Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Jelentős pluszban zártak az amerikai részvényindexek, holott tegnap reggel még elég borús volt a hangulat a piacokon (Dow +1,8%; S&P +1,9%; Nasdaq +2,2%). Az EKB kamatcsökkentése nyomán javult a tőkepiaci hangulat, de a görög történetben is újabb, ezúttal pozitív fordulatok jöttek.
- Az Európai Központi Bank váratlanul 25 bázisponttal 1,25%-ra csökkentette az irányadó kamatrátát az új elnök, Mario Draghi vezetésével tartott első kamatdöntő ülésen. A lépés váratlanul érte a piacokat, hiszen a korábbi elnök, Trichet semmilyen kommunikációs eszközzel nem készítette elő a lépést. A mindössze 25 bázispontos csökkentés pozitív hatását erősíti, hogy ez jelzésértékű az EKB részéről, hogy az új elnök a Fedhez hasonló, lazább monetáris politika irányába tesz lépéseket.
- A Cannes-i éjszaka után tegnap hajnalban úgy tűnt, hogy a görögök az eurózónában való maradásukról szavazhatnak december elején. A negatív élt azonban enyhítette, hogy később azonban Papandreu miniszterelnök visszavonta a népszavazást, a többi kormánytag ellenállása nyomán. Sőt, a miniszterelnök most az ellenzékkel összefogva szeretne egységkormányt alkotni, de az is előfordulhat, hogy előzetes választásokra kerül sor. A további eseményeket érdemes szoros figyelemmel követni.
- Az amerikai piacokon széles körben drágultak a részvények. A Dow összes tagja emelkedett. A legjobban a technológiai vállalatok papírjai emelkedtek, a pénzügyi szektor alulteljesített.
- A makroadatok vegyes képet festettek, de piacbefolyásoló hatásuk a sok fontos esemény közepette nem volt. Az ISM intézet szolgáltatóipari menedzser indexe a várt emelkedéssel szemben 52,9 pontra süllyedt októberben. A várt 400 ezer főnél kevesebben, 397 ezren folyamodtak első ízben munkanélküli segélyért az USA-ban, ami enyhe pozitív meglepetést hozott.
Amerikai, európai részvények:
- A vállalatok sem hozták a szokott formjukat tegnap. Az American International Group (AIG) biztosítóóriás a várt 30 centes részvényenkénti veszteség helyett 1,6 dolláros negatív eredménnyel zárta a harmadik negyedévet. A piaczárás után közzétett gyorsjelentést követően 3,2%-ot esett a részvények ára az OTC piacon.
- A bajban levő Kodak majd kétszer akkora veszteséget ért el múlt negyedévben, mint azt az elemzők előrejelezték. A várt 44 cent helyett 83 cent veszteséget ért el egy részvényre vetítve, így a jó tőkepiaci hangulat ellenére 6,7%-ot zuhant a részvény árfolyama.
- A várt 679 millió eurós veszteséggel szemben 687 millió eurós mínuszt mutatott a Commerzbank harmadik negyedéves nettó eredménye, miután 798 millió eurós veszteséget volt kénytelen elkönyvelni a görög kötvények miatt.
- Egy milliárd dollárt követel a BNP Paribas-tól a Bernard Madoff-ügy egyik károsultja.
Olaj és arany:
- A javuló tőkepiaci hangulat nyomán 1,7%-kal emelkedett tegnap a WTI olaj ára. Jelenleg 94,2 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany unciánkénti ára 1,5%-kal 1.761 dollárra emelkedett.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodtak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei +1,8%, Shanghai +0,5%, Hang Seng +3,4%, Kospi +3,1%, All Ordinaries +2,6%).
- Az exportőrök és a nyersanyagcégek jártak elöl az emelkedésben (Sharp +4,4%, Toshiba +3,2%, Hitachi +3,6%, BHP Billiton +3,9%, Rio Tinto +5,3%).
- A Sony azonban 7,9%-ot esett, mert a befektetők csak ma tudtak reagálni a tegnap kereskedés után publikált, vártnál rosszabb gyorsjelentésére. Ráadásul a menedzsment bejelentette, hogy az éves veszteség elérheti az egy milliárd dollárt.
- A Nissan ezzel szemben emelte éves várakozását, így a részvény 4,9%-kal drágult és magával húzta a többi autógyártót is.
- További 12%-ot esett az Olympus, miután bejelentette, hogy elhalasztja negyedéves gyorsjelentésének publikálását.
- 11,5 milliárd dolláros állami mentőövet kap a Tepco, hogy ki tudja fizetni a fukushimai katasztrófa károsultjainak járó kártérítést.
Devizák:
- Tegnap 25 bázisponttal 1,25%-ra csökkentette irányadó rátáját az Európai Központi Bank. A meglepő döntést követően az euró először gyengült a dollárral szemben, majd irányt váltott és zárásra 1,38-ig erősödött.
- A japán fizetőeszköz tegnap stagnált a dollárral szemben a 77,8-as támaszon, és a reggeli órákban sem nagyon mozdult meg az árfolyam.
- Erősödött tegnap a forint. A hazai fizetőeszköz a 310 körüli maximumról 303,2 forintig zuhant
zárásra.
Határidős piacok:
- Mély mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Jól megtréfálták a görögök a világot. Vagy csak Papandreu. Mindesetre most már egységben az erő! Nincs népszavazás, s mindenki egy irányba áll. Ellenzék és kormánypárt együtt küzd majd egy szakértői kormányban azért, hogy Görögország végrehajtsa az EU követeléseit, s felemelkedjen. Olyan, mint egy nagy mese. Nem tudjuk, hogy a görög sagában lesz-e még fordulat, vagy tényleg a végkifejletet látjuk, de most örülhetünk. Így lehet arra koncentrálni, hogy a részvények olcsók, hiszen a gyorsjelentések eddig a várakozásoknak megfelelően, vagy annál jobban alakultak, tehát emelkedhetünk.
Rövid hírek
- OTP, FHB: A nemzetgazdasági miniszter, a bankszövetség és a PSzÁF közös sajtótájékoztatót tartott tegnap. A bankok az elkövetkezendő két hétben javaslatokat terjesztenek elő a háztartások devizahitelekkel kapcsolatos problémáinak megoldására. A kormány ezen idő alatt nem tervez új lépéseket. Pozitív, azonban az árfolyamra gyakorolt hatása nem meghatározható.
- A PannErgy 2011. november 3-án 10.000 darab saját részvényt vásárolt 630,06 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.778.305 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,2%-a.
- 331 millió forintos nettó eredményt ért el a Zwack június és augusztus között (+140% év/év), miután a bruttó bevételek 16%-kal, 1.608 millió forintra emelkedtek, míg a költségeket sikerült szigorú kontroll alatt tartani (+1% év/év). A menedzsment azonban nem túl optimista a pozitív trend fenntarthatóságát illetően, miután 2011. november 1-étől nőtt a jövedéki adó, 2012. január elsejétől pedig 2%ponttal nő az áfa.