Jó kezdés után visszaesés a tőzsdén

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 659,94 pontos emelkedéssel, 13.899,33 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest 4,98 százalékkal erősödött.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 659,94 pontos emelkedéssel, 13.899,33 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest ez 4,98 százalékos erősödés.

A pénteki kereskedés második órájának elejére pirosba fordult a budapesti tőzsdeindex, a vezető részvények közül 10 óra után pár perccel a Richter mellett már veszteségben volt az OTP és a Magyar Telekom is. A részvényforgalom az első órában megközelítette a 7 milliárd forintot.

A 13.899,33 ponton nyitó BUX a 4,98 százalékos nyitási nyereségből vesztségbe fordult, 13.206 pontra csökkent, ami a legutóbbi, csütörtöki záró értékéhez képest 32 pontos, 0,25 százalékos csökkenés.

A vezető papírok mindegyike jelentős pluszban kezdte a napot. Az OTP és a Mol lendülete különösen nagy volt, mindkét papír árfolyamnyeresége meghaladta a nyolc százalékot az első fél órában. Tíz óra utánra a Richter mellett már az OTP, a Magyar Telekom is veszteségbe került, egyedül a Mol tartotta magát.

A Mol 200 forinttal, 1,89 százalékkal 10.800 forintra erősödött. Az OTP részvények ára 50 forinttal, 1,52 százalékkal 3.250 forintra csökkent. A Magyar Telekom árfolyama 13 forinttal, 2,12 százalékkal 600 forintra esett. A Richter papírok árfolyama 105 forinttal, 0,37 százalékkal 28.400 forintra gyengült.

Mit várnak?

A pénteki kereskedésben megnyugvást várnak a Budapesti Értéktőzsdén az MTI által megkérdezett szakértők, akik emelkedésre nem, de nagyobb zuhanásra sem számítanak.

Baráth Tibor, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője megnyugvást vár a budapesti börzén. A magyar piac a nemzetközi piacokhoz képest rosszabbul teljesített csütörtökön, részben ez a magyarázata az enyhe optimizmusnak. A másik pedig az, hogy több olyan lépés történt az elmúlt napokban, ami a forint elleni spekulációt nehezíti. Ennek hatására kissé megnyugtatóbb Magyarország megítélése - magyarázta a kereskedő.

Az OTP árfolyammozgása összefügg Magyarország nemzetközi megítélésével - mondta Baráth Tibor - hozzátéve -, hogy ha a "szorítás enyhül" Magyarország körül, akkor az OTP kereskedése is megnyugszik.

Az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő csütörtökön leminősítést valószínűsítő, negatív figyelőlistára tette az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank kötelezettségeinek "BBB plusz" hosszú távú és "A-2" rövid lejáratú besorolását. Az intézet ezt részben azzal indokolta, hogy szerdán a magyar szuverén adósság szintén "BBB plusz, A-2" minősítését is negatív figyelőlistára tették azzal magyarázva, hogy "az OTP és a többi magyarországi bank meredeken emelkedő finanszírozási költségekre és a nemzetközi piacokhoz való szűkebb hozzáférésre számíthat a globális pénzügyi zűrzavar és a terjedő kockázatkerülés okozta növekvő makrogazdasági kockázatok miatt, aminek negatív hatása lehet a nemzetközi tőkeáramlásra és a befektetői hangulatra".

A hitelminősítő a közleményében hangsúlyozta, hogy az OTP osztályzata "kifejezi (a csoport) uralkodó belföldi piaci helyzetét, erőteljes és egészségesen irányított üzletét, sokoldalú közép- és kelet-európai eredménytermelő képességét és erős nyereségességét". A Standard & Poor's várhatóan két-három hónapon belül dönt a megfigyelés eredményéről.

Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank Zrt. üzletkötője szerint nemzetközi hatásokra talán "levegőhöz jut a piac", és megjelennek a bizakodó befektetők. Az OTP részvényeire minden bizonnyal hatással lesz a hitelminősítő bejelentése, de talán már sokan nem hisznek az ilyen "ítéletekben" - mondta az üzletkötő.

Csökkenés csütörtökön

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1.244,71 pontos, 8,59 százalékos csökkenéssel, 13.239,39 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 34,1 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.

A Mol árfolyama 1.295 forinttal, 10,89 százalékkal 10.600 forintra csökkent, 4,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 484 forinttal, 12,79 százalékkal 3.300 forintra esett, forgalmuk 21,4 milliárd forintot tett ki.

A Magyar Telekom árfolyama 37 forinttal, 5,69 százalékkal 613 forintra gyengült, forgalma 2,1 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 1.485 forinttal, 4,95 százalékkal 28.505 forintra csökkent, a részvények forgalma 3,8 milliárd forintot ért el.

Nyugaton is optimisták

Péntek reggel a nyugat-európai részvénypiacok, az előrejelzéseknek megfelelően, ütemes növekvő árfolyamokkal követték a csütörtöki New York-i példát. Az olajtársaságok 5,7-7,2 százalék között javultak a dráguló kőolaj miatt. A pénzintézetek közül az UniCredit bankcsoport részvénye emelkedett a legjobban: 10 százalékkal tört följebb, miután a líbiai központi bank és két másik líbiai befektető közölte, hogy 4,23 százalékra növelték a részesedésüket a bankban 0,87 százalékról.

A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 3,8 százalékos előrelépéssel kezdett, az első óra vége felé 4,03 százalékos nyereséggel 893,02 pontnál tartott, 40,73 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.

Csütörtökön 5 százalékot vesztett, szerdán 6,5 százalékot vesztett, kedden 3,1 százalékot nyert. Hétfőn 10,1 százalékot nyert, ez a legnagyobb egynapi előretörés a mutató történetében. A múlt héten 22 százalékot vesztett, a hetet több mint ötéves mélyponton zárta. A harmadik negyedévben 11,46 százalékot vesztett, az első félévben 20,26 százalékot vesztett. Tavaly 1,56 százalékot nyert, ezzel 2007 volt a leggyengébb éve 2002 óta, pedig tavaly júliusban hat és fél évi csúcsra ért.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo