Erste kommentár
Aktiválódtak a CDS-ek a görög „csőd" kapcsán, de nem kell megijedni, hiszen a becslések szerint ennek a nettó hatása „csak" 3,2 Mrd dollár lehet. Vagyis ez a kérdés is megoldódott, a CDS tulajdonosok tényleg biztosításként használhatják a biztosításaikat, így mindenki boldog lehet. A DAX, a DOW, a Nasdaq és az S&P500 is újra a lokális csúcs közelében van. Kérdés, hogy sikerül-e áttörni ezeket a szinteket. Mindenesetre azt lehet mondani, hogy a külpiacok jól teljesítenek. Itthon viszont más a helyzet. A BUX 6%-kal van elmaradva a lokális csúcstól, amit év elején sikerült elérni. Pénteken az index csak a 200 napos mozgóátlagról próbált meg elrugaszkodni, de az a gyanúnk, hogy ennek ma nem lesz folytatása. Elsősorban azért, mert a nemzetközi hangulat kissé romlott ma reggelre, miközben a piaci szereplők egyre szkeptikusabbak a magyar EU-IMF ügy tekintetében. Szerintük a magyar kormány nem igazán akar az EU-IMF párossal megállapodni, vagyis a bizalom nagyon alacsony, ez pedig kockázat, így a kockázati prémiumot növeli, s leértékeli a magyar eszközöket. Így már érthető a 6%-os relatív lemaradás.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A nap második felében elhagyták az emelkedő pályát a vezető tengerentúli mutatók, de így is a pozitív oldalon fejezték be a kereskedést (Dow 0,11%, Nasdaq 0,6%, S&P500 0,36%).
- Jó makroadatok segítették pénteken az emelkedést. 227 ezerrel bővült a nem-mezőgazdasági munkahelyek száma februárban, a 210 ezres előrejelzésekkel szemben. A munkanélküliségi ráta nem változott, továbbra is 8,3%-on stagnált. A januári adatot 243 ezerről 284 ezerre, a decemberit pedig 203 ezerről 223 ezerre módosította a Munkaügyi Minisztérium.
- Az ISDA szerint csődeseménynek számít az, hogy a görög kötvénycseréből kimaradni szándékozó kisebbséget is rákényszerítették a veszteségleírásra. Ez azt jelenti, hogy a CDS-ek aktiválódnak, és 3,2 milliárd dollár kifizetésére kerülhet sor.
- A Fitch Ratings pénteken a korábbi „C" kategóriából korlátozott nemfizetési kategóriába sorolta a hosszú lejáratú görög adósságot.
- Az Egyesült Államokban a hétvégén nyári időszámításra álltak át, ezért a piacok egy órával korábban nyitnak európai idő szerint.
Olaj, arany:
- A pénteki enyhe emelkedést követően negatív irányba fordult a reggeli kereskedésben a WTI kőolaj. Fél dolláros csökkenést követően 106,5-ig süllyedt az árfolyam, és hamarosan megérintheti a 20 napos mozgóátlagot (105,7 dollár).
- Megbicsaklott pénteken az arany árfolyama, 1.700 dollárról a 200 napos mozgóátlagig (1.680 dollár) esett a kurzus. A nap második felében azonban hirtelen fordulatot láthattunk, és 1.713-ig kapaszkodott a nap végéig a kurzus. A ma hajnali nyitás negatívan indult, és 1.705 dollárig csorgott le az árfolyam.
Távol-Kelet:
- Mínuszban az ázsiai tőzsde, a gyenge makroadatok nyomán estek a piacok (Nikkei -0,4%, Hang Seng -0,1%, Shanghai -0,19%).
- Az indiai központi bank 5,5%-ról 4,75%-ra csökkentette pénteken a kereskedelmi bankok kötelező tartalékrátáját. Legutóbb januárban láthattunk hasonló lépést.
- A kínai export 18,4%-kal bővült februárban a várt 31,1% helyett. Az import jobb lett a vártnál, 39,6%-kal növekedett az előzetes 31,8% helyett.
- A kínai külkereskedelmi mérleg 31,5 milliárd dolláros hiányt mutatott februárban, ez több mint 20 éve nem látott negatív rekordot jelent.
Devizák:
- Hatalmasat erősödött pénteken a dollár az euróval szemben. Az árfolyam az 1,328-as nyitást követően zuhanni kezdett, és 1,312-ig esett a nap végére. A trend a dollár erősödésének irányába mutat, rövidtávon 1,30 alá zuhanhat a kurzus.
- A forint volatilis napot zárt pénteken, 290,8-294,2 között mozgott a kurzus. A reggeli órákban enyhén erősödik a hazai fizetőeszköz, a következő támasz a 200 napos mozgóátlagnál látható (289,5).
Határidős piacok:
- Az amerikai és az európai határidős indexek is a negatív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- A lengyel kormány arra kéri a Pekaot, az Unicredit által irányított második legnagyobb lengyel bankot, hogy a profit kevesebb, mint 75%-át fizesse ki osztalékként. Ez azért furcsa, mert a piac részvényenként 10,9 zloty profitra (március 20-án közli az eredményét) és 6,2 zlotys osztalékra számít, amely jelentősen elmarad a 75%-tól.
- A BMW idén 4.000 új munkást akar felvenni, mert arra számít, hogy az értékesítése jobban fog növekedni, mint a globális autópiac, mondta a vezérigazgató az Atomative News Europe-nak.
- Olasz lapértesülések szerint a Fiat szívesen együttműködne a Peugeot csoporttal a kereskedelmi célú gépjárművek gyártása terén. A hír a GM együttműködés tükrében érdekes.
- A kínai gépjármű értékesítések 2005-óta a legrosszabbul indultak idén. Január-február hónapokban 4,4%-kal kevesebb autót adtak el idén, mint tavaly. Így az eladott gépkocsik száma 2,37 millióra rúgott.
- Az ING vételről tartásra rontotta a Banco Bilbao ajánlását.
- OTP, FHB, Banco Bilbao, Banco Santander, Unicredit, Commerzbank, BNP Paribas, Axa, Deutsche Bank: A bázeli globális bankfelügyelet március 20-21-i ülésén lazíthat a likviditási fedezeti szabályokon az európai kormányok kérésére. Ugyanis az új szabályok a kormányok szerint fékezik a hitelezési kedvet és a gazdasági fellendülés kialakulását. (Az érintett szabály a Bázel III. része, és arra vonatkozik, hogy a bankoknak annyi mozgósítható tőkével kell rendelkezniük, hogy egy 30 napos hitelezési befagyás eseményt túl tudjanak élni.
- A UBS vételről neutrálisra változtatta a Total ajánlását.
- Telefonica: A brazil szabályozó hatóság 80%-kal vágná a végződtetési díjakat 2018-ig. Ez szerintünk limitált hatást fog kifejteni a Telefonica brazil leányára, ahogy azt a Magyar Telekom esetében is láthattuk.
- A Siemens lámpagyártó egysége, az Osram idei IPO-ra készülődik.
- A Siemens vezérigazgatója szerint 2020-ra a cég 14.000 fős munkaerőhiánnyal fog szembenézni, mivel Németország nem lesz képes elég fiatal mérnököt és munkást kiállítani.
- A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elutasította a három mobilszolgáltató (T-Mobile, Vodafone, Telenor) a tendergyőztes Magyar Posta ellen benyújtott beadványát. Így a Magyar Posta által vezetett konzorcium megkezdheti a hálózat kiépítését, és akár már idén nyáron a szolgáltatást is. A döntés kedvezőtlenül érinti a Magyar Telekomot, de számítani lehetett rá.
- Az Állami Nyomda közzétette az április 20-i közgyűlésének dokumentumait. A szokásos napirendi pontok szerepelnek benne. A javasolt osztalék az előzetes közzétételnek megfelelően 43 Ft részvényenként. Az igazgatóság arra kéri a részvényeseket, hogy egy évvel hosszabbítsák meg saját részvény vásárlására szóló felhatalmazásukat az alaptőke 20%-ának erejéig.
Gazdasági hírek
- Az Ecofin holnapi ülésén dönthet a 495 millió eurónyi kohéziós forrás 2013-tól történő befagyasztásáról, de a magyar kormány fél év haladékot kaphat a strukturális hiány tartásához szükséges intézkedések meghozatalára. Az határidő szeptember 13. A hiány idén a GDP 2,5%, jövőre pedig 2,2%-a kell legyen, ami idén további 0,5%-os, jövőre pedig 1,4%-os (140 illetve 400 milliárd forintos) kiigazítást jelent.
- A magyar kormány a parlament elé terjesztette az adatvédelmi ombudsman kapcsán az unió által javasolt módosításokat. A hírt kedvezően értékeljük, hiszen jelzi, hogy a kormány tényleg törekszik az unióval történő megállapodásra, és az IMF tárgyalások megkezdésére.