Immár semmi sem nyugtatja meg a befektetőket

Végül emelkedtek az amerikai részvényindexek. Tegnap még emelkedett az olaj ára, és drágult az arany is. Távol-Kelet: A bankok vezetésével esnek az indexek. 285 felett jár már a forint. Ma csökkenés várható a BÉT-en.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A kezdeti bizonytalankodás után végül pluszban zártak az amerikai tőzsdék tegnap (Dow +0,4%; S&P +0,9%; Nasdaq +1,5%). Reggelre azonban elromlott a tegnapi hangulat, két francia bank leminősítése borzolja a kedélyeket.

- Tegnap még optimistán nyilatkozott a Société Generale vezérigazgatója, szerinte ugyanis menedzselhetőek az esetleges veszteségek a problémás európai országok (Görögország) kötvényein. Hozzátette, hogy a bank gond nélkül hozzáfér az amerikai finanszírozási forrásokhoz is.

- A Moody's már zárás után jelentette be, hogy csökkenti a Société Generale és a Credit Agricole hitelbesorolását. A SocGen immár Aa3 besorolással rendelkezik a Moody's-nál.

- Az amerikai költségvetési hiány a várt 132 milliárd dollárral szemben 134,2 milliárd dollár lett augusztusban. Az import árak a várt 0,8%-kal szemben 0,4%-kal csökkentek, így év/év alapon 13%-kal nőtt az import árindex.

- Nem jó hír, hogy az amerikaiak többsége egyre kevésbé hisz Obama gazdasági programjában, sem a 447 milliárd dolláros munkaerőpiaci ösztönző tervben.

- Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter a héten találkozik európai kollégáival, hogy megtárgyalják az Eurózóna államadósság-problémáit.

- Ma számos fontos makroadat lát napvilágot (lásd a táblázatot az 1. oldalon).

Olaj és arany

- A tegnapi optimizmusban 2,3%-kal emelkedett a kőolaj hordónkénti árfolyama, ma reggel viszont már 1,6%-os mínuszban tartózkodik a nyersanya ára. Jelenleg 88,8 dolláron kereskednek a WTI olaj hordójával.

- A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tegnap csökkentette a globális olajkeresletre vonatkozó idei és jövő évi kilátásait.

- A várakozások szerint további 3 millió hordóval csökkenhetnek az amerikai kőolajkészletek, míg benzin terén 500 ezer hordós készletszűkülésre számítanak. Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat.

- Az arany ára 1%-kal emelkedett tegnap. Jelenleg 1.830 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,2%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -1,7, Kospi -3,5%, All Ordinaries -1,7%). Egyre többen tartják valószínűnek Görögország csődjét (ma (is) egyeztet Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök és George Papandreou görög miniszterelnök), de a francia bankok Moody's általi leminősítése is sokat rontott a hangulaton.

- Az elmúlt napok hírei után megszólalt a kínai miniszterelnök. Wen Jiabao szerint a világnak rendbe kell tennie a dolgokat. Az eladósodott európai országok csökkentsék hiányukat és létesítsenek munkahelyeket, ahelyett hogy a „kínai sült galambot" várják.

- A bankok jártak elől az esésben (Bank of Yokohama -2,6%, Fukuoka Financial -1,6%, Shinsei Bank -2,4%), de veszítettek értékükből az exportőrök is (Canon 3,9%, TDK -3,0%)

- A technológiai részvényeknek sikerült felülteljesíteniük a piacot (Sharp +3,3%, Sony +0,4%).

Devizák:

- Két pihenőnap után a reggeli kereskedésben ismét lefelé vette az irányt az EUR/USD. A tengerentúli fizetőeszköz 1,36-ig erősödött.

- A tegnapi kereskedés során tovább erősödött a japán jen a dollárral szemben, és jelenleg már 77 alatt mozog a kurzus. Továbbra is a 76,25-77,8 közötti sávban oldalaz az árfolyam.

- A forint továbbra is rendületlenül gyengül. Tegnap 284 forintig emelkedett a hazai fizetőeszköz a dollárral szemben, a reggeli órákban pedig már 285,5 felett is járt az árfolyam.

Határidős piacok:

- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek.

Erste kommentár

Nem javul a hangulat. Úgy tűnik, hogy már az sem nyugtatja meg a befektetőket, hogy hamarosan visszatérhet az IMF Görögországba. Így megvan az esélye, hogy mégsem mennek csődbe október közepén. Egyre mélyebb recessziót áraznak a piacok, amelyet az elemzők nem hajlandóak elfogadni. Mind makro, mind vállalti oldalon továbbra is jó gazdasági növekedést (persze lassulót) és jó vállalati eredményeket várnak. Így a piac és az értékelések között nagyon nagy hézag alakult ki. Tehát inkább „pánik" vagy „félelem" eladásokról lehet beszélni, amely még most is tart. Viszont elég egy komolyabb szikra a fordulatra, de most még nagyon nedves a környezet a tűzhöz. S inkább az attól való félelmek, hogy senki nem mond igazat, hajtják lefelé az árfolyamokat. (Mind az elemzők, mind a politikusok, mind a vállat vezetők mellébeszélnek.)

Rövid hírek

- OTP, FHB: A kormány továbbra is tárgyal a fix árfolyamú előtörlesztés lehetőségéről. Újabb részletek jövő hétre várhatóak. A miniszterelnök elmondta, hogy az, hogy az OTP-nek és az FHB-nak nem kell aggódnia, mert ott van mögöttük az állam, nem azt jelenti, hogy a kormány tulajdonrészt szeretne ezekben a bankokban.

- Az OTP a 2011. április 29-i közgyűlés határozata alapján 2011. szeptember 13-án 100.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 3.646 forintos átlagáron. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.351.063 darabra változott. Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2011. augusztus 31-i állapot szerint 2.073.560 darab. A saját részvény állomány mindösszesen 1,55%.

- A MOL szlovák leánya 80 millió euró értékben újítaná fel a két ország közötti olajvezetéket, hogy így az Adriáról is kaphasson olajat a Slovnaft és ne függjön az orosz olajtól. A felújítás után évi 6 millió tonna olajat tudna szállítani a vezeték, ami a Slovnaft éves felhasználás-igénye.

- Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerint nincs itt az ideje további MOL részvény vásárlásoknak. Azt is elmondta, hogy nem szeretnének menedzsment ügyekbe beleszólni.

- MOL: Bár az INA bejelentette, hogy módosításokat eszközölt a működési és döntési szabályzatában, a hatóság továbbra sem elégedett a belső információk kezelésének gyakorlatával.

- Fasimon Sándor, a MOL Kutatás-Termelés divízió ügyvezető igazgatója 2011. szeptember 13-án 2 darab, a Magnolia Finance Ltd. által kibocsátott, 100 ezer euro névértékű, lejárat nélküli, MOL részvényre átválható értékpapírt vásárolt 64,5%-os árfolyamon, tőzsdén kívüli piacon. A tranzakciót követően Fasimon Sándor tulajdonában 2 db Magnolia értékpapír van.

- A Bank of New York Mellon letétkezelő szavazati joga a Richterben a 2011. szeptember 13. napján kézhez vett tájékoztatás szerint 5,25%-ról 4,98%-ra változott.

- Az E-Star bejelentette, hogy az OTP Alapkezelő 10% fölé növelte részesedését a vállalatban, miután 5.000 darab E-Star részvényt vásárolt szeptember 12-én.

- Kassai Ákos vezérigazgató a korábban közzétettek szerinti 185 darab, határidőre kötött E-Star határidős kontraktusát átruházta a 100%-os tulajdonában álló PHALANX-INVEST Kft. részére.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo