Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Az adósságplafon emeléséről szóló megállapodást követő rally már a kereskedés elején hamvaiba holt, és az eladók vették át az irányítást (Dow -0,1%; S&P -0,4%; Nasdaq -0,4%). A fókusz a gyenge amerikai növekedési mutatókra irányult.
- Az ISM intézet feldolgozóipari előremutató indikátora a várt 54,5 helyett 50,9 pontra csökkent júliusban. Fontos vállalati gyorsjelentés nem érkezett az Egyesült Államokból.
- A Szenátus az éjszaka elfogadta az adósságplafon két lépcsőben történő 2.100 milliárd dolláros emelését, valamint a költségvetési kiadások 2.400 milliárd dolláros szűkítését. A Kongresszus ma szavaz a témáról, de a szenátusi elfogadás után szinte biztosra vehető a tervezet átjutása.
- Ma a gépjármű-értékesítési adatok mellett a Pfizer publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és
arany:
- 0,8%-kal, 95 dollár alá csökkent tegnap a WTI olaj hordónkénti árfolyama, az amerikai gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak miatt.
- Az arany ára 0,5%-kal esett, és jelenleg 1.620 dolláron forog a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- Számottevő mínuszban tartózkodnak az ázsiai indexek a hajnali kereskedésben (Nikkei -1,2%, Hang Seng -0,63%, Shanghai -1,52%).
- Az elemzői várakozásokkal szemben nyereséggel zárta az első negyedévet a Honda, bár az egy évvel ezelőtti nyereséghez képest 88%-kal alacsonyabban. A Honda 31,7 milliárd jen (406 millió dollár) profitot könyvelhetett el az egy évvel korábbi 272,4 milliárd jen után.
- A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó 4,75%-os alapkamatán az ausztrál jegybank.
- 2008 júliusa óta nem látott értékre, 6,4%-ra emelkedett a júniusi infláció Kínában.
Devizák:
- A kezdeti dollárgyengülést erősödés követte tegnap. Az 1,435-ös támasz alá zuhant az árfolyam, és a 20 napos mozgóátlag közelében, 1,425 környékén fejezte be a kereskedést.
- A japán fizetőeszköz tegnap megérintette a 76,25-ös támaszt, ahonnan 78-ig pattant vissza, majd zárásra 77,2-ig süllyedt. A reggeli kereskedésben gyengül a jen, az árfolyam közelíti a 77,5-ös szintet.
- A forint továbbra is a 270-es ellenállás alatt stagnál az euróval szemben. A svájci frank ellenében azonban újabb történelmi mélypontra gyengült a hazai fizetőeszköz, 244 felett is járt tegnap az árfolyam. A hajnali órákban 241,2 környékén mozog a kurzus.
- Az euró ellenében is történelmi maximumra (1,104) erősödött tegnap a frank.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak a határidős részvényindexek az USA-ban
Erste kommentár
Csúnya akciót láthattunk tegnap. Ugyan örülhettünk volna az amerikai politikai egyezségnek, de az öröm nagyon rövid életűre sikerült. Persze lehet a rossz amerikai makro adattal magyarázni, de a valóság az, hogy már előbb elindult a romlás a piacon. Mintha egyes nagyobb piaci szereplők csak arra vártak volna, hogy a jó hírre „tömhessék" a jó népet. Ez pedig rossz jel a folytatást tekintve. Pl. a DAX esetében visszatöltésre kerül a néhány hónapja keletkezett rés. Ugyanakkor fontos támaszokhoz is érkeztek tegnap az indexek. Lásd DAX vagy a Dow esetén a 200 napos mozgóátlagot. Így innen szerintünk jöhet egy kis emelkedés, de úgy tűnik, hogy a fordulatra még várnunk kell.
Vállalati hírek
Richter: 2Q11 nettó profit a várt alatt, viszont az üzemi eredmény pozitív meglepetést hozott
A Richter ma reggel publikálta második negyedéves számait, melyeket a következő oldalon található táblázatban foglaltunk össze. Az árfolyamveszteségek miatt a 2Q11 nettó eredmény 5,2%-kal elmaradt a konszenzustól és 10,2%-kal a mi, kissé optimistább várakozásunktól. Ezzel szemben a konszolidált árbevétel 2,9%-kal múlta felül várakozásainkat, az üzemi eredmény pedig 12,5%-kal lett jobb. Az üzemi sor által okozott pozitív meglepetés hátterében (a jobb bruttó marzson kívül) az éves szinten csökkenő k+f költségek állnak, valamint számviteli változások a magyar szabályok kimutatásában. A gyógyszertörvény változásainak köszönhetően a Richter jogosult 2010-es k+f költségeinek 100%-át visszaigényelni az OEP-től. Ezen kívül várakozásainkkal ellentétben a Richter már élt a lehetőséggel, hogy a 2Q11-ben esedékes adókötelezettségét elszámolja. Mindent egybevetve, bár a 2Q11-es eredmény inkább gyengébbnek mondható a részvényárfolyamra gyakorolt negatív hatás csak korlátozott lehet. Az éves szintű visszaesés főként a magas komparatív bázis miatt következett be (melyet anno egyszeri tételek növeltek), illetve a jelentős, egyelőre nem realizált árfolyamveszteségnek köszönhető. A hazai értékesítés ugyanakkor sokkal jobban alakult, mint az várható volt és az orosz, FÁK értékesítés is jobb lett a vártnál, illetve a cég által előre jelzettnél. A 2011-es évre vonatkozó kilátások is fényesebbek a korábban vártnál, főként a kormány k+f költségekkel kapcsolatos döntésének köszönhetően.
PannErgy: Várakozásoknak megfelelő Q2 eredmény
Tegnap piaczárás után publikálta a cég a második negyedéves eredményét, amely 134 millió forint veszteség lett. Míg a műanyag üzlet jól ment, addig a geothermia bevételei elmaradtak a költségektől, de az eredmény így is pozitív maradt volna. A Synergon részvényeken elért 250 millió forintos virtuális veszteség volt az, ami az eredményt a negatív tartományba taszította. A megújulókon a bevétel jelentősen csökkent Q1-hez képest, mivel tavasszal és nyáron kevesebb hőt lehet eladni, mint télen. Ugyanakkor az EBITDA marzs még így is magas, 60-80%-os maradt. Mivel a Pannuniont megvásárolta egy amerikai alap, ezért a versenyhatósági jóváhagyások után a cég kikerül a konszolidációs körből. Így 2-5 negyedévig, amíg Miskolc el nem kezd profitot termelni, csak a fejlesztési költségek és a két kisebb projekt bevétele fog szemben állni egymással, amely alapvetően veszteséget fog termelni a társaság számára. Összességében a vártnak megfelelő eredményt láthatunk. Nem számítunk árfolyamhatásra.
Rövid hírek
- MOL: Hanfa, a horvát piaci felügyelet szerint az INA-nak meg kellene szüntetnie azt a gyakorlatot, hogy a MOL előbb értesül fontos vállalati döntésekről, mint más részvényes. Az INA nem kommentálta ezt a hírt, de a felügyelet 45 napot adott a gyakorlat megváltoztatására. A mi olvasatunkban ez egy újabb támadás a MOL ellen, amelyet meg lehetne oldani pl. azzal, ha a MOL és a horvát kormány INA és MOL részvényeket cserélne el egymással. A hír negatívan hathat a MOL részvényekre.
- MOL: Az INA azt közölte, hogy a Sisaki finomítóban újraindulhat a termelés a negyedik negyedévben, azután hogy a karbantartási munkák és a júniusi tűz miatti munkák befejeződnek. Szerintünk a 44.000 hordó/nap (~10%-a a csoport szintű finomítói kapacitásnak) termeléskiesést a többi finomító magasabb kihasználtságával lehet pótolni, s így csoport szinten nincsen hatással az eredményre.
- 73 millió forintos nettó profitot ért el a Rába 2Q11-ben a tavalyi 1.365 milliós veszteséggel szemben. A bevételek 9,5%-kal 8.896 millió forintra csökkentek. A Futómű üzletágának bevétele 10,7%-kal nőtt az 51%-kal bővülő EU-s exportnak köszönhetően, azonban az Alkatrész üzletág bevételei 4,2%-kal, a Jármű üzletágé 65,9%-kal esett vissza az alacsony hazai értékesítés miatt. Az értékesítés közvetlen költségei 3,6%-kal csökkentek (A Rába nem tudja azonnal vevőire hárítani a nyersanyagárak emelkedését), így a bruttó eredmény 1.495 millió forint lett (-30,4%), az üzemi eredmény pedig 25%-kal esett vissza. Mivel a negyedév során nem volt jelentős pénzügyi vesztesége a vállalatnak, a nettó profit a pozitív tartományban maradhatott. A közelmúltban bejelentett projektek csak később járulna hozzá pozitívan az eredményhez (egyelőre csak a velük kapcsolatban felmerült költségek jelentkeztek). Amennyiben a Rába szeretné elérni idei célját, a stagnáló EBITDA-t, akkor a második félévnek nagyon erősnek kell lennie, mert egyelőre 19,5%-os csökkenés látható.