Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pénteken a pozitív tartományban fejezték be a kereskedést az amerikai részvénypiacok, ám a kezdeti pluszokból jócskán visszaadtak az indexek (Dow +0,4%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,5%).
- A kezdeti pluszok mögött a kedvező munkaerőpiaci jelentés áll. Bár a munkanélküliségi ráta a várakozásokkal ellentétben 9%-ra emelkedett áprilisban, a foglalkoztatottság a várt 185 ezer fővel szemben 244 ezer fővel emelkedett a hónap során a nem-mezőgazdasági szektorokban.
- A részvénypiacok erős emelkedéssel reagáltak a hírekre, hiszen a piacon korábban egyre erősebb lett a félelem, hogy rossz híreket hozhat a munkapiaci jelentés. Az S&P és a Dow Jones 1,4%-os pluszba emelkedett nap közben. Innen azonban lejtmenet következett azon lapértesülések nyomán, miszerint Görögország elhagyhatja az eurózónát.
- Ezen értesülést az illetékesek azonnal cáfolták, és véleményünk szerint sem jelentene ez már kiutat a görög adósságspirálból. A görög adósságállomány ugyanis így is úgyis euróban van rögzítve, így a bérek és szociális kiadások esetleges leértékelése csak áttolná a problémát az államról a privát szférára (vö. magyar devizahitelek).
- A vállalatok közül az Intel volt a nap vesztese a Dow-n belül, 1,5%-os eséssel. Az Apple ugyanis 2013-ig fokozatosan áttér az ARM által gyártott chipekre, az Intel kárára.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyamesése nem állt meg csütörtökön, pénteken is 2,6%-os mínuszban zárt a WTI kőolaj ára. A napi mélypont 95 dollár alatt volt, ma reggel azonban már erős pluszban tartózkodik az árfolyam, és jelenleg 98,9 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával. A Brent olaj ára 110 dollár.
- Az arany ára már pénteken is emelkedett 1,4%-ot, amit ma további 0,5% erősödés követett. Jelenleg 1.502 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Japán kivételével a negatív tartományban vannak az ázsiai indexek. (Nikkei -0,8%, Shanghai +0,4%, Hang Seng +0,9%, Kospi -0,0%, All Ordinaries +0,3%).
- A hangulat alapvetően jó volt a pénteki amerikai munkapiaci adatnak köszönhetően. A Nikkei-re azonban továbbra is nyomás nehezedett. A Chubu Electric Power 10,6%-ot veszített értékéből, miután a kormány felszólította, állítson le három reaktort a Hamaoka atomerőműben, amíg elkészül a földrengés és cunami elleni védelem. A Kansai Electric Power 2,2%-kal, a Tohoku Electric Power 1,1%-kal került lejjebb. Japán továbbra is nagyrészt atomenergiára támaszkodik, így a három reaktor leállítása áramkimaradáshoz vezethet, ami termeléskiesést eredményez.
- Ezen kívül az erős jen is megviselte az exportőrök árfolyamát (Nissan -1,0%, Toyota -0,8%). A Sony viszont annak ellenére emelkedett 0,3%-ot, hogy valószínűleg nem tudja a tervezett időben újraindítani a teljes körű PlayStation Network-öt.
- A Hong-Kong-i indexet az energiacégek húzták fel, miután az olaj ismét drágulni kezdett (Cnooc +0,4%, PetroChina +2,1%).
Devizák:
- Pénteken tovább erősödött a dollár, 1,455-ről 1,431-ig süllyedt az EUR/USD árfolyama. A hajnali kereskedésben 1,439-ig korrekciózott a devizapár, de fordulatra utaló jeleket nem látni.
- Pénteken fordult a tendencia, és gyengülni kezdett a japán fizetőeszköz. 80-ról 80,5-ig emelkedett az USD/JPY devizapár árfolyama.
- A forint nagyot erősödött pénteken, a 263 forintos támasz közelében is járt az árfolyam. A reggeli kereskedésben ismét forintgyengülést láthatunk, 264 felett mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Megvolt a nyersanyagzuhanás. Jöhet a korrekció korrekciója. Ugyan mindig fontos figyelni a piaci mozgásokat, fejleményeket, de most fontos lesz különösen résen lenni. Ugyanis kérdés, hogy a most következő várható emelkedés milyen lesz. Ha az árfolyamesését követő emelkedésben nem tudnak a különböző instrumentumok új csúcsra menni, akkor valószínűleg lesz az esésének egy második hulláma. Mi erre fogadunk. Ha pedig új csúcsra megy sok instrumentum, akkor ennyi volt a korrekció. Ennek jóval kisebb valószínűséget tulajdonítunk. Vagyis figyeljünk. Jöhet egy pár napos emelkedés, amely sok esetben jelentős is lehet. Pl. az ezüst esetében akár 40 dollár fölé is emelkedhet az árfolyam az elmúlt napok jelentős esését követően.