Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kezdeti bizonytalankodás után végül pluszban zártak az amerikai tőzsdék tegnap (Dow +0,4%; S&P +0,9%; Nasdaq +1,5%). Reggelre azonban elromlott a tegnapi hangulat, két francia bank leminősítése borzolja a kedélyeket.
- Tegnap még optimistán nyilatkozott a Société Generale vezérigazgatója, szerinte ugyanis menedzselhetőek az esetleges veszteségek a problémás európai országok (Görögország) kötvényein. Hozzátette, hogy a bank gond nélkül hozzáfér az amerikai finanszírozási forrásokhoz is.
- A Moody's már zárás után jelentette be, hogy csökkenti a Société Generale és a Credit Agricole hitelbesorolását. A SocGen immár Aa3 besorolással rendelkezik a Moody's-nál.
- Az amerikai költségvetési hiány a várt 132 milliárd dollárral szemben 134,2 milliárd dollár lett augusztusban. Az import árak a várt 0,8%-kal szemben 0,4%-kal csökkentek, így év/év alapon 13%-kal nőtt az import árindex.
- Nem jó hír, hogy az amerikaiak többsége egyre kevésbé hisz Obama gazdasági programjában, sem a 447 milliárd dolláros munkaerőpiaci ösztönző tervben.
- Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter a héten találkozik európai kollégáival, hogy megtárgyalják az Eurózóna államadósság-problémáit.
- Ma számos fontos makroadat lát napvilágot (lásd a táblázatot az 1. oldalon).
Olaj és arany
- A tegnapi optimizmusban 2,3%-kal emelkedett a kőolaj hordónkénti árfolyama, ma reggel viszont már 1,6%-os mínuszban tartózkodik a nyersanya ára. Jelenleg 88,8 dolláron kereskednek a WTI olaj hordójával.
- A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tegnap csökkentette a globális olajkeresletre vonatkozó idei és jövő évi kilátásait.
- A várakozások szerint további 3 millió hordóval csökkenhetnek az amerikai kőolajkészletek, míg benzin terén 500 ezer hordós készletszűkülésre számítanak. Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat.
- Az arany ára 1%-kal emelkedett tegnap. Jelenleg 1.830 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,2%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -1,7, Kospi -3,5%, All Ordinaries -1,7%). Egyre többen tartják valószínűnek Görögország csődjét (ma (is) egyeztet Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök és George Papandreou görög miniszterelnök), de a francia bankok Moody's általi leminősítése is sokat rontott a hangulaton.
- Az elmúlt napok hírei után megszólalt a kínai miniszterelnök. Wen Jiabao szerint a világnak rendbe kell tennie a dolgokat. Az eladósodott európai országok csökkentsék hiányukat és létesítsenek munkahelyeket, ahelyett hogy a „kínai sült galambot" várják.
- A bankok jártak elől az esésben (Bank of Yokohama -2,6%, Fukuoka Financial -1,6%, Shinsei Bank -2,4%), de veszítettek értékükből az exportőrök is (Canon 3,9%, TDK -3,0%)
- A technológiai részvényeknek sikerült felülteljesíteniük a piacot (Sharp +3,3%, Sony +0,4%).
Devizák:
- Két pihenőnap után a reggeli kereskedésben ismét lefelé vette az irányt az EUR/USD. A tengerentúli fizetőeszköz 1,36-ig erősödött.
- A tegnapi kereskedés során tovább erősödött a japán jen a dollárral szemben, és jelenleg már 77 alatt mozog a kurzus. Továbbra is a 76,25-77,8 közötti sávban oldalaz az árfolyam.
- A forint továbbra is rendületlenül gyengül. Tegnap 284 forintig emelkedett a hazai fizetőeszköz a dollárral szemben, a reggeli órákban pedig már 285,5 felett is járt az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Nem javul a hangulat. Úgy tűnik, hogy már az sem nyugtatja meg a befektetőket, hogy hamarosan visszatérhet az IMF Görögországba. Így megvan az esélye, hogy mégsem mennek csődbe október közepén. Egyre mélyebb recessziót áraznak a piacok, amelyet az elemzők nem hajlandóak elfogadni. Mind makro, mind vállalti oldalon továbbra is jó gazdasági növekedést (persze lassulót) és jó vállalati eredményeket várnak. Így a piac és az értékelések között nagyon nagy hézag alakult ki. Tehát inkább „pánik" vagy „félelem" eladásokról lehet beszélni, amely még most is tart. Viszont elég egy komolyabb szikra a fordulatra, de most még nagyon nedves a környezet a tűzhöz. S inkább az attól való félelmek, hogy senki nem mond igazat, hajtják lefelé az árfolyamokat. (Mind az elemzők, mind a politikusok, mind a vállat vezetők mellébeszélnek.)
Rövid hírek
- OTP, FHB: A kormány továbbra is tárgyal a fix árfolyamú előtörlesztés lehetőségéről. Újabb részletek jövő hétre várhatóak. A miniszterelnök elmondta, hogy az, hogy az OTP-nek és az FHB-nak nem kell aggódnia, mert ott van mögöttük az állam, nem azt jelenti, hogy a kormány tulajdonrészt szeretne ezekben a bankokban.
- Az OTP a 2011. április 29-i közgyűlés határozata alapján 2011. szeptember 13-án 100.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 3.646 forintos átlagáron. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.351.063 darabra változott. Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2011. augusztus 31-i állapot szerint 2.073.560 darab. A saját részvény állomány mindösszesen 1,55%.
- A MOL szlovák leánya 80 millió euró értékben újítaná fel a két ország közötti olajvezetéket, hogy így az Adriáról is kaphasson olajat a Slovnaft és ne függjön az orosz olajtól. A felújítás után évi 6 millió tonna olajat tudna szállítani a vezeték, ami a Slovnaft éves felhasználás-igénye.
- Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerint nincs itt az ideje további MOL részvény vásárlásoknak. Azt is elmondta, hogy nem szeretnének menedzsment ügyekbe beleszólni.
- MOL: Bár az INA bejelentette, hogy módosításokat eszközölt a működési és döntési szabályzatában, a hatóság továbbra sem elégedett a belső információk kezelésének gyakorlatával.
- Fasimon Sándor, a MOL Kutatás-Termelés divízió ügyvezető igazgatója 2011. szeptember 13-án 2 darab, a Magnolia Finance Ltd. által kibocsátott, 100 ezer euro névértékű, lejárat nélküli, MOL részvényre átválható értékpapírt vásárolt 64,5%-os árfolyamon, tőzsdén kívüli piacon. A tranzakciót követően Fasimon Sándor tulajdonában 2 db Magnolia értékpapír van.
- A Bank of New York Mellon letétkezelő szavazati joga a Richterben a 2011. szeptember 13. napján kézhez vett tájékoztatás szerint 5,25%-ról 4,98%-ra változott.
- Az E-Star bejelentette, hogy az OTP Alapkezelő 10% fölé növelte részesedését a vállalatban, miután 5.000 darab E-Star részvényt vásárolt szeptember 12-én.
- Kassai Ákos vezérigazgató a korábban közzétettek szerinti 185 darab, határidőre kötött E-Star határidős kontraktusát átruházta a 100%-os tulajdonában álló PHALANX-INVEST Kft. részére.