Nemzetközi hírek
USA: Mélyrepüléssel indították az októbert az USA részvénypiacai, a befektetők az ősz beköszöntével jobbnak látták menekülni a pozíciókból (Dow -2,1%; S&P -2,6%; Nasdaq -3,1%). Vegyes képet festettek a tegnap a piacra zúduló makroadatok. Jelentősen, a vártnál is nagyobb mértékben estek vissza a gépjárműértékesítések szeptemberben, de az előrejelzésekkel szemben nem tudtak emelkedni az ISM beszerzési menedzser indexek sem. Bővült azonban az építőipari kiadás augusztusban, és a függőben levő lakásértékesítés is, utóbbi mintegy 12,1%-kal, év/év alapon. Csökkent a tartós munkanélküliségi-segély kérelmek száma múlt héten, nőtt azonban az újak aránya. Az IMF az Egyesült Államok gazdaságára nézve 1,5%-os növekedési előrejelzést publikált 2010-re, az idénre jósolt 2,7%-os recesszió után. A Valutaalap szerint Obama elnök 787 milliárdos élénkítő csomagja megalapozza az USA jövőbeli gazdasági növekedését. A piacok azonban nem szívlelték meg a jó híreket, az S&P és a Dow folyamatosan esett, és napi mélyponton zárt. Főként a bankpapírokat szórták ki a befektetők portfóliójukból, a pénzügyi szektor indexe 4,4%-ot esett tegnap. Az olajpapírok is gyengén teljesítettek, holott az olaj árában komoly elmozdulás nem következett be. Hétvégén kerül megrendezésre a G-7 csúcs Isztambulban, melyen a világ 7 legnagyobb gazdasági hatalmának pénzügyminiszterei vesznek részt.
Olaj és arany: A tegnapelőtti nagy emelkedést viszonylag nyugodt kereskedés jellemezte tegnap a fekete arany piacán. Jelenleg 70 dollár körül mozog a kőolaj hordónkénti ára. Az üzemanyag-kereslet csökkenéstől tartó befektetőket elbizonytalanította a szerdán közölt benzinkészlet-adat, a vételi oldalon állók viszont a magas ár miatt nem lendültek komolyabb akcióba. Az arany ára visszatért 1.000 dollárra 0,8%-os csökkenés után, visszatesztelve ezzel a 20 napos mozgóátlagot. A technikai kép továbbra is pozitív a nemesfém árfolyamában.
Makrogazdaság: Ma az Eurózóna termelői árindexét több makroadat is követ az USA-ban. Publikálásra kerül a szeptemberi munkanélküliségi ráta, egyéb munkaerő-piaci adatok mellett. Megjelenik továbbá az ipari cikkek rendelésállományának augusztusi alakulása. Meredek esésnek indult a 10 éves amerikai hozam, 12 bázispont csökkenés után immár 3,15% az értéke.
Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodnak a nyitva tartó ázsiai indexek, a kínai mellett ma a koreai tőzsde is zárva tart (Nikkei -2,5%; Hang Seng -2,3%; Shanghai -; Kospi -). A jen további erősödése miatt folytatják gyengülésüket az exportorientált japán vállalatok. A Mazda 3,5%-ot, a Nissan 3,8%-ot, a Sony pedig 5%-ot esett. Nem csillapította a pesszimizmust az sem, hogy a Japán Statisztikai Hivatal közlése szerint 5,5%-ra mérséklődött a szigetország munkanélküliségi rátája.
Devizák: Folytatódott a dollár erősödése, a 30 napos mozgóátlagot érintette meg tegnap a tengerentúli fizetőeszköz. Az EUR/USD árfolyama jelenleg 1,454. A jen is erősödni tudott a dollárral szemben, az árfolyam jelenleg 89,4. A forint gyengült tegnap az euró ellenében, az árfolyam 271 közelébe került.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak az USA határidős indexei, Európa azonban pluszban készül nyitni.
Erste Kommentár: Csak összeszakadtak a piacok. Egyelőre úgy tűnik, hogy működik az „októberhatás". Habár szerintünk a tegnap napvilágot látott amerikai adatok vegyesen jónak és rossznak voltak mondhatók. Ez persze most már nem hatott meg senkit és a befektetők inkább az eladási gombot nyomták. Azaz hosszú idő után a piacok pesszimistábban reagáltak olyan adatokra, amelyek vegyes értékűnek voltak mondhatók. Ez a piac gyengeségének a jele. Szerintünk az is fontos tényező hogy az esés karaktere jelentősen megváltozott. Miközben a magasra húzott részvénypiacokon akár nagyobb árfolyamesések is kialakulhatnak, addig pl. a devizákban nem látunk olyan hatalmas elmozdulásokat, mint korábban. A forint csak kicsit gyengült az euróhoz képest, míg a dollár is csak kicsit tudott erősödni az euróhoz képest. A jen-dollár keresztről ne is beszéljünk. Szóval a jelenlegi esés valószínűleg nem más, mint a túlértékelt részvények korrekciója. Ha ezt a magyar piacra fordítjuk le, akkor jelentősebb esést a MOL-ban, az OTP-ben kellene látnunk. Moderáltabb csökkenést az Mtel, Egis, Richter hármasnak, és a kötvényeknek kellene mutatnia.
Rövid Hírek
- MOL: Dr. Horváth Gábor, a MOL igazgatóságának tagja 2009. szeptember 30-án 3.180 darab MOL részvényt értékesített 15.813 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Dr. Horváth Gábor tulajdonában 17.210 darab MOL részvény maradt.
- Danubius: Az Agrimill-Agrimpex Zrt. bejelentette, hogy 2009. szeptember 30-i hatállyal az Investor Zrt-vel közösen az Interag Zrt-be történő beolvadásával megszűnik. A beolvadással az Agrimill-Agrimpex Zrt. valamennyi eszköze - beleértve 50.000 darab Danubius törzsrészvényt -, forrása, jogai és kötelezettségei az Interag Zrt-re, mint teljes körű jogutódra szállnak át. Tekintettel arra, hogy a fenti beolvadásban résztvevő valamennyi társaság a CP Holdings Ltd. minősített többségi befolyása alatt áll, ezért a CP Holdings Ltd. szintjén nem jelentkezik befolyásváltozás. A CP Holdings fő tulajdonosa Sir Bernard Schreier. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az Egis augusztus 26-án tájékoztatást adott arról, hogy 2009. október 1-jétől dr. Hodász István, a korábbi kereskedelmi igazgató, az Egis vezérigazgatója. Ettől az időponttól a kereskedelmi igazgatói tisztséget dr. Mázsár Péter tölti be.
- Az Mtelekom 2009. június 29-én tartott rendkívüli közgyűlésén döntött a társaság alaptőkéjének - egyesülés következtében szükségessé vált - 307.200 forinttal történő leszállításáról. Mindezek következtében a Kibocsátó alaptőkéje 104.274.561.500 forintról 104.274.254.300 forintra változik mától. Következésképp a tőzsdére bevezetett részvények számí 3.072 darabbal csökken.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.