Nemzetközi hírek
USA:
- Kis mozgást követően enyhe mínuszban zárt az S&P és a Dow (Dow -0,3%; S&P -0,2%; Nasdaq +0,2%). A vártnál gyengébb makroadatok mellett a Minneapolis-i Fed elnök kamatemelésre utaló szavai is rontották a befektetői hangulatot. Európából sem érkeztek túl jó hírek.
- A Minneapolis-i Fed elnöke a Wall Street Journal-nak adott interjújában arról beszélt, hogy a Fed-nek kamatot kellene emelnie, hogy küzdjön a felpörgő infláció ellen.
- A friss munkanélküli-segély kérelmek száma a vártnál magasabb, 388 ezer fő lett múlt héten. Az egy héttel korábbi adatot is felfele módosították, 382 ezerről 394 ezer főre.
- A Chicagó-i beszerzési menedzser index a vártnál kisebb mértékben 70,6 pontra esett márciusban.
- A várt 0,5%-os növekedéssel szemben 0,1%-kal csökkent az ipari rendelésállomány.
- Rontott a hangulaton, hogy Portugália a kormányzati célt, 7%-ot meghaladó, 8,6%-os GDP arányos költségvetési hiányról számolt be a 2010-es évre vonatkozóan. Ráadásul Írország pénzügyi felügyelete 4 bankot összesen 24 milliárd eurós tőkeemelésre kötelezett, a hitelintézetekre elvégzett stressz tesztek eredménye alapján.
- Ma számos fontos makroadat lát napvilágot. Kiemelendő a munkanélküliségi és foglalkoztatottsági jelentés, valamint a gépjármű-értékesítési adatok.
Olaj és arany:
- 2,35%-kal emelkedett tegnap az olaj ára, ma reggel új, 2008 nyara óta nem látott csúcsra ért az árfolyam 107,1 dolláron.
- A Brent olaj ára 117,1 dollár, ami még a 118 dolláros csúcs alatt tartózkodik.
- A drágulás mögött továbbra is a líbiai konfliktus húzódik. Kadhafi elnök csapatai visszafoglaltak egy fontos olajkitermelő területet, amit korábban a felkelő csapatok akartak üzembe helyezni. A folyamatosan forduló erőviszonyok ártanak a legtöbbet az olajkitermelés stabilizálódásának, ami tovább drágítja az árfolyamot.
- Líbia kitermelése 72%-kal esett, 49 éves mélypontra, és ezzel a teljes OPEC kínálat 1,2%-kal szűkült (hiába a többi OPEC tagország megemelt termelése).
- Az arany ára is emelkedett tegnap, 0,7%-kal. Jelenleg 1,433 dolláron tartózkodik a nyersanyag hordónkénti ára.
Távol-Kelet:
- A Nikkei kivételével a pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,5%, Hang Seng +0,4%, Shanghai +0,7%, Kospi +0,7%, All Ordinaries +0,5%).
- A várakozásoknak megfelelően a decemberi 5-ről 6-ra nőtt a japán tankan feldolgozóipari menedzser index, azonban ez még mindig elmarad a szeptemberi 8-tól. Az indexet publikáló Bank of Japan elárulta, hogy a felmérésre adott válaszok többsége még a földrengés előtt érkezett be, ezért hétfőn egy pótlólagos jelentést is publikálni fog. A felmérésből azonban már most kiderül, hogy a nagyobb vállalatok 0,4%-kal tervezik csökkenteni beruházásaikat a ma induló új pénzügyi évben, míg decemberben még 2,9%-os növelést vizionáltak.
- A Tepco 9,4%-ot esett annak ellenére, hogy hírek szerint az állam garanciát vállalna a cég hiteleire. Azt a hírt azonban cáfolta a vállalat, hogy államosítás elé nézne. Az ország kereskedelmi minisztere annyit árult el, hogy egy bizottságot hoznak létre, melynek feladata az optimális pénzügyi segítség kidolgozása. Mindenesetre a bankok emelkedtek a hírre (Mitsubishi IFJ Financial +2,3%, Sumitomo Mitsui +0,9%).
- Hong Kong-ban az energiatermelők vitték a prímet, miután az olaj elérte a 107 dollárt. (Cnooc +1,8%, PetroChina +1,5%), azonban a bankok veszítettek értékükből, mivel negyedéves gyorsjelentésük után sokat emelkedtek, így a befektetők most a profitrealizálást választották (HSBC Holdings -1,0%, China Merchants Bank -3,9%, CCBC -2,5%).
- A kínai feldolgozóipari PMI a várt 54,6 helyett csak 53,4-re emelkedett az előző 52,2-ről.
Devizák:
- Tegnap délelőtt tovább gyengült a dollár, napközben azonban megfordult a hangulat, és 1,423-ról 1,416-ig korrigált vissza az árfolyam. Ezt követően a reggeli órákban stagnált a kurzus.
- A tegnapi japán jen gyengülés a reggeli órákban tovább folytatódott, a 83,3-as ellenállás áttörését követően a 200 napos mozgóátlagig (83,6) emelkedett a kurzus. A hatodik fehér gyertya után a napokban már nagy valószínűséggel korrekció indulhat.
- A kezdeti forintgyengülés gyorsan megfordult tegnap, és 11 hónapos csúcsra erősödött a hazai fizetőeszköz. A technikai kép alapján a következő napokban tovább süllyedhet a devizapár.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Csend és nyugalom. Halljuk a hírekben az aggodalmat, hogy Görögország hamarosan csődbe megy, s ezt Portugália sem éli túl. Lehetne folytatni a sort. Mindennapos aggodalmaink. Így természetes, hogy azonnal elkezdünk félni, amint jön egy kis csökkenés. A shortosok örömujjongásban törnek ki, a longosoknak megremeg a kezük. Ezt persze erősíti az is, hogy nem volt nagy forgalmú megerősítő napja a legutóbbi csökkenés megfordulásának. A kotta ezért nehezebben olvasható. Pedig a valóság az, hogy tegnapelőtt pl. a BUX növekvő forgalommal hagyta el a csökkenő trendvonalat, majd tegnap megpihent. Lehet, hogy ma csökkenünk, az is lehet, hogy emelkedünk, de egyelőre emelkedő trendben vagyunk. Persze ahhoz, hogy ebből valami komolyabb kisüljön, ahhoz nagyobb (pl. dupla akkora, mint most van) forgalomra lenne szükség.