A hétvégén a G20-ak találkoztak: a világ vezető gazdasági hatalmai egyetértettek abban, hogy az árstabilitást kell őrizni, s nem a devizák leértékelésével kell az egyes országoknak a gazdasági gondokat megoldani. Ennek ellenére nem ítélték el Japánt az árfolyamgyengítő gazdasági politika miatt.
Ebben az is szerepet játszhat, hogy a válság kitörésekor az USD/JPY keresztárfolyam 120 környékén járt, s onnan esett egészen 77 környékéig, így a jelenlegi gyengülés inkább csak valamiféle visszarendeződésnek fogható fel. A keresztárfolyam most „csak” 94 környékén jár, így megörültek Japánban és újra vették a részvényeket, ami később a kínai „piacok kivételével átterjedt majdnem az össze ázsiai piacra, a Hang Seng és a most újra kinyitó sanghaji piacok csökkentek. A határidős piacok enyhe optimizmust tükröznek ma reggel, s így a DAX újra a 7.593 pont fölött mozoghat, ami azt jelentheti, hogy a pénteki alászúrás talán csak kirázás volt. Ne feledjük, továbbra is veszélyzónában mozog az index.
Mivel ma az USA piacai zárva vannak, azért nagy mozgásra és hatalmas érdeklődésre valószínűleg nem kell számítanunk. A BUX esetében egy enyhén csökkenő csatornában mozog az index, amelynek az aljáról próbált elrugaszkodni az árfolyam. Ma ez az emelkedés folytatódhat.
USA:
- Optimistán kezdték a hét utolsó kereskedési napját a tengerentúli börzék, de a hangulat gyorsan elromlott, és zárásig lefelé csurogtak az indexek (Dow 0,06%, Nasdaq -0,21%, S&P500 -0,09%).
- Zárva tartanak ma a tengerentúli piacok, President’s Day ünnepe miatt (az USA első elnökének születésnapjáról emlékeznek meg), ezért makroadatokat és vállalati jelentéseket sem fogunk látni.
- A Wal-Mart borzolta pénteken a befektetők hangulatát, a Bloomberg értesülései szerint Jerry Murray, a Wal-Mart alelnöke egy vállalaton belüli e-mailben rossz értékesítései adatról számolt be. A cég szóvivője nem erősítette meg a negatív hírt, de az árfolyam 2%-os mínuszba lendült zárásra.
- A januári ipari termelés is csalódást okozott a befektetőknek, a várt 0,2%-os emelkedés helyett 0,1%-kal esett a mutató.
- A New York-i feldolgozóipari index azonban kellemes csalódást okozott, a várt -2 pont helyett 10,04 pontra emelkedett a mutató, ami jelentős növekedés a januári -7,8 ponthoz képest.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes februári értéke is jobb lett a várakozásoknál, 76,3 pontot mutatott az index, ami a januári 73,8 ponthoz képest is jobb, de a 74,8 pontos várakozásoknál is magasabb.
- A St. Louis-i Fed elnök, James Bullard azt mondta, hogy egytized százalékos munkanélküliségi ráta csökkenésére 15 milliárd dollárral lehetne csökkenteni a kötvényvásárlás mértékét.
Európa:
- Negatív hangulatban telt a kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,01%, DAX -0,49%, CAC40 -0,26%).
- A megszorítások ellenére a spanyol államadósság rekord mértékben, 146 milliárd euróval nőtt tavaly, amire eddig még nem volt példa.
- Ma délután 15:30-kor az EKB elnöke, Mario Draghi fog beszélni Brüsszelben.
- A konzervatív elnökjelölt kapta a legtöbb szavazatot a hétvégi ciprusi választáson, de az abszolút többség nincsen meg, ezért lesz következő fordulós is.
Olaj, arany:
- Reggel emelkedni tudott az arany a 6 hetes mélypontjáról 1.615 dollárig unciánként. Az arany a múlt héten 1.600 dollár alatt is forgott.
- Az amerikai WTI kőolaj ára kismértékben, 95,7 dollárra csökkent hordónként annak ellenére, hogy a szaúdi kínálat másfél éves mélypontjára esett. A kőolajár csökkenéséhez hozzájárult a gyenge amerikai termelékenységi adat is.
Devizák:
Az EUR/USD árfolyam kissé csökkent a hétvégi G20 találkozó és a ciprusi választások előtt. Az árfolyam 1,3363-ról 1,3360-ra mérséklődött.
A pénteki kereskedési nap során a forint gyengült az euróval szemben. Az árfolyam 291,92-ről 292,78-ra mérséklődött. A leendő jegybankelnök személyével kapcsolatos találgatások ismételten felerősödtek, miután Orbán Viktor bejelentette, hogy nem tervez kormány átalakítást, ami azt jelentené, hogy az eddigi legesélyesebbként kezelt Matolcsy György mégsem lesz jegybankelnök.
Távol-Kelet:
- A japán Nikkei 2,1%-os emelkedéssel kezdte a hetet, míg a Shanghai index 0,22%-ot, a Hang Seng index pedig 0,25%-ot csökkent. A többi ázsiai index jellemzően a pozitív tartományban tartózkodik.
- A Shanghai tőzsdén 1 hetes szünet után indult ma újra a kereskedés.
- A G20 találkozón, bár elítélték az árfolyamok manipulációját és azt, hogy az árfolyamok befolyásoláson keresztül növeljék egy ország versenyképességét, Japánt mégsem marasztalták el agresszív, a jent gyengítő politikája miatt. Ennek örömére ma ismételten gyengült a jen a dollárral szemben, a japán tőzsde pedig szárnyalt.
Határidős piacok:
A határidős indexek vegyes képet mutatnak ma reggel.