Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pozitív tartományban zártak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow +0,6%; S&P +0,7%; Nasdaq +0,4%). A piac túladottsága mellett a váratlanul csökkenő amerikai külkereskedelmi hiány is segítette a piacot. A Moody's problémás európai országokkal kapcsolatos bejelentése árnyalta a pozitív piaci képet.
- Váratlanul 43,7 milliárd dollárra csökkent az amerikai külkereskedelmi deficit áprilisban, a földrengés után 25%-kal visszaeső Japán felőli import következtében. 427 ezren fordultak újonnan munkanélküliségi segélyhez az Egyesült Államokban, a várt 422 ezer fővel szemben. A tartós kérelmek száma nagyjából az előrejelzéseknek megfelelően alakult.
- A tegnapi nap fő eseménye az EKB kamatdöntése volt. Bár ezúttal még - a piac várakozásának megfelelően - nem emelt kamatot a kormányzó tanács, Trichet elnök a jövő havi kamatemelésre tett egyértelmű utalást.
- Érdekesség, hogy a hír nyomán a napokban erősödő euró nem folytatta a trendet, hanem gyorsan gyengülni kezdett a dollárral szemben. Az euró értékébe tehát már teljesen beépült a kamatemelési várakozás, a hírre pedig inkább profitot realizáltak az euró vételi pozícióval rendelkezők.
- Nem tett jót az európai fizetőeszköznek a Moody's tegnapi bejelentése sem. A hitelminősítő ugyanis nem tudná elképzelni, hogy a magánbefektetőket is bevonják a görög adóssághelyzet megoldásába. A szervezet ezzel utalt arra, hogy egy esetleges adósság-átstrukturálást csődnek minősítene. A görög csőd elleni biztosítás ára, a görög CDS történelmi csúcsra, 1.524 bázispontra emelkedett. Ennek nyomán a portugál és az ír CDS is történelmi csúcsra ugrott, 717, illetve 690 pontra.
Olaj és arany:
- 1,2%-kal közel 102 dollárra emelkedett tegnap az olaj árfolyama. Az OPEC kvótaemelés elmaradása és a vártnál nagyobb amerikai kőolajkészlet visszaesés nyomán már második napja emelkedik a fekete arany árfolyama.
- Az arany ára 0,4%-ot emelkedett tegnap, majd ma 0,2%-ot csökkent. Jelenleg 1.541 dolláron
kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutatnak az indexek ma reggel is (Nikkei +0,6%, Shanghai -0,9%, Hang Seng -1,1%, Kospi -1,2%, All Ordinaries +0,2%).
- A vártnál rosszabb adatok érkeztek Kínából. Ez indokolja, hogy az indexek nem tudták az amerikai és japán börzéket követni az emelkedésben. A legnagyobb csalódást a külkereskedelmi mérleg okozta, mely májusban 13,1 milliárd jüanos többletet mutatott, ami több, mint a korábbi 11,4 milliárd, azonban elmarad a 19,8 milliárdos piaci konszenzustól. Az export éves szinten 19,4%-kal nőtt, míg áprilisban 29,9%-kal. Az import 28,4%-kal bővült, míg áprilisban 21,8%-kal.
- A japán ipari miniszter arra figyelmeztetett, hogy az ország gazdaságát nagyban érinti majd az atomerőművekben történt leállás. A fogyasztók ugyanis arra kényszerülhetnek, hogy mintegy 15%-kal csökkentsék energiafogyasztásukat.
- Mindenkit meglepett a Bank of Korea, miután 25 bázisponttal, 3,25%-ra emelte az alapkamatot. A lépést a döntéshozók a magas inflációval indokolták (májusi adat: 4,1%, jegybanki céltartomány: 2-4%).
- A nap nyertesei: Panasonic (+1,5%), Honda (+1,2%), Toyota (+0,8%).
Devizák:
- Fordult az EUR/USD devizapár, és erősödni kezdett a dollár. A hajnali kereskedésben az 1,45-ös támaszt tesztelte vissza az árfolyam.
- A japán jen tegnap kicsivel a 79,6-os támasz felett fordult, és látványos gyengüléssel zárta a napot (80,4). A reggeli kereskedésben azonban fordult a hangulat, és ismét erősödött a japán fizetőeszköz (80,1).
- A forint 264,3-ig erősödött tegnap. Már több mint egy hete 263-266,5 között mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Halovány eddig ez az emelkedés, amely tegnap próbált kezdődni. A DAX nagyot ment, Amerika már kisebbet, Ázsia meg nem szeretett bele a kínai exportdinamika csökkenésbe. Vagyis mára egyből egy korrekció néz ki a tegnapi emelkedést követően. Ez azért elég nyögve-nyelős, mert az USA indexek előtte kb. hat napig csökkentek, vagyis egy ilyen ritka szériát követően több lelkesedés is összejöhetne a piacon. De nem jön. Az pedig nem túl jó jel. Így ma oldalazó, csökkenő piacra számítunk, azután, hogy tegnap a BUX megérintette a csökkenő trendvonalat s a 30 napos mozgóátlagot is. Persze a 20 napos mozgóátlag alá nem kéne az indexnek mennie, vagyis az esetleges csökkenésnek sem kellene meghaladnia a 200 pontot.
Rövid hírek
- Az OTP és bolgár leánya, a DSK finanszírozza azt a 100 millió eurós tranzakciót, melynek során a londoni Europa Capital ingatlanalap egy bevásárlóközpontot vásárol Szófiában. A hitel mértékéről egyelőre nincs információ. Árfolyamhatás nem várható.
- A PannErgy bejelentette, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap részesedése a vállalatban 5% fölé, 5,4545%-ra nőtt, miután 1.148.418 részvény került az Alap birtokába. A részesedésszerzésre a magánynyugdíj-pénztári vagyon átutalása során került sor.
- A Rába is bejelentette, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 5%-ot meghaladó befolyást szerzett a vállalatban, miután a magánynyugdíj-pénztári vagyon átutalásra került.
- A Rába 2011. június 9-én 5.023 darab Rába törzsrészvényt vásárolt 795 forintos átlagáron a BÉT-en. A tranzakciót követően a Rába saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 921.186 darabra emelkedett.
- Mától osztalékszelvény nélkül forog az Állami Nyomda. A cég részvényenként 36 forint osztalékot fizet június 22-től.