piac nem, vagy csak extra magas hozam mellett finanszíroz jó pár országot, azok lefelé mutató ördögi körbe kerülhetnek az emiatti szükségesnél nagyobb megszorítások miatt. Vagyis az EKB-nak be kellene lépni a finanszírozásba, hogy ne kelljen a szükségesnél nagyobb megszorításokat alkalmazni, s így elkerülhető legyen, vagy minél kisebb mértékű legyen az előttünk lévő recessziós periódus. Persze a döntéshozók mindent megtesznek a pénznyomtatás elkerülésének érdekében, az lesz az utolsó lépés az eszközök sorában. Mindenesetre addig is megy a hinta a piacokon, míg a megfelelő megoldás megérkezik. Most pedig az inga éppen visszalendülőben van.

Rövid hírek

- A Népszava információi szerint Matolcsy György váltaná Hernádi Zsoltot a MOL elnöki székében. Korábban más sajtóorgánum Felllegi Tamást nevezte meg lehetséges utódként. Fontos hangsúlyozni, hogy az államnak a majd 25%-os tulajdonrésze ellenére csak 10%-nyi szavazati joga van az olajcégben, tehát más tulajdonosokat is meg kellene győznie a lépés meghozatalához. A hír kedvezőtlen, de árfolyamhatásra nem számítunk.

- A Shell az EU szankciók miatt megszűnteti a szíriai kitermelését. A MOL csoporthoz tartozó INA napi 20.000 hordó olajegyenértékes gázt termel ki Szíriában, ami a cégcsoport szénhidrogén kitermelésének 13,5%-a. A gázt a szír kormánynak értékesítik. A legfrissebb hírek szerint az októberi kifizetés sem érkezett még be. A szír kormány vélhetően az olajexportra vonatkozó EU szankciók miatt küzd forráshiánnyal. Ha továbbra is elmaradnak az esedékes kifizetések, akkor akár a INA is felfüggesztheti a kitermelést. A MOL csoport ezen üzletágból származó profitja 30 milliárd forint körül lehet évente. Így a negatív hatás 1.000 forint lehet részvényenként.

- Az OTP 194 millió forintról 500 millió forintra emelte az OTP Lakáslízing alaptőkéjét.

- Az FHB eladta az FHB Szolgáltató Zrt.-t a BIF-nek. A vételár 1,47 milliárd forint, amit mintegy 10,001%-nyi BIF részvény formájában kap meg az eladó. A vevő átvállalja a kötelezettségeket is. A tranzakcióval az FHB szavatoló tőkéje több mint 9 milliárd forinttal nő. Így a tőkemegfelelési mutató számításaink szerint a III. negyedévi 10%-ról 12,6%-ra nő. Úgy véljük, hogy a tranzakció technikai jellegű, melynek célja az FHB tőkemegfelelési rátájának növelése, melyet jelentősen csökkenthet a végtörlesztés. A BIF egyik fő tulajdonosa Spéder Zoltán, az FHB elnöke.

Gazdasági hírek

- Az MNB monetáris bizottsága nem kamatdöntő ülést tart ma.

- Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter elmondta, hogy az IMF-fel még karácsony előtt megkezdődnek az informális tárgyalások.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo