Forró nyár vég után, forró ősz elé nézünk

Ismét emelkedtek az amerikai részvényindexek. Csökkent az arany ára, stagnált az olajé. Távol-Kelet: A legtöbb index a pozitív tartományban. Tegnap erősödött a forint és a dollár. E-Star: Erős, de az általunk várttól elmaradó számok az átstrukturálás miatt. További emelkedésre számítunk.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Emelkedtek tegnap az amerikai részvényindexek, de 1,4%-os pluszból tért vissza az S&P500 index értéke (Dow +0,5%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,1%). Kezd visszatérni a befektetőkbe a gazdaságba vetett hit, ezt pedig tegnap néhány makroadat is alátámasztotta.

- Nouriel Roubini rontott kicsit a befektetők jókedvén, ugyanis elmondta, hogy az ő számai szerint ismét recesszió felé halad az amerikai gazdaság. A recessziós félelmeket azonban a Fed kilátásba helyezett közbeavatkozása oszlatja.

- A Chicagói beszerzési menedzser index a várt 53,3 pont helyett csak 56,5 pontra süllyedt augusztusban. Az ipari rendelésállomány az előrejelzett 2%-kal szemben 2,4%-kal nőtt júliusban.

- A foglalkoztatottság alakulása azonban kis csalódást okozott. Az ADP felmérése szerint 91 ezer fővel nőtt a munkahelyek száma augusztusban, míg az elemzők 100 ezer fős emelkedésre számítottak.

- A legjobban a pénzügyi és a gyógyszer szektor emelkedett, a telekom papírokat azonban mínuszba húzta az AT&T és a Deutsche Telekom meghiúsult tranzakciója.

- Az amerikai kormányzat ugyanis elutasította az AT&T T-Mobile USA felvásárlási tranzakcióját, mivel az szignifikánsan csökkentené a mobilpiaci versenyt. A hírre az AT&T árfolyama 3,9%-ot esett, és ezzel a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett. A Detsche Telekom árfolyama 5%-ot esett a német piaci optimizmus ellenére. A legnagyobb mobilszolgáltató, Verizon Communications 0,4%-ot veszített értékéből.

Olaj és arany

- Nem mozdult számottevően a WTI olaj árfolyama tegnap, a várakozásoktól jelentősen eltérő benzin és kőolajkészlet adatok ellenére sem. Az árfolyam a 30 napos mozgóátlag körül billeg, 89 dolláron.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) közlése szerint 5,2 millió hordóval emelkedtek a kőolaj készletekaz USA-ban, szemben a várt 500 ezer hordós csökkenéssel. Jelenleg 357 millió hordónyi eladatlankőolaj halmozódott fel az USA-ban, ami közelít a 2009-es csúcs 375 millió hordós szintjéhez. A múlt heti benzinkészletek pozitív csalódást okoztak, a várt 1 millió hordós csökkenés helyett ugyanis 2,8 millió hordóval estek a készletek.

- Az arany ára 0,5%-kal csökkent tegnap és jelenleg 1.823 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,2%, Shanghai -0,7%, Hang Seng +1,1%, Kospi +0,0%, All Ordinaries +0,3%).

- A technológiai cégek jártak elöl az emelkedésben, miután a japán kormány bejelentette, hogy 2,6 milliárd dollárral száll be a Sony (+1,7%), a Toshiba (+0,9%) és a Hitachi (+0,7%) közös vállalatába, mely lapos monitorokat gyárt majd. A hír jót tett a régiós technológiai szektornak.

- A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index hivatalos verziója (50,9) a várt (51,2) alatt volt, de legalább nőtt, ami jó hír az előző hónapok csökkenése után.

- A pozitív hangulatban emelkedtek az ingatlancégek is.

- Sydney-ben a kereskedelmi cégek drágultak, miután a júliusi forgalmi adat jobb lett a vártnál (0,5%-os bővülés a várt 0,3%-os helyett).

Devizák:

- Tegnap tovább erősödött a dollár az euróval szemben. Kedden lepattant az 1,455-ös ellenállásról, és azóta tart az árfolyam csökkenése. A reggeli órákban már a 20 napos mozgóátlagot tesztelte az árfolyam (1,436).

- Tegnap oldalazást láthattunk az USD/JPY devizapár piacán. A hajnali kereskedésben azonban lendületes jengyengülés kezdődött, melyet a 30 napos mozgóátlag megfordított, és újra a 76,25-östámasz irányába indult az árfolyam.

- Napok óta 271-273 között mozog a forint. A reggeli kereskedésben a sáv aljánál járt az árfolyam.

Határidős piacok:

- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Bizonyos értelemben forró napokat élünk. Figyeljük az EU Szíriával kapcsolatos embargó terveit, s hogy az milyen hatással lehet a MOL-ra. Többször hangsúlyoztuk, hogy az INA esetleges elvesztése is már nagy részben beárazódott, ezért nem kellene ennek oly nagy jelentőséget tulajdonítani. Ennek ellenére 16,000 Ft alá is küldték a részvényt. Most a tervezet szerint a MOL-INA operációt nem érintené egyelőre a szankció, de a tervet csak pénteken hagyják jóvá a miniszterek. Ráadásul tegnap a hazai miniszterelnök borzolta a kedélyeket, azzal hogy a bankoknak meg kéne osztani a veszteségeket a devizahiteleken a háztartásokkal. Nem tudjuk mit ért ez alatt Orbán Viktor, de ez akár további súlyos veszteségeket okozhat a bankoknak. Kicsit azért is furcsa a dolog, mert éppen most lép életbe az akkurátusan kidolgozott 3 éves árfolyam rögzítési terv. Ráadásul egyelőre nehéz a kijelentés mögött költségvetési vonzatokat fölfedezni. Szóval zajlik az élet. Forró nyár vég után, forró ősz elé nézünk. Közben azért a piacok alacsony forgalom mellet, de araszolgatnak tovább fölfelé. Ez elsősorban az USA-ra igaz. Az is igaz, hogy egyre inkább az egyedi sztorikmozgatják a részvényeket és piacokat. Ez pedig jó jel, mert azt sugallja, hogy a piacok cirka három év után kezdenek visszatérni a normál állapotukba.

Vállalati hírek

E-Star: Erős, de az általunk várttól elmaradó számok az átstrukturálás miatt

Az első féléves bevétel és adózott eredmény megugrása mögött elsősorban az EETEK akvizíciója áll. A második negyedév adózott eredménye már nem lett olyan fényes. Az év első hat hónapjában a bevételek 280%-kal nőttek éves szinten, mivel a magyar és a román projektek a vártnak megfelelően, míg a lengyelek terven felül teljesítettek (a problémás kinnlevőségek Romániában 2% alatt, Magyarországon 100 millió forint alatt vannak). A bevételek 36%-a származott Magyarországról, 45%-a (16,7 millió euró) Lengyelországból. Az EBITDA azonban nem növekedett hasonló ütemben, mint a bevételek. Ennek két oka volt: (i) a Rába projekt konszolidációja nem zárult le, ami 700 ezer eurós kiesés az EBITDA-ban, (ii) a romániai projektekben három hónapos csúszás van, ami 550 ezer euróval rontotta az EBITDA-t. Magyarország 43%-ban, Lengyelország 44%-ban járult hozzá a féléves EBITDA-hoz, míg a beruházásokból származott a fennmaradó rész. Az átszervezéssel kapcsolatos költségek mintegy 3%-kal voltak magasabbak a tervezett 70 ezer eurónál. Az értékesíteni tervezett EETEK leányok összesen 817 ezer eurós veszteséget termeltek, ami alátámasztja az E-Star eladási terveit. A mérleg szerint a saját tőke hosszú lejáratú hitelekhez viszonyított aránya a 2010 év végi 39%-ról 54%-ra javult. Ez volt az első félév, hogy az E-Star euróban publikálta számait. Az EETEK konszolidálása nem igazán teszi lehetővé a számok összehasonlítását a bázissal. A jövőt pozitívan befolyásoló tényezők: (i) A Rába projekt konszolidációja szeptemberben lezárul. (ii) A harmadik negyedévben Romániában kampány indul, hogy minél többen csatlakozzanak a felújított rendszerhez. (iii) A 6MW-os gázturbina Mielecben a tervezettnél három hónappal korábban, még a negyedik negyedévben üzembe állhat. Ugyanakkor a romániai projektek késése negatívan hat az ottani hő értékesítésre (és így EBITDA-ra). 2011-re a menedzsment 11,1 millió eurós EBITDA-ra számít. Továbbra is jó vállalatnak találjuk az E-Start, a friss információkkal kiegészítjük modellünket.

Rövid hírek

- MOL: Tegnap az EU jóváhagyta a szíriai olajimport korlátozás tervezetét, azonban az EU külügyminiszterek jóváhagyása is kell a szankció életbe lépéséhez. Úgy gondoljuk, hogy a szankció nem fogja érinteni a MOL-INA szíriai működését.

- Mulham Al-Jarf a MOL Igazgatóságának tagja, 2011. augusztus 30-án 295 darab MOL részvényt vásárolt 16.998,- forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Mulham Al-Jarf tulajdonában 295 darab MOL részvény van.

- Richter: Bogsch Erik interjút adott a Dow Jones hírügynökségnek. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a belföldi piac különös erőpróbát jelent a cégnek, ugyanakkor az orosz és a FÁK-export növelheti az eredményt. Megerősítette az idei évi bevételi terveket, és elmondta, hogy 2012-re előreláthatólag csak jövő év elején adnak majd iránymutatást. A Richter hosszú távon gondolkodik a bioszimiláris készítményekben, ezek térnyerése 10-15 éven belül várható. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- OTP, FHB: Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára elmondta, hogy egyelőre nem tudják, mit jelenthet a gyakorlatban Orbán Viktor miniszterelnök azon nyilatkozata, hogy a veszteségeket meg kell osztani a bankok és a hitelesek között.

Gazdasági hírek

- A kormány első olvasatban elfogadta a 2012-es költségvetés tervezetét. A kormány kitart a 2,5%-os GDP arányos hiány mellett.

- Ma 10 órakor közgazdászokkal tárgyal Orbán Viktor a Parlamentben. A találkozó után Matolcsy György és Szijjártó Péter tart sajtótájékoztatót. Érdemes lesz odafigyelni, bár a megbeszélés témája nem ismert.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo