Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Lassan, de biztosan folytatták az emelkedést az amerikai tőzsdék tegnap (Dow +0,6%; S&P +0,9%; Nasdaq +1%). Az S&P500 index július óta nem látott csúcson, 1.296 ponton járt tegnap. Az európai tőzsdék a tengerentúliaknál is erősebben teljesítettek (DAX + 2,4%, FTSE-100 +1,5). Az Alcoa a vártnál jobb bevételi számok nyomán kicsit emelkedett.
- Christine Lagarde IMF vezérigazgató Angela Merkel német kancellárral és Wolgang Schäuble német pénzügyminiszterrel folytatott megbeszélést Berlinben. A DPA német hírügynökség szerint a görög és magyarországi helyzet adta a fő témát. Részletekről nem lehet tudni, de vélhetően szóba került az IMF EU (vagy EMU) országok felőli feltőkésítése is.
- Az Alcoa részvényárfolyama 0,2%-ot nőtt, de 4,6%-os pluszban is járt nyitáskor az árfolyam a hétfő zárás utáni gyorsjelentést követően. Az alumíniumipari óriásvállalat bevételi oldalon brillírozott, eredmény oldalon pedig a vártnak megfelelő 3 centes részvényenkénti veszteséget közölt a cég (átstrukturálási költségektől tisztítva).
- Nem érkezett túl fontos makrogazdasági adat az Egyesült Államokból. Az IBD/TIPP gazdasági hangulatindex a várt 45 pontnál magasabbra, 47,5 pontra emelkedett.
Olaj, arany:
- 0,9%-os pluszban zárt tegnap a WTI olaj árfolyama, ma pedig 0,3%-os csökkenés után 101,9 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Az árfolyam 103,4 dolláron, 2%-os pluszban is tartózkodott napközben.
- Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter Kínában folytat tárgyalásokat Wen Jiabao kínai kormányfővel, az Irán elleni embargó lehetőségéről. Az ázsiai országok az iráni olaj legnagyobb importőrei, Kína 22%-os, Japán 14%-os részesedéssel rendelkezik. Ha az ázsiai országok is csatlakoznának az embargóhoz további olajár-emelkedés következhetne.
- Az arany 1,3%-kal emelkedett tegnap, és ma további 0,3%-os erősödést követően 1.638 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes a hangulat az ázsiai piacokon, de többségében pluszban vannak az indexek (Nikkei 0,3%, Hang Seng 0,6%, Shanghai -0,4%).
- A hírek szerint a Kínában megjelent gyenge import adatok erősítették azokat a várakozásokat, hogy a központi bank hamarosan valamifajta monetáris lazítást hajthat végre.
Devizák:
- A kedvező hírek és az optimista nemzetközi hangulat további erősödést hozott a forint piacán. Az EUR/HUF kurzusa 5 forintot zuhant a tegnapi kereskedésben, a 20 napos mozgóátlag és a 309-es szint állította meg az árfolyamot. Ha ezt az akadályt is leküzdi a hazai fizetőeszköz, akkor a 300-as lélektani szintig már nem látható megálló.
- A dollár megpihent a tegnapi kereskedésben, és 1,278 környékén oldalazott az árfolyam. A további dollárerősödés előtt korrekcióra számítunk, ellenállás 1,29-nél található.
Határidős piacok:
- Kis mínuszba fordultak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Erste kommentár
Határozottan újra javult a hangulat a börzéken. Mindez annak ellenére, hogy a görögök körül újra forrósodik a hangulat. Ezek jó jelek. Ugyanakkor sok minden ellenálláshoz ért. Pl. a BUX a 20-30 napos mozgóátlagot nyaldossa alulról, míg az S&P500 vagy a DAX a sáv tetejét kóstolgatja. Az OTP és a MOL is hatalmas rallyt nyomott le az elmúlt napokban. Ráadásul mindkettő a 20 napos mozgóátlaghoz érkezett ennek köszönhetően. Sőt - micsoda meglepetés - az EUR/HUF is a 20 napos mozgóátlagon billeg, csak felülről. Ez pedig rövidtávon - de lehet, hogy hosszú távon sem - jelent jót. Nagyon valószínű, hogy ezek a szintek most ellenállásként, illetve támaszként funkcionálnak ma, s a későbbiekben is. Mondjuk ezt annak ellenére, hogy mi inkább bikák vagyunk, mint medvék. Na nem feltétlenül a magyar piac tekintetében, de a világra nézve. Javuló makroadatokat látunk sok és fontos helyről. Ez pedig bizakodással tölt el bennünket, ha nem is az év elejét, de az év egészét tekintve. Mostanában a hitelkereslet magas mértéke és a bankok feltőkésítési igénye az, ami elsősorban aggodalommal tölt el bennünket és valószínűleg a befektetőket is. Ilyen aggodalmak közepette a piacok jelenlegi viselkedése fenomenálisan pozitívnak mondható!
Vállalati hírek
- A BMW-csoporthoz tartozó Rolls-Royce vezérigazgatója meg van győződve, hogy idén rekordszintű értékesítést érnek el Kínában, a Bloomberg TV-nek adott interjú szerint. Hozzátette, hogy az értékesítési hálózatot a másodvonalbeli kínai városokra is ki kívánja terjeszteni a cég. Jelenleg 14 Rolls-Royce viszonteladó partnere van az ázsiai országban. A vezérigazgató arra számít továbbá, hogy az Egyesült Államokban tovább folytatódik a gazdasági kilábalás.
- Egyre többen beszélnek arról, hogy a Siemens nem fogja tudni hozni a terveket az idei évben, ennek ellenére az elmúlt két napban született eredmény előrejelzések nem hoztak szignifikáns változást a korábbiakhoz képest. Az eredmény körüli spekuláció az európai gazdasági lassulás miatt alakult ki. Különben ma egy kisebb cég, az Exan együttteljesítőről alulteljesítőre tette a részvényeket. A Godmann a konszenzus csökkenésével számol, azután, hogy a cég a tegnapi prezentációjában az idei évre moderált organikus növekedést jelzett előre a tavalyi 73,5 Mrd eurós bevételek után. Ráadásul az 5,9 Mrd eurós szabad pénzáramlása is jelentősen csökkenhet idén, és az operatív költségek mintegy 8-9%-kal 15,3 Mrd euróra növekedhetnek. Különben ezt bőven fedezni tudja a termékek 2,5-2,8%-os áremelkedése. Vagyis viszonylag rossz hírek, melyeket úgy tűnik, hogy már korábban beáraztak modelljeikbe az elemzők.
- A piac azon spekulál, hogy az E.ON egy brazil energetikai cégben, az MPX Energiában 10%-os tulajdonrészt vásárol 556 millió dollárért (1 Mrd reál). Ez becsléseink szerint 50%-os prémiumot jelentene a tegnapi záróárhoz képest. Mivel az E.ON szempontjából a tranzakció pici, ezért árfolyamában nem várunk jelentős változást, de az MPX Energia tovább emelkedhet a hír kapcsán.
- A MOL kurdisztáni partnerének, a Gulf Keystone-nak az árfolyama a kivásárlási pletykákra és a jó hírekre további 20%-kal emelkedett tegnap az egy nappal korábbi 9% után. A MOL árfolyama is emelkedett, hiszen a cégnek 20%-os részesedése van a Shaikan projektben. Ha a Gulf Keystone árfolyam növekedését a MOL-ra vetítjük, az 400 forintot jelent részvényenként, míg a MOL tegnap 630 forinttal (4,6%) lett drágább.
- A román versenyhivatal 18,5 millió euróra büntette a MOL-t, mert 5 másik kúthálózattal együtt megszüntette az Eco Premium nevű ólompótló adalékanyagot tartalmazó benzin forgalmazását. Az üzemanyagot elsősorban katalizátor nélküli, régebbi típusokba tankolták. A MOL fellebbez a döntés ellen. A hír enyhén kedvezőtlen, a hatása a MOL árazására mindössze 60 forint.
- A PannErgy 2012. január 10-én 3.000 darab saját részvényt vásárolt 610 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.082.194 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,63%-a.
- Az E-Star január 9-én 350 darab saját részvényt vásárolt 4.740 forintos árfolyamon. A tranzakciót követően a cég 2,477 darab E-Star részvénnyel rendelkezik.
Gazdasági hírek
- Olli Rehn uniós pénzügyi biztos január 20-án fogadja Fellegi Tamást. A tárgyalásokon szóba kerülnek az igényelt hitel feltételei, a nemrég elfogadott jegybanktörvény és a túlzott deficit eljárás is. Olli Rehn kifejezte, hogy a jegybanktörvény módosítása előfeltétele a tárgyalások folytatásának. Fellegi Tamás a héten tárgyal Washingtonban az IMF-fel. Úgy véljük, hogy van esély a megegyezésre, hiszen sokat változott a kormány kommunikációja az elmúlt napokban.
- Az MNB tegnapi nem kamatdöntő ülése után tulajdonképpen szóban interveniált, hiszen kifejezte, hogy monetáris eszközöket is igénybe vesz, hogy a forint gyengülését megállítsa.
- A brüsszeli hírcsatorna, a Bruxinfo szerint az Európai Bizottság ma tárgyalhat a Magyarországgal szembeni túlzott deficit eljárásról, mivel úgy tűnik, hogy 2013-ban hazánk nem tudja 3% alá szorítani a hiányt, hiszen nem tette meg az unió által még 2009-ben javasolt lépéseket. A túlzott deficit eljárás második fázisában már az EU-s források (3 milliárd euró, vagy a GDP 3%-a) befagyasztására is sor kerülhet. A lépés kedvezőtlen lenne, de bekövetkezését nem tartjuk valószínűnek.