Jó hír: hamarosan megjelenhetnek a vevők

1%-nál nagyobb mínuszos nyitás után zárásra megjelentek a vevők az USA-ban. Ázsia: Hétvégi bevásárlás. Történelmi mélypontra gyengült tegnap a forint a svájci frankkal szemben. Ma árfolyamemelkedés várható a BÉT-en.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Több mint egy százalékos mínuszban nyitottak a tőzsdék tegnap és csak a kereskedés végén kezdtek visszaszivárogni a vevők a parkettre. Ez azonban csak a Nasdaq-nak volt elég ahhoz, hogy visszakapaszkodjon a pozitív tartományba (Dow -0,5%; S&P -0,3%; Nasdaq +0,7%).

- Ben Bernanke szerdai beszéde óta negatív hangulat uralkodott a piacon, amit tetézett a tegnap megjelent munkaerő-piaci adat. A várt 414 ezer helyett 429 ezerrel nőtt a munkanélküli-segély kérelemért folyamodók száma.

- Az új lakás értékesítések száma 319 ezerre esett vissza májusban az előző havi 326 ezerről, azonban az adat még így is felülmúlta a várakozásokat.

- A zárás körüli hangulatjavulás hátterében az állhatott, hogy Görögország megegyezett az unióval és az IMF-fel az újabb megszorító csomagról. Az intézkedések adóemelést és költségvetési kiadáscsökkentést egyaránt tartalmaznak az elkövetkező öt évre vonatkozóan.

- Nagyot estek az energia- és nyersanyagcégek, hiszen a gazdaság lassulása a termékeik iránti kereslet csökkenéséhez vezetne (Exxon -1,7%, Chevron -1,7%). A kockázatkerülés jegyében nyomás alá kerültek a pénzügyi papírok is (BofA -0,7%, JPMorgan -1,5%).

- Üde színfoltot jelentett a Pfizer, mely 1,8%-ot emelkedett, miután kutatások azt mutatták, hogy a Bristol-Myers-szel közösen fejlesztett gyógyszerük szignifikánsan jobb a stroke kezelésében, ráadásul az általa okozott vérzékenység kisebb mértékű, mint a konkurencia gyógyszereinél.

- Ma a tartós cikkek rendelésállományára, a személyi fogyasztásra és a felülvizsgált első negyedéves GDP-re vonatkozóan érkezik információ az Egyesült Államokból.

Olaj és arany:

- Hatalmas zuhanást tapasztalhattunk a kőolaj árfolyamában tegnap. Nem elég, hogy a Fed elnöke szerda este elbizonytalanította a piacot a gazdasági növekedést illetően, tegnap az International Energy Agency (IEA) bejelentette, hogy 60 millió hordó olajat dob piacra, hogy ellensúlyozza a líbiai harcok miatti 132 millió hordónyi kínálatkiesést. Ezek után nem csoda, hogy a fekete arany árfolyama 89,69 dollárig esett, ahonnan ma 92,19 dollárig sikerült emelkednie.

- Hiába a kockázatkerülő mentalitás a befektetők körében, az erősödő dollárnak köszönhetően az arany árfolyama sem tud emelkedni. Tegnap 1,8%-kal, 1521 dollárig csökkent a nemesfém árfolyama, amit ma reggel kisebb korrekció követetett, így az árfolyam 1523 dollárnál járt.

Távol-Kelet:

- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,9%, Shanghai +2,4%, Hang Seng +1,7%, Kospi +1,7%, All Ordinaries +0,3%).

- A befektetők gyakorlatilag mindent megvettek. A légitársaságokat szerették a csökkenő olajár miatt, a pénzügyi szektorra pedig kedvezően hatott, hogy Wen Jiabao kínai miniszterelnök szerint sikerül kontroll alatt tartani az inflációt (Bank of China +2,4%, CCBC +3,0%).

- A jen tegnap valamelyest gyengült, ami jót tett a japán exportőröknek (Sony +2,5%, Toyota +1,2%, Toshiba +4,9%).

- Egyedül az energiacégek gyengélkedtek (Cnooc -0,6%, Japan Petroleum Exploration -0,5%).

Devizák:

- Tegnap lendületes dollárerősödés indult, napközben azonban az 1,412-es mélypontról irányt váltott az árfolyam, és zárásra 1,426-ig gyengült a tengerentúli fizetőeszköz az euróval szemben.

- A japán jen a nap eleji gyengülést követően a 81-es ellenállás környékéről 80,5-ig korrigált vissza a dollár ellenében.

- A forint gyengült tegnap az euróval szemben, 267,5-ről 269 környékéig kapaszkodott fel az árfolyam.

- A forint tegnap újabb történelmi mélypontra gyengült a svájci frankkal szemben. Az árfolyam kitört felfelé, és 227,4-ig emelkedett, zárásra azonban 224,8-ig süllyedt vissza.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

A minap valaki felmérést készített az interneten, hogy a hét eleji emelkedés csak egy fellángolás-e, vagy egy tartósabb emelkedés kezdete. Miközben e sorok írója szabadságon volt, s egyáltalán nem foglakozott a piacokkal (vagy csak nagyon picit), azért érzésből klikkelt egyet, s a „csak rövid fellángolás" pártiak táborát erősítette. Az eredmény kb. 2:1-hez a fellángolás pártiak javára. Ugyanakkor a tények nagyon vegyesek. A részvények nagyon olcsónak tűnnek. Utalnánk pl. a DAX esetére, ahol az árfolyamok kb. 5-10%-ot csökkentek az elmúlt hónapokban, miközben az EPS várakozások tovább emelkedtek. A hozamok továbbra is alacsony szinten vannak, sőt csökkennek. Pl. a német 10 éves hozam 3,5%-ról 2,9%-ra csökkent az elmúlt 3 hónapban! Ez azt mutatja, hogy a részvények most sokkal (10-30%-kal) olcsóbbak, mint hónapokkal ezelőtt. A kockázati prémium ugrott meg jelentősen, a félelem hajtja lefelé a piacokat. Félünk a német, az amerikai és a kínai gazdasági növekedés lassulásától, pedig a Fed elnöke megmondta, hogy az átmeneti lanyhulás után újra erősödő növekedés jön. Vagyis két dolog lehet: (i) a fogyasztói bizalom s egyéb mutatók romlásának köszönhetően a vállalati profitok is erodálódni kezdenek s a pesszimistáknak lesz igazuk; (ii) a Fed-nek lesz igaza, s erősödni fog a föllendülés néhány hónap múlva, s kiderül, hogy a piacok nagyon olcsók. Egy biztos. A jelenlegi adatok alapján az látható, hogy a piacok egyelőre a negatív félelmek egy részét már beárazták úgy, hogy azok még be sem következtek. Vagyis a negatív forgatókönyv esetén már csak limitált árfolyamcsökkenéssel kell számolnunk, míg a pozitív forgatókönyv esetén jelentősebb emelkedésre. Vagyis a hozam kockázat arány egyre inkább a vételek mellett szól.

Rövid hírek

- A MOL érdekeltségébe tartozó Szlovnaft szlovák finomító szemet vetett a cseh Cepro benziknkúthálózatra. A cseh kormány elvileg az elkövetkező hetek során dönt a vállalat privatizációjáról. Az üzleti portfolió diverzifikálása pozitív, azonban mivel egyelőre nagyon sok adat hiányzik (árazás, a Cepro eddigi eredménye, időzítés stb.) a tervezett tranzakció hatása nem számszerűsíthető. Egyes hírek szerint a kúthálózat éves árbevétele 10 millió euró körül van, vagyis az esetleges felvásárlás nem lesz jelentős hatással a MOL eredményére.

- Az NMHH határozatban kérte fel a Magyar Telekomot, módosítsa szerződési feltételeit annak érdekében, hogy elkerülhető legyen, hogy az ügyfelek „sokkoló" hó végi számlákat kapjanak. Az üggyel kapcsolatban a hatóság ma sajtótájékoztatót is tart, melynek részletei fontosak lehetnek, azonban árfolyamhatásra addig nem számítunk.

- OTP, FHB: Az Európai Bizottság csütörtökön jóváhagyta, hogy Magyarországon év végéig meghosszabbítsák azt a programot, amely a bankok támogatására, adott esetben feltőkésítésére szolgál. Ezzel a lehetőséggel eddig egyedül az FHB él, de már visszafizette az összeget.

- A PannErgy rendkívüli közgyűlést tart ma. A napirendi pontok között az új 5 évre szóló stratégiai terv, valamint a műanyagipari leánycég, a Pannunion eladása szerepel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo