Nemzetközi hírek
USA: A nap végére alaposan beleadtak az amerikai papírokba, és végül enyhe mínuszban zártak az indexek (Dow 0%; S&P -0,1%; Nasdaq -0,1%). A nap elején még pozitív hangulatban indult a kereskedés, az S&P megérintette a tegnapelőtti lokális csúcsot (1.130,38), és a Dow is a csúcs közelébe kúszott (10.580). A hat napig tartó nyerő szériát azonban a nap végi beadás megtörte, leginkább a pénzügyi és energiapapírok estek. A makroadatok pozitív képet festettek, a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe a vártnak megfelelően 52,9 pontra emelkedett, és az S&P CaseSchiller házárindex is javult. A korrekció befejeztével a dollár is erősödésbe kezdett, a határidős indexek mínuszban tartózkodnak, így minden jel arra utal, hogy ma is folytatódhat a lejtmenet. A forgalom persze nagyon kicsi, ekkor az irány is bizonytalanabb.
Olaj és arany: Az olaj ára is megérezte a nap végi hangulati megingást, ma reggel azonban tovább kúszik felfelé. Jelenleg 78,9 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Látszólag tiszta az út a 85 dollár felé, bár a fundamentumok nem indokolnak nagy emelkedést. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma publikálja a múlt heti amerikai olajkészletek változására vonatkozó becslését. Kőolaj terén 1,8 millió hordós további csökkenésre, míg benzin terén 1 millió hordós növekedésre számítanak az elemzők. A forgalom a nyersanyag piacán is gyenge, közel harmadannyi kontraktust kötnek, mint egy megszokott napon. Az arany ára gyengült követve a dollár erősödését. Jelenleg 1095 dolláron kereskednek a nemesfémmel unciánként.
Távol-Kelet: Kedvezőtlen vállalati hírek húzták le az ázsiai indexeket (Nikkei -0,9%; Hang Seng -0,5%; Shanghai +1,7%; Kospi -0,6%) Japánban a Japan Airlines (JAL -23,9%) esetleges csődje okozott fejtörést. Mai hírek szerint az állam mentőövet dob a JAL-nak, amennyiben az csődvédelembe menekül, és így elkerülhető, hogy fennakadások legyenek a működésében. Koreában a Kumho Asiana Group-hoz tartozó vállalatok (-15%) részvényei estek, mivel a csoport két leányánál hitel-átcsoportosításra lehet szükség a likviditás fenntartása érdekében. Az egyik leányvállalat azt is kilátásba helyezte, hogy nem fizeti ki az alkalmazottak decemberi munkabérét. A bankpapírok vezetésével a kínai index emelkedni tudott (China Citic Bank +6,0%, China Merchants Bank +4,3%, Bank of China +1,4%). A PetroChina (-0,4%) nyert egy 1,8 milliárd dolláros kanadai pályázaton és így élete legnagyobb észak-amerikai akvizícióját hajthatja végre. Az USA 145%-os antidömping adót vetne ki a kínai acélimportra.
Devizák: A nemzetközi hangulat romlásával tovább erősödött a dollár. A reggeli órákban 1,4328-on állt az EUR/USD. A jen gyengült és egyre közelebb kerül a 92,32-es támaszhoz. Az EUR/HUF kurzusban napok óta nem látható jelentősebb elmozdulás. A 20 (273,8) és 30 napos (272,6) mozgóátlagok közé szorult az árfolyam.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
A részvénypiacok még mindig kitartanak, ám látszik, hogy küzd az eladó és a vevő. Egyelőre igyekeznek kihasználni az alapkezelők az ünnepek során tapasztalt gyenge forgalmat, és egy kicsit korrekciózni az árakon. Sokan ugyanis az alap éves teljesítménye után kapják prémiumaikat, így érdemes szebb képpel zárni az évet. Ezekkel a részvényvásárlásokkal szemben azonban úgy tűnik, hogy akad profitrealizáló eladó is szép számmal. Ha pedig januárban kikerül az alapkezelői vételi erő, akkor az egy korrekciós hullámot hoz maga után. A BUX egyelőre jó képet fest, bár a tegnapi amerikai nap végi beleadás után sok jóra ma nem számíthatunk.
Rövid hírek
- A MOL bejelentette, hogy 2009. december 29-én a 2009. november 12-én aláírt „Forward Start" jellegű, rulírozó hitel összege 75 millió euróval, 525 millió euró-ra emelkedett további bankok bevonásával. A hitelszerződés minden egyéb eleme változatlan, azaz a hitel 2010. október 1-jétől válik elérhetővé a társaság számára, amely naptól számított futamideje 18 hónap, és a MOL kérésére további hat hónappal meghosszabbítható. A hír kedvező a MOL-ra nézve, azonban árfolyamhatással nem jár.
- Mtelekom: A mobilinternet előfizetőinek száma 865 ezerre nőtt novemberben az októberi 803 ezerről, derült ki az NHH statisztikájából. Az aktív mobilinternet előfizetők száma 666 ezerre emelkedett a korábbi 627 ezerről. 2009 év eleje óta 371 ezerrel nőtt az előfizetők száma. A T-Mobile piaci részesedése 46,36%-ra csökkent (októberben 46,7%), a Vodafone-é 25,57%-ra (októberben 26,61%), míg a Pannon-é 28,04%-ra nőtt (októberben 26,69%). Az előfizetések számának növekedése jó hír, azonban a T-Mobile piaci részesedésének csökkenése arra utal, hogy egyre erősebb a verseny az ügyfelek megszerzéséért.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.