Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Jelentős emelkedéssel indították az évet az Egyesült Államok tőzsdéi (Dow +1,5%; S&P +1,5%; Nasdaq +1,7%). Az európai indexek 1,5-2,5%-okat emelkedtek, a nap vesztese a BUX volt.
- Az ISM intézet feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe 53,9 pontra emelkedett decemberben, a várt 53,5 ponttal szemben. Fél éves csúcson tartózkodik ezzel a gazdasági kilátásokat mutató előremutató indikátor.
- A Fed tegnap délután tette közzé a december 13-i kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét. A dokumentumból kiderül, hogy jelentősen változtat a kommunikációs politikáján a Fed, így könnyebbé válhat az alapkamat alakulására következtetni. Januártól nyilvánosságra hozzák a Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) minden tagjának egyéni véleményét az adott év végi, és következő évekre vonatkozó alapkamat megfelelő szintjéről.
- A Blackberry gyártója, a Research in Motion árfolyama 8%-ot emelkedett, mivel vezetőváltásról szóló pletykák terjedtek. A Bloomberg információi szerint a Royal Bank of Canada korábbi ügyvezető igazgatója lehet a RIM új vezetője.
Olaj, arany:
- A WTI olaj ára több mint 4%-ot emelkedett tegnap, a sorozatos jó feldolgozóipari adatok, és a gyengülő dollár miatt. Az iráni és a Hormuzi-szorost érintő feszültségek szintén táplálták az olajár emelkedést.
- Jelenleg 102,66 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- 2,4%-ot emelkedett az arany árfolyama is, korrigálva ezzel az elmúlt hetek gyenge teljesítményét. A dollár gyengülése a nemesfém esetén is az emelkedés irányába hatott. Jelenleg 1.599 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- A távol-keleti tőzsdék többsége nem követte a pozitív nemzetközi hangulatot, Japán kivételével a negatív oldalra kerültek a börzék (Nikkei 1,24%, Hang Seng -0,63%, Shanghai -1,37%).
- Fontos makroadat nem látott napvilágot az ázsiai térségből. A vállalatok közül jól teljesítettek a japán exportőr cégek (Toyota 3%, Honda 3,9%, Nissan 1,9%), de a technológiai cégek is komoly pluszban zártak.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés ismét a forint gyengüléséről szólt. Az árfolyam zárásra 316 közelébe került, hajszálnyira állt meg a történelmi csúcstól (317,88). A reggeli órákban nyugodt kereskedés látható az EUR/HUF piacán, és további erőteljes forintgyengülésre csak akkor számíthatunk, ha az árfolyam áttöri a korábbi maximumot.
- Fordulós jelek láthatóak az EUR/USD grafikonján. A dollár nagyobb mozgást követően a 20 napos mozgóátlagig (1,304) gyengült tegnap, ha ma is folytatódik az emelkedés, akkor áttörheti a mozgóátlagot is, melyre november óta nem volt példa. Ebben az esetben rövidtávon megfordulhat a trend, és tovább gyengülhet a dollár a következő ellenállásig (1,32).
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Habár felettébb kitörés gyanús a DAX, a Dow és talán egy kicsit kevésbé az S&P500, valahogy mégis korrekció szagú ez a reggel. Pl. a DAX egyértelműen kissé túlvetté vált az év utolsó napján indult, és két napig tartó rallyban, ami alatt majdnem 7%-ot emelkedett. A forgalom is kezd magára találni. Ez az egész azt sugallja, hogy ha lesz is most egy korrekció, annak rövidnek és nem túl mélynek kellene lennie. Utána pedig jönnie kéne egy tényleges kitörésnek. Azt nem tudjuk, hogy tényleg így lesz-e, de az igaz, hogy a makrogazdasági adatok kezdenek javulást mutatni. Az USA-ban már mintegy 2 hónapja javulást látunk, a németeknél és a kínaiaknál pedig az első fecskéket. Ha ez így folytatódik, akkor a szokásos P/E alapú értékek felét mutató jelenlegi értékeltségnek nincs alapja. S ennek az árfolyamokban is meg kell jelennie. Az pedig jelentős áremelkedést jelentene a piacokon. Hogy ezt mit jelent a BUX-ra nézve? Nehéz megjósolni. Itthon a kockázat az úr. Nem tudjuk mi lesz az IMF-EU megállapodással, s lehetne folytatni a sort. Ezért a BUX aluteljesítő maradhat. A tévedések elkerülése végett ez nem azt jelenti, hogy a BUX állandóan esik, hanem azt, hogy néha azért együtt mozog a nemzetközi piacokkal. Most pedig valószínűleg egy pár ilyen nap előtt állhatunk. Persze ma a nemzetközi piacok mintha kissé negatívak lennének, így az együtt mozgás kis csökkenést jósol.
Vállalati hírek
- A Commerzbank szerint az idei év fő növekedési motorja az alacsony kamatkörnyezet lesz, amelynek köszönhetően növekedhet a kihelyezett hitelek mennyisége.
- A BMW és más német autógyártók is jelentős emelkedést mutattak tegnap annak köszönhetően, hogy az R.L. Polk&Co cég szerint a gépjármű értékesítések idén 6,7%-kal fognak növekedni.
- A KGI cég szerint idén az érintőképernyős eszközökhöz szállított processzorok értékeltsége 16%-kal, 870 millió egységre nőhet. Vagyis folytatódhat az okostelefon értékesítések felfutása, amibe újra bekapcsolódik a Nokia is.
- OTP, FHB: Gyuris Dániel, a Magyar Bankszövetség elnöke tegnap egy sajtótájékoztatón a következőket mondta: (i) A devizahitelesek kicsivel több, mint 20%-a végtörlesztett, ami 300 milliárd forint veszteséget okoz a bankoknak, és 100 milliárd forintot az államnak, mivel a bankok a végtörlesztés miatti veszteségüket részben levonhatják a bankadóból. (ii) Mivel végtörleszteni elsősorban a jobb helyzetben lévő adósok tudtak, Gyuris úgy vélte, hogy a kieső bevételek további 500 milliárddal ronthatják a következő évek eredményét a bankszektor egészét tekintve. (iii) A Bankszövetség nem tart attól, hogy az önkormányzati hitelek kapcsán csatározások kezdődnének a bankok és a kormány között. A felmerülő problémákat kétoldalú tárgyalások során kell rendezni.
- A PannErgy 2012. január 3-án 9.802 darab saját részvényt vásárolt 607 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.037.844 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,43%-a.