Fordulat jelei látszanak a magyar piacon

Jó vállalati eredmények jellemezték a tegnapi napot Amerikában. Közben Európában is gőzerővel indul a gyorsjelentési szezon, ahol szintén mintha inkább a jobbat jelentők lennének túlsúlyban. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar piac egyre inkább fordulós jeleket mutat, miközben a DAX index késlelkedik valami hasonlót felmutatni. Pedig már Nowotny úr is próbálkozott segíteni neki, de egyelőre úgy néz ki, hogy beszéddel, ígérettel teli van a padlás. Konkrét lépéseket várnak a piacok. Ez elsősorban a spanyol, olasz államkötvényhozamok megtámasztásával, visszatolásával valósulhatna meg.

Orbán Viktor tegnap azt mondta, hogy az IMF tárgyalások szeptemberben folytatódnak. A miniszterelnök beszélt a pénzügyi tranzakciós adóról is, és hangsúlyozta, hogy a kormány nem kíván azon változtatni, az EKB-nak pedig csak véleményezési joga van. Bár a tárgyalásokról részletek nem szivárogtak ki, úgy tűnik, hogy a tranzakciós adó központi kérdés lesz majd.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák:

Edwald Nowotny osztrák jegybankelnök és az EKB bizottsági tagja tegnapi nyilatkozatában arról beszélt, hogy az ESM válságkezelő alapnak banki státuszt kéne adni, ezzel a lépéssel az alap végső soron nemzetközi garanciavállalás mellett juthatna kedvező hozamú forráshoz, amiből finanszírozhatóak lennének a bajbajutott országok. Eddig többek között a németek és az osztrákok is erősen elzárkóztak ettől a lehetőségtől, de most úgy néz ki, hogy utóbbiaknál változni látszik a helyzet. A hír hatására erősödni kezdett az euró és a nyitó 1,2061-ról 1,2158-ra változott az árfolyam jegyzése. Az EUR/HUF devizapár tekintetében enyhén csökkent az árfolyam, melynek következtében 289,87-ről zárásra 288,11-re változott.

USA, Amerika

Tegnap vegyesen zártak az amerikai indexek, melyet a bankpapírok rallyja, az Apple esése és a gyenge új lakásépítési adatoknak köszönhető pesszimizmus jellemzett. (Dow +0,5%; S&P500 0%; Nasdaq -0,3%)

A tegnap reggel nagyon negatív hangulatban indult, majd az EKB egyik alelnöke, Ewald Nowotny szerint az ESM-nek banknak kellene lennie, hogy így sokszorozza meg a sajáttőkéjét. Az pedig 4-5.000 milliárd euró finanszírozási erőt is jelenthetne. Erre megnyugodtak a piacok, de a kezdeti emelkedést követően a nap végére nulla közelébe csökkentek szinte mindenhol.

Az USA újlakás értékesítési adatai kiábrándítóak lettek, s így a lakásépítő cégek alindexe az S&P500-on belül 3,2%-ot esett. A tegnap előtt jelentő Apple-től eltekintve a tegnapi vállalati eredmények jók lettek. Pozitív meglepetéssel tudott szolgálni a Pepsi, a Nasdaq, a Motorola, a Caterpillar, a Ford és a Boeing is. Így nem meglepő, hogy az ipari részvények jelentőset emelkedtek (a Dow felülteljesítette a többi indexet). Ezek közül a Ford kivételével mindegyik részvény jelentős emelkedéssel reagált a jó eredményre.

Zárás után jelentett a Visa, amely szintén jobb lett a vártnál, hiszen a harmadik negyedéves EPS 1,56 dollár lett a várt 1,45-tel szemben, amely a világszerte növekvő kártyahasználatnak köszönhető. (Növekszik a készpénzmennyiség a hitel lufi leeresztése közben?!) Ráadásul egy új 1 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot is meghirdetett. Így nem meglepő, hogy a zárás utáni kereskedésben a részvények 3,1%-ot emelkedtek. Ez a kint lévő részvénymennyiség, mintegy 1%-ára elegendő pénz.

Az olaszok ma 11 órakor maximum 2,5 milliárd euró értékben, két éves zéró kupon kötvényt adnak el. Valószínűleg menni fog. mMeglepetésre ma reggel a GFK a várakozásoknál jobb német fogyasztói bizalmi index értéket publikált. A ma jelentő európai BASF, Siemens a várakozásoknál jobb eredményt tett közzé. Ma jelent a Facebook, amelynek 11 cent lehet a második negyedéves egy részvényre jutó eredménye.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Olaj, arany

Tegnap publikálták az amerikai olaj és üzemanyag készleteket, melyek magasan a várakozásokat meghaladóan alakultak. Az olaj esetében az elemzők által várt 250 ezer hordós csökkenés helyett 2,72 millióval növekedtek a készletek. A benzin készletek 4,1 millió, a dízel valamint fűtőolaj tartalékok 1,7 millió hordóval emelkedtek. A meglepő adatok hatására az olaj csökkenésbe kezdett és 0,36%-ot veszített értékéből.

Az arany árfolyama 3 dollárral 1.610 dollárra csökkent, ami 0,16%-os csökkenésnek felel meg.

Távol-Kelet:

Ázsia annak ellenére tudott emelkedni a mai kereskedési nap során, hogy Dél-Korea GDP-je a vártnál lassabb ütemben bővült. Év/év alapon a 2,6%-os várakozásokkal szemben, csak 2,4%-os növekedést tudott felmutatni az ország.

A Nikkei 0,79%-ot, a Shanghai index 0,14%-ot, a Hang Seng index pedig 0,12%-ot emelkedett. Úgy látszik a távol-keleti piacokra kedvezően hatottak az eddigi amerikai gyorsjelentések, ahol az S&P500 közé tartozó, már jelentett vállalatok közül eddig 73% számolt be a várakozásokon felüli eredményről.

Határidős piacok:

Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo