Hogyan válasszunk céges bankkártyát?

A felhasználhatóság és a költségek szempontjából jelentős eltérések vannak a bankkártyák között. A plasztikokhoz kapcsolódó jelzések ismerete biztonságot ad, s az esetek többségében számottevő költségmegtakarítást jelenthet a tulajdonosnak.

Az üzleti (business) kártyát a vállalkozás vezetői és alkalmazottai kapják, a hivatalos költségek fedezésére. A magyar szabályok szerint bankkártya birtokosa kizárólag természetes személy lehet, és a kártya nem ruházható át. A vállalatok, önkormányzatok és más jogi személyek számára kibocsátott üzleti kártyáknál a bankkártyaszerződést a vállalkozás köti meg a bankkal, de itt is ki kell jelölni legalább egy természetes személyt, aki jogosult a kártyahasználatra.

Jelentős megtakarítás érhető el a megfelelő bankkártya kiválasztásával – Kép: SXC

A cég adhat bankkártyát, hitelkártyát a dolgozójának a cég érdekében felmerülő költségek fizetésére, hiszen lényegesen egyszerűbb, mint elszámolási előleget felvetetni, és az összeggel elszámoltatni a munkavállalókat. Ebben az esetben azonban tisztában kell lennünk a könyvelési tudnivalókkal. Más szabály vonatkozik például arra az esetre, ha bankkártya helyett hitelkártyát használ a dolgozó. Szintén jó, ha tudjuk, hogy mit tegyünk, ha a kollégánk elveszíti a kártyát, és kár éri a vállalkozást.

– A kártyahasználatot érdemes szabályozni a cég pénzkezelési szabályzatában – hívja fel a figyelmet Szabó László, az Eu-Tax Consulting Kft. adótanácsadó iroda ügyvezető igazgatója, aki szerint a szabályzatban olyan kérdéseket kell tisztázni, mint hogy ki használhat kártyát, milyen típusú kiadásokra, hány naponta kell a kapott bizonylatokkal elszámolnia, vagy hogy hogyan kell elszámolni a kártyával felvett pénzzel.

Előfordulhat, hogy a vállalkozásnak megéri hitelkártyát választani a bankkártya helyett. Ebben az esetben a bankszámláját minden hónapban egyszer terheli meg a hitelkártya-forgalmazó. Fontos tudni azt is, hogy a hitelkártyák átadását a könyvviteli nyilvántartásokban nem kell rögzíteni, de szigorú elszámolási kötelezettség alá kell vonni azokat.

– Könyveléskor a kapott folyószámla-kivonatot és a dolgozók által leadott számlákat kell elővenni, és ezek alapján kell a beszerzett eszközöket, igénybe vett szolgáltatásokat lekönyvelni. A hitelkártyával fizetett összeget nem a pénzeszközök csökkenéseként, hanem rövid lejáratú kötelezettségnövekedésként kell könyvelni. Ha csak egy hónapban egyszer kapnak kivonatot, és egyszer terhelik meg a bankszámlát, akkor hiába történik a könyvelés egy adott napon a hónapban, teljesítési napként a fizetés napját kell feltüntetni. Ha át kell váltani forintra devizát, akkor a fizetés napjára vonatkozó devizaárfolyamot kell használni – ennek pontos módját a cég megválaszthatja. Amikor a bankszámláról átutalják a hitelkártyára az összeget, akkor a rövid lejáratú kötelezettség (hitel) csökken, és ezzel a pénzeszköz is csökken – sorolja a szakértő.

Kártyatípusok
A forgalomban lévő 8,9 millió bankkártyából 540 ezer céges kártya. A teljes piac 6 százalékát teszi ki jelenleg ez a szegmens, amely több mint kétszerese a 10 évvel ezelőttinek. A plasztikokkal végezhető tranzakciók terhelésének módja szerint vannak előre fizetett, betéti, halasztott fizetéses kártyák és persze klasszikus hitelkártyák.
Előre fizetett (pre-paid) kártya: egy előre befizetett összegből lehet költeni.
Betéti (debit) kártya: a tranzakciót követően azonnal vagy igen rövid idő alatt megterheli a bank a tulajdonos folyószámláját. A fedezet a számlatulajdonos pénze, betéte, jellemzően csak a rendelkezésre álló egyenleg erejéig lehet költeni.
Terheléses (charge) kártya: lehetővé teszi a halasztott fizetést. Birtokosa egy adott időszak alatt szinte bármekkora összeget költhet, tartozását azonban egy megadott periódus – 30 vagy 45 nap – után egy összegben kell rendeznie.
Klasszikus (credit card) hitelkártya: a tulajdonos hitelképessége alapján szabja meg a kibocsátó bank a hitelkeretet, s meghatározza, hogy az ebből felhasznált részt mikor, milyen arányban kell visszafizetni.
Előfordulhat, hogy a dolgozó elveszíti a bankkártyát vagy hitelkártyát, és ebből eredően kár éri a vállalkozást. Ilyen esetben a kárt meg kell térítenie. A cég vezetősége azonban dönthet úgy, hogy ettől eltekint, és tulajdonképpen átvállalja a dolgozó helyett a veszteség megfizetését. A szóban forgó összeget egyéb ráfordításként kell elszámolni a könyvelésben, az átvállalt kártérítés pedig a dolgozó bevétele lesz, amely számára jövedelemnek minősül. S mint jövedelmet terhelik a közterhek: a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás – amit a vállalkozásnak kell megfizetni –, a személyi jövedelemadó, a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék.

Master vagy Visa?

Leggyakoribb díjtételek
• fő- és társkártya éves díja,
• pótkártya díja,
• letiltási díj,
• sürgősségi kártyacsere díja,
• cserekártya kézbesítési díja,
• készpénzfelvételi díj,
• egyenleglekérdezés díja,
• mobiltelefon-feltöltés díja,
• PIN-kód cseréjének a díja,
• átutalás díja,
• vásárlási limit módosításának a díja,
• reklamációval összefüggő költségek,
• hitelkártyákhoz kapcsolódó kamat,
• hitelkeret-túllépési díj,
• hitel visszafizetéséhez kapcsolódó késedelmi díj,
• fedezethiány miatt meghiúsult készpénzfelvétel díja.
Mielőtt azonban ezek a dilemmák felmerülnének, el kell dönteni, hogy milyen céges kártyát válasszunk a bankszámlánkhoz. Az egyik érv lehet a kártyadíj, amelyet számos jogcímen kérhet a bank. Érdemes valamennyit áttekinteni, mielőtt választunk.

A pénzforgalmi szolgáltatók a díjakat üzletpolitikájuknak megfelelően egyedileg alakítják. Az üzleti kártyáknál ezek mértéke jóval a lakossági módozatoké felett van. A nevesített tételek mellett fontos arra is figyelni, hogy abban az esetben, ha a kártyához kapcsolódó számla és a fizetés pénzneme között eltérés van, konverziós költséggel is számolni kell. Rosszabb esetben az is előfordulhat, hogy két konverzióra is sor kerülhet, mire megterhelik a költéssel a kártyatulajdonos számláját. Ez attól függ, hogy a kártyatársaság, amely rendszerében az elszámolás történik, milyen pénznemben bonyolítja le a tranzakciót.

A hazánkban komoly piaci részesedéssel rendelkező MasterCard euróban, a Visa dollárban számol el. Így, ha például a cég Amerikában MasterCard kártyával fizet, a kiadást előbb dollárról euróra váltják, ezen teljesül a kártyaelfogadó pénzforgalmi szolgáltató és a kártyatulajdonos számlavezetője közötti ügylet, majd a számlavezető bank forintra váltva terheli meg a kiadással a birtokos számláját. Az átváltás általában a kártyakibocsátó bank saját eladási árfolyamán történik, tehát nem túl kedvező. A kártyaválasztásnál érdemes megfontolni tehát, hogy a vállalat üzleti ügyei mely országokat érintik gyakrabban.

Szintén a kártyahasználati szokásaink döntik el, hogy dombornyomott vagy mágnescsíkos kártyát igényeljünk. Utóbbin a kártya száma, a tulajdonos neve, az érvényesség szerepel, hátoldalán mágnescsík van. Ezzel kizárólag elektronikus környezetben lehet fizetni, ám a díja jellemzően alacsonyabb. Ha elsősorban belföldön használja valaki a kártyáját, bőven elég ez, ám külföldön nem mindenhol fogadják el.

Interneten történő fizetésre bármely kártya használható, amelyen szerepel a 3 vagy 4 számból álló kód a hátlapon. A világhálón azonban a legbiztonságosabb megoldás a virtuális bankkártya. A plasztikot nem is gyártják le, bár néhány bank ad a tulajdonosoknak a kártyához hasonló műanyag lapot az interneten történő vásárláshoz szükséges adatokkal. A kapcsolódó számlára elég a vásárlás előtt utalni, ami védelmet jelenthet a csalások ellen.

Főleg készpénzfelvételre

A kártyák összetételében s azok használatában évek óta nincs komolyabb változás. A várakozásokkal ellentétben a vállalkozásoknál sem a hitel-, sem a terheléses (delayted debit) kártyák nem terjedtek el, holott a nagy kártyatársaságok nemzetközi statisztikájában az üzleti kártyáknál ezek részaránya jóval magasabb a betéti kártyákénál. Itthon a betéti termékek dominálnak, a forgalomban lévő állomány 93,7 százaléka ilyen. S hasonlóképp nincs érdemi változás a komolyabb szolgáltatásokat nyújtó prémium kártyák térnyerésében sem.

Egy tucat tévhit a bankkártyákról
Bár évről évre többet tudunk a bankkártyákról és azok biztonságos használatáról, a mai napig számos tévhit tartja magát a magyar fogyasztók fejében a plasztikokkal kapcsolatban. Hemberger András, a MasterCard igazgatója szerint ezek közül az egyik legelterjedtebb az, hogy a bankkártya csak nagy összegű vásárlásokra való.
Mindemellett továbbra is a komoly költséggel járó készpénzfelvétel a kártyákkal kezdeményezett tranzakciók 49 százaléka, amely alig jobb adat a 2002-es 56 százaléknál, holott azóta számtalan kampány indult a kártyás fizetés népszerűsítésére és a készpénzforgalom visszaszorítására. Ennek ellenére a tranzakciók összegét figyelembe véve az arány még kedvezőtlenebb: a plasztikokkal lebonyolított forgalom 85 százaléka készpénzfelvételt jelentett tavaly az első félévben.

A kialakult helyzet egyrészt azzal magyarázható, hogy a cégek többségének – különösen a jelentős számú mikro- és kisvállalkozásnak – a fizetési forgalma még ma is jellemzően készpénzben történik. Mindemellett azok az előnyök, amelyek a kártyákhoz kapcsolódnak – egyebek mellett az egyszerű elszámolhatóság –, a vállalkozások, szintén elsősorban a banki költségekre igen érzékeny mikro- és kisvállalkozások számára egyelőre nem elég attraktívak a kapcsolódó banki díjakkal összemérve.

A 2013-as szabályozásváltozások – a készpénzforgalom korlátozása, valamint hogy a készpénzes ügyletek után magasabb tranzakciós illetéket számítanak fel a pénzintézetek – várhatóan számottevően befolyásolják majd a céges bankkártya piacát. A hatások azonban legkorábban egy év múlva mutatkozhatnak meg a statisztikákban.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo