Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Hatalmas emelkedéssel folytatták a hegymenetet az amerikai részvényindexek (Dow +2,9%; S&P +3,4%; Nasdaq +3,3%). Az S&P500 3 hónapos csúcsra tört, és a 200 napos mozgóátlag felett zárt. Októberben 1974 óta nem látott havi emelkedést mutatott a vezető amerikai index.
- A tegnap hajnalban véget ért EU csúcson elfogadott átfogó mentőprogram csökkentette az európai adósságválsággal kapcsolatos befektetői pesszimizmust. Az amerikai makroadatok továbbra is kedvezőek, és a vállalati gyorsjelentések sem utalnak recesszióra.
- Az amerikai reál GDP 2,5%-kal bővült a harmadik negyedévben évesített szinten a legelső ízben publikált adatok szerint (két felülvizsgálat követi majd). A vártnál nagyobb mértékben, 2,4%-kal nőtt a személyi fogyasztás.
- Vártnak megfelelően 402 ezren fordultak először munkanélküli segélyért az USA-ban. Egyedül a használt lakások értékesítése okozott csalódást, ugyanis a várt kis emelkedéssel szemben 4,6%-kal csökkentek az eladások szeptemberben. A használt lakáspiaci forgalom így 7,9%-kal nagyobb volt, mint tavaly szeptemberben.
Amerikai, európai részvények:
- A tegnap publikáló vállalatok többnyire hozták az elemzői várakozásokat, se nagy pozitív, se nagy negatív meglepetés nem volt. Az Exxon Mobil 2,13 dolláros részvényenkénti profitról számolt be, részvényei 1%-kal emelkedtek. A Motorola részvényei a vártnál jobb eredménye nyomán 1,6%-kal erősödtek. A Procter&Gamble 103 centes EPS-e megegyezett az elemzői konszenzussal.
- A Volkswagen csoport komoly növekedést ért el az elmúlt negyedévben, a profitszámok a várakozások felett alakultak. Az év első 9 hónapjában 16%-kal növelte az autógyártó a gépjármű eladásait, az árbevétel pedig 26%-kal emelkedett. Az adózás előtti profit 4 milliárd euróról 13,6 milliárd euróra nőtt. 7,7%-kal emelkedett tegnap az autógyártó árfolyama.
- A magasabb olajáraknak köszönhetően 13%-kal meghaladta a Total eredménye a tavalyi harmadik negyedévit, és minimálisan felülmúlta az elemzői várakozásokat. Az angolai és a líbiai termelés felfutásával számol a negyedik negyedévben.
Olaj és arany:
- 4,1%-kal nőtt tegnap a WTI olaj ára az európai átfogó mentőprogramról szóló döntés nyomán. Az optimista tőkepiaci hangulat nyomán jelentősen gyengülő amerikai fizetőeszköz szintén segített a dollárban denominált kőolajárnak. Jelenleg 93,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany ára 1,1%-kal emelkedett tegnap, elsősorban a dollár gyengülése miatt. Most 1.742 dollár körül mozog a nemesfém unciánkénti ára.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai piacokon is tart az öröm, de a tegnapihoz képest visszafogottabb emelkedést mutatnak az indexek (Nikkei +1,39%, Hang Seng +1,89%, Shanghai +1,27%).
- Japánban az ipari termelés a várakozásokat meghaladó mértékben, 4%-kal esett vissza, az elemzők csupán 2,1%-os zsugorodással számoltak. A munkanélküliségi adat azonban kedvezően alakult, 4,3%-ról 4,1%-ra csökkent.
- A japán exportőrök továbbra is kirobbanó formában vannak (Honda +2,9%, Panasonic +2,6%, Canon +0,7%, Nissan +1%).
Devizák:
- Hatalmasat gyengült tegnap a dollár az euróval szemben. Pár napos oldalazást követően tegnap a kurzus áttörte az 1,398-as szintet, és napközben 1,425 környékén is járt, majd zárásra 1,419-ig zuhant vissza. A 200 napos mozgóátlagot is áttörte az árfolyam, így megnyílt a tér a következő lokális maximumig (1,455). Rövidtávon további dollárgyengülés várható.
- A japán fizetőeszköz kismértékben erősödött tegnap, a reggeli órákban 76 alatt mozgott a kurzus. Rövidtávon további jenerősödés valószínű.
- Erősödött tegnap a forint. A szerdai 302,7-es csúcsról lefordult az árfolyam, és 298-ig süllyedt zárásig.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Jelentős emelkedéseket láttunk tegnap az európai és amerikai részvényekben. A BUX pedig csak a tegnapelőtti csökkenést tudta ledolgozni, na meg egy nagyon picit hozzáadni. Ráadásul a szintet sem tudta igazán leküzdeni (18.081 pont). Ha ezen átmenne, akkor 18.500 pont környékén ütközne újabb akadályba. Különben a MOL és az OTP is szint közelében, vagy éppen azon zárt. Ugyanakkor a DAX-ban, vagy az S&P500-ban csodálatos kitöréseket láthattunk. Vagyis egyelőre még jó a hangulat, de ha a P/E értékeltségeket nézzük, akkor sok részvény meg index (pl. a DAX) kezd visszatérni a márciusi szint közelébe. Ez úgy lehet, hogy mostanra az elemzői előrejelzések csökkentek valamelyest, vagyis a jelenlegi nagy száguldást valószínűleg egy korrekció követi hamarosan, amelyet egy lassabb eredményvezérelt emelkedés fog követni. Vagyis lassan az averziós szakasz végéhez érünk, s elkezdődhet a bika piac, legalábbis ami az öröknaptárt illeti.
Rövid hírek
- A MOL és a CEZ közös vállalata, MOL-CEZ European Power Hungary Kft. (MCEPH) szerződést kötött a Tecnicas Reunidas-szal a százhalombattai kombinált ciklusú gázturbinás hőerőmű (CCGT) megépítésére, valamint a Siemens-szel az erőmű hosszú távú karbantartására. A 860MW kapacitású erőmű beruházásigénye 600 millió euró. Az építkezést még ebben a hónapban megkezdik, és az erőművet várhatóan 2015-ben adják át. A hír nem meglepő, hiszen már régóta a tervek között szerepelt. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Miután az EU felhívta Horvátországot, hogy ne korlátozza a tulajdonszerzést az INA-ban, Jadranka Kosor horvát miniszterelnök-asszony arra kérte az ügyészséget, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy „Horvátország érdekeit megvédje". A hír kedvezőtlen a MOL-ra nézve, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- Megkezdődött a kiszorítás a PannErgy műanyagipari leányvállalatában, a Pannunion-ban, miután a vételi ajánlat során 90% fölé került a vevő. A kiszorítás során alkalmazott ár megegyezik a vételi ajánlat részvényenkénti 201,32 forintos árával. A hír nem lesz hatással a PannErgy árfolyamára.
- A Rába 2011. október 26-án 8.000 darab saját részvényt vásárolt 580 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 1.034.557 Rába részvénnyel rendelkezik.