Alexis Ciprasz szerint sokat közeledtek az álláspontok, miközben az IMF arról készít belső feljegyzéseket, hogy a görögök június 5-én nem fogják tudni kifizetni az akkor esedékes 310 millió eurónyi IMF hitel törlesztő részletet. Mindeközben a kockázati felár továbbra is 22,5 százalékon áll. Vagyis mindenki mást hisz. Az biztos, hogy a befektetők nem aggódnak jobban, mint korábban. Persze június 5-ig még több mint két hét van hátra, és addig még sok minden megtörténhet. Így egyelőre ezen nem is érdemes aggódni.
A DAX végül lefordult a 20 napos mozgóátlagról, de mintha ma reggel újra inkább észak felé akarná venni az irányt, s erre jó esély is van. Kezdünk kicsit bizonytalanná válni azután, hogy pénteken kiszúrt az index érték a csökkenő trendcsatornából, és amúgy is úgy tűnik, hogy ennek a felső éléhez tapad, miközben a dinamikus indikátor is vételi jelzést készül adni. Ugyanakkor a gyorsjelentési szezon véget ért, amelynek során a profitok cirka 22 százalékkal növekedtek, miközben a piac éves szinten 13 százalékos emelkedést vár. Ez azt sugallja, hogy az elkövetkező negyedévekben gyengébb profitbővülésre kell számítanunk, azaz fundamentális alapon akár folytatódhatna is a lejtmenet.
USA
A tengerentúli piacokon érdemi elmozdulást nem láthattunk egyik vezető index esetében sem. Hét havi mélypontra esett a michigani fogyasztói hangulat index pénteken, ráadásul az elemzők a februárban prognosztizált 3,0%-os második negyedéves GDP előrejelzéseiket 2,5%-ra vágták vissza.
A chicagói Fed elnök, Charles Evans szerint az inflációs ráta Amerikában 2018-ig nem fogja elérni a 2%-os célt. A Fed tanácstagok közül ő az egyik legpesszimistább, mivel 2016-ig bezárólag nem támogatja a kamatemelést, így ez a nyilatkozat tőle nem számít meglepőnek.
Több luxustermék gyártó beperelte az Alibaba-t, mivel szerintük a cég olyan termékeket adott el, melyek feltehetően hamisak voltak, vagy nem rendelkeztek gyártási engedéllyel. Megszerették a McDonald’s részvényeit a nagybefektetők, legalábbis erről tanúskodnak a részvényvásárlások. A Highfields Capital 9,8 millió darab, a Glenview Capital 2,9 millió darab részvényt vásárolt, ráadásul utóbbi még 417 millió dollárért vételi opciókat is vásárol. A cég éves közgyűlése csütörtökön esedékes. Az Apple megvásárolta a Coherent Navigation névre hallgató startup céget, melynek tagjai az Apple térképüzletágának részlegébe integrálódnak be.
Európa
Mínuszban fejezték be a napot az európai börzék pénteken. A FTSE 100 index 0,18%-ot, a CAC 40 index 0,71%-ot, míg a DAX index 0,98%-ot veszített értékéből.
Olaj, arany
A WTI enyhén 60 dollár fölé nőtt ma, bár továbbra is bizonytalan a piac, főleg az USA nem- konvencionális olajtermelésével kapcsolatban. Fontos hír, hogy a piac volatilitása (az árfolyammozgások hevessége) csökkent, míg az aktív fúrótornyok száma tovább esett 660-ra az Egyesült Államokban. A piacon elterjedt vélemények szerint a 60 dollár körüli WTI szint már a kitermelők legalább kétharmadánál nyereséget jelent, igaz ezen a szinten nem várható drasztikus termelésnövelés az Egyesült Államokból.
Az arany szépen lassan tovább menetel. Ma reggel már 1.230 dollár volt az árszint. A dollár gyengesége a fedezeti alapokat az arany felé tereli. A nemesfém kurzusa erős a gyenge USA makrogazdasági adatok miatt is, amelyek egyre későbbre halasztják a Fed kamatemelését. Az inflációs adatok továbbra is alacsonyak az USA-ban, ami szintén kedvező a kamatokra nézve.
Devizák
A péntek délután megjelent, várttól elmaradó amerikai makroadatokra gyengüléssel reagált a dollár, ennek megfelelően tovább emelkedett az EURUSD devizapár értéke, melyet ma reggel 1,143-on jegyeznek. Technikailag az 1,15-ös szint jelenthet majd ellenállást az árfolyamnak.
A forint továbbra is egy rendkívül meredek emelkedő trendben tartózkodik. Míg a lengyel zlotyi és a török líra a pénteki kereskedésben enyhén erősödni tudott az euróval szemben, addig a forint árfolyama csak oldalazott. Az EURHUF árfolyama változatlanul 306,5-ös árfolyamon áll.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,7%-ot emelkedett, a Hang Seng értéke 1%-ot csökkent, míg a Shanghai index értéke nem változott. A kínai ingatlanárak 8 hónapja folyamatosan csökkennek, azonban az áprilisi adatokban már enyhe javulás tükröződik, hó/hó alapon már nem folytatódott tovább az ingatlanárak csökkenése. A vizsgált 70 városból 47-ben csökkentek az újépítésű ingatlanok árai, míg márciusban még 49 városban mértek csökkenést. A gazdaságilag legmeghatározóbb térségekben, Pekingben, Shanghaiban és Shenzenben is az ingatlanárak emelkedését mérték.
A japán gépipari megrendelések 2,6%-kal bővültek márciusban, ami pozitív meglepetésnek számít, mivel a piac 6%-os visszaeséssel kalkulált. Ugyanakkor a végleges márciusi adatok alapján az ipari termelés 1,7%-kal maradt el az egy ével korábbi értéktől, míg az előzetes adatok csak 1,2%-os visszaesést mutattak.
Japánban főként a bankok és a biztosítótársaságok tudtak jól teljesíteni az egyedi vállalati sztoriknak köszönhetően, mivel jó gyorsjelentések érkeztek a szektorból, és a vállalatok növelhetik a részvény visszavásárlási programok nagyságát is.
Szerdán fog megjelenni az első negyedéves japán GDP adat, ami a konszenzus szerint 1,5%-os növekedést mutathat majd. Pénteken pedig a BoJ ülése zárul, melyen várhatóan nem változtatnak az eszközvásárlási programon.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok mínuszban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX a pozitív tartományban volt.