Jó kezdés után visszaesés a tőzsdén

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 659,94 pontos emelkedéssel, 13.899,33 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest 4,98 százalékkal erősödött.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 659,94 pontos emelkedéssel, 13.899,33 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest ez 4,98 százalékos erősödés.

A pénteki kereskedés második órájának elejére pirosba fordult a budapesti tőzsdeindex, a vezető részvények közül 10 óra után pár perccel a Richter mellett már veszteségben volt az OTP és a Magyar Telekom is. A részvényforgalom az első órában megközelítette a 7 milliárd forintot.

A 13.899,33 ponton nyitó BUX a 4,98 százalékos nyitási nyereségből vesztségbe fordult, 13.206 pontra csökkent, ami a legutóbbi, csütörtöki záró értékéhez képest 32 pontos, 0,25 százalékos csökkenés.

A vezető papírok mindegyike jelentős pluszban kezdte a napot. Az OTP és a Mol lendülete különösen nagy volt, mindkét papír árfolyamnyeresége meghaladta a nyolc százalékot az első fél órában. Tíz óra utánra a Richter mellett már az OTP, a Magyar Telekom is veszteségbe került, egyedül a Mol tartotta magát.

A Mol 200 forinttal, 1,89 százalékkal 10.800 forintra erősödött. Az OTP részvények ára 50 forinttal, 1,52 százalékkal 3.250 forintra csökkent. A Magyar Telekom árfolyama 13 forinttal, 2,12 százalékkal 600 forintra esett. A Richter papírok árfolyama 105 forinttal, 0,37 százalékkal 28.400 forintra gyengült.

Mit várnak?

A pénteki kereskedésben megnyugvást várnak a Budapesti Értéktőzsdén az MTI által megkérdezett szakértők, akik emelkedésre nem, de nagyobb zuhanásra sem számítanak.

Baráth Tibor, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője megnyugvást vár a budapesti börzén. A magyar piac a nemzetközi piacokhoz képest rosszabbul teljesített csütörtökön, részben ez a magyarázata az enyhe optimizmusnak. A másik pedig az, hogy több olyan lépés történt az elmúlt napokban, ami a forint elleni spekulációt nehezíti. Ennek hatására kissé megnyugtatóbb Magyarország megítélése - magyarázta a kereskedő.

Az OTP árfolyammozgása összefügg Magyarország nemzetközi megítélésével - mondta Baráth Tibor - hozzátéve -, hogy ha a "szorítás enyhül" Magyarország körül, akkor az OTP kereskedése is megnyugszik.

Az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő csütörtökön leminősítést valószínűsítő, negatív figyelőlistára tette az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank kötelezettségeinek "BBB plusz" hosszú távú és "A-2" rövid lejáratú besorolását. Az intézet ezt részben azzal indokolta, hogy szerdán a magyar szuverén adósság szintén "BBB plusz, A-2" minősítését is negatív figyelőlistára tették azzal magyarázva, hogy "az OTP és a többi magyarországi bank meredeken emelkedő finanszírozási költségekre és a nemzetközi piacokhoz való szűkebb hozzáférésre számíthat a globális pénzügyi zűrzavar és a terjedő kockázatkerülés okozta növekvő makrogazdasági kockázatok miatt, aminek negatív hatása lehet a nemzetközi tőkeáramlásra és a befektetői hangulatra".

A hitelminősítő a közleményében hangsúlyozta, hogy az OTP osztályzata "kifejezi (a csoport) uralkodó belföldi piaci helyzetét, erőteljes és egészségesen irányított üzletét, sokoldalú közép- és kelet-európai eredménytermelő képességét és erős nyereségességét". A Standard & Poor's várhatóan két-három hónapon belül dönt a megfigyelés eredményéről.

Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank Zrt. üzletkötője szerint nemzetközi hatásokra talán "levegőhöz jut a piac", és megjelennek a bizakodó befektetők. Az OTP részvényeire minden bizonnyal hatással lesz a hitelminősítő bejelentése, de talán már sokan nem hisznek az ilyen "ítéletekben" - mondta az üzletkötő.

Csökkenés csütörtökön

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1.244,71 pontos, 8,59 százalékos csökkenéssel, 13.239,39 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 34,1 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.

A Mol árfolyama 1.295 forinttal, 10,89 százalékkal 10.600 forintra csökkent, 4,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 484 forinttal, 12,79 százalékkal 3.300 forintra esett, forgalmuk 21,4 milliárd forintot tett ki.

A Magyar Telekom árfolyama 37 forinttal, 5,69 százalékkal 613 forintra gyengült, forgalma 2,1 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 1.485 forinttal, 4,95 százalékkal 28.505 forintra csökkent, a részvények forgalma 3,8 milliárd forintot ért el.

Nyugaton is optimisták

Péntek reggel a nyugat-európai részvénypiacok, az előrejelzéseknek megfelelően, ütemes növekvő árfolyamokkal követték a csütörtöki New York-i példát. Az olajtársaságok 5,7-7,2 százalék között javultak a dráguló kőolaj miatt. A pénzintézetek közül az UniCredit bankcsoport részvénye emelkedett a legjobban: 10 százalékkal tört följebb, miután a líbiai központi bank és két másik líbiai befektető közölte, hogy 4,23 százalékra növelték a részesedésüket a bankban 0,87 százalékról.

A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 3,8 százalékos előrelépéssel kezdett, az első óra vége felé 4,03 százalékos nyereséggel 893,02 pontnál tartott, 40,73 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.

Csütörtökön 5 százalékot vesztett, szerdán 6,5 százalékot vesztett, kedden 3,1 százalékot nyert. Hétfőn 10,1 százalékot nyert, ez a legnagyobb egynapi előretörés a mutató történetében. A múlt héten 22 százalékot vesztett, a hetet több mint ötéves mélyponton zárta. A harmadik negyedévben 11,46 százalékot vesztett, az első félévben 20,26 százalékot vesztett. Tavaly 1,56 százalékot nyert, ezzel 2007 volt a leggyengébb éve 2002 óta, pedig tavaly júliusban hat és fél évi csúcsra ért.

Véleményvezér

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo