Ismét a gázról vitáznak az ukránok és az oroszok

Gyenge makroadatok hoztak korrekciót tegnap a tőzsdéken. Tegnap még emelkedett az olaj és az arany. Vegyes a kép Távol-Keleten. Irányt váltott a forint, és gyengüléssel zárta a kereskedést. Egyszeri tételek miatt gyenge Magyar Telekom eredmény. Az E-Star megkapta a környezetvédelmi engedélyt Mielec-ben. Holnap jelent a MOL. Befagyasztanák a kohéziós források egy részét. Ma további esésre számítunk.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Erste kommentár

Itt a vita megint a gázról. Ja, nem nálunk, hanem az ukránoknál. S most nem is annyira az ukrán-orosz vita van a középpontban - meg amúgy is jövünk ki a télből - hanem annak következménye, vagy talán inkább oka. Drága a gáz, és a politikusok nem akarnak piaci árat, mert az választási tényező, amely ősszel aktuálissá válik majd. Ugye ismerős a szitu? Így az ukránok nem teljesítik az IMF által kért lakossági gázáremelést. A helyzet az, hogy mind a két félnek megvan a maga igazsága. Az orosz gáz tényleg drága, mert az ára történelmi okokból a drága kőolaj termékekhez kötődik. Ugyanakkor a szabadpiacon a gáz mintegy fele a szerződéses áraknak. Egyébként az E.ON is szorgalmazza az árcsökkentést az oroszoknál, s ez talán a magyar gázárakra is hatással lesz. Mindezt nem a fentiek miatt írtuk le, hanem azért, mert a közelgő ukrán fizetésképtelenség - IMF segítség nélkül ugyanis bekövetkezhet - hatással lehet az OTP-re is. Ugyanis az OTP Ukrajnában kihelyezett hitelállománya 3,2 milliárd dollárra rúg, amelyből 0,8 milliárd fedezett céltartalékkal. Így az OTP-nek továbbra is jelentős, 2,4 milliárd dollár körüli a kitettsége. Egy esetleges 50%-os leírással számolva a negatív hatás még mindig 0,8-1 Mrd dollár lehet, amely mintegy 180-220 Mrd Ft-os negatív veszély az OTP profitjára nézve. Összességében a kár maximum mintegy 850 Ft lehet OTP részvényenként, amelynek kis valószínűséget tulajdonítunk, de a hír azért valószínűleg nyomás alá helyezi a bank papírjait, amelyeknek amúgy 3.750 Ft-nál technikai támaszuk van.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Mínuszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -0,2%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,5%), kedvezőtlenül alakultak az európai és kínai makroadatok. Négyéves csúcsok közeléből fordult le a Dow Jones és az S&P500.

- Németországban kedvezőtlenül alakult a beszerzési menedzser index a feldolgozó- és a szolgáltatóiparban is. A várt kis emelkedéssel szemben mindkét mutató csökkent februárban, ami a gazdasági kilátások romlását jelzi. Ismét előkerültek a félelmek, miszerint az Eurózóna nem tudja elkerülni a recessziót.

- Az Egyesült Államokban az előrejelzéseknél kevesebb, 4,57 millió használt lakást adtak el januárban, a decemberi adatot pedig 4,61 millióról 4,38 millióra rontották a felülvizsgálat során.

- A Dell számítógépgyártó árfolyama 5,8%-kal esett a kedden zárás után publikált gyenge gyorsjelentése következtében. Tegnap zárás után a Hewlett-Packard publikálta gyorsjelentését. A profit és bevételi számok is elmaradtak a várakozásoktól, zárás után 1,2%-kal esett a részvény árfolyama.

Olaj, arany:

- A WTI olaj ára 0,4%-ot emelkedett tegnap, ma viszont már 0,2%-os mínuszban tartózkodik. Jelenleg 106 dolláron mozog a nyersanyag hordónkénti ára.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja az készletadatok alakulását. Kőolaj terén 1,35 millió hordóval, míg benzin terén 400 ezer hordóval növekedhet az amerikai készletállomány.

- Az arany ára 1%-kal 1.776 dollárra emelkedett tegnap.

Távol-Kelet:

- Nem egyhangú a kép a távol-keleti piacokon, a japán tőzsde a kereskedés végéig emelkedett, a kínaiak vegyes hangulatban fejezték be a napot (Nikkei 0,39%, Hang Seng -0,73%, Shanghai 0,25%, S&P ASX -0,11%).

- Ausztráliában Julia Gillard miniszterelnök lemondása borzolta a kedélyeket, melynek hatására mínuszba került a piac.

Devizák:

- A forint tegnap a 200 napos mozgóátlag alatt kezdte a kereskedést, majd a 286-os mélypontról fordult az árfolyam, és 289-ig emelkedett zárásra. Elindult a korrekció, a következő megállót a 20 napos mozgóátlag jelenti 291 forintnál.

- A dollár tegnap óta stagnál az euróval szemben. 1,326 környékén araszol az árfolyam, további emelkedésre készülődve. A következő ellenállást az 1,332-es lokális maximum jelenti.

Határidős piacok:

- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai, kis mínuszban az európai határidős részvényindexek.

Vállalati hírek

- A Commerzbank ma publikálta negyedéves eredményét, amely elmaradt a várakozásoktól. A nettó eredmény 316 millió euró lett a várt 577 millióval szemben. Ugyanakkor a leírások nélkül 1,6 Mrd eurós eredményt ért el, amely megfelel a várakozásoknak. A bankcsoport idén jelentős költséghatékonyságot szándékozik elérni.

- Mégis tőkét emel a Commerzbank. Hibrid tőke elemeket vált át alaptőkévé és azt gondolja, hogy így a hígulás nem lesz nagyobb, mint 10%. Ez után a jelenlegi 9,9% helyett 11% körül lehet a Core Tier 1 tőkemegfelelése. A jegyzés ma indul, és március 2-án zárul.

- A Total a kínai China National Oil céggel és a Tullow Oil céggel közösen 1 Mrd dollár beruházás keretében megépítenék Uganda első olajfinomítóját, amely 2015-ben kezdené meg működését. A hírnek szerintünk nincs hatása.

- A Siemens elmondta, hogy alulbecsülte a kínai szélenergia piac növekedési ütemét, így nagymennyiségű tőkét fektet be a távol-keleti országba. A helyi szolgáltatók egyre inkább lehagyják a Siemenst a kínai szélerőművek terén.

-A Magyar Telekom eredménye árbevétel és EBITDA soron megfelelt várakozásunknak. Az IT és rendszerintegráció jobban szerepelt, és jelentősen mérséklődött a vezetékes szolgáltatások térvesztése is. A TV illetve az energiaszolgáltatások javították a szegmens eredményét. Az üzemi költségek az okostelefonok és az IT szolgáltatások miatt nőttek. A tényleges EBITDA marzs így kismértékben, 36,2%-ra csökkent. A cég a vártnál magasabb összegű, 4 milliárd forintnyi végkielégítést könyvelt el. Emellett 31,4 milliárd forintnyi goodwill veszteségleírást (Macedónia) tartalmaz az eredmény. Elsősorban ennek eredményeként a IV. negyedéves eredmény jóval elmaradt várakozásunktól. 15 milliárd forintnyi negatív hatást is tartalmaz az eredmény, hiszen a társasági adó mégsem csökken 19%-ról 10%-ra.

- Az E-Star 85,37%-os tulajdonában álló lengyel mieleci erőmű megkapta a környezetvédelmi engedélyt, így elvi lehetőség nyílt az energetikai célú termikus hulladék-hasznosítómű megvalósítására. Az E-Star hatásvizsgálatokat végez. Úgy tudjuk, hogy a dél-kelet lengyelországi régióban csak ilyen erőmű létesül majd, de Mielec-en kívül egy másik város is magának szeretné a beruházást. A hulladékhasznosító művel csökken az energia előállítás költsége, és a széndioxid kvótákat is „kíméli". A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk, hiszen ez még csak a környezetvédelmi engedély.

- Szintén az E-Starral kapcsolatos, hogy a negyedév végéig távozik a cég pénzügyi igazgatója, a műszaki vezérigazgató-helyettes, valamint a stratégiai igazgató is. Ezzel együtt a budapesti központban dolgozók száma 54-ről 40 főre csökken. A cég Benke Ákost és Szekeres Szabolcsot bízza meg a társaság új stratégiájának kidolgozásával.

- A MOL holnap hajnalban teszi közzé a 2011. IV. negyedéves eredményét.

Gazdasági hírek

- Az Európai Bizottság 495 millió euró kohéziós forrás befagyasztását javasolja 2013-tól, hogy ezzel ösztönözze Magyarországot a hiánycél tartására. A bizottság nem tudja figyelembe venni a tegnapelőtt megszavazott módosításokat. Olli Rehn elmondta, hogy Magyarországnak van ideje a fiskális célok elérésére. A biztos hozzátette, hogy 2010-ben és 2011-ben összességében 2,5%-kal romlott a GDP arányos fiskális pozíciónk a 0,5%-os javulás helyett. Úgy tűnik nagy nyomás nehezedik a kormányra a strukturális változtatások megtételére, melyre egyébként az IMF tárgyalások megkezdéséhez is szükség lesz. Alapvetően úgy gondoljuk, hogy végül is nem fogják részlegesen sem befagyasztani a kohéziós forrásokat, mert a kormány végül meglépi a várt intézkedéseket. A hír egyelőre nem lesz hatással a magyar eszközökre.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo