Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszban zárták tegnap az amerikai részvényindexek, az európai hangulat enyhült (Dow +1%; S&P +0,9%; Nasdaq +0,1%). Az olasz kötvényhozamok csökkenni tudtak mivel úgy tűnik, hogy sikerül végigvinni a költségvetési kiigazító lépéseket. A véletlen francia leminősítés sem rengette meg a vételi kedvet tegnap.
- Olaszországban a szenátus elfogadta a költségvetési kiigazító lépéseket, a parlament ma szavazhat a kérdésben. További jó hír, hogy Berlusconi távozása után Mario Monti vezetésével alakulhat szakértői kormány Olaszországban.
- Az olasz kötvényhozamok tovább csökkentek, a 10 éves állampapírok hozama ismét 7% alá, 6,9%-ra csökkent. Olasz kereskedők szerint az Európai Központi Bank folytatta az állampapírok vásárlását.
- A Standard&Poor's hitelminősítő nem kis riadalmat okozott, mikor technikai hiba miatt a francia AAA minősítés csökkentéséről küldött fals üzenetet. A minősítő intézet később korrigálta a hibát, és megerősítette Franciaország legjobb besorolású, AAA minősítését.
- Görögországban sikerült megállapodni az új kormányfőről, Lukasz Papademosz korábbi EKB alelnök vezeti az átmeneti szakértői kormányt, melynek legfontosabb feladata lesz, hogy ratifikálja az október 26-i nemzetközi mentőcsomagot, és végrehajtsa az abban foglalt költségvetési kiigazító lépéseket.
- Bernanke Fed elnök tegnap egy texasi találkozón arról beszélt, hogy ha Európa robban, az USA sem ússza meg.
- A várakozásokkal ellentétben 390 ezer főre csökkent a friss munkanélküli segélykérelmek száma az USA-ban. A tartós kérelmek száma is a vártnál jobban alakult. Az amerikai külkereskedelmi mérleg hiánya, illetve a költségvetési hiány is kisebb lett, mint azt várták.
Amerikai, európai részvények:
- A Cisco Systems árfolyama 5,7%-kal emelkedett tegnap, miután a technológiai vállalat szerdán zárás után a várakozásoknál jobb számokat tett közzé gyorsjelentésében.
- Az Apple árfolyama 2,6%-kal csökkent, mivel a piac aggódik, hogy ellátási problémák miatt idén kevesebb iPad-et szállíthat a cég.
- A Repsol jelentős olajtalálatot ért el Argentínában. Részletek egyelőre nem elérhetők.
- Az ING 46 euróról 48 euróra emelte a Henkel célárfolyamát.
- Tegnap a Deutshce Telekom vártnál jobb eredménye és az közmű cégek (pl. RWE, EON) árfolyam emelkedése emelte a DAX indexet.
- Szíria az embargó miatt beszüntette az olajkitermelés utáni kifizetéseket az olajcégeknek. Így a Total is elesik ezektől a jövedelmektől. A Shell is érintett. A MOL-INA páros valószínűleg nem, de erről egyelőre nincsenek hírek. A Total esetében ezzel a fejleménnyel már kalkuláltak a befektetők.
- A Telefonica harmadik negyedéves eredménye 9 cent veszteség lett a várt 48 centes nyereséggel szemben. Tavaly 5.06 Mrd euró volt a nyeresége a mostani 429 millió euró veszteséggel szemben.
- Az LVHM megvette az ArteCAD svájci óragyártót. Pénzügyi részleteket nem tettek közzé.
Olaj és arany:
- 2,1%-kal emelkedett a WTI olaj ára tegnap, és ma már 98 dollár felett tartózkodik az árfolyam.
- A jobb amerikai növekedési kilátások, és az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak enyhülése is segítette a kőolaj áremelkedését.
- Az arany ára 0,6%-kal esett tegnap, ma reggel azonban már 0,4%-os pluszban tartózkodik az árfolyam. Jelenleg 1.766 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A főbb ázsiai tőzsdék emelkedtek az éjszakai kereskedés során (Nikkei 0,16%, Hang Seng 0,77%, Shanghai 0,1%).
- Több mint 7%-ot emelkedett az Esprit, miután a vezérigazgató bejelentette, hogy 300 ezer darabot vásárolt a cég részvényeiből.
- A jen tovább erősödött a dollárral szemben, ez azonban nem nyomta lefelé az exportorientált vállalatok árfolyamát. A Sony (2,4%) a Canon (2,1%) és az LG Electronics (6,4%) is emelkedni tudott.
Devizák:
- Az intenzív szerdai dollárerősödést tegnap korrekció követte, és az 1,348-as mélypontról 1,36 fölé emelkedett tegnap zárásra az EUR/USD. A technikai kép további esésről árulkodik, de előtte visszatesztelheti az árfolyam az 1,369-es letörési pontot.
- Napok óta erősödik a japán jen a dollár ellenében. A tendenciát a következő támasz, a 20 és 30 napos mozgóátlaggal megtámogatott 77,3-as szint állíthatja meg. A reggeli órákban 77,55 környékén ingadozott az árfolyam.
- Nagy mozgásokat láthattunk tegnap a forint piacán. 308,5 és 315,4 közötti tartományban ingadozott az árfolyam, és zárásra 313 forintig emelkedett. Hajszálnyira van a történelmi mélypontról a forint.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Egyszer fent, egyszer lent: hullámvasúton a hangulat Európában. Egyszer úgy tűnik, hogy itt a világvége és összeomlik az euró, máskor itt az optimizmus, hogy sikerül mederbe terelni az európai adósságproblémákat. A tegnapi nap az utóbbi vélemény jegyében telt a piacon, jött pár jó hír a görögöktől, olaszoktól. Bár a Standard&Poor's megviccelte kicsit a piacot a franciák „véletlen" leminősítésével, de ezzel is csak kisidőre tudták a vevők kedvét szegni. Mi áll az optimizmus hátterében? A vállalati profitok meglehetősen jól alakultak a harmadik negyedévben is, az amerikai és a német cégek is jellemzően felülteljesítették az elemzői várakozásokat. A piaci konszenzussal számolt P/E ráták pedig meglehetősen alacsonyak. A befektetők a recessziós félelmek és az európai aggodalmak hevében túl optimistának ítélték az elemzők előrejelzéseit, ezért is csökkentek a részvény értékeltségi szintek. A gyorsjelentési szezon azonban megmutatta, hogy a számok nem hogy nem rosszabbak az előrejelzéseknél, de sok vállalatnak még felülteljesíteni is sikerült. Ha tehát kiderül, nem omlik össze Európa, illetve az Eurózóna, úgy hirtelen a részvények olcsósága kerülhet a középpontba.
Rövid hírek
- MOL: Az INA vezetőinek közlése szerint a sisaki finomító november végén újraindulhat. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Richter 10.000 darab saját részvény vételére adott megbízást. A társaság a részvényeket a bónusz programjához kívánja felhasználni.
- A szerb cégbíróság bejegyezte az OTP banka Srbija 547,8 millió szerb dinár (1,68 milliárd forint) összegű tőkeemelését. A tőkeemelést követően az OTP leánycégének jegyzett tőke 7,15 milliárd szerb dinárra (21.88 milliárd forintra), az OTP részesedése pedig 92,1%-ra változik.
- A PannErgy november 10-én 25.383 darab saját részvényt vásárolt 622 forintos átlagáron. A társaság 2.817.091 darab részvénnyel rendelkezik a tranzakciót követően.
- Az E-Star 5.007 darab saját részvényt értékesített tegnap 5.750 forintos átlagáron.
- A Utilico Emerging Markets Ltd. 15.007 darab E-Star részvény megszerzésével 5% fölé (5,42%) került a társaságban.